Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Forum Gerçek Özel > Benim Bölümüm | Yazarlarımız > Banemin

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.08.2010, 01:00   #1
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Orkestra Çocukları...

7 arkadastan olusan güzel bir gurubumuz vardi. Bir cok ortak paydanin yani sira ayrildigimiz konu ve zevklerin varligi yine de kacinilmazdi. Birbirimize olan sevgi ve saygimiz nedeni ile, bazen iskence gibi gelse bile icimizden birinin istegine uyarak onu kırmamak adına dislerimizi sikmak zorunda kalirdik.

Sizinle paylasmak istedigim konuda böyle bir gecenin sonunda cikti.

Oktay klasik müzik hastasiydi ve tedavi edebilmek icin cok caba harcamistik. Ama bu illet herifin bütün hücrelerine sirayet ettigi icin caresiz kalmistik. En büyük istegi gurup olarak konsere gitmemizdi. Her seferinde bir bahane uydurarak isi salliyorduk.

Tam o siralar Kamaci gazinosunda Müslüm Gürses program yapmaya baslamisti ve bizde iki arkadasimizin hatirina onu dinlemeye gittik. Ilk cikan üvertür sarkici daha programini bitirmeden biz kafayi bulmaya baslamistik. Oktay durumu farkedip gazinonun icindeki dumani bize gösterince masayi oldugu gibi birakip orayi terk ettik.

Tabiiki yapilan bu eseklikten sonra Oktay yakamizi birakmadi ve sonunda " organizasyonu yap" demek zorunda kaldik.

Nihayet AKM de yerimizi almistik ve Oktay`in cenesini kapatmasiyla konserde baslamisti.

O zamana kadar klasik müzikle tek iliskim, Tv de rast geldigimde kanal degistirmekten öteye gitmemisti.

Ama AKM de böyle bir sansim-sanssizligim yoktu.

Müzikten cok orkestrayla ilgileniyor ve üflemeli, yayli, vurmali, basmali sazlari sayiyordum. 50 den fazla müzisyen vardi ve ben yayli sazlardan bir tek kemanlari sayabilmistim. 17 kemanci vardi. Basmali aletten ise sadece bir tane vardi. Simdi Piyano bu hitap seklime bozulacak ama onun hangi guruba girdigini bilmiyorum.

Orkestra hakkinda en azindan sayisal bilgi yeterliligine ulasinca müzik dikkatimi cekmeye basladi. 50 den fazla müzisyenin uyumu, ayni anda ayni notalara basmalari ve rahatliklari sasirtmisti beni.

Gerci ortada sopa ile onlari tehdit eden adam kan-ter icindeydi ama buda onun sorunuydu.

Kemanlarin solosu basladi ve gercekten benide etkileyen bir müzik yayildi salona. 17 keman tek vücut olmustu sanki.
Iste tam o sirada iclerinden sadece birinden "giy" yerine "cirk" diye bir ses cikti. Benim gibi müzik bilgisi fukarasi birinin bile dikkatini cekecek kadar aykiri bir sesti bu.

Konser bitti. Alkis ve takdir faslini bitirip kendimizi Beyoglunda bir cafeye attik.

Oktay gayet ciddi bir bicimde konser hakkindaki düsüncelerimizi ögrenmeye calisiyordu.

Sira bana geldiginde kemanlarin solosunda cikan aykiri sesin müzigin bir parcasi olup olmadigini sordum.
Bizimki uzmanlik alaninda ukalalik yapma firsatini yakaladi ya... Aldi sazi eline ve yaklasik bir saatlik konferansin ardindan özetle sunlari söylemis oldu.
Bu tip hatalar hemen hemen her konserde olurmus. Fakat bunlari anlamak icin iyi bir müzik bilgisi ve müzik kulagi gerekliymis. Yalniz bu aksam yapilan hatanin cok belirgin olmasi nedeni ile bizim gibi hiyarlar bile anlayabilmis.

O ana kadar lafa karismamis olan İsmail sakin bir sekilde " O acaip sesin ciktigi yer belliydi. Yani bir kemandi. Ama kimin yanlis yere bastigi belli olmadigi icin kisaca biz bu catlak seslere ORKESTRA COCUKLARI diyebilirmiyiz?" dedi.

Zaten filmde ondan sonra koptu ve bizim konser hakkindaki ciddi tartismamizda noktalandi.

Simdi ne zaman ortami bozan catlak bir ses veya davranis görsem aklima hep bizim İsmail`in deyimi ile " Orkestra cocuklari" gelir.

11 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 01:09   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Orkstra Çocukları...

Alıntı:
Yalniz bu aksam yapilan hatanin cok belirgin olmasi nedeni ile bizim gibi hiyarlar bile anlayabilmis.

Hala Oktay ile görüsüyorsan benden selam söyle emi?

Neden mi?

Sevdim ben Oktayi iste.

Yukarida alinti yaptigim söyleminden dolayi degil, inan ki bak Sadece klasik müzik sevdiginden
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 01:09   #3
Böcü Dayı
Uzman Üye

Banemin, arkadaşın güzel bir isim bulmuşta bizim oralarda daha düz söyleniyor bu, belki ağız farkı vardır..
Eski 29.08.2010, 01:13   #4
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Ağız farkı ilk çıkışta vardı ama sonradan dillendiremediğim muhabbette fark kalmadı Böcüm.

Lale, ben piyano bile çalıyommm.

Sadece Oktay biraz fazla inek klasik müzik konusunda...

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 01:17   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Inek minek, neyin ne oldugunu biliyor.

Demek istedigim klasik müzikten anliyor
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 01:22   #6
Böcü Dayı
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Ağız farkı ilk çıkışta vardı ama sonradan dillendiremediğim muhabbette fark kalmadı Böcüm.

Lale, ben piyano bile çalıyommm.

Sadece Oktay biraz fazla inek klasik müzik konusunda...

Anladım orasını, insan çakırkeyif olunca tabi dili dönmüyor bazı şeylere.. Ulan yoksa aklıma gelenimi dediniz sarhoş sarhoş..
Eski 29.08.2010, 01:24   #7
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Sen aklına gelmeyenleri de dahil et, gelenlerine

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.08.2010, 01:33   #8
Böcü Dayı
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Sen aklına gelmeyenleri de dahil et, gelenlerine
Ettim.. İkisi içinden ikisi dışından dört tane geldi aklıma..
Eski 29.08.2010, 13:19   #9
Banemin
» » » Çapulcu « « «

İç ve dış mihraklar var diyorsun yani!

Onlar hep olacak. Arada çıkan "cırk" sesi muamelesi yap gitsin.

Fazla takma

Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.06.2022, 21:53   #10
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Orkestra Çocukları...

Ne güzel anlatmışsın @Banemin eline kalemine sağlık.

"Gerci ortada sopa ile onlari tehdit eden adam kan-ter icindeydi ama buda onun sorunu"
Burada yüzümdeki gülümseme daha da çok belirdi. Yüreğine sağlık

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çocukları, orkstra

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)