Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kulak | Burun | Boğaz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.02.2012, 16:32   #11
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Vertigo (Baş Dönmesi) - Meniere Hastalığı

Benimde baş dönüyor ama ağır yemekleri fazla kaçırırsam yada alkolu fazla alırsam oluyor..

Büyük olasılıkla fazlası dokunuyor heralde..

Bu vertigomudur nedir bununla tanışmak istemem heralde..
Eski 09.02.2013, 23:52   #12
Canan
Çiçekci kız

Standart Meniere Hastalığı Nedir | Nasıl Teşhis Konur?

Meniere Hastalığı Nedir

İç kulağın bir hastalığıdır. Sebebi tam olarak bilinmese de iç kulakta bir bölmedeki sıvının yüksek basınca ulaşmasından oluştuğu düşünülmektedir. İç kulaktan kaynaklanan baş dönmesinin en sık sebeplerinden birisidir. Çoğu vak'ada tek kulak etkilenir fakat %15 vak'ada iki kulak da etkilenmiş olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık tipik olarak 20 ile 50 yaşları arasında başlar. Erkek ve kadında eşit oranda görülür.

Ne Tür Rahatsızlıklar Verir?
Verdiği rahatsızlıklar:
  • Aralıklı baş dönmesi (bir şeyin etrafında çevriliyormuş gibi)
  • İşitme kaybı
  • Kulak çınlaması (kulakta gürültü, vızıltı veya zil sesi)
  • Etkilenen kulakta dolgunluk hissetmek
Meniere hastalığının en kötü rahatsızlığı baş dönmesidir. Bir hareket olmadığı halde hareket varmış gibi algılanır. Baş dönmesi sıklıkla iç kulak rahatsızlığından ortaya çıksa da, merkezi sinir sistemi bozukluklarından dakaynaklanabilir.

Meniere'deki baş dönmesi ataklar halinde olur ve dengesizlik hissi, bulantı ile kusma buna eşlik eder. Baş dönmesi 20 dakikadan 2 saate kadar sürebilir, hatta bazen daha uzun olabilir. Ataklar esnasında kişi günlük işlerini yapamayacak duruma gelir. Sonrasında uyku bastırır ve sersemlik hissi günlerce sürebilir.

Hastalığın başlangıcında, özellikle pes tonları tutan bir işitme kaybı olabilir fakat genellikle zaman içerisinde bütün tonları tutan işitme kaybı gelişir. Yüksek tondaki sesler kişiye rahatsızlık verir ve normal olarak algılanmayabilir.

Meniere hastalığındaki "çınlama" ve "kulakta dolgunluk hissi" değişkendir, işitme kaybı ile birlikte olabilir, devamlı olabilir veya ataklar sırasında, öncesinde ortaya çıkabilir.

Bu hastalığın verdiği rahatsızlık çok az olabileceği gibi, kişinin günlük işlerini yapmasına izin vermeyecek kadar özellikle şiddetli baş dönmeleri şeklinde de olabilir.

Nasıl Teşhis Konur?

Hekiminiz, şikayetleriniz hakkında detaylı bilgi alacaktır. Atakların sıklığı, şiddeti, süresi, işitme kaybınız, kulak dolgunluğunuz araştırılacaktır. Frengi, kabakulak veya geçmişte geçirmiş olduğunuz hastalıklar, göz iltihabı, alerji veya geçmişte kulak operasyonu geçirip geçirmediğiniz sorulabilir. Genel sağlık, şeker hastalığı, kan kolesterol düzeyi, tiroid bezi, sinir sistemi ve duygu durumunuz ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu durumları araştırmak için testler istenebilir. Ataklar olmadığı zaman kulak, baş ve boyun muayeneniz normaldir.

İşitme testinizde, etkilenen kulakta tipik olarak "sinir tipi işitme kaybı" ortaya çıkar. Bu kulakta işitilenlerin anlaşılma yüzdesi azalmıştır. Denge testleriniz yapılabilir. Hastaların yaklaşık %50'sinde etkilenen kulaktaki denge fonksiyonu azalmıştır.

İç kulak basınç testleri, işitme yollarının testleri, bilgisayarlı tomografiniz veya manyetik rezonans filmleriniz işitme ve denge yollarında bir tümör olup olmadığının araştırılması için istenebilir. Bu tür tümörler nadirdir fakat Meniere hastalığındaki gibi şikayetlere sebep olabilirler.

Hekiminiz Ne Tür Tedavi Uygular?

Diyet ve İlaç:
Bazı hastalarda tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar atakların sıklığını azaltabilirler. İdrar söktürücülerden tam randıman alabilmek için, ilacınızı düzenli almanız ve tuz kısıtlaması yapmanız önemlidir.

Baş dönmesi için kullanılan ilaçlar geçici bir rahatlık sağlayabilirler. Bazen "bulantı" için ilaç verilebilir. Bulantı ve baş dönmesi için kullanılan ilaçlar uyku hâli verebilirler.

Yaşam Biçimi:

Kafein, alkol ve sigaradan kaçınınız. Düzenli uyku ve yemek alışkanlığı edininiz. Aşırı yorgunluktan kaçınarak hareketli bir yaşam tarzı edininiz. "Stres" baş dönmesini ve çınlamayı artırabilir. Stresten kaçınmak ve psikoterapi önerilebilir.

Tedbirler:

Uyarınız olmadan baş dönmeniz oluyorsa, araba kullanmayınız. Merdiven çıkma, yüzme gibi durumlarda tedbirli olunuz.

Son zamanlarda klasik tedaviye cevap vermeyen hastalarda orta kulak içerisine kortizon verilerek hastalarda ilaç yan etkisine yol açılmadan çok etkili sonuçlar alındığı bildirilmiştir.

Ne Zaman Operasyon Önerilir?
Baş dönmesi atakları, gerekli tedbirler ve ilaçlarla önlenemiyorsa, aşağıdaki operasyonlardan biri önerilebilir: Günümüzde ancak çok zor şartlarda kalındığında başvurulurlar.
  • İç kulaktaki belli bir bölgenin açılması ile basıncın düşürülmesi operasyonu, çoğunlukla işitmeyi engellemeyen bir operasyon türüdür. Baş dönmesi atakları, vak'aların yarısı ile üçte ikisinde kontrol altına alınır fakat her vak'ada kontrol edilemeyebilir. Bu işlemden sonraki kendine gelme süresi diğer işlemlere göre daha kısadır.
  • Denge siniri iç kulağı terkettiği yerde kesilebilir. Bu operasyonda baş dönmesi atakları çoğunlukla önlenebilir ve işitme korunur.
  • Etkilenen kulakta hem işitme hem de denge sinirleri harap edilebilir. Bu operasyon kişide zaten hastalıktan dolayı işitme azalmışsa yapılır. Baş dönmesi ataklarının kontrolünde en yüksek başarı oranını verir.
Bazı durumlarda diğer operasyonlar ve tedavi yöntemleri önerilebilir. Şayet operasyon gerekiyorsa bunun riskleri ve faydaları kişi ile iyice konuşulur. Meniere hastalığıda tedavi olmasa bile baş dönmesi atakları hemen hemen bütün vak'alarda kontrol altına alınabilir.

Op. Dr. İrfan GÖZÜBÜYÜK
Kulak-Burun-Boğaz Hastalıklar
ı
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.08.2013, 01:25   #13
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

İki halamdada aynı hastalıktan mevcut. Küçük halam daha 1 ay önce tutuldu.

En başta kulak içindeki kristallerin parçalandığını ve birkaç uygulama testinden geçip, 6 ay sonra tamamen kaybolabileceğini söyledi.

Bekleyip görücez.

Faydalı bilgi için teşekkürler LaLe.
Eski 21.07.2017, 18:22   #14
Rosebud
Müdavim

25 yıldır çekiyorum bu hastalığı hayatım mahvoldu desem yeridir, o kadar ince detayları var ki anlatsam ansiklopedi olur.
Ama kabaca:
Stres yapmayacaksınız'
Yorulmayacaksınız,
Uykusuz kalmayacaksınız,
Terleyip üşütmeyeceksiniz,
Bademcik iltihabından sakınacaksınız,
Oooof offf ne çektim şu hastalıktan yahu, bir kulağım kurşun dökülmüş gibi duymuyor, bugünlerde diğeri de işitmemeye başladı, her iki kulağımda da 24 saat motor sesi ve tıslama var bu bile tek başına insanın psikolojisini alt üst etmeğe yeterli, @ReaL çok sinirlisin diyordu bana ama eminim bu hastalık onda olsa önüne geleni döverdi, öyle çıldırası bir hastalık...
Daha dün gece baş dönmesinin kenarından döndüm.
Her krizde üzerinizden kamyon geçmiş gibi oluyorsunuz, yaşam konforu sıfır, tabii buna yaşamak denirse, işin en kötü yanı hiç bir ilaç engellemiyor sadece kendinize süper, ultra, mega, hiper iyi bakacaksınız başka yolu yok.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.2017, 18:32   #15
ReaL
Deniz Sevengillerden

@Rosebud

E daha önce söyleseydin ya biraderim, alttan alır sinirlendirmezdik seni.

Geçmiş olsun...
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.2017, 18:45   #16
Rosebud
Müdavim

Teşekkür ederim Real bunlar buz dağının sadece görünen kısmı, öylesine dağ gibi bir sorun yaşıyorsunuz ki en küçük bir sıkıntı bu dağın üzerine ekleniyor ve tam bir sinir küpü oluyorsun, mesela üzerimden fanilamı çıkarıyorum doğal olarak ters dönüyor, eğer bir terslik olur da düzeltemezsem büyük bir sinirle yere fırlatıp atıyorum ve bir daha da ellemiyorum, arkamdan annem topluyor, Yani buradaki sinirimi büyük bir çabayla en azından bu seviyede tutabiliyorum, hep sınırda yaşıyorum en küçük bir ihmalim işitme kaybı ve baş dönmesi kriziyle sonuçlanıyor, kriz diyorum çünkü hayal edebileceğiniz hiç bir baş dönmesi bunun kadar güçlü değil öyle bir baş dönmesi ki aynı anda kusturuyor, saatlerce kustuğumu hatırlıyorum, gerisini sen tahmin et artık.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.2017, 21:16   #17
climax
Üye

@Rosebud diazomid alıyor musun
Eski 21.07.2017, 21:58   #18
Gülümsün
Yönetici

Geçmiş olsun Rosebud. Ayni hastalıkla 11 sene önce tanıştım. O nedenle de seni çok iyi anlıyorum. En başta Stresten uzak duracaksın, başın ıslak dolaşmayacaksın, kafana sorun takmayacaksın vs. Ben eğer bunlardan birisini yaparsam mutlaka vertigom tutar. O nedenle de elimden geliğince rahat olmaya çalışıyorum.
Eski 21.07.2017, 22:39   #19
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi climax Mesajı göster
@Rosebud diazomid alıyor musun
Sadece kas gevşetici ağrı kesici alıyorum önce iyi geliyor fakat onlar da ağır bir uyku verdiği için uykusuzluk olarak algılanıyor ve bir süre sonra daha kötü oluyorum, biraz terleyeyim, cereyanda kalayım, vücudum soğuk alsın, uykusuz kalayım, sinirleneyim ki bunlardan en az biri ile mutlaka karşılaşıyorum, anında işitme kaybına uğruyorum, inan aşırı sevinç ya da heyecan bile tetikleyebiliyor.
Meselâ son birkaç aydır kendimi çok yordum, evde yapılacak bir sürü iş vardı, ne bileyim demonte mobilya falan aldım onları mente ettim, velhasıl şu günlerde artık hiçbir şey işe yaramaz oldu, duyan kulağım en az son 1 aydır arada bir açılıyor sonra tekrar gidiyor, böyle giderse o kulağı da kaybedeceğim diye çok endişeleniyorum.
Diazomid hiç almadım, adını da duymadım açıkçası ama daha önce Dramamin alıyordum fakat o da çok ağır uyku verdiği için işe yaramıyor, uyku veren hiçbir ilâç yaramıyor, Diazomid de uyku veriyorsa yaramayacaktır, uykumu arttıran hangi ilâcı alırsam alayım bariz bir şekilde kötü oluyorum.
Gittiğim doktorlardan birisi bana Vastarel denilen kalp ilâcından vermişti, ne alâkası var demiştim kendi kendime ama prospektüsünü okuduğumda meniere sendromu için de kullanıldığını yazıyordu, şu ana kadar bir tek az da olsa onun faydasını gördüm.
Özetle ne zaman boynumdaki ve omuzumdaki kasların alev gibi yandığını hissediyorum, o anda işitme kaybı da başlıyor, doktorlar meniere diyor ama ben onu tetikleyenin kaslarımdaki sorun olduğuna inanıyorum ama ne varki hiç bir doktoru buna ikna edemedim dolayısıyla böyle ortada kaldım, bugüne kadar meniere için verilen hiçbir ilâcı iyi gelmedi, bırakın iyi gelmesini en ufak bir etkisini de hissetmedim, zamanında idrar söktürücü ilâçlar da aldım ama nafile, böyle yuvarlanıp gidiyorum işte.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Geçmiş olsun Rosebud. Ayni hastalıkla 11 sene önce tanıştım. O nedenle de seni çok iyi anlıyorum. En başta Stresten uzak duracaksın, başın ıslak dolaşmayacaksın, kafana sorun takmayacaksın vs. Ben eğer bunlardan birisini yaparsam mutlaka vertigom tutar. O nedenle de elimden geliğince rahat olmaya çalışıyorum.
Teşekkür ederim @Gülümsün sana da geçmiş olsun çok zor bir hastalık, 4 ayağı var: stres, uykusuzluk, yorgunluk, soğuk algınlığı ve enfeksiyonel hastalıklar, kendime iyi baktığımda hafifliyor ama asla peşimi bırakmıyor ensemde nefesini hep hissediyorum.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.07.2017, 23:03   #20
Gülümsün
Yönetici

Rosebud bu hatalığın ilacı Vastarel, Betaserc ve Dramamine. Üç ilacı ayni anda alacaksın. Bana doktorum önermişti. Çok şükür de işe yarıyor.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
başdönmesi, hastalığı, kusma, meniere, nasıl, nedir, ortakulak, vertigo

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)