Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler > İçecekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.03.2020, 15:28   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İçecekler Ne Zamandan Beri Hayatımızın İçinde?

İçecekler Ne Zamandan Beri Hayatımızın İçinde?

Çay, kahve, ayran, kefir, kola gibi içecekleri ne zamandan beri içiyoruz?

Çay:

Çay,bitki yapraklarının işlenmesi sonrasında kaynatılmasıyla ya da haşlanmasıyla elde edilen alkolsüz bir içecek türüdür. Çin efsanelerine göre çay M.Ö. 2737 yılında kırda gezinti yapan ''Shen Yung'' adlı Çin İmparatoru'nun sıcak suyuna çay yapraklarının düşmesi üzerine tesadüfen ortaya çıktığını ve imparatorun bu karışımı afiyetle içmesi şeklinde anlatılmaktadır. Türkiye'ye çay Osmanlı Padişah'ı İkinci Abdülhamid Han zamanında geldi ve Türkiye'de çay ilk defa 1870'lerin sonlarında Artvin bölgesinde yetiştirildi.

Kahve:

Kahve, adını Habeşistan'ın ''Kaffa'' bölgesinden alır ve ilk defa burada ortaya çıkmıştır.Ağaçta yetişen ve ilk zamanlarda yiyecek olarak kullanılan bir içecektir. Kahvenin İstanbul'a geliş tarihini tam olarak bilemiyoruz. Dönemin kaynakları 1553 ya da 1555 olabileceğini yazmaktadır. Fakat Katip Çelebi 1543'te İstanbul'a gemilerle kahvelerin geldiğini söylemektedir.Rivayete göre kahve tasavvuf ehli kişilerce İstanbul'a getirilmiştir ve Osmanlı Devleti Padişah'ı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yasaklanmıştır. Bu yasak kahvehanelerde toplanan halkın, devlet aleyhinde konuşmasından dolayı konmuştur.

Boza:

Kış içeceği olarak bilinen boza en eski Türk içeceklerinden biridir ve yapımında su, şeker ve darı irmiği kullanılmaktadır.Orta Asya'dan Türkiye'ye getirdiğimiz içecekler arasındadır.

Ayran:

Türkler Orta Asya'daki ilk tarih sahnesine çıktıklarından beri ayran içmişlerdir ve ayran İngilizceye 'içilebilir yoğurt' olarak geçmiştir.

Cola:

Kola, Eczacı Dr. John S. Pemberton tarafından 1886 Yılında üretilmiş olup; formülü gizli tutulmaktadır. Kola,Türkiye’de ilk defa1964 yılında, İstanbul’da üretildi ve “Dünyaca Meşhur Coca-Cola Şimdi de Memleketimizde” sloganı ile duyurdu.

Kefir:

Süt ürünleri olarak kategorize edilen kefir, düzenli olarak içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Doğal Kefir mayası ile süt'ün fermante edilmesiyle oluşan kefir'in Kafkasya da mı? Yoksa Orta Asya'da mı? İlk defa üretildiği konusu halen tartışmalıdır.

Cappuccino:

Osmanlı İmparatorluğu'nda tahtta Padişah IV. Mehmet'in bulunduğu sırada, Osmanlı İmparatorluğu 1683 yılında Viyana'yı kuşattı. Tarihimizde '' II. Viyana Kuşatması '' olarak adlandırılan bu olay savaş sonrasında Osmanlı imparatorluğu Viyana'dan geri çekilmek zorunda kaldı. Osmanlı'nın geriye çekilmesinden sonra ardında bıraktıkları arasında çuval çuval kahve de bulunuyordu. Rivayete göre Osmanlı'dan geriye kalan mallar paylaştırılırken kahveyi kimse almak istememiştir. Çünkü kahve, o devirde Müslüman içeceği olarak sayılmaktaydı. Marco di Aviano adındaki Papaz kahveleri aldı. Kahve acı olduğu için içine bal ve süt ekledi böylece Kapuçino icat edilmiş oldu. Bu içecek Papaz Marco’nun bağlı bulunduğu “Capuchin” tarikatının ismiyle anmaya başladı ve “cappucino” adını aldı.

Osmanlı Şerbeti:

Arapça Şariba kelimesinden gelen Şerbet sözcüğü ''içmek'' anlamını taşır. Şerbet yapımında bal, gül yaprakları, meyveler, baharatlar, kuruyemişler ve bunların karışımları yaygın olarak kullanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında şehzadelerin dünyaya gelmesinden sonra şervet dağıtma geleneği vardır. Osmanlı İmpartorluğu'nun mutfağı şerbet çeşitleri bakımından oldukça zengindir ve '' Demir Hindi Şerbeti'' Osmanlı Mutfağı'nın en meşhur şerbetidir.

Eski 12.03.2020, 16:54   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: İçecekler Ne Zamandan Beri Hayatımızın İçinde?

Ben boza hastasıyım çok severim bozayı.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.2020, 19:53   #3
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Supernatural Mesajı göster
Ben boza hastasıyım çok severim bozayı.
Ben boza hiç içmedim iyi mi

Tapatalk ile gönderildi.
Eski 12.03.2020, 20:11   #4
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Ben boza hiç içmedim iyi mi

Tapatalk ile gönderildi.
Aaaaa! Oralarda da yoktur şimdi, boza içilmez mi hiç! Anneannem sobanın üzerinde buğdayı kaynatırdı, lâpa kıvamına gelince süzgeçten süzerdi, içine şeker koyduktan sonra da mayalardı, maya için bir parça ekmeği küçük bir tülbent parçasının içine koyup tencerenin içine salardı, mayalandıktan sonra da afiyetle içerdik.
Marketlerde satılıyor ama boza demeye bin şahit ister, şimdi bir de içine vanilya koyuyorlar, yahu bozaya vanilya koyulur mu olacak iş mi!
Sinirlendim şimdi.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.03.2020, 21:24   #5
Canan
Çiçekci kız

Buraya geldiğim yıllarda, memleketimde boza yoktu. Bir tatilde, İstanbul'da kayınım içirmek istedi. Satılan dükkan ve sunan kimse hoşuma gitmediği için, içmedim. Sonraki zamanlarda da, hiç deneyemedim.
Sen ne güzel, evde yapım boza içiyormuşsun
Burada, aradığım bir şey olmadığından da, olup olmadığını bilmiyorum.

Tapatalk ile gönderildi.
Eski 13.03.2020, 00:24   #6
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Cappuccino'nun hikayesi ilginçmiş. Papaz efendiye teşekkürler, severek içtiğim bir kahve türünü icat etmiş. Yaz mevsiminde de şerbetin yeri bir başka.

Teşekkürler canım.

3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.03.2020, 01:08   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kahve sevmeyen biri olarak. çay ve ayran günlük içeceklerim olur bazen oralet falan içerim gizli gizli..

Kırmızı ise ayrı bir olay... Acı günümde de tatlı günümde de içtiğim ve içmekten vazgeçemeyeceğim tek bira. Tuborg yetkilileri duyun sesimi.. sponsorluk istiyorum sizden.^^
Eski 13.03.2020, 16:32   #8
Gülümsün
Yönetici

Kahve vazgeçilmezim. İçmeden olmaz.

Ben de Canan gibi hiç boza içmedim. Burlarda yok.

Eski 13.03.2020, 16:54   #9
Ekin
Başına Buyruk

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Kahve vazgeçilmezim. İçmeden olmaz.

Ben de Canan gibi hiç boza içmedim. Burlarda yok.

Nasıl?
Marketlerde devamlı satışı var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Eski 13.03.2020, 17:08   #10
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Nasıl?
Marketlerde devamlı satışı var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizde yok hiç de olmadı.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beri, hayatımızın, İçecekler, İçinde, zamandan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)