Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Vitrindeki Kitaplar

Vitrindeki Kitaplar Kitap tanıtımları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.11.2020, 23:06   #1
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Körlük | Jose Saramago

Körlük - Jose Saramago

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.
5 Üyemiz Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.2020, 23:44   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Körlük - Jose Saramago

Kitabını okumamıştım ama filmini izlemiştim. Gayet güzeldi tavsiye ederim.

4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.05.2021, 04:00   #3
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Körlük | Jose Saramago

Pandeminin ortalarında okumuştum bu kitabı. İnsanların durup dururken kör olduğuna değil de zavallı kadınların başlarına gelenlere çok üzülmüştüm iyi mi. Okunması gereken bir kitap mı? evet mutlaka okunmalı.

Tanıtım için teşekkürler @Arthur
4 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
jose, körlük, saramago

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)