Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.12.2012, 11:36   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Engelliler İçin Emeklilik Şartları

Normal emeklilik, yaştan emeklilik, engelli emekliliği, malulen emeklilik, hak sahiplerinin yararlandığı ölüm halinde emeklilik gibi, hepsinin de şartları farklıdır ayrıca kadın ve erkeklerin yararlanmasına göre de farklılıklar gösterebiliyorlar.

Normal emeklilik, yaştan emeklilik, engelli emekliliği, malulen emeklilik, hak sahiplerinin yararlandığı ölüm halinde emeklilik gibi, hepsinin de şartları farklıdır ayrıca kadın ve erkeklerin yararlanmasına göre de farklılıklar gösterebiliyorlar.

Engelli emekliliğinde kadın erkek ayrımı yoktur!

Emekli olacak kişiler için şartlar aynıdır fakat burada da emeklilik özür derecelerine göre 3 guruba ayrılmıştır.

Engellilere (özürlülere) tanınan erken emeklilik hakkından yararlananların yaş şartı bulunmamaktadır.

Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar işe giriş tarihlerine ve özür oranlarına göre değişen sigortalılık süresi ve gün sayısını doldurmak suretiyle emekli olabilmektedir.

Engelli (özürlü) işçilerin emekliliği

5510 sayılı Kanun’un geçici 10. maddesine göre;

*01.10.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53. maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özrü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar,

-Yaşları ne olursa olsun en az on beş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanacaklar.

*01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olup bu Kanun’un yürürlük tarihinden önce veya sonra sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, aşağıdaki tabloya göre işlem yapılır.

5510 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan yaşlılık aylığı bağlananların aylıklarının kesilmesi ve tekrar bağlanmasında bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki hükümler geçerli olacaktır.

SSK’lı özürlüler için bağlanacak aylıkların aylık bağlama oranı, 5400 gün üzerinden hesaplanan orandan az olamayacaktır.

Kaynak
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.2012, 11:47   #2
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Standart Cevap: Engelliler İçin Emeklilik Şartları

Bir tanıdığım var,
Tek ayağı yok, sol elinde de felç var
Geçen de özürlülük raporunu yenilemeye gitti(%72) ve yeni verdikleri oran %20

Çok merak ediyorum insanın nerelerinin yok olması gerekiyor da oranı artsın.
Onu da bırakın önceden olan raporu %72 şimdi nasıl %20 oluyor.
Yani olmayan bacak yerine mi geldi, ya da kullanılmayan el yeniden mi kullanıldı.

Ayrıca,
Bu bir anne.
Ve tek başına çocuklarını okutuyor (biri 15 diğeri 12 yaşında)

Şimdi bu kadın ayrıca çalışmaya çalışıyor, üç beş kuruşa.
Onu da bırakın kocası ne yapıyor diyene,
Gitti başka bir kadına,
Bu kadını da boşamıyor
Süründürüyor resmen

Herşey vicdanda bitiyor. Vicdanın olacak arkadaş. Azıcıkta olsa bir iki göz yaşın akıcak.
Ağlamayan insandan korkarım ben

.....
Düşününce Allah kimseyi sağlığından eksik etmesin.

Konu için teşekkürler Lale

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
5 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.2012, 20:48   #3
C.Doğan
Uzman Üye

Doğum Lekesi yukarıda bahsettiğin hanımı kocası istese de boşayamaz. Yasal olarak koca eksik durumda. Boşanma davasını hanımın açması gerek. Hanımın mali durumu iyi değil diyorsun. Bu durumda sanıyorum bulunduğu yerde ki Baro kendisine ücretsiz bir avukat görevlendirecek. Avukat kendisine yasal haklarıyla ilgili her türlü bilgilendirmeyi yapar.

Ayrıca bildiğim kadar rapor vermeye yetkili sağlık kurumları özürün oranını belirtemiyor. Alınan raporu Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilgili birimi inceliyor ve özür oranını netleştiriyor. Bununla ilgili de bir yönetmelik ve şema var sanıyorum. Bunlara uyulmak zorunda.

Tabii yasaların engellilere tanıdığı başka haklarda var. Forum üyelerimizden Aldacı hukukçu. Bu mevzuatı daha iyi bilir. Boşanma konusunda kendisi yol gösterebilir. Aldacı bu mesajı görünce mesaj yazacaktır sanıyorum. Özür durumu vb. konularla ilgili araştırma yapacağım.

Bu hanım ve çocuklarına uygulamalarla ilgili yardımcı olmaya çalışacağım. Sana özel mesaj yazacağım. Çevrende ki insanlara duyarlılığın ve paylaşımın için teşekkür ediyorum Doğum Lekesi.
Eski 22.12.2012, 22:08   #4
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Paylaşım için teşekkürler arkadaşım.
Önemli bilgiler.
3 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.2012, 23:02   #5
ala'turka
Yasaklı Üye

(Çalışma gücünün %80'inden fazlasını (%80 dahil) kaybeden birinci derece sakat,
Çalışma gücünün %60'ından fazlasını (%60 dahil) kaybeden ikinci derece sakat,
Çalışma gücünün %40'ından fazlasını (%40 dahil) kaybeden üçüncü derece sakat sayılır.)
(GVK. Md. 31/2)

2 Üyemiz ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.12.2012, 10:32   #6
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

İlgin için çok teşekkür ederim C.Doğan.
Özel mesajda da bir çok şeyi belirttim sana sanırım.

Yalnız bir şeyi merak ediyorum.

%20 ruhsal , %20 bedensel özürü olan bir kimsenin emeklilik ve maaş almasıyla ilgili bir madde var mı?

Sonuçta bunlar ayrı ayrı el alınıyor değil mi?

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
emekli, engelli emekliliği, engelli özürlü emekliliği, engelliler, malulen emeklilik, normal emeklilik, sosyal sigortalar, yaştan emeklilik

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler