Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler > Zihinsel Engelliler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.04.2013, 14:48   #1
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Otizm & 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan
Dünya Otizm Farkındalık
Günü
Otizm nedir?
  • Günümüzde her 150 çocuktan birini etkileyerek, çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bozukluk olması ile dünya genelinde hızla yayılan bir hastalık olarak görülüyor…
  • Dünyada bu yıl şeker, kanser ve AIDS dahil olmak üzere bir çok hastalıktan daha fazla sayıda otizm teşhisi alınması öngörülüyor…
  • İstatistikler genetik temelli olduğunu gösteriyor. Çevresel faktörler de dahil olmak üzere, nedenlerinin bulunması için yoğun araştırmalar devam ediyor…
  • Kesinlikle ülke, ırk, kültür ya da sosyo-ekonomik farklılık gözetmiyor…
  • Bugün için bilinen en etkili tedavisi yoğun bireysel eğitim…

Sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğu olarak bilinen “otizm” konusunda farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan günü Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak kabul edildi.
2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde de tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğinin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Nazan Bekiroğlu
8 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.04.2013, 14:48   #2
SuLTaN
Fosforlu

Standart Otizm & 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan… 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiş, nisan ise Dünya Otizm Farkındalık Ayı.

Otizm… Hani şu 1988’de, Rainman filminde Dustin Hoffman’ın canlandırdığı karakter, hatırladınız mı? Ama o aslında şanslı bir otistikti, çünkü yönetmen film rahat izlensin diye oldukça yüksek işlevli bir karakter yaratmıştı… Konuşuyordu, derdini anlatıp işini görebiliyordu… Birçoğu yapamıyor.

Her 150 çocukta 1 görülüyor, sebebi henüz belli değil, kesin tedavisi yok.

Tek çaresi düzenli ve kaliteli bir özel eğitim

Haftada en az 40 saat eğitim ile bu çocuklar da hayata tutunacak hale gelebiliyorlar ama ne yeterince eğitimi verecek eğitmen ne de buna yetecek devlet yardımı var. Normal eğitimin bile dersane desteği olmadan yürüyemediği bir ortamda bu istek acaba biraz lüks mü kaçıyor?

Ailelerin en büyük sıkıntısı ise kendilerinden sonra çocuklarına ne olacağı.

Nisan… Kiminin derdi yerel seçimler sonrası ortam, kiminin derdi global kriz, kiminin umudu Obama…

23 Nisan da geliyor… bakalım neşe dolacak mı insan, bazı çocuklar 23 Nisan'ın ne olduğunu bile bilemezken.

Nisan ayında, Otizmin farkına varmak isterseniz;
Otizm Platformu

Aycan Gönenç

* * *

Teşekkürler Afiliciğim.

Eski 02.04.2013, 15:47   #3
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Standart Cevap: Otizm & 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Daha öncede izlemiştim bu videoyu, bilmediğimiz pek çok şeyi anlatan başarılı bir video çalışması bu.
Örneğin; Otizm li çocukların seslerden bu denli etkilendiğini bilmiyordum, bu videoyu seyredince anladım.
Asıl anlatılan ve anlamamız gereken bu kanatsız meleklere sağır dilsiz muamelesi yapmak yerine doğal davranmak. Onların hassas olduğu konulara dikkat ederek doğal davranışlarda bulunmak. Aslında genel anlamdada çok insani kurallardan bahsetmişler.

Her zaman düşünmüşümdür; ben yada çocuklarım Otistik olabilirdik,aynı kaderi yaşıyor olabilirdik!..
Onların farkında olabilmek ve onları anlayabilmek, hem onlar için, hemde bizim için birlikte yaşamı kolay kılacaktır.
Bir Otistik çocuğun illada ailemizde olmasına gerek yok. Bulunduğumuz toplum içinde karşılaştığımız her Otistik çocuk bu hassasiyeti hak ediyor. Ve onların farkında olmak aslında bir vatandaşlık görevi,aynı zamanda insan olmanın gereğidir.
Bu hassas konuyu çok güzel bir şekilde anlatmışsın, tebrik ederim Sultanım

Sevgili Afilininde bu konudaki emeklerini ve başarılarını takdir ediyorum, bravo size
5 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dünya, farkındalık, günü, nisan, olarak, otizm

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)