Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.05.2016, 13:16   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Windows 10 Hızlı Başlatma Nedir? Avantaj Ve Dezavantajları

Bu konuda Windows 10'da çok konuşulan hızlı başlatma özelliği hakkında kısa bir bilgi vermeyi uygun görüyorum. Bildiğiniz gibi Microsoft'un en büyük hamlesi olan Windows 10'da sunduğu özelliklerden biride "hızlı başlatma" gibi bir avantajı tanıtmıştı. Bu özellik tabiki çoğu kullanıcının ilgisini çekmeyi başardı.

Microsoft editörlerine göre bu özellik şöyle tanımlanmıştır;

Alıntı:
"Hızlı başlatma, bilgisayarınızın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan bir ayardır. Bunun için Windows kapatma işleminden sonra sistem bilgilerini bir dosyaya kaydeder. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, Windows bu bilgisayar bilgilerini kullanarak yeniden başlatmak yerine bilgisayarınızın çalışmasını sürdürür."
Tabi ki bu açıklama yeterli gelmiyor yada aklımızda oluşan sorulara tam cevap veremiyor..

Öncelikle kısaca bir sistemin başlangıcından masaüstüne gelişine kadar geçen süreyi anlatmak olayı dahada kolay tanımlayabilir.

Bu süre 3.kısımdan oluşur.

Post Yüklenmesi - Disk MBR imzası ile başlar. Temel donanım ve aygıtların bios tarafından test edilme ve başlatma sürecinden ibarettir, bu sürede kesinlikle herhangi bir ekran simgesi görünmez.

Sistem dosyaların yüklenmesi - Windows sembolünü gördüğünüz an evet bu arada sistem dosyaları yüklenme sürecine geçmiştir.

Kullanıcı dosyaları yüklenmesi - Windows simgesini ve kullanıcı profil sayfasını ayrıca arka planda duyduğunuz hoşgeldiniz melodisini duyduğunuz ana denk gelir.

**

Post süreci gayet basittir. Eğer arızalı herhangi bir donanım bu süreçte tespit edilirse sistem kesinlikle yazılım yükleme sürecine geçmez..

İşletim sistemi dosyaları yüklenme sürecinde ise sürücüler ve çekirdek dosyaların kısayol yükleme bilgileri regedit (kayıt defteri) nden alınır.

Sonrasına SMSS.EXE adlı windows bileşeni, regedit'ten yola çıkarak tüm sürücüleri çalıştırır, Winlogon.exe adlı windows bileşeni ise oturumu açar ve sistemi izlemeye başlar, herhangi bir arızasal durumda sürücüleri kapatıp onların zarar görmemesini sağlar. Var olan durumu ise olay günlüklerine rapor eder.

Bu süreçte yüklenen dosyalar 1gb'dan büyüktür ve hepside küçük boyutlu windows bileşenleridir.

Harddisklerde ki önbellek boyutunun ve okuma yazma hızının en fazla 100mb olacağını düşünürsek bu sürecin 10-15 sn'de okunup hazırlanması zaten imkansızdır. Kaldı ki hdd'lerdeki doğru okuma hızı süreci sadece "sıralı okuma düzeni" dediğimiz alanda geçerli oluyor..

Atlamalı yada Raslantısal düzen dediğimiz alanda ise harddisklerin okuma performansı acı verecek düzeyde düşüyor. Çünkü sıralı değil adı üstüne raslantısal.. yani bir yakından bir uzaktan, sırayla dizdiğiniz bilyeler gibi düşünün bir önden bir de 10'uncu sıradaki 8 numaralı bilyeden vs vs (dandik bir örnek oldu ama çakmışsınızdır olayı neyse)

Diğerinde sıralı okuma düzeninde oluşan iş parçacıklarını yüklemek daha kolaydır. Hatta bu yüzden hdd'ler için "disk birleştirme" dediğimiz görevin sık sık yapılması tavsiye edilmektedir.

Aslında bu özelliğin daha önceki evresi Windows 7'de bulunan bir özelliktir, 7'ye alışık olanlar bilirler, "Hazırda beklet" seçeneği vardı. Ama Windows 7'de "Hazırda Beklet" seçeneğini kullandığımızda, windows o an ki hazır masaüstü çalışmasını, belli bir disk alanına kaydediyordu. Ve öylece kapanıyordu. Tabi her an güçte olmasıda gerekiyordu, eğer bu durumda sistemi fişten çekersek bilgiler tamamen sıfırlanıyor dolayısıyla hazırda beklet modunda bilgisayarın açılması mümkün olmuyordu.

Microsoft bu modu bir nevi güncelleyerek karşımıza "hızlı başlatma" seçeneğini çıkardı.

Windows 10'da Hızlı başlatma kullanılmadığı sürece disk'in iş parçacıklarını yüklemesi raslantısal düzeyde oluyor ve açılış süresinin en ağır programlar yüklenmediği sürece ortalama 35-45 sn arası sürüyor. Bu özellik kullanılırsa dosyalar sıralı bir düzende kaydedilip bilgisayar kapanıyor. Dolayısıyla bir dahaki açılışta harddisk kesinlikle yorulmuyor. İş parçacıkların sıralı düzende kaydedildiği için açılış süresi 10-15 sn'lere iniyor. Yalnız bu olay kesinlikle "Yeniden başlat" seçeneğinde etkili değildir. "Yeniden başlat" yada "Reset" komutunu verdiğimiz zaman bu sefer iş parçacıkları dağıldıkları için tekrar raslantısal düzeye geri dönüyorlar ve tabi buda 45 snlere kadar varan bir açılış süresi eklenmesi demek.

Yani anlayacağınız hızlı başlatma özelliği açık olduğu sürece sistemi kapatma komutu verildiğinde etkilidir.

Hazırda beklet komutuyla aynı birşeymiş gibi düşünülebilir ama kesinlikle aynı değildir. Çünkü "Hazırda Beklet" komutunda var olan ekran ve çalışma düzeni bir imaj olarak "Hiberfile.sys" alanına kaydedilip bilgisayar kapatılır. Bu süreçte herhangi bir güç kesintisine maruz kalındığı zaman bu alanda yer alan dosyalarıda kaybetmiş olursunuz. Dolayısıyla "Hazırda beklet" komutunun düşük güç şartıyla windows belleklerinde tutulması söz konusu olur. Bellekte tutulan imaj dosyasının büyüklüğüde 3gb'a kadar ulaşabilir.(Yanlışsam düzeltin)

Hızlı başlatma özelliği ise "Hazırda Beklet" komutunun bir mutantı gibidir. Tek farkı özel bir filtreleme gerektirmez yada sistemi tamamen güçten kesseniz bile var olan sıralı düzen kaydedildiği için başlatma hızına etki etmez. Kaydedilen dosya alanı ise daha küçüktür.

Hızlı başlatma'nın Avantaj Yada Dezavantajları Nelerdir?

Hızlı başlatma özelliği sadece harddisk kullanılan sistemlerde daha etkilidir, SSD yani elektronik disk kullanılan sistemlerde pek gerekli birşey değildir. Çünkü SSD kullanılan sistemlerde ister sıralı düzen olsun ister rastlantısal düzen olsun, açılış hızı okunma hızı ve yazımı pek fark yaratmayacaktır. Eğer SSD kullanılan bir sisteme sahipseniz, hızlı başlatma özelliğini kapatabilirsiniz. Ha kapatmak istemiyorum diyorsanız pek bir farkı yok. Ama HDD kullanıyorsanız hızlı başlatma işinizi görebilir.

Dezavantajları varmıdır?

Evet. Çok küçükte olsa kapanma sırasında HDD ve SSD'lerde ısı artışı gözlenebilir. Kapanma sürecinde yavaşlık olabilir. Bunun dışında özellikle eski anakartınız ve bellekleriniz varsa bu özelliği kullanıyorsanız sisteminiz kapanma anında askıda kalabilir yada kapanmayabilir. Yeniden Başlatma komutundada aynı sorunlar olabilir. Arızalı diskler bu aşamada çok sorun çıkarabilirler genelde mavi ekran hataları verip kendilerinide belli ederler zaten.

Bu tür sorunları yaşamıyorsanız hızlı başlatma özelliğinin bilgisayarınıza hiçbir zararı yoktur.

Hızlı başlatma Nasıl Açılır Ya da Kapatılır?

Hızlı başlatmayı açmak yada kapatmak için; (Bu Aşama yönetici hesabı gerektirebilir)

Alıntı:
Windows simgesinin yanında bulunan büyüteç sembolüne tıklayın. Arama kutucuğu çıkacaktır.

"Ara" satırına "Güç Seçenekleri" yazın. Çıkan pencereden "Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin" kısmını tıklayın. Gelen pencereden "Şu anda Kullanılamayan Ayarları Değiştir" yazısını tıklayın. En altta bulunan "Kapatma Ayarları" menüsünde "Hızlı Başlatmayı Aç" tikini kullanmak istiyorsanız etkinleştirin, kullanmak istemiyorsanız tiki kaldırmanız yeterlidir.

Kaynak - Ben^^
Eski 05.06.2016, 01:48   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Windows 10 Hızlı Başlatma Nedir? Avantaj Ve Dezavantajları

Windows 10'u çok büyük beklentilerle kurdum ama aylar geçtikçe fos çıktığını görüyorum, virüs programımla uyum sağlamadı açılışta Norton devreye girmiyor kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum,
İnternette kopma yapıyor, her seferinde onar tuşuna basıyorum ve aldığım cevap bu bilgidsayarda ağ geçidi protokolü çalışmıyor, oluyor.
Yine ya bilgisayarı kapatıp açıyorum ya da modemi, çok can sıkıcı bir hal aldı, bence Microsoft'un bugüne kadar çıkardığı en iyi işletim sistemi Windows 7, böyle giderse bir Windows 7 alıp kuracağım.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2016, 11:09   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Yükseltme seçeneği ile windows 10 kullanılıyorsa bu tür sorunların ortaya çıkması muhtemel..

Temiz kurulumla sorun çözülebilir.
Eski 05.06.2016, 11:58   #4
Rosebud
Müdavim

Ben windows 10'a önce yükseltme seçeneği ile sahip oldum, fakat elimde bir CD'sinin olmasını istediğimden, windows'un sitesinden Win 10'u indirdim daha sonra küçük bir program kullanarak yükseltme seçeneği ile sahip olduğum vindows'un seri numarasını öğrendim, artık her seferinde güzel bir format atıyorum, CD'sinden kurup seri numarasını da girip öyle kullanıyorum ama sıfır kurulum dahi yapsam sorun yerinde duruyor.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 05.06.2016, 12:07   #5
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

O zaman el ile ağ sürücüsü kurulumunu yapmanız gerekecek.

Sorun devam ederse modem arayüzünden dhcp ayarını devre dışı bırakın, ağ özelliklerinden tc/ipv4 ayarından modem ip ataması yapmanız gerekebilir.
Eski 05.06.2016, 12:31   #6
Rosebud
Müdavim

Verdiğin cevabı gördüm tam okuyacağım yine hat koptu, sorunları gider seçeneğini kullandım, yine aynı cevap: Bu bilgisayarda bir veya daha çok ağ protokolü eksik.
İki defa modemi, iki defa da bilgisayarı kapatıp açtım öyle düzeldi.
Düşünüyorum da yaklaşık iki ay kadar önce modemimi değiştirdim bu sorun ondan sonra başladı daha önce böyle birşey yoktu.
Bir de dns adresini değiştiriyorum zaman zaman o yapabilir mi acaba!
Yalnız nereden devre dışı bırakacağım DHCP ayarını bulamadım, sanırım burayı disable yapacağım.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 05.06.2016, 16:21   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Evet ordan dhcp'yi devre dışı bırakacaksın sonra..(dhcp server disable konuma getir)

Şu ayarı bulup kırmızı alana modem ip ve dns numarası ata..^^

İşe yaramıyorsa modem firmware güncellemesi kesin çözer sorunu ama bunun için modemin tam model sürümü gerekecek.
Eski 05.06.2016, 17:47   #8
Rosebud
Müdavim

Modemin son güncellemesini yüklemiştim zaten, ona da baktım yeni bir güncelleme çıkarmamış.
DNS numarası atadım ama IP numarası bulamıyorum.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 05.06.2016, 18:00   #9
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

başlat ara kısmına cmd yaz çıkan pencereye "ipconfig" komutunu yaz ENTER tuşuna bas

Şu satırları görürsen onları işte atayacaksın örnek aşağıda..

Eski 05.06.2016, 18:20   #10
Rosebud
Müdavim

Hah!.. Çok yaşa sen oldu.
Bakalım kopacakmı bir daha, hem eskisine göre hızlandı da sanki.
Ne sevinirim ama kurtulursam şu eziyetten, çin işkencesi mübarek...

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avantaj, başlatma, dezavantajları, hızlı, nedir, windows

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler