Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Ege

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.01.2009, 06:36   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ege'nin Kalbi... Kuşadası (Aydın)

Kuşadası (Aydın) - Ege'nin Kalbine Davet -

Enerjik atmosfer. Şık ve kozmopolit. Tüm yaşlar için fantastik aktiviteler ve eğlence sunan Kuşadası'nın çeşitliliği yaşanmaya değer.

Aydın il merkezine 71 km. uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır. Kuşadası Limanı, Yunanistan'a ait Sisam adasına yakın olması nedeniyle, buraya gelen turistler için Türkiye'nin ikinci önemli deniz kapısıdır.

M.Ö. V. yüzyıl başlarında Perslerin egemenliğinde olan şehir, M.Ö. 64 yılında Romalılar'ın ve daha sonra "Scalanova"(Yeni İskele) adını vermişlerdir. 1413 yılında I. Mehmet Çelebi zamanında Osmanlılar tarafından zapt edilmiş ve içinde pek çok kuş yuvası bulunan Güvercinada'ya izafeten adına Kuşadası denmiştir.

1865 yılında ilçe olan Kuşadası'nın şehir merkezi, şimdiki merkezin 4 Km. doğusunda Andız Kulesi mevkiinde olduğu burada bulunan kale duvarları bize bunun doğruluğunu göstermektedir. İlçenin idari yönetimi 1957 yılına kadar İzmir iline bağlı iken, bu tarihte yapılan bir değişiklikle Aydın iline bağlanmıştır.

İlçe, tarım ve turizm gelirlerine sahip ekonomik bakımdan şanslı bir özelliğe sahiptir. Kışın 70.000 olan nüfus yazın bir milyona varmaktadır. Ülke döviz gelirlerinin yaklaşık %10'u ilçede elde edilmektedir. Artan turizm potansiyeli yanında tarım ve hayvancılık faaliyetleri özellikle köylerde büyük oranda devam etmektedir.

Güvercinada
19 yy.da Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı karakol olarak Osmanlılar tarafından yapılmıştır.

Kruvaziyer ve Yat Limanları

Kuşadası'nda turist gemilerinin yanaştığı iki adet iskele ve ayrıca 650 yat kapasiteli yat limanı bulunmaktadır. Kuşadası Limanına her mevsim gemiler yanaşmaktadır. Kuşadası limanından Yunan Adası olan Sisam (Samos)'a bahar ve yaz aylarında (1 Nisan - 20 Ekim arası her gün) düzenli olarak yolcu motor seferleri yapılıp, kış aylarında bu seferler charter olarak değişir. Limanda günübirlik ve saatlik piknik turu yapan yolcu motorlar mevcut olup, Mavi Tur yapan yatlar da yat limanında bulunmaktadır.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

1618 yılında Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dış duvarlarda görülen top delikleri şehrin korsan saldırılarına karşı korunması amacıyla yapılmıştır. Kale İçi Camii : 1618 yılında Sadrazam Öküz Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Kuşadası'nda Bulunan Plajlar

Kadınlar Denizi Plajı, Güvercin ada Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Yavan Su Plajı, Kuştur Plajı, Kara Ova Plajı, Güzelçamlı Plajı, Sevgi Plajı, Kalamaki Plajıdır.

Zues Mağarası

Burası da Kuşadası’na 15 km uzaklıkta bulunan Güzelçamlı beldesinin dağları altında bulunan Zeus mağarası rivayete göre meryemana bu mağaranın içerisindeki gölde yıkanmış. Ayrıca gölün suyu sodalı ve çok soğuktur.

Konum, Gezi Olanakları

Kuşadası Antik İyonya olarak adlandırılan tarihsel bölgenin tam ortasında kuruludur. Tarihle ilgilenmeyi ve bu toprakların barındırdığı uygarlıkları keşfetmeyi sevenler için dünyanın en büyük arkeolojik sitesi olan Efes ile birlikte Hiyerapolis, Pirene, Milet, Didim, Heraklia ve Magnezya, Teos gibi diğer İyonya kentleri Kuşadası'nın merkezinde olduğu 60 kilometrelik daire içindedir.

Alışveriş Olanakları

Kuşadası ülkemizin en köklü turistik kentlerinden biri olarak her tür alışveriş olanağını sunar. Sadece hediyelik eşyalar açısından değil, gündelik ihtiyaçların karşılanması açısından da geniş imkanlar vardır. Tüm bunlar Villa Konak'a sadece yürüme mesafesindedir. Cuma pazarındaki seçenek bolluğu görülmeye değerdir.

"Mesafeler"

İzmir Havaalanı : 70 km (transfer yaklaşık 1.5 saat)
Bodrum Havaalanı : 170 km
Efes : 18 km
Şirince : 26 km
Milli Park : 30 km
Pamukkale : 180 km

Eski 26.10.2009, 10:57   #2
CadII
Hotantu Kabilesinden

Standart Cevap: Kuşadası (Aydın) Ege'nin kalbi...

Ben Kuşadası' na çokça giderim Burdaki çarpık kentleşmeye sebep olan herkesi kınıyorum. Berbat ettiler güzelim yeri. Teşekkürler ReaL...

H.
12 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.10.2009, 12:39   #3
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

teşekkürler real..
bir zamanlar yaşadığım yerler..görmeyeli çok zaman olmuştu hasret giderdim sayenizde.
her zamanki gibi değerli bir çalışmaydı emeğinize sağlık
Eski 26.10.2009, 12:46   #4
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Çok güzel biryermiş keşke gitme şansım olsa
11 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.10.2009, 17:47   #5
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Zeus mağarasını görünce bi an ürperdim. Buz gibi suyu var. Ne akla hizmet girmiştim bir de orada suya.

Benim bildiğim rivayet de burasının Zeus'un Afrodit ile birlikte dinlenip banyo yaptıkları yer olması. İçeriye girince sağ taraftaki kayanın yanındaki çamurun da Afrodit'in güzellik çamuru deniliyor. Mağaranın denize uaçıldığı biliniyor ama henüz hiç kimse sonuna kadar gitmeyi başaramamış...

* * *

Efes harabelerine diyecek yok zaten. Meryem Ana Kilisesine ilk çıkarken biraz korkmuştum. Bu kadar yüksekte olduğunu ve yolunun bu kadar virajlı olduğunu bilmiyordum. Ama çıkınca anladım ki görülmesi gereken bir yermiş.

* * *

Kuşadası o kadar yakınımızda ama koca yaz en fazla bir kez gidiyoruz. Nedense bana ters geliyor. (Çeşme'ye göre)

Yinede son zamanlarda açılan beachleri ile daha klas bir yer halini aldı...

Konu için teşekkürler...
13 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.05.2010, 00:46   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ufaktım gitmiştik, bu kadar çok fazla binalar olduğunu hatırlamıyorum, yokmuştur elbet o zamanlar.

Güzel ve ayrıntılı bir konu olmuş, teşekkürler ReaL.
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.05.2010, 03:35   #7
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Kuşadası (Aydın) Ege'nin Kalbi...

Kuşadası De Beach Bar

Davutlar Plajı

Su Parkı

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 04.05.2010, 09:19   #8
Öykü
Müdavim

Teşekkürler Real. Müzikte çok hoştu.
Eski 31.05.2010, 22:51   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
19 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 19:30   #10
**EMEL**
Müdavim

Ben burayı, eskiden, İzmir'in biliyordum İzmir'in ilçesi sanıyordum yanii...

Nedense Kuşadası bana İzmir'i çağrıştıryordu hiçte aklıma gelip araştırmamıştım okadar emindim yanii. Sonra birgün biyerlerden duydum ama nerden hatırlamıyorum çok şaşırmıştım...

Bu dediğim olay epey bir önceleri, tarih vermiycem ısrar etmeyin

Teşekkürler ReaL

Müzik eşliğinde resimlere bi kaptırmışım ki bir ara elim havadaydı o derece yanii
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

12 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aydın, egenin, kalbi, kuşadası

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)