Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.06.2015, 00:03   #61
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Efes Antik Kenti | Eserleri | Kuruluş Efsanesi

Bu konuya ikinci kez, doya doya baktım. Ne işçiliktir yarabbi... Celsus Kütüphanesine yine bayıldım.

Bu kadar detaylı bir konuya verdiğin emeği gayet iyi biliyorum, kolay olmuyor bu işler.

Çok büyük bir sabır ve titizlikle hazırlamış olduğun konu için teşekkürler ReaL.
Ellerine ve emeklerine sağlık.
Eski 17.06.2015, 02:21   #62
ReaL
Deniz Sevengillerden

Bu konuyu sindire sindire okuyan herhangi bir kişi, Efes Antik Kenti'ni yakından gezmekten çok öte bilgilere sahip olur. Rehberlerin bildikleri, anlattıkları elbette bu bilgilerin yüzde biri bile değil.

Efes Antik Kentin en görkemli yapıtı Celsus kütüphanesi ve Antik kentte hala kazı ve tarihi parçaların birleştirmeleri devam ediyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; küçücük bir yerleşim yerinde, devasa bir kütüphanenin olması ve iki adet tiyatronun bulunması.
Toplumların gelişmesinde en önemli iki faktör olduğunu anlamamak için ne olmak lazım? Ya akılsız ya da varsa yoksa din...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.2015, 03:34   #63
Efruz
Dost Nâzım

Bayıldım konuya

Sanatın her yerde olması o kadar güzel ve ben merkezcilikten uzak ki. Liman kentinin hakkını vere vere inşa etmişler.

Fotoğraflara bakarken bir resital gördüm sanki. Tiyatro kalıntılarının arasında piyano ve çello dinlemeyi çok isterdim. Işıklandırma ile birlikte mükemmel bir gece olurdu.

Başta ReaL olmak üzere konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ben İzmir'de olmama rağmen hâlâ gidebilmiş değilim. Ama gideceğim zaman tekrar bu konuya uğrayıp yapılarla ilgili notlarımı alacağım. Sonra yanımdakilere ukalalık yaparım

-------

Ve İzmir'in köpekleri yine her yerde

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

4 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.2015, 11:02   #64
Canan
Çiçekci kız

''Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; küçücük bir yerleşim yerinde, devasa bir kütüphanenin olması ve iki adet tiyatronun bulunması. Toplumların gelişmesinde en önemli iki faktör olduğunu anlamamak için ne olmak lazım? Ya akılsız ya da varsa yoksa din...''
Ben konuyu okurken, aynı şeyler geçti içimden; ama ''akılsız'' kelimesi yerine, daha da fenasını söyledim içimden

@Efruzcuğum, bir kaç tarihi yerlerimizi, ben oraların kıymetini pek bilmezken ve haklarında az da olsa bilgi edinmeden gidip gördüm. Buna Efes de dahil.

Ama olsun, forumumuz var. Daha detaylısını görüp, bilgiler edindim
Eski 09.04.2018, 16:05   #65
dacar
Yasaklı Üye

Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’ni Kim, Ne Zaman Kurmuştur? Efes’teki Dünyaca Ünlü Eserler

Kuruluşu MÖ. 6000 yıllarına dayanan Efes Antik Kenti, farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur. İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almakta ve Türkiye’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunmaktadır. Efes, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Roma imparatoru Augustus zamanında Asya Eyaleti’nin başkenti olarak nüfusu 200.000 kişiye ulaşmıştır.

Doğu ile batı arasında bir kapı vazifesi gören Efes aynı zamanda önemli bir liman kentiydi. Bu özelliği Efes’in o dönemde önemli bir ticaret ve politik merkez olmasını sağlamıştır. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Bunun yanında Anadolu’nun eski tanrıça geleneğine dayalı olan Artemis kültürünün en büyük tapınağı da Efes içerisinde yer almaktadır. Tarihte ve günümüzde çok önemli bir yere sahip olan Efes, Herakleitos, Artemidoros, Hipponaks, Zenodotos ve Soranos gibi ünlü isimleri yetiştirmiştir.

Efes Antik Kenti Nerededir?

Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Ege denince akla gelen ilk turistik merkezlerden biridir. Antik Yunanlardan günümüze kadar gelmiştir. Türklerin eline geçmeden önce Roma İmparatorluğu’nun yönetimi altına girmiştir. Efes Antik Kenti, her yıl hem yerli hem de yabancı turist akınına uğramaktadır. Kent içerisinde bulunan tarihi yapıların her biri sadece bizim için değil, dünya mirası açısından da çok kıymetlidir.

Efes Antik Kenti’ni Kim, Ne Zaman Kurmuştur?

O dönem kadın savaşçılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Bu kadın savaşçılar “Amazon” adıyla bilinmektedir. Efes Antik Kenti’nin yaklaşık 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Efes Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’nin en önemli örneklerinden biridir. Günümüze kadar gelen nadide şaheserlerdendir.

Efes’teki Dünyaca Ünlü Eserler

Efes’in günümüze kadar gelmiş kalıntıları, 8-9 kilometrelik bir bölgede hala varlığını sürdürmektedir. Her yıl dünyanın çeşitli bölgelerinden yaklaşık bir buçuk milyon turist, Efes’i ziyaret etmektedir.

Efes’in dünyaca ünlü olan eserlerinden bazıları şunlardır; Artemis Tapınağı, Celsius Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab – ı Kehf), İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, St. Jean Bazilikası, Yukarı Agora, Bazilika, Prytaneion (Belediye Sarayı), Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Magnesia Kapısı (Üst Kapı), Doğu Gymnasiumu, Herakles Kapısı, Mazeus Mitridatis Kapısı, Anıtsal Çeşme, Traianus Çeşmesi, Heroon, Yamaç Evler, Büyük Tiyatro, Saray Yapısı, Stadyum ve Gymnasium, Tiyatro Gymnasiumu, Liman Hamamı, Liman Gymnasiumu, St John Kalesi
3 Üyemiz dacar'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
efes, efes antik, efes antik kenti, efes'in, efesin, efesus, efsanesi, ephesus, harabeleri, hikayesi, izmir, kent, kenti, kuruluş tarihi, kuruluşu, nerede, Öyküsü, tarihi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler