Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.01.2020, 14:38   #21
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Suriyeli Mahmud elleri ile kazıyarak enkazdan kurtardığı depremzede

Ben suriyelileri şeytanlaştırmıyorum yaşanılan düzinelerce olay zaten suriyeliler hakkında yeteri kadar olumsuz kanaate vardırıyor insanı.
Dolayısıyla bu kadar olumsuz haberden sonra bir tane olumlu haber ancak istisnalar kaideyi bozmaz dedirtiyor.
Tam tersi olsaydı mesela Suriye'lilerin çok iyi hal ve hareketlerine yönelik düzinelerce haber alsaydık, bir tane kötü bir haber çıktığında yahu bir kötü örnek için bütün bu insanları töhmet altında bırakmayalım derdim.
Azlık çokluk meselesi yani, o yüzden bir iyi haber maalesef ne Sevda'nın ne benim ne de bizim gibi düşünenlerin kanaatini etkiler.
Suriye'li olayının psikolojik yönünü unutmayalım tipik insani bir tepkidir eğer siz bu mültecilerin bir takım sosyo ekonomik ve kültürel sorunlara neden olacağını düşünüyorsanız ve bu insanlar sürekli size çeşitli biçimlerde empoze ettirilmeye çalışılıyor, bunun karşısında kendinizi çaresiz hissediyorsanız o halkı toptan reddetmeniz kaçınılmazdır, dolayısıyla o insanlara Suriye'lileri bu şekilde sevdiremezsiniz o nedenle eğer Suriye'lilere iyilik yapmak istiyorsan bizleri suçlamadan önce bu konuda önlem alması gerekenlerin, önlem alacaklarına niçin sorunu daha da derinleştirdiklerini sorgulamanı öneririm çünkü bu haliyle Suriyelileri sempatik göstermeye çalıştıkça daha da geri tepiyor.
Sınırda 500 bin Suriyeli daha var bilmem anlatabiliyor muyum! Avrupa'nın enayisi yapmaya çalışıyorlar bizi, aklımızı kullanalım.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2020, 17:22   #22
Insanlikarayan
Müdavim

Standart Cevap: Suriyeli Mahmud elleri ile kazıyarak enkazdan kurtardığı depremzede

Alıntı:
Neden bir tek ben tepki gösterdim bu sözlere?

Gerisini almaya lüzum görmeyip, sadece buna deginerek cevap vericegim!.

Cünkü Türkiyenin aleyhine ne varsa, önde gelenlerdensinde ondan!.

2011 Senesinde, Amerika yardiminla 70 ila 80.000 Taliban Gece karanliginda Türkiyeye sokulup, ondan Isid Firladi!.

Kuzey Suriyede Suriyelileri Türkiyeye sikistirip, onlara Türk Nüfus Kiyadi verilip, Suriyede olan Haklarini böylelikle kesip atip, Kürdistan cabalari ola bilinecegini saklamak düsüncesini bile dile getirmek istemiyorsun!.

Bu Osmanli Torunlarindan Olusan Türkler, bu halbuki hatali bir terim olmakla, Türklük daha yasli bir terim oldugunu saklamakta, Cihan Harbinde iki sene boyunca Mezun veremeyen okullar görmüstü!.

Bu Cocuklar, Anasinin Bacisinin Namusu icin Cihan Savasina katilmaya karar verip, Kara Kista Donarak Vefaat ettiler!.

Tarih bunlari nasil göstermisse, simdiki tarihin misali olarak, Yalancinin Mumu Yatsiya kadar yanmadigi gibi, bunun sadece Siyasi bir AKP Sevindiriligici, Oyun kapma amacli Medyalarda oynandigi görülmüstür!.

Bunlar Gövde gösterisi icin, Enkaz altinda yatanlara, Kepce ile ulasmaya calistiklarini bile gösterdi!.

Biraz akil olan birisi, Kepceyle Can Cekistiren Enkaz altinda yatan Vatandaslarimiz böyle tehlikeye atildigini görebilir!.

Bunun sadece Algi operasyonu olarak tespiti, acik kalan Microfunlar tarafindan degil, en üst düzey tarafindan bile dogrulanmis oldu!.

Eger Insani olarak oraya bakilmis olsaydi, Verilirdi Madalyasi, böyle anilirdi!.

Firsattan istifade edip, Meydanlarda Aniranlar, simdi Cogulda!.

Bu ne Tarihimizi unutturmaya yeter, nede Kahpece Yünan Sevincicileri tarafindan Adalarimizdan Vazgecmemize!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2020, 17:58   #23
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Sonunda böyle bir cevap alabildim. Sevda vermedi bu cevabı, veremezdi de. Ama sen verebilirdin ve olması gerektiği gibi bu cevabı verdin.

İlk soruma cevabın, hatalı fazlalıkları çıkarırsak doğru bir cevap. Yani "O genç toprağın altından beni çıkarsaydı elbette insan olarak minnettar kalırdım ancak minnettar olmam ülkemin gerçeklerini göz ardı edeceğim anlamına gelmiyor, elbette yüzüne karşı bir saygısızlığım olmaz, kimsenin olmaz ama ..."

Koyulaştırdığım kısımları, verilmesi gereken doğru cevap ve diğer "ancak"lı, "ama"lı kısımları gereksiz, fazlalık ve bu yüzden de hatalı.

Çünki kimse sana ülkenin gerçeklerini gözardı et demiyor, mülteci sorununu görmezden gel demiyor.

Bu haber de sizin algılarınızı yönlendirmek için oluşturulmadı. Böyle bir olay olmuş ve anlamlı bir değere sahip olduğu için dikkatleri çekti.

Bu olay tamamen insanî gerekçelerle ilgi çekti ve paylaşıldı. Ben de, insan yerine konmamakta hâlâ direnilen bu insanların da toptan melek ya da şeytan değil, birer insan olduklarını görmeyen kalplere göstermek için bu forumda paylaştım.

Ve beklediğim tepkiyi büyük bir doğallıkla Sevda gösterdi. Şu aşağıdaki tepkiyi yani:

Sen, bu genç seni kurtarsa gerekli nezaketi ona göstereceğini ("ama"lı, "fakat"lı da olsa) söylüyorsun. O ise bu cevabı veremedi. Neden? Çünki ilk mesajı bu cevabı yazmasına izin vermeyecek kadar tepkiseldi.

Yoksa o da aynı minneti duyacak ve aynı nezaketi o gence tabii ki gösterecekti.

Yani bu konu Suriye'lileri sevimli gösterme operasyonu değil. Sıradan, doğal, insanî bir olay. Böyle bakınca tepkiler diniyor.

Böyle bakmayınca komik ve zalim tepkiler çıkıyor ortaya. İşte Sevda'nın tepkisi... Sırf o tepki yüzünden senin verdiğin cevabı veremedi.

Sense ara bir yol tutuyorsun. "Ama"lı, "ancak"lı bir yol. Ama buna gerek yok. Kimsenin bu forumda mülteci sorununu "kalsınlar, gitmesinler" şeklinde benimsetme çabası yok.

"İşin bir başka yanı ise o genç bizim kurtarma ekibimiz ile birlikte kurtarıyor kadını, tek başına falan kurtarmış da değil ama ne hikmetse sadece Mahmud'u konuşuyoruz, oysa ben senden; Mamud'un haberini ballandıra ballandıra defalarca döndürerek verip, Mansur Yavaş'ın gönderdiği ekipten sesi yırtılasıya bağırıp ağlayarak kadını kurtarmaya çalışan ve nedense hiçbir haber kanalının üzerinde durmadığı isimsiz kahramandan söz etmeni beklerdim."

İşte algılarınızın sizlere oynadığı oyuna güzel bir örnek daha. Ben bu Mahmud'un haberini sadece bir kez paylaştım; "ballandıra ballandıra ve defalarca döndürerek" değil. Ben haber merkezi değilim. Bütün kurtarma olaylarını verme görevim de yok. İçlerinden sadece bu olayı vermemin sebebini yukarıda açıkladım.

"ikinci sorunun cevabı: Aslında bu sorunun cevabını sen; ''Neden bir tane melekleştiren habere bile tahammül edemiyorsun'' diyerek vermişsin zaten.
Evet bir tane haber...
Bizler Suriye'lilerin bu ülkede sebep olduğu karakteristik bir yığın vakadan söz ediyor ve gelecek için uyarıyoruz ama senin de vurguladığın gibi evet bir tane melekleştiren haber var ve o haber ne yazık hiçbir sorunu çözmüyor, zorlamadan öteye gidemiyor."

Ama sorum tam olarak şöyleydi: "Suriye'lileri melek gibi gösteren haberleri 'Suriye'li seviciliği' diye etiketleyip bitmesini isteyebiliyorsun; ama bütün Suriye'lileri şeytan gibi gösteren haberlere ve kişilere hiç bir itirazın yok. Neden?.."

Dolayısıyla bu cevabın olmamış. O yüzden tekrar sorayım; neden Suriye'lileri şeytanlaştıran haberlere, ifadelere hiç tepki göstermiyor, aksine onları beğeniyle paylaşıyorsunuz? Neden tek bir tane bile iyi habere tahammül edemiyor, bunu hemen "Suriye'li seviciliği" diye aşağışayıcı bir tanımlamaya hapsediyorsunuz?

Mesela geçmişte onlar için "Virüs gibiler", "köpek gibi ürüyorlar" şeklinde sözler sarfedildi bu forumda. Neden bir tek ben tepki gösterdim bu sözlere?

Cimcimecik, Rosebud benim adıma konuşmadı. Kaldı ki ben fikrimi söyleyecek kapasiteye sahibim. Ama sana göre ben seninle aynı fikirde değilsem cevap vermem veremem. Açık sözlüyümdür valla, kusura bakma ama çok ukalasın.

Herkes fikrini söyledi. Ben de fikrimi söyledim. Sen de fikrini söyledin. Ama sende şu var; sen fikirlerini dikte ediyorsun insanlara. İstiyorsun ki herkes seninle aynı fikirde olsun. Öyle bir dünya yok. İnsanlar seninle aynı fikirde değillerse ukalaca ve yüksekten bakarcasına sen hatalısın deme cüretini de görüyorsun kendinde.

Benim suriyeliler için doğrum bu. Benim fikrim bu. Sen sadece düşünceni söylersin ve biter. Kendi fikirlerini empoze etmeye çalışamazsın. Hadi çalışıyorsun diyelim bunu yaparken de kimseyi küçümseyemezsin. Haddine değil ki.

Rosebud sabırla sana cevap vermiş. Olması gereken cevap bu "ama" demişsin sonra da "amalarını" "fakatlarını" çıkarırsan demişsin, hatta hatalı bile demişsin. Sanki sana kalmış ne hatalı ne doğru diye karar vermek. Neden amaları fakatları çıkarırsak cevap o cevap olmalı? Onun fikri amalı fakatlı demek ki. Bundan sana ne? İnsanlar seninle aynı fikirde olmak mı zorunda? Öyle bir mecburiyet yok ki.
Bu tavrını acilen düzeltmen gerek.

Nedir bu suriyeli sevdan ve neden ısrarla bu kadar savunuyorsun bilmiyorum ama bu saatten sonra senin hakkında çok farklı düşünüyorum. Yazdıklarının altında çok başka anlamlar var.
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2020, 18:33   #24
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Ben suriyelileri şeytanlaştırmıyorum yaşanılan düzinelerce olay zaten suriyeliler hakkında yeteri kadar olumsuz kanaate vardırıyor insanı.
Dolayısıyla bu kadar olumsuz haberden sonra bir tane olumlu haber ancak istisnalar kaideyi bozmaz dedirtiyor.
Tam tersi olsaydı mesela Suriye'lilerin çok iyi hal ve hareketlerine yönelik düzinelerce haber alsaydık, bir tane kötü bir haber çıktığında yahu bir kötü örnek için bütün bu insanları töhmet altında bırakmayalım derdim.
Azlık çokluk meselesi yani, o yüzden bir iyi haber maalesef ne Sevda'nın ne benim ne de bizim gibi düşünenlerin kanaatini etkiler.
Suriye'li olayının psikolojik yönünü unutmayalım tipik insani bir tepkidir eğer siz bu mültecilerin bir takım sosyo ekonomik ve kültürel sorunlara neden olacağını düşünüyorsanız ve bu insanlar sürekli size çeşitli biçimlerde empoze ettirilmeye çalışılıyor, bunun karşısında kendinizi çaresiz hissediyorsanız o halkı toptan reddetmeniz kaçınılmazdır, dolayısıyla o insanlara Suriye'lileri bu şekilde sevdiremezsiniz o nedenle eğer Suriye'lilere iyilik yapmak istiyorsan bizleri suçlamadan önce bu konuda önlem alması gerekenlerin, önlem alacaklarına niçin sorunu daha da derinleştirdiklerini sorgulamanı öneririm çünkü bu haliyle Suriyelileri sempatik göstermeye çalıştıkça daha da geri tepiyor.
Üzgünüm ama ikinci soruma yine alamadım cevabı. O nedenle sorumu tekrar alıntılıyorum: "Suriye'lileri melek gibi gösteren haberleri 'Suriye'li seviciliği' diye etiketleyip bitmesini isteyebiliyorsun; ama bütün Suriye'lileri şeytan gibi gösteren haberlere ve kişilere hiç bir itirazın yok. Neden?.."

Yani sorum, Suriye'lilerin çoğunluğu iyi mi kötü mü, melek mi şeytan mı değil. Kötü haberler daha çok oluyor, iyi haberler daha az oluyor, vb değil. Elbette mültecileşmiş her toplumun içinde kötü haberlere konu oluşturacak insan daha çok çıkar. Hele ki bu toplum, Suriye'liler gibi, nispeten eğitimsiz, geri kalmış, dinsel-feodal baskılar altında dünyası biçimlenmiş bir toplum ise...

Ne sana, ne Sevda'ya, ne de başka herhangi birisine ben "Suriye'lileri" sevdirmeye çalışmıyorum. Ben sadece sizdeki o kalıplaşmış "Suriye'liler" algısını kırmaya çalışıyorum. Daha önce de defalarca belirttim; homojen bir topluluk yok. İçinde iyisi de kötüsü de olan bir mülteciler topluluğu var.

Sorum çok açık. Bu forumda defalarca nefret söylemi dile getirildi. Bunlara bir tek ben tepki gösterdim. Ve şimdi ilk defa onlar hakkında bir olumlu haber çıktı. Bu olumlu tek habere bile tahammül edilemedi ve Sevda o mesajı yazdı.

Açıkçası böyle doğrudan bir tepki beklemiyordum. Bu bakımdan Sevda'nın o mesajını doğal ve samimi buldum. Ama tabii tepkisel.

Ben işte buna işaret ediyorum. Tek bir iyi habere bile tahammül edilememesinin sebebi nedir? Ne olur yani, o mültecilerin içinden birkaç tanesi de iyi insanlar olsa?!

O yüzden ben o sorularımı sordum. Özellikle ikinci sorum daha önemli. Çünki ilk sorumun cevabı belli. Senin de dediğin gibi, içinde az çok insanlık olan herkes, kendisini kurtaran kişiye, Suriye'li de olsa, teşekkür eder ve (en azından o an) "git memleketine!" demez.

Ama ikinci sorumun cevabı daha önemli. Bu konuda yoğunlaşmamın sebebi bu: yüzleşmek.

Mültecilerin bu ülkeye verdiği zararlar konusundaki fikirlerimizle değil, onları istemememizle de değil. Mültecilere karşı içimizdeki o tahammülsüz nefretle ve düşmanlıkla yüzleşmek.

Tek bir olumlu habere bile katlanamayacak kadar büyük olan nefretimizle...

Bertrand Russell
Eski 28.01.2020, 18:45   #25
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Cimcimecik, Rosebud benim adıma konuşmadı. Kaldı ki ben fikrimi söyleyecek kapasiteye sahibim. Ama sana göre ben seninle aynı fikirde değilsem cevap vermem veremem. Açık sözlüyümdür valla, kusura bakma ama çok ukalasın.

Herkes fikrini söyledi. Ben de fikrimi söyledim. Sen de fikrini söyledin. Ama sende şu var; sen fikirlerini dikte ediyorsun insanlara. İstiyorsun ki herkes seninle aynı fikirde olsun. Öyle bir dünya yok. İnsanlar seninle aynı fikirde değillerse ukalaca ve yüksekten bakarcasına sen hatalısın deme cüretini de görüyorsun kendinde.

Benim suriyeliler için doğrum bu. Benim fikrim bu. Sen sadece düşünceni söylersin ve biter. Kendi fikirlerini empoze etmeye çalışamazsın. Hadi çalışıyorsun diyelim bunu yaparken de kimseyi küçümseyemezsin. Haddine değil ki.

Rosebud sabırla sana cevap vermiş. Olması gereken cevap bu "ama" demişsin sonra da "amalarını" "fakatlarını" çıkarırsan demişsin, hatta hatalı bile demişsin. Sanki sana kalmış ne hatalı ne doğru diye karar vermek. Neden amaları fakatları çıkarırsak cevap o cevap olmalı? Onun fikri amalı fakatlı demek ki. Bundan sana ne? İnsanlar seninle aynı fikirde olmak mı zorunda? Öyle bir mecburiyet yok ki.
Bu tavrını acilen düzeltmen gerek.

Nedir bu suriyeli sevdan ve neden ısrarla bu kadar savunuyorsun bilmiyorum ama bu saatten sonra senin hakkında çok farklı düşünüyorum. Yazdıklarının altında çok başka anlamlar var.
Tavrımı ukalaca bulmana şaşırdım Sevda. Aksine, sabırla açıklamaya ve birlikte yoğunlaşıp analiz etmeye çalışıyorum. Sana karşı küçümser bir tavrım olmadı. Tepkisel yaklaştığını yazdım ki bu da doğru. Rosebud'a verdiğim önceki cevapta senin de öyle bir durumda o gence teşekkür edeceğini belirttim. Çünki sen de içinde vicdan sahibi olan birisin muhtemelen. O nedenle, bana cevabı bu şekilde açıkça vermemene rağmen, senin de öyle davranacağını yazdım.

Ama neden açıkça bunu diyemedin? Çünki kendinle çelişmek istemedin. Çünki tepkisel mesajın çok büyük bir haksızlık içeriyordu. O haksızlık da, yine aklına geleceği gibi mültecileri istememenle ilgili değil, kötü niyetli mültecilere duyduğun öfkeyle ilgili de değil; bir insanı göçükten kurtarmış bir gence yönelik bir haksızlıktı.

Bunları tekrar tekrar anlatıyor olmamın sebebi, dediğim gibi, analiz etmek ve durumu herkesin gözünde açığa çıkarmak. Yoksa sana da, başka kimseye de fikrimi empoze etmeye çalışmıyorum. Burada fikir tartışması yapmıyoruz zaten. İnsanî bir olay karşısında takınılacak tavrın fikir tartışmasını gerektirmediğini düşünüyorum.

Bak, diğer başlıkta Bursalı68, bana nazire olsun diye tırnak içine alarak "virüs gibi" diye tekrarlamış ve sen de hemen teşekkürü basmışsın.

İ.A.'nın, o gencin belki de yüzük ve bilezik çalmak için orada olduğunu yazdığı o meşum mesajına da teşekkür etmiştin.

Ben de işte bunu sordum ve henüz cevabını alamadım, Sevda. Neden?.. Neden nefret söylemlerine sonsuz hoşgörü ve teşekkür var da, tek bir iyi mesaja bile tahammül edilemiyor, Sevda, neden?..

Bertrand Russell
Eski 28.01.2020, 18:45   #26
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:

Üzgünüm ama ikinci soruma yine alamadım cevabı.

Baska bir Yoldas bulamadiktan sonra, bu denli Rosebud´a saldirilarinin nedenini anlamakta zorlaniyorum!.

Fisfiklemelerinle Aristoyla aralarini bozmaya basarmis olsanda, Meydana koydugun Vatan Düsmanliginin Adalar üzerinde olan faaliyetin sifrelerinin cözülmesinden sonra, saglikli bir Mesafede bulunmasini secmis!.

Sanirsam bu sinirlari hic fazla zorlama, sadece konus, kunustukca Neyin nesi oldugun desifre ediliyor!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 28.01.2020, 21:20   #27
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Tavrımı ukalaca bulmana şaşırdım Sevda. Aksine, sabırla açıklamaya ve birlikte yoğunlaşıp analiz etmeye çalışıyorum. Sana karşı küçümser bir tavrım olmadı. Tepkisel yaklaştığını yazdım ki bu da doğru. Rosebud'a verdiğim önceki cevapta senin de öyle bir durumda o gence teşekkür edeceğini belirttim. Çünki sen de içinde vicdan sahibi olan birisin muhtemelen. O nedenle, bana cevabı bu şekilde açıkça vermemene rağmen, senin de öyle davranacağını yazdım.

Ama neden açıkça bunu diyemedin? Çünki kendinle çelişmek istemedin. Çünki tepkisel mesajın çok büyük bir haksızlık içeriyordu. O haksızlık da, yine aklına geleceği gibi mültecileri istememenle ilgili değil, kötü niyetli mültecilere duyduğun öfkeyle ilgili de değil; bir insanı göçükten kurtarmış bir gence yönelik bir haksızlıktı.

Bunları tekrar tekrar anlatıyor olmamın sebebi, dediğim gibi, analiz etmek ve durumu herkesin gözünde açığa çıkarmak. Yoksa sana da, başka kimseye de fikrimi empoze etmeye çalışmıyorum. Burada fikir tartışması yapmıyoruz zaten. İnsanî bir olay karşısında takınılacak tavrın fikir tartışmasını gerektirmediğini düşünüyorum.

Bak, diğer başlıkta Bursalı68, bana nazire olsun diye tırnak içine alarak "virüs gibi" diye tekrarlamış ve sen de hemen teşekkürü basmışsın.

İ.A.'nın, o gencin belki de yüzük ve bilezik çalmak için orada olduğunu yazdığı o meşum mesajına da teşekkür etmiştin.

Ben de işte bunu sordum ve henüz cevabını alamadım, Sevda. Neden?.. Neden nefret söylemlerine sonsuz hoşgörü ve teşekkür var da, tek bir iyi mesaja bile tahammül edilemiyor, Sevda, neden?..

Aslında Rosebud'a cevaben verdiğin yorumunda alıntılayacağım çok yer var ama konuyu şirazesinden kaydırmak istemiyorum.

Daha önce başka bir suriyeli konusunda da belirtmiştim; bu insanlar iyidir kötüdür, katildir, kahramandır bilmem nedir. Beni bu kısmı bağlamıyor. Ben bu insanları bu ülkede istemiyorum. 7 milyon mülteciyi ülkeye kontrolsüzce salamazsın. Hiçbir ülke bunu kaldırmaz. Kaldı ki bizde kaldıramadık ve ekonomi tepe taklak oldu.

Sen şöyle bir cümle kurdun; özelilkle kendi cümleni kullanıyorum ki belki ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.
Alıntı:
Hele ki bu toplum, Suriye'liler gibi, nispeten eğitimsiz, geri kalmış, dinsel-feodal baskılar altında dünyası biçimlenmiş bir toplum ise
İşte tam bu nedenden dolayı ben bu insanları burda istemiyorum. İstememe nedenim ortada değil mi? Vatandaşlık verilenler yarın asker-polis olacak, devlet kurumlarında çalışacak. Sen üstte bahsettiğin gibi bir toplumun üyesi olan bu insanlardan bize ne gibi bir fayda bekliyorsun? Ben bir fayda beklemediğim gibi gelecek hakkında ciddi anlamda endişeliyim. Büyük zararları var bize. Üstüne üstlük durmadan doğuruyorlar ve ülkenin demografik yapısı bitmiş durumda.

Nedenini daha önce bir milyon kere söylediğim gibi yeniden söyledim ama sen yine de neden diye sormaya devam edebilirsin.

Bu arada deprem çadırında nargile keyfi yapan suriyeliyi de unutmamak lazım. Ama olsun iyisiyle kötüsüyle vatandaşımız onlar.

https://www.ortadogugazetesi.com/yasam/elazig-daki-deprem-cadirinda-nargile-keyfi-yapan-suriyeli-pes-h10399.html
Eski 28.01.2020, 21:43   #28
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
...

bu insanlar iyidir kötüdür, katildir, kahramandır bilmem nedir. Beni bu kısmı bağlamıyor. Ben bu insanları bu ülkede istemiyorum.
Tamam, istemediğini hepimiz anladık. Ama sen ısrarla benim işaret ettiğim yere bakmak ve görmek istemiyorsun.

Bir de şöyle sorayım o zaman: Madem "bu insanlar iyidir kötüdür, katildir, kahramandır bilmem nedir. Beni bu kısmı bağlamıyor" diyorsun, o zaman neden o insanlar için sarfedilen onca kötü, aşağılayıcı, nefret içerikli cümleye alkış tutuyor, teşekkür ediyorsun da iyi bir örneğe karşı bu kadar tahammülsüzsün?

Öyle ya, madem işin o kısmı seni bağlamıyor, nefret içerikli cümlelere onay verip, olumlayan cümlelere karşı çıkarak neden sen kendini bağlıyorsun?

Bertrand Russell
Eski 28.01.2020, 22:10   #29
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Tamam, istemediğini hepimiz anladık. Ama sen ısrarla benim işaret ettiğim yere bakmak ve görmek istemiyorsun.

Bir de şöyle sorayım o zaman: Madem "bu insanlar iyidir kötüdür, katildir, kahramandır bilmem nedir. Beni bu kısmı bağlamıyor" diyorsun, o zaman neden o insanlar için sarfedilen onca kötü, aşağılayıcı, nefret içerikli cümleye alkış tutuyor, teşekkür ediyorsun da iyi bir örneğe karşı bu kadar tahammülsüzsün?

Öyle ya, madem işin o kısmı seni bağlamıyor, nefret içerikli cümlelere onay verip, olumlayan cümlelere karşı çıkarak neden sen kendini bağlıyorsun?

Alıntı:
Hele ki bu toplum, Suriye'liler gibi, nispeten eğitimsiz, geri kalmış, dinsel-feodal baskılar altında dünyası biçimlenmiş bir toplum ise

Senden başka kimse istemiyor emin ol. Yalnız değilim yani. Aramızda suriyelieri tek seven ve isteyen sensin.

Yine senin cümleni kullanacağım. Sende genelleme yapmış ve suriyelilerin nasıl bir toplum olduğunu söylemişsin. Tam da işte yazdığın nedenden dolayı istemiyorum. %100'ü senin de genellediğin gibi insanlar çünkü. Neden kötü haberlerde alkışlıyormuşum? Nedeni bu işte yahu. Daha nasıl bir cevap istiyorsun ki?

Sanki çocuk senin çocuğun gibi ona kefil oluyor, hakkını savunuyorsun. Çok ilginç. Bunu bu çocuk özelinde söylemiyorum. Ciddi anlamda tüm suriyelilerin avukatlığına soyunmuş durumdasın.

Bir de merak ettiğim nokta şu; -durmadan empatiden yürümeye çalışıyorsun ben de ordan gideceğim.- Suriyeli biri senin ailenden birine tecavüz etmiş olsa veya bir yakınının kafasını sokakta kesmiş olsa onlara yine böyle hoşgörüyle mi yaklaşacaksın? Yoksa "yahu bunları bizim ülkemizin insanı da yapıyor varsın onlardan biri kessin, onlardan biri tecavüz etsin" mi diyeceksin?

Benim gibi net ve samimi bir cevap verirsin umarım.

Bu arada, Elazığ'daki depremde depremzedelere dağıtılan çadırlarda nargile keyfi yapan suriyeli vatandaşımız için bir şey söylemedin.
Eski 28.01.2020, 22:31   #30
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Yine senin cümleni kullanacağım. Sende genelleme yapmış ve suriyelilerin nasıl bir toplum olduğunu söylemişsin. Tam da işte yazdığın nedenden dolayı istemiyorum. %100'ü senin de genellediğin gibi insanlar çünkü. Neden kötü haberlerde alkışlıyormuşum? Nedeni bu işte yahu. Daha nasıl bir cevap istiyorsun ki?

Bir de merak ettiğim nokta şu; -durmadan empatiden yürümeye çalışıyorsun ben de ordan gideceğim.- Suriyeli biri senin ailenden birine tecavüz etmiş olsa veya bir yakınının kafasını sokakta kesmiş olsa onlara yine böyle hoşgörüyle mi yaklaşacaksın? Yoksa "yahu bunları bizim ülkemizin insanı da yapıyor varsın onlardan biri kessin, onlardan biri tecavüz etsin" mi diyeceksin?

Benim gibi net ve samimi bir cevap verirsin umarım.

Bu arada, Elazığ'daki depremde depremzedelere dağıtılan çadırlarda nargile keyfi yapan suriyeli vatandaşımız için bir şey söylemedin.
Ben genellemeye değil, herkesi aynı kategoriye sokmaya, homojen bir kitle gibi algılamaya itiraz ediyorum. Yoksa genellemeler kaçınılmazdır ve bilimsel olmak kaydıyla bir sakınca yoktur.

Evet, Suriye'li mülteciler genel olarak eğitim düzeyi düşük, geri kalmış, dinî ve feodal baskı içinde dünya görüşleri biçimlenmiş insanlar. Bu genellemeye uymayan, çok eğitimli, ileri düzeyde, modern yapıda olanları da vardır, ama bunlar istisnadır ve genellemeyi bozmaz.

Bak bunu demek başka, "virüs gibiler" demek başka. Benim dediğime kimse pek itiraz edemez. Ama nefret içeren ifadeler vicdan sahibi herkesi yaralar. O gencin belki de yüzük ve bilezik çalmak için elleriyle enkazı kazdığını yazabilecek kadar kara kalpli birinin mesajına teşekkür etmek çok üzüntü verici.

Suriye'li biri aileme zarar verse, Türkiye'li birinin aileme zarar vermesi hâlinde ne yaparsam onu yaparım. Yani nasıl ki bir Türk aileme zarar verirse ben "Türk'ler aileme zarar verdi" demeyeceksem, bir Suriye'li zarar verirse de "Suriye'liler zarar verdi" demem.

Tabii ki "Türk'ler de yapıyor, koy onlar da yapsın" hiç demem. Böyle bir şey hiç demedim zaten. Ama böyle demişim gibi algılamayı seçtiniz.

"Deprem çadırında nargile içen Suriye'li" tabii ki kabul edilebilir bir şey değildir. Çadırlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalı.

Gördüğün gibi, açık ve net cevaplar verdim. Ama senin verdiğin cevaplar kadar "net"(!) olmamış olabilir.

Bertrand Russell

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
depremzede, elleri, enkazdan, kazıyarak, kurtardığı, mahmud, suriyeli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler