Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Diyabet | Metabolizma

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.03.2013, 14:23   #1
Gulbade
DadLuCadI..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Question Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Zayıflamak için veya şeker hastalığı nedeniyle birçok kişi yapay tatlandırıcı kullanıyor. Tatlandırıcının insan sağlığı üzerindeki etkileri hala tartışılırken kullanımı her geçen gün giderek artıyor.

Şeker yerine kullanılabilen düşük kalorili veya kalori içermeyen yapay maddeler yapay tatlandırıcılar olarak nitelendiriliyor. Tatlandırıcılar, başlangıçta şeker hastalarının tatlandırma gereksiniminin giderilmesi için kullanılsa da, günümüzde zayıflamak, zayıf kalmak ve şekerin diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, obeziteden korunmak isteyenler tarafından da tercih ediliyor. Yapay tatlandırıcıların hayatımızdaki yeri hakkında bilgi veren Sema Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, yapay tatlandırıcıları enerji içeren ve içermeyen tatlandırıcılar olarak iki grupta değerlendirdi. Mutlu, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Enerji İçerenler

Fruktoz: Meyve şekeri, sorbitol, mannitol, ksilitol.
Fazla miktarda tüketimi kan şekerini yükseltiyor. Bu şekerlerin kana geçiş süresi çay şekeri'nden (sakkaroz) daha uzun.

Enerji İçermeyenler

Aspartam, Asesülfam-K, Sakkarin, Siklamat: Daha çok tercih edilen yapay tatlandırıcılar. Tablet yapay tatlandırıcıların, yüksek ısıda acı tat oluşturdukları için kaynamakta olan bir besinin içerisine atılmaması gerekiyor. Ateşten indirdikten sonra besine eklenmesi öneriliyor.
Tatlandırıcılar hamilelikte bebekte birikme yapabiliyor.

Tatlandırıcılar çok sık kullanılsa da yan etkilerikonusundaki söylentilerin ardı arkasının kesilmiyor. Yapılan araştırmalar sonucu, Food and Drug Administration (FDA) 1977 yılında yüksek doz sakarin tüketimi yasaklamıştır. Fakat daha sonra Amerikan Tıp Konseyi kısıtlı kullanımın (2,5 mg/kg/gün) sağlık üzerine güvenli olabileceğini bildirdi. Fakat daha sonra yapılan çalışmalarda sakarinin zararsız olmadığı epitel dokuda yapısal değişikliklere neden olacağı bulundu. Ayrıca, hamile annelerde bebeğe geçip birikme yaptığı belirlenince hamile annelerin kullanımı da yasaklandı.
Aspartam Beyin Tümörlerine Neden Olabiliyor!

Son yılların en gözde ve en fazla kullanılan yapay tatlandırıcısı olan Aspartam’ın da baş dönmesi, baş ağrısı, adet düzensizliği gibi belirtileri bulundu. Aspartam’ın aşırı tüketiminin ileride beyin tümörleri ve beyin hasarına neden olduğu klinik çalışmalarla açığa konulmuştur.

Siklamat'ın Aşırı Kullanımı Ishale Neden Oluyor!

Diğer bir yapay tatlandırıcı olan Siklamat’ın aşırı kullanımı ishale neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar sonucu, erkek farelerde mesane tümörleri geliştiği tespit edildi

Kendinize Göre Tatlandırıcı Kullanmayın

Her ne kadar zararları hakkında kesin bilgiler olmasa da, tatlandırıcıkullanırken bir uzmana danışmanızda fayda var. Ayrıca, şekersiz meşrubat içenlerin şekerlileri tercih edenlere göre daha fazla kilo verdikleri görülüyor.

Beslenme uzmanları ise, vücudun şeker ihtiyacını kısmanın şekerli maddelere duyulan arzuyu körüklediğine dikkat çekiyor.
Kaynak

Lütfen Dikkat:
Biz Forum Gerçek olarak sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Eğer ki Alternatif Tıp'tan faydalanmak gibi bir durumunuz söz konusu olursa, sağlık problemlerinizde kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmadan önce, lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!

Eski 02.03.2013, 14:46   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Yapay tatlandırıcı.

Adı üzerinde yapay. Onu o hale getirene kadar geçtiği işlem ve içine katılan kimyasallar. Her ne kadar zararsız dense de, zararsız olmaması imkansız.

Doğal olan şekerin yapay olarak sunulması zararsız olamaz.
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.2013, 15:36   #3
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Yapay tatlandırıcı normal şekerden daha tatlı.

Ayrıca kullanım sonrası acımsı bir tad veriyor.

Şekersiz hayat sür daha iyi.

Teşekkürler Gülbade.
Eski 02.03.2013, 15:46   #4
Canan
Çiçekci kız

Uzmanlar, şekeri yediğimiz meyvelerin içeriğinde de var diye, hayatımızdan çıkarmamızı önerirken, yapayı tabi ki zararlıdır.
Eski 02.03.2013, 17:37   #5
Kartal
Müdavim

Tatlancırıların birkaç çeşidi var bildiğim kadarıyla,5 sene önce tanıdık bir doktor vasıta ile 1.5 sene kullandım en iyisi diye tavsiye etmişti,ismini hatırlamıyorum şimdi,böyle tartışmaları çok gördüm ve izledim kimse hemfikir olamadığından bıraktım ve şu an çay,kahveyi şekersiz içiyorum,tatlıyı azalttım,cola türü gazlı içecek ağzıma koymuyorum.

Zaten Yediğimiz beyaz ekmek, yendikten çok kısa bir süre vücütta şekere dönüşüyormuş,ondanda uzak kalmaya çalışıyorum,tam buğday ekmeği alıyorum ama onlarda ne derece tam buğday tartışılır.En önemli sorunumuz olan gıda güvenliği konusunda devletimizin hiç güven verici uygulamaları ve yaptırımları yok.
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.2020, 18:03   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Tatlandırıcı yerine bal koyun daha iyi gerçi o bile glukoz ama en azından balın faydası var.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
daha, kullanımı, neden, tatlandırıcılar, yapay, zararlı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler