Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Diyabet | Metabolizma

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.08.2018, 12:01   #1
Gülümsün
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Aç mı Kalmalı, Ara Öğün mü Yapmalı?

Aç mı Kalmalı, Ara Öğün mü Yapmalı

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran, ara öğünün faydalarını ve farklı durumlara göre ara ögün tarifleri verdi.

Kilo verme amacıyla besin tüketiminde secici davranan bireylerin yaptıgı en buyuk hatalardan biri tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplamak digeri ise az miktarda besin tüketerek daha kısa sürede daha fazla kilo verileceğine inanmaktır. Oysa vücudumuzun temel yasam faaliyetlerini ( nefes almak, akciğer solunumu,kalp atımı gibi ) yerine getirmek icin belirli enerjiye ihtiyacı vardır. Vücuda bu temel enerjiyi vermemek adeta arabaya benzin koymadan arabanın çalışması istemektir. Yeterli ve doğru kaynaktan seçilmiş enerji vücuda alınmadığında vücut kendini yoklukta, kıtlıkta hisseder dolayısıyla tüketilen gıda her ne olursa metabolize olduktan sonra vücutta yağ olarak depolanır. Akşam saatlerinde sürekli bir şeyler atıştırmak mı istiyorsunuz ? Bunun en temel nedeninin gün içinde vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yeterince alınmamasıdır. Gün içinde kendinizi çok aç bırakıp, ara öğün tüketmediğinizde akşam saatlerinde daha çok atıştırdığınızı göreceksiniz. Bu da ihtiyaçtan fazla kalori alımı dolayısıyla şişmanlama ile sonlanan bir süreçtir. Oysa; bir gün içinde yediklerinizi 5-6 ya da 7 öğüne bölmek daha fazla enerji harcamanıza sebep olur. Günlük 1500 kalorilik yiyecek toplamını 2 öğün yerine 5 öğünde tüketmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır. Çünkü her yediğiniz besin için tüm sindirim sistemi çalışıyor ve yediğinizin yanma enerjisiyle birlikte kilo vermeniz kolaylaşıyor.

Ara öğünün faydaları

- Ara öğün tüketimi iştahınızı kontrol altına almakta etkilidir.

- Ara öğün yaparak hem kilo kontrolü sağlamak hem de mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatmak daha kolaydır.

- Sadece kilo vermek için değil; gaz ve sindirim şikayetiniz varsa ve çok hızlı yemek yiyorsanız vakit kaybetmeden öğünlerinizi gün içine paylaştırmalısınız.

- Ara öğün tüketimi ile temel amaç, kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemenizi engellemek, glisemik indeksi yüksek gıdalara eğilimi azaltmaktır; diğer taraftan da metabolizma hızını artırmaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır.

Farklı durumlara göre ara öğün alternatifleri
- 20-25 adet iç fındık / tatlı iç badem

- 7-8 ADET KESTANE ( SOĞUDUKTAN SONRA YENMELİ )

- SEROTONİN DEPOSU : 3 yarım ceviz içi + 1 orta boy muz

- 1 orta boy elma + toz tarçın + toz zencefil

- 2 orta dilim taze ananas + 3 yarım ceviz içi

- 30 g bitter çikolata + türk kahvesi

- LAKTOZSUZ SÜT İLE sütlü kahve / latte

- 6 adet kara erik kurusu + 10 adet iç badem

- 200 g light yoğurt + 1 avuç yaban mersini kurusu + toz tarçın + toz zencefil

- 1 avuç beyaz leblebi + 1 avuç çekirdekli siyah üzüm

- 1 BÜYÜK bardak sebze suyu ( İÇİNE BİR ELMA MUTLAKA OLSUN )

- 4-5 adet keçi boynuzu

- 1 avuç kabak çekirdeği / antep fıstığı

- ½ adet tahıllı simit + light ayran

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran

Kaynak
Eski 30.08.2018, 21:53   #2
Gringo
Tam Üye

Standart Cevap: Aç mı Kalmalı, Ara Öğün mü Yapmalı

Eski 31.08.2018, 20:24   #3
Ekin
Başına Buyruk

Ben iki öğünden yanayım. Çok mecbur kalırsam yazın günler uzun olduğu için arada ayran içerim. Başka birşey yok. Atıştırmak bile vücuda zararlı... Yemekteyken ne yiyeceksen ye ve çekil kenara.

Ortalama 20 yıldır bu düzenle yaşıyorum. Herhangi bir rahatsızlığım yok. İnsanların çenesinden yıldım. Hasta olcan yok iki öğün olur mu yok şu yok bu diye diye yıllarca kafamı şişirdiler. Bir ara 3 öğüne dönmüştüm nefes alamadığımı hissettim. Tekrar 2 öğüne dönmem zaman aldı. Alışkanlık yapmıştı. Şimdi tekrar 2 öğünle devam ediyorum... Ve tavsiye ederim. Nefes almayı yemekten daha çok seveceksiniz....
Eski 31.08.2018, 21:14   #4
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:
Ara öğün tüketimi ile temel amaç, kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemenizi engellemek, glisemik indeksi yüksek gıdalara eğilimi azaltmaktır; diğer taraftan da metabolizma hızını artırmaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır.
Yaklaşık olarak on yıldan beridir hipoglisemim var. Doktorum ve diyetisyenim bana 2 saatte bir beslenmem gerektiğini söylediler. Ben de o günden beridir abartıya kaçmamak şartıyla ara öğün yapıyorum.

Eski 01.09.2018, 00:44   #5
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Aç mı Kalmalı, Ara Öğün mü Yapmalı?

Bence kişiden kişiye deyişir herkesin metobalizması farklı çalışıyor.
Genetik yatkınlıkta var tabii.

Ben 2 öğün yerim yıllardır da öyle.
yanlız spora gittiğim günler spor dönüşü süt,yoğurt,muz,bazen ton balığı abartmadan az herhangi birini yiyorum ,kaslarım güçlenmesi için

Eşim sık sık yer ama kiloda almaz.
Hiç unutmam bir sene tatilde bende onunla sabah öğlen akşam 3 öğün yiyim dedim dikkat de ederek abartmadan bir hafta sonunda tam 4 kilo aldım sonra kaç ay uğraştım o kuloları vermek için.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.09.2018, 01:57   #6
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Aç mı Kalmalı, Ara Öğün mü Yapmalı?

Canan Karatay’ı doğrular şekilde 3 öğün yediğimde istikrarlı olarak kilo alıyorum, 6 öğünü düşünmek bile istemem.
175 cm boyum var kilom ise şu anda 70, bunun rahat 3 kilosu göbek, aslında zayıf biriyim fakat o göbek yok mu, o göbek!
Yakın zamana kadar 73-75 kg arasında gidip geliyordum fakat @Ekin’in dediği gibi ben 70’i geçtiğimde nefes nefese kalıyorum aldığım nefes yetmiyor adeta o yüzden kafam bozuldu o 3-4 kiloyu verdim,
Aslında en yüksek kilom 75 değil yaklaşık 5-6 yıl önce 8o kiloya kadar çıkmıştım işte o an kafam öyle bir bozuldu ki 1 yıl içinde 20 kg civarında bir kilo verdim, 60 kiloya kadar düştüm fakat maalesef o kiloyu tutamadım çünkü vücut artık genç değil o kiloyu kaldırmıyor tanıdıklar da beni gördüklerinde hastamısın diye sormaya başladıklarında anladım ki bu benim kilom değil, ondan sonra da rejimi gevşettim 70’e kadar çıktım en normali de bu galiba daha fazla da düşmek istemiyorum.
Bunları anlattım şuraya gelmek istiyorum: Eğer göbeğiniz varsa ve spor yapmadan kilo vermeyi kafanıza koyduysanız makul bir hedef belirleyin ve sık sık inip çıkmayın çünkü benim tecrübelerime göre insan kilo verirken göbek dışında her yerinden belirli önceliklere göre kilo veriyor, göbek en arka erimeye başlıyor, hal böyleyken tekrar kilo almaya başlarsanız bu kez de önce göbekten almaya başlıyorsunuz dolayısıyla da bir daha kilo verdiğinizde zayıfladığınız halde göbeğiniz eskisinden büyük görünüyor, tecrübeyle sabittir.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kalmalı, öğün, yapmalı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler