Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.01.2020, 22:40   #31
Insanlikarayan
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Suriyeli Mahmud elleri ile kazıyarak enkazdan kurtardığı depremzede

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster

Suriye'li biri aileme zarar verse, Türkiye'li birinin aileme zarar vermesi hâlinde ne yaparsam onu yaparım. Yani nasıl ki bir Türk aileme zarar verirse ben "Türk'ler aileme zarar verdi" demeyeceksem, bir Suriye'li zarar verirse de "Suriye'liler zarar verdi" demem.

Bu Türk Düsmanligin yüzündenmi, Adalari Yünanlilarin diye itirazda bulunuyorsun?.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 28.01.2020, 22:47   #32
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Suriyeli Mahmud elleri ile kazıyarak enkazdan kurtardığı depremzede

Alıntı:
Ben genellemeye değil, herkesi aynı kategoriye sokmaya, homojen bir kitle gibi algılamaya itiraz ediyorum. Yoksa genellemeler kaçınılmazdır ve bilimsel olmak kaydıyla bir sakınca yoktur.

Evet, Suriye'li mülteciler genel olarak eğitim düzeyi düşük, geri kalmış, dinî ve feodal baskı içinde dünya görüşleri biçimlenmiş insanlar. Bu genellemeye uymayan, çok eğitimli, ileri düzeyde, modern yapıda olanları da vardır, ama bunlar istisnadır ve genellemeyi bozmaz.

Bak bunu demek başka, "virüs gibiler" demek başka. Benim dediğime kimse pek itiraz edemez. Ama nefret içeren ifadeler vicdan sahibi herkesi yaralar. O gencin belki de yüzük ve bilezik çalmak için elleriyle enkazı kazdığını yazabilecek kadar kara kalpli birinin mesajına teşekkür etmek çok üzüntü verici.

Suriye'li biri aileme zarar verse, Türkiye'li birinin aileme zarar vermesi hâlinde ne yaparsam onu yaparım. Yani nasıl ki bir Türk aileme zarar verirse ben "Türk'ler aileme zarar verdi" demeyeceksem, bir Suriye'li zarar verirse de "Suriye'liler zarar verdi" demem.

Tabii ki "Türk'ler de yapıyor, koy onlar da yapsın" hiç demem. Böyle bir şey hiç demedim zaten. Ama böyle demişim gibi algılamayı seçtiniz.

"Deprem çadırında nargile içen Suriye'li" tabii ki kabul edilebilir bir şey değildir. Çadırlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalı.

Gördüğün gibi, açık ve net cevaplar verdim. Ama senin verdiğin cevaplar kadar "net"(!) olmamış olabilir.

Cimcimecik, önce teşekkür konusuna açıklık getirelim. Aynı fikirde olduğum yorumlara teşekkür ederim, teşekkür edenlere de ederim. Hatta etmeyenlere de ederim. Ama sen o konuda pek cimrisin. Sen de etmelisin. Insanlıkarayan ile aynı fikirdeyim çünkü onların yaptığı bir hırsızlık yaşadım. (Bunu daha kaç kere söylemem gerek? )

Yoo en az benim cevaplarım kadar net oldu. Ama ben, senin gibi, sen benim istediğim cevabı verene kadar ya da üç yaşında çocuklar gibi neden neden neden diye sormayacağım emin ol. Seninle aynı fikirde değilim. Senin düşüncelerin bu insanlar hakkında bu yönde olabilir. Bence olmamalı ama yapacak bir şey yok. Sen de böylesin.
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2020, 23:13   #33
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Insanlıkarayan ile aynı fikirdeyim çünkü onların yaptığı bir hırsızlık yaşadım.
Yani sen geçmişte hırsızlık yaşadığın için mi, şimdi o gencin hırsızlık yapma ihtimalinden söz eden İ.A. ile aynı fikirdesin????!!!

Geçmişte "Suriye'liler" dükkanını soydu, şimdi de bu "Suriye'li" o kadının yüzük ve bileziğini çalmak için enkazı kazmış olabilir. Öyle mi?

Ama öyle değilmiş işte. Videoda kadın konuşuyor. "Beni kurtardı" diyor. O halde İ.A. gence haksızlık etmiş. O halde o mesajına teşekkürü geri almalısın. Öyle değil mi?

Teşekkür önemlidir.

Bertrand Russell
Eski 28.01.2020, 23:17   #34
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Yani sen geçmişte hırsızlık yaşadığın için mi, şimdi o gencin hırsızlık yapma ihtimalinden söz eden İ.A. ile aynı fikirdesin????!!!

Geçmişte "Suriye'liler" dükkanını soydu, şimdi de bu "Suriye'li" o kadının yüzük ve bileziğini çalmak için enkazı kazmış olabilir. Öyle mi?

Ama öyle değilmiş işte. Videoda kadın konuşuyor. "Beni kurtardı" diyor. O halde İ.A. gence haksızlık etmiş. O halde o mesajına teşekkürü geri almalısın. Öyle değil mi?

Teşekkür önemlidir.
Yanında kurtarma ekibi vardı. Tek başına değildi. Zannettiğin gibi Superman falan değil yani çocuk.

