Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.12.2020, 17:53   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Süpermarketlerde Satılıyor. Meğerse Sağlığımız için Büyük Tehlikeymiş

Süpermarketlerde Satılıyor. Meğerse Sağlığımız için Büyük Tehlikeymiş

Son yapılan araştırmada midyelerin, anavatanına bakılmaksızın çok sayıda mikroplastik içerdiği ortaya çıktı. Uzmanlar, midyenin çok sevildiğini ancak sağlık açısından da tehlike oluşturduğunu söyledi.

Midyenin, şehir hayatında sıklıkla tüketilmeye başlamasından bu yana, "Midye yerseniz, mikroplastik yersiniz" şeklindeki ifadeler kulaktan kulağa dolaşıyordu. Bilim insanları, çeşitli alanlarda olduğu gibi besin alanındaki çalışmalarına da devam ediyor. Son olarak midyelerle ilgili çarpıcı bir araştırma ortaya konuldu.

Araştırma, bu iddianın küresel ölçekte geçerli olduğunu ortaya koyuyor. Bir araştırma ekibi, özellikle dünya genelinde 12 ülkeden, süpermarketlerde satılan dört midye türünün mikroplastik oranını araştırdı.

TAMAMI MARKETLERDEN SATIN ALINDI

Analiz edilen tüm örnekler mikroplastik parçacıklar içeriyordu ve araştırmacılar toplam 9 farklı plastik türü tespit etti. Polipropilen (PP) ve polietilen tereftalat (PET) en yaygın plastik türleriydi. Her ikisi de dünyanın her yerindeki insanların günlük yaşamlarında her yerde kullanılan plastiklerdir. Kuzey Atlantik ve Güney Pasifik'ten gelen midye örnekleri en fazla mikroplastiğe maruz kalanlardı.

Örneklenen midyelerin tamamı marketlerden satın alındı. Midyeler kuzey Denizi, Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Güney Pasifik Okyanusu, Güney Çin Denizi veya Tayland Körfezi'nden toplandı.

Kaynak:

Eski 19.12.2020, 18:24   #2
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Standart Cevap: Süpermarketlerde Satılıyor. Meğerse Sağlığımız için Büyük Tehlikeymi

10/15 yaşları arasında çok yerdim
Sonra birşey oldu midye yememeye başladım yaklaşık 10 senedir ağzıma sürmüyorum.
Bu haberi okuduktan sonra dahada yemem zaten.

Bilgilendirme için teşekkürler Canan.
Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.12.2020, 18:38   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Süpermarketlerde Satılıyor. Meğerse Sağlığımız için Büyük Tehlikeymi

Su ürünlerinden, balıktan başka hiç bir şey yemem.
Sebep yok. Midem almıyor, hiç denemedim

Eski 19.12.2020, 19:58   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Midyeler metal zehirlenmesine sebep oluyormuş.

Çok seviyordum, metal zehirlenmesi yaptığı için yememeye özen gösteriyorum.

Balıklarda da aynı problemler var. Denize attığımız her plastik, balıkların hayatı için tehlike saçıyor.

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
büyük, için, meğerse, sağlığımız, satılıyor, süpermarketlerde, tehlikeymiş

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler