Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Cilt Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.08.2010, 13:06   #1
saya35
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Arrow Stres Egzaması?

Egzama; derinin çeşitli iç ve dış faktörlere bağlı, iltihabi cevabı olarak ortaya çıkan klinik tabloların genel ismidir ve hastaların çoğunda ortak klinik özellikler gösterirler. Deri stresten de oldukça etkilenen bir organ olduğu için stres egzamaları da oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Medical Park Hastanesi uzmanları stres egzamasını anlatıyor.

Stres egzaması nedir?

Deri; kişinin iç ve dış ortamları arsında bir sınır oluşturan, duygularımızın ve reaksiyonlarımızın yansımasında önemli rolü olan bir organdır. Yapılan araştırmalarda; dermatolojik hastalıkların yaklaşık yüzde 40 kadarında, eşlik eden bir psikolojik bozukluk olduğu görülmektedir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasında en sık görüleni ‘stres egzaması’ olarak da bilinen ‘liken simpleks kronikus’ dur.

Kimlerde görülür?

Stres egzaması, son derece yaygın bir hastalıktır. En sık görüldüğü yaş grubu 30-50 yaş aralığıdır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Hastalık, obsesif kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür.

Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık başlangıçta görünür herhangi bir bulgu olmaksızın kişinin kaşıntı duyması ve sürekli kaşıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir. Kaşınan bölgelerde zamanla kızarıklık kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Egzama ilerlerse bu bölgelerde zamanla sulantı, ağrı, açık yaralar ortaya çıkabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Tedavi edilmezse kaşıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun değişik yerlerine yayılır.

Vücutta nerelerde oluşur?

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte en sık saçlı deri ense sınırında, sırtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda ortaya çıkar. Özellikle kullanılan elin ulaşabildiği deri alanlarında akşamları artan kaşıntı ile kendini gösterir. Hastalık bazen makat bölgesini de tutabilir ve şiddetli dayanılmaz kaşıntıya yol açabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen durumlarda, deride geri dönüşümsüz belirtiler meydana gelebilir. Deride kalınlaşma ve deri renginde koyulaşma bazen yıllarca sürebilir. Stresin tetiklediği bu hastalık da strese neden olur ve olay bir kısır döngüye girer. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedavisi önemlidir.

8 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2011, 16:48   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Stres Egzaması ?

Galiba bende stres egzaması var.
3 gün önce avucumun içi kaşınıyordu, para geçecek diyenler oldu, sevindim bende.

Dün sabah uyandığımda para değil, avucumun içinde kırmızı kırmızı kabarcıklar çıkmış. Yada stresten değil yediğim birşey dokundu.
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2011, 16:51   #3
saya35
Uzman Üye

ya ben de bir dönem geçirdim egzamalı ama birimimdeki stresli ortamdan kaynaklanıyormuş değişince birimimi iyileştim şu an allaha çok şükür kaşıntısız kepeksiz günler yaşıyorum...okyanus sendeki dediğin gibi yediğin bişeyin de etkisi de olabilir..!

4 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2011, 16:52   #4
experella
Tam Üye

Benimde Lise döneminde böyle bir sıkıntım oldu bir elimde kaşınıyor ve kabarcıklar oluşuyordu.Tek elimde oldu diğerine geçmemişti Allahtan.

4 Üyemiz experella'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2011, 19:25   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Bu tür belirtiler stresten, aşırı yorgunluktan, vitaminsizlikten oluşur arkadaşlar.

Zaten birçok hastalığı stres tetikliyor.
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2011, 19:35   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Bu tür belirtiler stresten, aşırı yorgunluktan, vitaminsizlikten oluşur arkadaşlar.

Zaten birçok hastalığı stres tetikliyor.
Haklısın Lale.
Alerji testi yaptırmak lazım aslında. Ben çok sık alerji oluyorum.

Ne nanemollayım yahu. Şeyden şey kapıyorum.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.02.2014, 22:21   #7
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Benden Stres egzaması var. Geçen seneye kadar yoktu.. Kulak arkamda başladı.. Doktor strese bağlı ekzama dedi.. Merhem verdi.. Stereslendiğim zamanlarda kaşıntılı kızarıklık olarak ortaya çıkıyor merhemini sürüyorum geçiyor..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
egzaması

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)