Alıntı:
Öyle değil mi?

Yoo öyle değil.
Eski 28.01.2020, 23:20   #35
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Yanında kurtarma ekibi vardı. Tek başına değildi. Zannettiğin gibi Superman falan değil yani çocuk.

Yoo öyle değil.
Süpermen demedim zaten. Zor durumdaki bir insana yardım etmeye çalışmak her insan için doğal bir içgüdüdür.

Gence haksızlık eden bir mesaja teşekkürü geri almaya gerek görmüyorsan bana diyecek pek bir şey kalmıyor.

Bertrand Russell
Eski 28.01.2020, 23:26   #36
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Süpermen demedim zaten. Zor durumdaki bir insana yardım etmeye çalışmak her insan için doğal bir içgüdüdür.

Gence haksızlık eden bir mesaja teşekkürü geri almaya gerek görmüyorsan bana diyecek pek bir şey kalmıyor.

Biraz daha konuşsak diyecektin ama. Kimseye haksızlık yapılmadı. Madalyonun her yüzü konuşuldu. Diyecek bir şeyin kalmamasına sevindim. Konu teşekkür ettinlerinle iyice sulandı çünkü.
Eski 28.01.2020, 23:34   #37
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Biraz daha konuşsak diyecektin ama. Kimseye haksızlık yapılmadı. Madalyonun her yüzü konuşuldu. Diyecek bir şeyin kalmamasına sevindim. Konu teşekkür ettinlerinle iyice sulandı çünkü.
Demek "madalyonun her yüzü konuşuldu" ha. İnsanoğlu ne kadar da acımasız olabiliyor...

Bertrand Russell
Eski 29.01.2020, 00:36   #38
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:

O halde o mesajına teşekkürü geri almalısın. Öyle değil mi?

Konu buraya kadar geldigine göre, Vatan Topragini Israrla Yünanlara verene edilinilen Tesekkürleride konusalim, ne dersin?.

Simdi kalkip, O Tesekkürlerinle, Hakli oldugunun Ispati oldugunu aciklamaya calisirsin?, yoksaa?.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 29.01.2020, 00:39   #39
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Üzgünüm ama ikinci soruma yine alamadım cevabı. O nedenle sorumu tekrar alıntılıyorum: "Suriye'lileri melek gibi gösteren haberleri 'Suriye'li seviciliği' diye etiketleyip bitmesini isteyebiliyorsun; ama bütün Suriye'lileri şeytan gibi gösteren haberlere ve kişilere hiç bir itirazın yok. Neden?.."

Yani sorum, Suriye'lilerin çoğunluğu iyi mi kötü mü, melek mi şeytan mı değil. Kötü haberler daha çok oluyor, iyi haberler daha az oluyor, vb değil. Elbette mültecileşmiş her toplumun içinde kötü haberlere konu oluşturacak insan daha çok çıkar. Hele ki bu toplum, Suriye'liler gibi, nispeten eğitimsiz, geri kalmış, dinsel-feodal baskılar altında dünyası biçimlenmiş bir toplum ise...

Ne sana, ne Sevda'ya, ne de başka herhangi birisine ben "Suriye'lileri" sevdirmeye çalışmıyorum. Ben sadece sizdeki o kalıplaşmış "Suriye'liler" algısını kırmaya çalışıyorum. Daha önce de defalarca belirttim; homojen bir topluluk yok. İçinde iyisi de kötüsü de olan bir mülteciler topluluğu var.

Sorum çok açık. Bu forumda defalarca nefret söylemi dile getirildi. Bunlara bir tek ben tepki gösterdim. Ve şimdi ilk defa onlar hakkında bir olumlu haber çıktı. Bu olumlu tek habere bile tahammül edilemedi ve Sevda o mesajı yazdı.

Açıkçası böyle doğrudan bir tepki beklemiyordum. Bu bakımdan Sevda'nın o mesajını doğal ve samimi buldum. Ama tabii tepkisel.

Ben işte buna işaret ediyorum. Tek bir iyi habere bile tahammül edilememesinin sebebi nedir? Ne olur yani, o mültecilerin içinden birkaç tanesi de iyi insanlar olsa?!

O yüzden ben o sorularımı sordum. Özellikle ikinci sorum daha önemli. Çünki ilk sorumun cevabı belli. Senin de dediğin gibi, içinde az çok insanlık olan herkes, kendisini kurtaran kişiye, Suriye'li de olsa, teşekkür eder ve (en azından o an) "git memleketine!" demez.

Ama ikinci sorumun cevabı daha önemli. Bu konuda yoğunlaşmamın sebebi bu: yüzleşmek.

Mültecilerin bu ülkeye verdiği zararlar konusundaki fikirlerimizle değil, onları istemememizle de değil. Mültecilere karşı içimizdeki o tahammülsüz nefretle ve düşmanlıkla yüzleşmek.

Tek bir olumlu habere bile katlanamayacak kadar büyük olan nefretimizle...

Sorduğun sorunun cevabını defalarca verdim, yazılarımı tekrar oku.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
depremzede, elleri, enkazdan, kazıyarak, kurtardığı, mahmud, suriyeli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler