Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Müzik Kültürü ve Tarihi

Müzik Kültürü ve Tarihi Müzik evrenseldir

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.01.2015, 01:20   #31
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Zeybek Hakkında Genel Bilgiler | Zeybek Oyunları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
@Cliff Durden huuuu 10 yıl oynadım demişsin, oldukça profesyonel sayılırsın, hala oynuyor musun?
Üniversitede devam edemedim Real.. Maalesef..

Üniversiteye ilk geldiğimde Öğrenci kültür merkezine gittim.. Zeybeği 10 yıl oynadığımı söyledim ve devam etmek istediğimi belirttim.. Bana dedikleri şey sadece halay ve horonun olduğu.. neden olarak da zeybekte hoca yokmuş..

Hayatımda mütevazi olmadığım tek konu oynadığım zeybektir.. 7 yaşında başladım dile kolay.. İlkokul öğretmenimiz olan kadın çok koyu bir Kemalistti ve sarı Zeybek izletirdi her boş derste.. İlham kaynağım sağlamdı yani.. o gazla sayısız gösteride oynadım, solo çektik o kadar.. Bu yüzden hiç de mütevazi olmadan dedim ki;

''Oyunu öğrenmeye gelmedim, isterseniz hocalık yapayım''

Sonunda, açmıyoruz cevabını aldım.. O sinirle bir daha da sormadım.. Eskisi kadar değilim tabiki ama bazen evde falan hareketleri tekrar ediyorum, ama evde olmuyor tabiki.. bir çok oyunu, figürü unuttum.. ama o dönemden kalma bir alışkanlık, müziği duyar duymaz figür sallayabiliyorum..

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
7 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.01.2015, 01:47   #32
ReaL
Deniz Sevengillerden

Melekeler kolay kolay kaybedilmez. 10 yıl dile kolay.

İyi bir yetenek, gıpta ettim bak şimdi.

Helal olsun, tebrik ederim..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.2015, 17:09   #33
İklim
Uzman Üye

Ben bayanlarada çok yakıştığını düşünüyorum Zeybeğin. Kıyafetleri ve ahengi ile muhteşem duruyor. Her ne kadar Karadenizli olsam da Serenler ve Avşar zeybeğinin hakkını verenlerdenim.

Ee boşuna dememiş Karadenizli, bu kadar düşünerek oynasak biz de iyi zeybek oynarız diye
4 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 12:53   #34
CadII
Hotantu Kabilesinden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cliff Durden Mesajı göster
Zeybek Aydın oyunudur. İzmir'in her bir cacığımızı çalma merakı bitsin artık.

10 sene oynadım.

Bize ait.
Aydın' lı hemşerim. Bak laf olsun diye " hemşerim" demedim, bilesin

Yıllar yılı oynayıp, sonra da ekipler yetiştirdiğim için bir parça söz sahibiyim bu konuda Zeybek Teke Yöresi oyunudur. Teke nedir? Keçi, bildiğin keçi. Keçi yetiştirilen yerlerde oynanır. Aydın, Muğla, Manisa, İzmir, Denizli, Burdur...Her ilde farklılıklar gösterdiği gibi, aynı ilin ilçelerinde, hatta köylerinde bile farklılıklar gösterebilir. Ama özü birdir. Duruşlar, ritimler vs...

Zeybek konusundaki en büyük gururum, Can' la Harmandalı kursuna gitmiş olmamız Kursa gitmemiş olsak hayatta öğrenemeyecekti Yazları Ege de geçirdiğimizde, müziğini duyar duymaz kalkıp karşılıklı bir güzel oynarız. E daha ne olsun

H.
5 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 12:59   #35
CadII
Hotantu Kabilesinden

Hay Allah üstte yazdıklarımın benzerini yazmışım daha önce buraya

H.
3 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 13:48   #36
ReaL
Deniz Sevengillerden

Bak sennn, ne maharetler varmış CadII'da..

* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 14:08   #37
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Aydın' lı hemşerim. Bak laf olsun diye " hemşerim" demedim, bilesin

Yıllar yılı oynayıp, sonra da ekipler yetiştirdiğim için bir parça söz sahibiyim bu konuda Zeybek Teke Yöresi oyunudur. Teke nedir? Keçi, bildiğin keçi. Keçi yetiştirilen yerlerde oynanır. Aydın, Muğla, Manisa, İzmir, Denizli, Burdur...Her ilde farklılıklar gösterdiği gibi, aynı ilin ilçelerinde, hatta köylerinde bile farklılıklar gösterebilir. Ama özü birdir. Duruşlar, ritimler vs...

Zeybek konusundaki en büyük gururum, Can' la Harmandalı kursuna gitmiş olmamız Kursa gitmemiş olsak hayatta öğrenemeyecekti Yazları Ege de geçirdiğimizde, müziğini duyar duymaz kalkıp karşılıklı bir güzel oynarız. E daha ne olsun
Hemşerime selam olsun (:

Doğru, dediklerine yüzde yüz katılıyorum..

Muğla zeybeği, İzmir zeybeği ve Aydın zeybeği burada üç kilit noktadır.. Diğerlerini saymam ben pek..

Ama muhtemeldir ki, sorsak yunanlıya, zeybek desek, "aaa bizim zeybekikooo" deyip sahiplenecektir.. Yani Türkiye'den bir çok ilin sahiplenmesi gayet normaldir.

İşgale karşı ilk direniş İzmir'de başlamıştır evet, ama ilk savaş Aydın'da patlamıştır. (Batı cephesi için konuşuyorum tabiki) Bunu yapanlar da Efelerdir. Zeybeği ben her zaman için Efeleri yad etmek için oynamışımdır. (Adım da Efe, övünmiiiim şimdi )

Velhasılkelam, bu nedenle Aydın merkezlidir benim için.. Öte türlü, zeybeğin kökenine girecek olursak dediklerine tamamen katılıyorum

p.s. Görüyorum ve arttırıyorum iddialarımı.. Efendim, çekirdek - çiğdem ayrımı, klorak muhabbeti (Egeli olmayan bilemez), börülce, kesik vs.. Bunlar da Aydın'a özgüdür.. İzmir çek elini!

İzmir'in sadece boyozu, kumrusu, asansörü ve kordonu kendisine aittir.

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

5 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 14:46   #38
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cliff Durden Mesajı göster

p.s. Görüyorum ve arttırıyorum iddialarımı.. Efendim, çekirdek - çiğdem ayrımı, klorak muhabbeti (Egeli olmayan bilemez), börülce, kesik vs.. Bunlar da Aydın'a özgüdür.. İzmir çek elini!

İzmir'in sadece boyozu, kumrusu, asansörü ve kordonu kendisine aittir.
İlla mikropluk yapacak, laf sokacak..

Eh görürsün sen..

Bu konuyu unutmadım, daha sonra dönerim.

Hee oturduğum yerin hemen önüne büyük bir park yapıldı, parkın ismi "Yörük Ali Efe Parkı", heykeli de dikildi.

* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 15:12   #39
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Keçi Antalya'nın bol kekikli dağlarında da yetişir. Demek ki zeybek bizimmiş, hiç anlamam

He bi de keçi olarak ben de varım, karadeniz türü
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2015, 15:41   #40
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
İlla mikropluk yapacak, laf sokacak..

Eh görürsün sen..

Bu konuyu unutmadım, daha sonra dönerim.

Hee oturduğum yerin hemen önüne büyük bir park yapıldı, parkın ismi "Yörük Ali Efe Parkı", heykeli de dikildi.

Al işte

Yörük Ali Efe Aydınlıdır.. Batıdaki ilk bilinçli savaşı kendisi başlatmıştır.. Hatta ilk Aydın işgalinden sonra Aydın'ı kurtarmıştır.. Ancak takviye kuvvetlerle gelen Yunanlar tekrar işgal etmişlerdir.. Kendisi savaşa devam etmiştir..

İzmirliler ne biliiiiiiiiir

p.s. İzmir'e biraz daha yüklenirsem Real bana dalacak

3 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilgiler, genel, hakkında, oyunları, zeybek

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)