Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.03.2009, 23:38   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Osmanlı'da Kızlar Ağası | Kızlarağası Hanı

Kızlar Ağası
Kızlar ağası, Harem ağası ya da Darüssaade ağası Osmanlı Devletinde haremden sorumlu olan yüksek düzeydeki görevliye verilen isimdi.

Kızlar ağası padişah ve sadrazamdan sonra Osmanlı Devletinin 3. en yüksek görevlisiydi. Sarayın, cinsel işlevi yok edilmiş (hadım edilmiş) siyah ırktan olan erkek köleleri arasından seçilirdi. Padişahın huzuruna gerektiği zaman çekinmeden çıkabilme yetkisine sahipti.

Kızlar ağasının çocuk yaştaki bir Osmanlı
şehzadesini sünnet törenine götürmesi (1720-1732)

Kızlar ağası padişahın huzurunda samur bir kürk giyerdi. Sarayın güvenliğini sağlayan Baltacıların kumandanlığını yapardı. Padişahla sadrazam arasında ve padişahla Valide Sultan arasındaki haberleşmeyi sağlardı. Kızlar ağası yeni cariyeleri bizzat kendisi padişahın yatak odasına getirirdi. Hareme yeni cariyelerin satın alınması, haremdeki nikah, sünnet düğünü ve doğum törenlerinin düzenlenmesi hep Kızlar ağasının sorumluluğu altındaydı.
Haremde büyük bir suç işleyen cariyelerin bir çuval içine sokularak Topkapı Sarayı'nın hemen önünde Haliç'nin sularına atılarak boğdurulması görevini de Kızlar ağası üstlenirdi. Önceleri Kızlar ağasının konumu beyaz ırktan bir köle olan Kapı ağasından daha düşüktü. Ancak özellikle 17. yüzyılda nüfuzları çok arttı. Çocuk yaşta veya akli dengesi bozuk olan padişahların görev yaptığı dönemlerde olağanüstü yetkilere sahip oldular. Padişaha olan yakınlığı nedeniyle protokoldeki yerleri zamanla Kapı ağasının da üzerine çıktı.

Kızlar Ağası – Cüce - Ak Ağası
Kızlar ağası her zaman siyah ırktan bir erkekti. Osmanlı sarayında her zaman yüzlerce siyah köle görev yapardı. Bu siyah kölelerin cinsel işlevleri ergenliğe ulaşmadan önce yok edilmiş (hadım edilmiş) oluyordu. Osmanlılar bir erkeğin hadım edilmesini İslam dinine aykırı kabul ettikleri için kendileri bu köleleri hadım etmezlerdi ama önceden hadım edilmiş köleleri satın almakta bir sakınca görmezlerdi.

Kızlarağası, Cüce ve Ak Ağa
Ressam: Giovanni Jean Brindesi (1826-1888)

Hadım edilmiş siyah köleler genellikle Mısır ve Sudan gibi ülkelerden Mısırlı Hristiyan veya Yahudi köle tüccarları tarafından İstanbul'a getirilip pazarlanırlar, bazen de saraya hediye olarak sunulurlardı. Bazı siyah köleler kendileri için daha yüksek imkânlar bulmak amacıyla kendi istekleri veya ailelerinin istekleri üzerine hadım edilip köle olurlardı. Diğer siyah köleler ise bazen bir suç işledikleri için ceza olarak, bazen de köle tüccarları tarafından ele geçirilip hiçbir suç işlemedikleri halde kazanç amacıyla hadım edilip köle olarak satılırlardı.
Hadım edilmiş siyah kölelerin Osmanlı sarayında yaygın şekilde görev almalarının birçok nedeni vardı: Öncelikle kadınlarla cinsel ilişki kuramamaları sebebiyle haremde görev yapmalarında bir sakınca görülmüyordu. Ayrıca erken yaşta hadım edilmiş oldukları için daha yumuşak bir kişiliğe sahip olduklarına inanılıyordu. Hiç bir zaman çocukları olmayacağı için ve hiç akrabaları da olmadığı için padişah ve saraya olan sadakatlerinden kuşku duyulmuyordu. Hareme gelen bu siyah köleler en aşağı rütbede hizmete başlarlardı. Sonra sırasıyla acemi ağası, nöbet kalfası, ortanca, hasıllı, on ikinci hasıllı, yaylabaşı gulamı, yeni saray baş kapı gulamı olurlar ve en başarılı olanları Kızlar ağası olarak atanırdı. Görevden alındıkları takdirde Mısır'a gönderilerek onlara ömür boyu bir maaş bağlanırdı.

Ak Ağalar
Simgesel özelliği nedeniyle sarayın en önemli kapısı Bâb-üs Saade’dir. Divan meydanı ile Enderûn okulunun ve padişah dairelerinin yer aldığı avluya geçişi sağlayan bu kapı, Birun ile Enderûn’un düğüm noktası olması ve Culüs, bayram gibi törenlerde padişahın bu kapının önünde oturması nedeniyle sarayda birinci derece önemli bir yeridir. Akağalar kapısı da denir. Ak Ağalar da Babüssaade'yi bekleyen beyaz hadımlardır.

