Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.07.2012, 20:57   #11
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Mavi Kapak Toplama Kampanyası”nda Toplanan Kapaklar Nereye Gidiyor?

Keşke bunun birlikte birde şişe yada bira-cola kutuları toplama kampanyası olsaydı.. kapaktan daha çok ses getirebilirdi.. malum ben plastik şeyleri fazla almıyorum çünkü..
Eski 12.07.2012, 21:29   #12
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Mavi Kapak Toplama Kampanyası”nda Toplanan Kapaklar Nereye Gidiyor?

Mavi Kapak projesi ilk çıktığından beri uygulamanın içindeyiz. İş yerim 10 katlı bina ve iki günde bir suçu uğrar. Açtığımız damacanaları kapakları bir yerde toplanır ve iki ayda bir ilgili yere şoförle göndeririz. Duyarlılık o kadar çok artmış ki, yol kenarlarına büyük pet şişeler koyulmuş ve içleri de doluyor. akşamları da gelip boşaltıyorlar.

Bu ve bunun gibi bir çok uygulama başlatılabilir. Örneğin giymediğimiz kıyafetlerimizi çöpe atmak yerine mahalle muhtarlıklarında bir yer oluşturup orada toplanabilir ve ihtiyaçı olan kişiler gelip alabilirler. Bu uygulamayı bizim mahalle muhtarlığında başlattık.

Herkes elini bir taşın altına koysa ne kadar güzel olurdu.

16 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2012, 00:54   #13
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Hiç bir kâr gütmeden insanlara umut dağıtan herkesi tebrik ediyorum.

Bir yıldır çevremdeki herkes gönülden mavi kapak topluyor,toplarken yorulmak yerine ruhumun okyanusta dans ettiğini hissediyorum. Bir insana umut ışığı olmak apayrı bir duygu,anlatılamaz.

Sevgili Lale; toplumsal bir projenin tanıtımını yaptığın için teşekkür ederim. Hâlen duymamış olanlar eminim bu başarılı sunumdan sonra harekete geçecektir.
Eski 04.01.2013, 10:33   #14
Subutay
Eflamor

Alıntı:
2010’un Mayıs ayında başlayan projenin mimarları; proje koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar ve proje ekip sorumlusu Bülent Başoğlu… Kapak toplama fikri; Ataşehir Belediyesi’nin kısa bir süre için uyguladığı kapak toplayıp geri dönüşüme götürme ve çevreye kazandırma projesinden çıkmış.
Ve Prof. Dr. Nurselen Toygar artık üniversitesinin bilimsel çalışmalar ile anılmasını istediğinden 3 yılın ardından "Mavi Kapak" kampanyasına son verildiğini bugün gazetede okudum.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
12 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 12:31   #15
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Alıntı:
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden dünyaya yayılan ’mavi kapak’ toplama kampanyası, 3 yıllık gönüllü çalışmanın ardından Dekan Prof. Dr. Celal Artunç’un talimatıyla sona erdi. ’Tane tane kapakları toplayalım adım adım engelleri aşalım’ sloganıyla yürütülen projenin koordinatörlüğünü yapan Prof. Dr. Nurselen Toygar, "Dekanımız fakültemizin bilimsel çalışmalarla adının anılmasını istiyor. Bu nedenle kampanyaya bu yıl son verildi. Projede şu ana kadar 400 ton kapak toplandı, 1600 tekerlekli sandalye dağıtıldı.
Sevgili Subutay, öncelikle verdiğin haberde bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Kampanyayı bitiren Dekan Celal Artunç, bittiği için üzülen ise Proje koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar'mış...

Dekan efendiye sormak lazım bilimsel çalışmalar yapan birilerinin bu tür insani işlere imza atmasının ne gibi bir sakıncası olabilir? İşler rayına oturmuş, birileri bu bayrağı alıp en yükseğe dikmiş, 1600 engelliyi tekerlekli sandalye sahibi yapmış ve sen çıkıp "bilimsel çalışmalarla adınızın anılması" gibi saçma bir gerekçeyle bu kampanyayı sonlandırıyorsun.

Dekan olmuşsun ya, koca fakültenin sorumlususun ya, o zaman sen de bilimsel çalışmaları koordine et, o konuda fakültenin adını duyurmak için projeler geliştir.

Sonuçta fakültenin adı, yetersiz dekanlarla, hırsızlıkla, arsızlıkla, sahtekarlıkla değil harika bir proje ile anılıyordu, bu mu battı sana???

3-5 kitap okuyup ezberleyen ve arkasını dayayacağı bir dayı bulan herkes dekan olabilir ama dekan olan herkes "İnsan" olamaz...

Olamamışta...

11 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 12:36   #16
Subutay
Eflamor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Sevgili Subutay, öncelikle verdiğin haberde bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Kampanyayı bitiren Dekan Celal Artunç, bittiği için üzülen ise Proje koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar'mış...

Olamamışta...
Araştırıp doğru bilgilendirmeyi yaptığın için çok teşekkür ederim Banemin. Yanlış bilgilendirme içinde forum arkadaşlarımdan özür dilerim.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
11 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 12:41   #17
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Subutay ne özrü yahu?..

Sayende konundeme gelmiş, gözünden kaçıranlar bilgilenecek ve arada sadece ufak bir isim karışıklığı yapmışsın...

Asıl, haberi gözümüze soktuğun için biz sana teşekkür ederiz...

11 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 13:11   #18
Yorgun Yürek
İlk "O" Kuldan Terk

Merak edip dururdum acaba gerçekten söylenilen gibi bir kampanyamı yoksa yine birilerinin çıkarı doğrultusunda mı diye işin içinde üniversite olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler lale çok çok çok yerinde bir bilgilendirme.
Eski 04.01.2013, 13:26   #19
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Bende topluyorum 2 yıldır hele yazın plajda bir tur at anında 5 lt şişenin yarısını dolduruyosun.
12 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 14:30   #20
aakinaksoy
Tam Üye

Böyle güzel, toplumsal bir paylaşımın forumumuzda yer alması, göğsümü kabarttı, çok duygulandım,gururlandım.

Hem çevrenin kirlenmemesine azda olsa katkı veren, hem de boşa giden bir değeri ekonomiye kazandıran bu kampanyayı İzmir olarak titizlikle ve özenle sürdürüyoruz. Alışveriş Merkezlerinde,toplumun yoğun olduğu alanlarda, hatta büyük apartmanların girişlerinde bile Mavi Kapak Toplama ilanı ve kapakların toplandığı bir kap var.

Dekan Beyin eylemi ise üzücü ve düşündürücü. Bilimsel projelerin yanında bu örnek toplumsal kampanya neden yürütülemesin ki?

Ben inanıyorum ki; İzmir kamuoyunun ve ülkemin tüm duyarlı insanlarının karşı çıkışıyla dekan bu görüşünden dönecektir.

İzmir'de benzeri projelerde var. Başka yörelerimizde var mı bilmiyorum, olması gerektiğini düşünüyorum.

Örneğin atık pil toplama kampanyası. (biliyorsunuz pillerdeki ağır metaller sağlığımız için ne kadar büyük tehlike oluşturuyor.)

Bir de Büyük Şehir Belediyemizin Geri dönüşümlü atıkların toplanması projesi var. Kağıt hammaddesi ağırlıklı atıklar Belediyece haftanın belirli bir günü toplanıyor. Ekonomiye kazandırılıyor.

Duyarlı konuyu paylaşıma açan Lale Arkadaşıma çok çok teşekkür ederim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akdeniz bölgesi, eger üniversitesi, engelli vatandaşlar, engelliler, geri dönüşüm, izmir, mavi kapak kampanyası, tekerlekli sandalye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)