Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Maksat Muhabbet Olsun > Duygularımız

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.01.2022, 23:39   #1
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart "Günler artık çok zor, bırak da geceler istediğini yapsın"

"GÜNLER ARTIK ÇOK ZOR, BIRAK DA GECELER İSTEDİĞİNİ YAPSIN"

"Bu emekli maaşı geçinmek kolay değil tabi ama insan az olan bir şeye de alışıyor. Artık hep az fasulye, az pilav az çorba sipariş ediyorum" dediğinde ben de ona demek ki sonunda sana az bir mutluluk kalıyor diyebildim.
Gülümsedi; güzel bağladın der gibi bir bakışı vardı; doğrusu takdir edilmek hoşuma gitmişti.

Bu sahne kayıtlara böyle geçti; tamamlanması gerekiyordu; bir diğer sahneyi Jacob'un yalanları adlı filmde buldum. 1944 yılınıın sonları... Artık Almanya savaşı kaybetmek üzere; bu esnada Rus birlikleri de Berlin'e çok yaklaşmış; söylentiler bu şekilde ama teyit edilmesi zor; çünkü radyo dinlemek yasak. Robyn Wiliams; yani Jacob kamptaki esir yahudi olarak bir radyo buluyor ve bunu herkese yayıyor; o radyo artık kaptaki herkesin umudu; çünkü Rusların ilerlediğini ancak öyle duyabilirler ama jacob böyle bir şeyi duymadığı halde herkesin moralini yüksek tutmak için böyle bir yalan haberi yayıyor vs.
Ama bu esnada bir başka Yahudi genç filmde adı geçen bu ailenin kızına aşık ve onunla evlenmek için babasından izin istiyor. Adam çok şaşkın; çünkü böyle bir ortamda ve koşullarda evlenmek saçma bir fikir geliyor ona; hani doğrusu o ya pek de haksız değil diye düşünüyorsunuz o sahneyi izlerken..

Ve işte şu sözler bu yazıdaki emekli adamın az mutluluğa talip olması gibi ikinci sahnemizde yerini alıyor:
"Bana bak evlat, odunsuz, patatessiz ve çocuksuz yaşamayı öğrendik ama geleceksiz yaşanmaz"

Bu şu demek; bu şartlarda evlenmenize izin veremem.
Öyle ki umut açlığı midenin açlığından da kötüdür dediğinde, karısı o sahnede kendi repliğini söylüyor ve bu yazıda gördüğünüz fotoğraf da böylece anlamını buluyor.
" Günler artık çok zor, bırak da geceler istediğini yapsın"

MetinRodop-İstanbul 2022

Alıntı

NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler