Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.03.2010, 14:39   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Lightbulb Mor (Aziz) Gabriel Manastırı (Mardin)

Mor (Aziz) Gabriel Manastırı (Mardin)

Mor Gabriel Manastırı, 397 yılında mor Şmuel ve Mor Şemun tarafından kurulmuş, Roma kralları Arkadius, Honorius ve küçük Theodosius'un bağışlarıyla inşa edilmeye başlanmıştır. ''Rahiplerin meskeni '' anlamına gelen ve süryanicede ''Dayro d'Umro'' dan türetilip türkçeleştirilerek ''Deyrulumur'' ismiyle bilinmektedir.

Midyat'ın 18 km doğusunda bulunan manastır ve 397 yılında Savurlu Mor Şimuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından kurulmuştur. Kurucularından dolayı manastır uzun bir süre Kartmin Manastırı olarak anıldı. Daha sonra Manastıra yerleşen ve buranın altın çağını yaşatan ve birçok mucizeler gerçekleştiren Mor Gabriel'in adının verildiği Manastır 615 – 1049 yılları arasında Turabdin Metropolitlik merkezliğini üstlenmiştir. Günümüzde adının Deyr Ol-Umro olarak da anılmasının sebebi Süryanice olarak rahip ikameti anlamına gelmiş olmasından dolayıdır.

Dönemin en zengin kütüphanesine sahip olan manastırda binlerce kitap bulunmaktadır. Bunlara ilaveten çok ünlü hattatlar tarafından ceylan derisi üzerine yazılmış kutsal kitaplar ve daha birçok tarihi ve sanatsal değeri yüksek esere sahip kütüphane değişik dönemlerde saldırıya uğradı ve talan edildi. Talandan kurtulan birçok eser de ne yazık ki Doğu ve Batı ülkelerine kaçırıldı.

Manastırın başka bir özelliği de binlerce azizin kemiklerini muhafaza etmesidir. Sivaslı Kırk Şehitler, Aziz Mor Sarkis ve Mor Bakus, Mor Abhay tarafından getirilen o dönemde şehit düşen binlerce azizin kemikleri, Halepli Aziz Mor Eşaya, Aziz Mor Krafos, Menbeç Episkoposu Aziz Mor Filüksinos, Mısır'dan gelip manastırdan hiç ayrılmayan Sekizyüz Azizler, Bakısyanlı Manastır Müdürü Mor Gabriyel, Mor Şemun Zeyte, vaftiz olup Yuhanna adını alan Arap rahip, Urfalı Mor Yuhanna, Uzeyli Mor Daniyel, Nubyeli Mor Atnos ve nihayet bu manastırın kurucuları Mor Şimuel ile Mor Şemun bunlardan bazılarıdır.

Melekler tarafından yerleştirilen taşların üzerlerine kurulan manastırda; kilisenin arkasında iç bölümleri oluşturan mekânların ortasında Naos'un sunağı mermerdendir ve dört bir yanında aslan, öküz, kartal ve insanı tasvir eden resimler bulunur. Zemin döşemesi faklı renklerdeki mermerlerden, çeşitli haç motifleriyle süslüdür.

Manastırın ortasındaki kilise ise kuzeyden, güneyden ve batıdan sütunlarla çevrilidir. Yapı meleklerin ve Mor Şemun'un yerleştirdiği çakıllar ve taşların desteğiyle ayaktadır. İnşa sırasında zemin kazılıp temel oluşturulmamıştır. Bu mucizenin herkes tarafından görülebilmesi için yapının güney bölümü açık bırakılmıştır. Böylece misafirler mucizevî şekilde yerleştirilen taşların harçla tutturulmadığını görüp dua eder, Tanrı'ya şükrederler.

Yapıdaki diğer önemli bir bölüm "Thedora'nın Kubbeli Yapısı"dır. Kraliçe Thedora'nın para bağışıyla yaptırdığı bu kubbe binanın kuzeybatı köşesi civarındadır. Ayrıca manastırın inşasından sonra genişletilme gereği duyulmuş; rahiplerin barınma yeri ve özel namaz yerleri, Şehitlerin abide evi, Resuller Kilisesi, Meryemana Kilisesi, zemin katta Kırk Şehit Kilisesi, Mor Şmuil Mabedi, Mor Şemun Mabedi, ziyarete gelen Mısırlıların manastırın gücüne hayran kalarak rahip olduktan sonra kendi adlarına yaptırdıkları Mezarlık Kubbesi, su sarnıçları ve depolar gibi ilave bölümler yapılmıştır.

Ana Kilise- Temeli 397 yılında atılan ana kilisenin inşası 512 yılında tamamlanmıştır.
Azizlerin Evi ''Beth Kadişe'' Bölgedeki anıt mezarların en büyük ve en ilginç olanıdır. Değişik dönemlerde vefat etmiş azizler 12 adet niş içine konumlandırılmış mezarlara gömülmüştür.
Eski 14.03.2010, 14:48   #2
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D
Standart Cevap: Mor (Aziz) Gabriel Manastırı (Mardin)

Teşekkürler Real, yine çok güzel hazırlamışsın.

Merak ettiğim bir şey var. Böyle bir yerin var olduğunu bilip mi araştırıyorsun, yoksa araştırıp mı öğreniyorsun? Merak ediyorum; çünkü hep farklı, duyulmamış yerleri konu alıyorsun.
Eski 14.03.2010, 14:50   #3
Öykü
Müdavim

Teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık.
Eski 14.03.2010, 14:54   #4
Nazlı
Süper Üye

Teşekkürler Real çok güzel olmuş kıskandım

Burayı duymuştum Turistler gideceklerdi ama araştırmamıştım ,senden öğrenmek kısmetmiş ,teşekkürler.
11 Üyemiz Nazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2010, 15:01   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi the mathematician Mesajı göster
Teşekkürler Real, yine çok güzel hazırlamışsın.

Merak ettiğim bir şey var. Böyle bir yerin var olduğunu bilip mi araştırıyorsun, yoksa araştırıp mı öğreniyorsun? Merak ediyorum; çünkü hep farklı, duyulmamış yerleri konu alıyorsun.
Heryeri bilmenin, gidip görebilmenin de imkanı yok... Değişik yerleri görmeyi, öğrenmeyi severim...

Herhangi bir konu araştırırken değişik yerler de öğrenilmiş oluyor, bilgisayara not alıyorum, müsait zamanda da iyice araştırıyorum...

Bilgisayarım çarşamba pazarı gibi Ne ararsan var.. Zamanı gelecekte konuları açılarak paylaşılacak...

Böyle işte...

* * *

Kıskanılacak birşey yok Nazlıyüreğim, senin konunda aynı böyle işte...

Ben hiç LaLe, seni kıskanıyorum diyormuyum

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
13 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2010, 15:52   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kaç yıl önce yapılmış bir manastır ve hala muhteşemliği ile duruyor.

Harika bir yapı, çok beğendim. Mardin - Midyat evlerinin de zaten mistik bir havası var.

Teşekkürler ReaL, sayende bilgimize bilgi kattık yine. Ellerine sağlık..
14 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.03.2010, 00:42   #7
OkyanusunKalbi
WoodStock

Doğu'da çok güzel yapılar var. Kimse cesaret edip gidemiyor. Bu resimlerden sonra çok şey kaçırdığımızı düşünmeye başladım...

Ellerine sağlık ReaL, harika bir konu olmuş yine...

11 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.03.2010, 10:02   #8
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Manastır eşsizliği ile; konu da anlatımı ile harika...

Teşekkürler Real...
Eski 15.03.2010, 11:09   #9
mevsim
Üye

İki yıl önce Mardin'e gitmistim ozaman Mor Gabriel, Darul zefaren, Kırklar kilisesi, Meryem ana kiliselerini gezmiştim. Hepsi birbirinden güzel harika yapılardı. Mardin'i özel kılan dogal bir müze olması.

Mardin'i gördükten sonra kültür şoku yaşadım diyebilirim. Yüzyıllardır hiç bozulmadan günümüze gelmesi muhteşem bir şey.

Teşekürler Real paylaşım için.
Eski 15.03.2010, 17:16   #10
SuLTaN
Fosforlu

Çok güzel,çok görkemli bir yapı bu.

ReaL, diyecek söz yok konularına, harikasın...
Teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aziz, deyrulumur, gabriel, manastır, manastırı, mardin, mor gabriel, yakup

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)