Eski 11.03.2009, 23:41   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Osmanlı'da Kızlar Ağası | Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

Han'ın inşa kitabesindeki tarihe göre 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kemeraltı'nda bulunan en eski yapılardan biridir. Alt katı alışveriş, üst katı da konaklama için kullanılmıştır. Kızlarağası Hanı İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı'dır.

Yapının 1745 yılında tamamlandığı sanılmaktadır. Yapımı hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte,
yaptıran kişinin Kızlarağası Hacı Beşir Ağa olduğu bilinmektedir. İzmir Liman Kalesi'nin hemen arkasında 1744 yılında hanın inşasına başlanır ve 1745 yılında tamamlanır.

Han, döneminde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bugünkü Yemişçiler ve Halim Ağa Çarşısı ile anılan yerde olup, ana cephesi Keresteciler Sokağı'na açılmaktaydı. Günümüzde burası 871 sokaktır. Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir'deki nadir eserlerinden olan han, diğer hanlar gibi genelde kare bir forma sahiptir.

Binanın içinde dikdörtgen ve geniş bir avlunun ortasında geleneksel olarak bir şadırvan ve havuz bulunması gerekmektedir. Günümüzde böyle bir alan mevcut değildir.

Kızlarağası Hanı – (1986)

Han, hemen her uzun mesafe hanında olduğu gibi iki katlı idi Üst katta galeriye açılan odalarda yatmak isteyenler konaklar, zemin katta ise üst kısmın sade yaşamının tam tersi görülürdü. Yükleriyle develer, tüccarlar ile hizmetkarların kalabileceği odalar, malların boşaltıldığı ve pazarlandığı dükkanlar ile pazarlık yapan insanlar bulunurdu.

Han, limana yakın olması, sebebiyle, her zaman canlı kalmıştır. Han belli dönemde bir tür borsa gibi de çalışmış, özellikle iç avluya dönük dükkanlarda bu işler yoğun olarak yapılmıştır. 18. ve 19. yüzyıllarda, teknolojinin ulaşım alanında çeşitli değişikliklere yol açması ve ekonomik hayatın zaman zaman yer değiştirmesiyle birlikte Kızlarağası Hanı da yavaş yavaş önemini kaybetmiştir. Han, gece konaklamaların sona ermesinden sonra,
sadece malların indirildiği ve depolandığı bir yer durumuna gelmiştir.

1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı'nda çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilir ve hanın tam ortasındaki açık çay bahçesinde mistik havayı içinize çekerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Hacı Beşir Ağa

Sultan III Ahmet I Mahmut ve III Mustafa Devirlerinde sarayda Darussade Agası olarak Hizmet etmiştir Şeyhül Haram olarak Mekke ve Medinede Hizmet etmiştir.. 1746 senesinde İstanbul’da vefat etti. Eyüp Sultan Türbesine defnedildi...
Eski 23.08.2009, 10:54   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kızlarağası Hanı Yukardan ve Arkasında Hisar Camii

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 23.08.2009, 13:52   #4
Karanlığın Beyazı
Üye

izmire gelmem şart oluyor artık... ne güzel bir yermiş kızlar ağası hanı..

Ben ki tarih dersini hiç sevmezdim her nedense...

Ama eski bir sarayın içine yeterki bi adım atayım, mest olurum çıkamam oradan...

Hele ki osmanlının şaşasını görerek dolaşmak ayrı bir hayranlık....

Işık ve Sevgiyle bir adım attığımız
bu uzun yolda
en güzel rengim sensin sevgili eş ruhum
eşim
"T_yatro"
13 Üyemiz Karanlığın Beyazı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.08.2009, 14:34   #5
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Sevdiklerinize hediye almak için de ideal bir mekan. Biçok yerde göremeyeceğiniz çeşitte gümüş takılar ve tarihi otantik hediyelik eşyalar mevcut burda. Ben girdim mi çıkamıyorum burdan
Eski 23.08.2009, 17:14   #6
**EMEL**
Müdavim

Çok güzel bir bedesten burası bayıldım görülmesi gerken yerlerden biri

İzmirdede tanıdık çok nasılsa gelsekte gezdirseler bizi

Bizde girip çıkamamak istiyoruz oralardan
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

11 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.08.2009, 17:20   #7
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Valla hala gelmemiş olmanız hata... Kapımız her zaman açık
Eski 16.08.2010, 13:25   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 16.08.2010, 15:15   #9
prowise
Tam Üye

Oy oy oy ben burayı biryerleren hatırlıyorum. Şimdi olsada demli bir çay içsek...

Kemeraltı...

Ellerine sağlık abi...
Eski 16.08.2010, 15:40   #10
aksoy
Tam Üye

İzmir'e gelen ve de gelecek olan tüm arkadaşlara bedava rehberlik hizmetleri verilir. Bir telefon ile hemen yanınızda ve de hizmetinizdedir. (Tel. Smyrna'dan temin edilir.)

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ağası, hanı, izmir, konak, kızlar, kızlarağası, osmanlı'da

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler