Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Tiyatro Haberleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.06.2013, 17:58   #1
MelisaGuney
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Devlet Tiyatroları Kapatılamaz!

Arkadaşlar bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Devlet Tiyatrolarının kapatılma yasası. Benim fikrime göre kapatılmamalı. Tabii herkesin düşüncesi farklı olabilir. İnternette bir yazı okuyordum paylaşmak istedim(sadece bir bölümü):

''
126 milyon gider 5 milyon gelir var!
* Devlet Tiyatroları Genel Müdürlü-ğü’ne bağlı merkez ve taşra idari binalarında toplam 275 çalışma odası, iki konferans salonu, 44 bilet satış gişesi, dokuz santral, 13 arşiv, yedi toplantı odası, üç yemekhane, 97 depo, dört dinlenmelik ve altı okuyucu salonu bulunuyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce sahnelenen oyunlarda kullanılan dekor, kostüm ve aksesuvarların üretildiği, depolandığı atölyeler ve depoları barındıran tesisler var. Ankara Macunköy’de bulunan ‘Macunköy Tesisleri’nde 13 çalışma odası, bir santral, dört depo, 15 atölye, bir kostüm, bir kumaş ve bir aksesuvar ambarı yer almakta. Kurumun 22’si genel müdürlükte, 15’i taşrada olmak üzere toplam 37 adet hizmet aracı var. Türkiye genelinde 60 tiyatro sahnesi bulunuyor.

''

Burada denmiş ki ''Türkiye genelinde -sadece- 60 tiyatro sahnesi bulunuyor'' 60 tiyatro sahnesi koskoca Türkiye'mize az bile! Daha çok olmalı ki, gündemde olan siyasetin, politikanın, ve benzeri konuların yanında toplumun sanat bilgisi, tiyatro sevgisi çoğalsın... Yani tiyatro bir eğlence değildir. He yeri geldiğinde eğlence olur ama topluma ders veren, bir şeyler birikim sağlatabilen bir sanattır ve bu yüzden yok olamaz, kapatılamaz. Her zaman gerekilen desteğin sağlanması gerekmektedir. Yani ben böyle düşünüyorum.
Eski 14.06.2013, 18:07   #2
Subutay
Eflamor

Standart Cevap: Devlet tiyatroları kapatılamaz!

Kültürel ve tarihsel değerlerini para ile hesaplayarak adımlar atan hükümetin, acaba nasıl geliştirebiliriz yada sponsorlar ile tanıtım yapabilir miyiz demek yerine en kısa yola başvurması beklenmedik bir şey değildi...

Hele hele Erdoğanın padişahımızın kızının bana hakaret ettiler diyerek belkide hayatında bir kaç kere gittiği tiyatroya hayatını adamış oradan geçinen insanların ekmeğiyle oynamasından sonra...

Asabım iyice bozuluyor devam etmiyeceğim..
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
4 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2013, 18:12   #3
Evrim
Tam Üye

Haklısın, malesef güzelim insanların karşı çıktığı her durum devlet erkanınca onaylanıyor.. Bununla ilgili bi imza kampanyası başlatılmıştı diye hatırlıyorum, uzun sürmedi ama işte sahip çıkıldığında sırt olunduğunda belki bişeyler yapılabilir.. 64 yıllık bi geçmişi tek kalemde silmek kimsenin haddine değil, önerin varmı bununla ilgili?

Ölüler adına
Bizim ölülerimiz adına
Bir ceza istiyorum
Vatana kan sıçratanlara
Bir ceza istiyorum
Bu ateşemri veren cellatlar için
Bir ceza istiyorum
Bu suçla
İktidara gelen hain için
Bir ceza istiyorum.

Pablo Neruda
5 Üyemiz Evrim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2013, 18:48   #4
Banemin
» » » Çapulcu « « «

AKM 'yi yıkıp yerine opera binası yapabileceğini söyleyen sanatsever!!! bir başbakanımız var.

Bi'şey olmaz merak etmeyin.

Adam tiyatro düşmanı ama AKM gibi bir yeri yıkıp opera binasından bahsedecek kadar da iki yüzlü.

Bence kormak lazım ikiyüzlülerden ve yalancılardan...

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2013, 19:52   #5
MelisaGuney
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Evrim Mesajı göster
Haklısın, malesef güzelim insanların karşı çıktığı her durum devlet erkanınca onaylanıyor.. Bununla ilgili bi imza kampanyası başlatılmıştı diye hatırlıyorum, uzun sürmedi ama işte sahip çıkıldığında sırt olunduğunda belki bişeyler yapılabilir.. 64 yıllık bi geçmişi tek kalemde silmek kimsenin haddine değil, önerin varmı bununla ilgili?
Tabii ki 64 yıl o kadar oyuncunun emekleri, sahnenin arka yüzü ama ne kadar önemli olan teknik ekipmanların emeği, çıkılan turneler, yapılan festivaller ve birtakım yardımlar hiçe sayılamaz! O kadar yıl bir şeyler ekilmiş, çaba harcanmış.Ama işte...
Eski 14.06.2013, 19:56   #6
MelisaGuney
Üye

Yani nedendir bilmem güzel olan her şeye bir itiraz ediyorlar! Sanat toplum içindir. İnsan sanat içindir. Sanat da insansız olmaz, doğmaz. Yani şu güzelim tiyatrodan ne istiyorlar? Çok üzülüyorum. Yani bir de sözde devlet tiyatroları kapatılmayıp, sadece özdeşleştiriliyormuş!

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devlet, genel, kapatılamaz, tiyatro, tiyatroları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)