Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.03.2016, 20:20   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Frezya - (Freesia - Fresia) Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Türleri

Frezya Çiçeği'nin Dikimi, Bakımı, İstekleri, Yetiştirilmesi, Türleri

Anavatanı Güney Afrika olan Frezya, (Freesien - Freesia - Fresia) soğanlı, yumrulu ve rizomlu süs bitkileri içinde en çok yetiştirilen bitkidir. Türkiye'de son yıllarda üretimi artmıştır. İlkbaharda çeşitli renklerde evlerimizi süsleyen, güzel kokulu, narin bir bitki olan Frezya ilkbaharın habercisidir.

• Frezya Çiçeğinin Genel Özellikleri:
Frezya çiçekleri gövdenin sonunda yer alan bir başağın üzerinde taşınırlar. Her başakta çapları 5 cm. olan 8-10 kandil bulunur. Ortalama boyu 50-75 cm’dir, saksı çiçekçiliğinde ise 25-35 cm’dir. Güzel kokusu nedeniyle parfüm endüstrisinde kullanılır.

Soğanı dikildikten bir süre sonra üzerinde yeni bir soğan gelişmeye başlar, çiçeklenme döneminde de yeni kormun etrafında soğancıklar meydana gelir.

• Frezya Çiçeğinin İstekleri:
Frezya çiçeği nemli toprakları sever. Suyu iyi tutan, drenaj yeteneği iyi olan, humus içeren ve pH’sı 6.5-7.2 olan hafif alkali ve kumlu toprakları tercih eder. Killi topraklarda da yetişmektedir. Ancak killi topraklarda yetişen Frezyaların boyları kısa, gövdeleri kalın olur. Frezya topraktaki tuzluluğa karşı hassastır. Her dikimde mutlaka taze toprak kullanılmalıdır. Bir kez Frezya üretilen toprak 3 yıl kullanılmamalıdır.

• Frezya Çiçeği Nasıl Toprak İster?
Frezya dikiminden önce toprak hazırlığı yaparken, toprağa kimyasal gübre ve ahır gübresi katılabilir. Ancak ahır gübresi tuzluluk meydana getirebilir. Bu nedenle ahır gübresi kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
Frezya saksılarda yetiştirilecekse en uygun harç şu şekilde hazırlanabilir:
  • 2 kısım bahçe ya da orman toprağı
  • 1 kısım yanmış çiftlik gübresi (Yanmış çiftlik gübresi yerine torf kullanılabilir.)
  • 1 kısım dişli dere kumu

• Frezya Soğanının Dikimi
Sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için Eylül ayında dikim yapılmalıdır. Frezya düşük sıcaklıkta yetişen bitki olduğu için üretim genellikle kış aylarında yapılır.

Gevşek ve kumlu topraklarda dikim, derin yapılmalıdır. Hafif topraklarda dikim derinliği genel olarak soğanlar için 5 cm, yavru soğanlar için de 3,5 cm. kadar olmalıdır. Dikim mesafesi ise soğan büyüklüklerine göre değişir. Yavru soğanlarda sıra arası mesafe 5 cm iken, büyük soğanlarda mesafe 10-15 cm kadar çıkar.

Frezya’nın sıcaklık isteği, çiçeklenmesi ve gelişmesi üzerine en etkili faktör sıcaklık olduğu halde azdır. Sıcaklık 14-18 C’ de iken gelişme en hızlıdır. 18 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda çiçeklenme gecikir. Bitki uzayıp fazla yaprak oluşturur. Sıcaklık uzun süre yüksek kalırsa çiçeklenme olmaması söz konusudur.

9-12 C gibi düşük sıcaklıklarda da çiçeklenme gecikebilir. Bunun yanında yapraklar ve çiçek sapı kısa kalabilir. Soğan dikildikten sonra önce yapraklar daha sonra çiçekler oluşur. Gelişim periyodu bitip çiçeklenme periyodu başladığında yapraklanma durur. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa yaprak sayısı artar, çiçeklenme gecikir.

Işık etkisi söz konusu olduğunda gün uzunluğu kısa günlerde çiçeklenmenin hızlandığı, uzun gün koşullarında ise çiçek sayısının azaldığı gözlenmektedir.

Frezya gelişiminde ışık yoğunluğu önemlidir. Işık yoğunluğunun az olduğu dönemlerde çiçek tomurcuğu sayısı azalır. Düşük ışık yoğunluğu ile birlikte sıcaklıkta yükselirse bitkiler zayıf gelişim gösterirler. Yüksek ışık yoğunluğu çiçek tomurcukları ve yan tomurcukların gelişmesini teşvik eder. Yüksek ışık yoğunluğu ve yüksek sıcaklık birlikte olursa çiçek kalitesi düşer.

Geniş nem dalgalanmalarından kaçınılması gerekir. Sıcaklık nem dalgalanmalarını etkilediği için frezyalara zarar verebilir. Güneşli havalarda orantılı nemin sağlanabilmesi için bitkiler üzerine su püskürtülmelidir.

9 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.2016, 15:29   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap:Frezya - (Freesia - Fresia) Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı, Türleri

Frezya Çiçeğinin Türleri

Frezya (Freesia) Çiçeğinin yaklaşık 20 adet türü vardır

Freesia grandiflora

Freesia caryophyllacea

Freesia speciosa

Freesia fucata

Freesia lactea

Freesia laxa

Freesia Verrucosa

Freesia viridis

Freesia corymbosa

Freesia corymbosa

9 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2016, 19:50   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Frezya - (Freesia - Fresia) Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Türl

Freesia hybrida

Freesia refracta mixture

Freesia single

Freesia yvonne

Freesia refracta

Freesia refracta

Freesia fergusoniae

Freesia fucata

Freesia double mixture

Eski 27.04.2016, 20:51   #4
Gülümsün
Yönetici

Standart Cevap: Frezya - (Freesia - Fresia) Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı ve Türl

Üretimi ve çoğalması soğandan oluyor. Bahçemde var ama çiçeklerini açalı çok oluyor. Her yıl ekim ayında soğanları yerinden söker tekrar ekerim. Çok güzel kokusu var. Tanıtım için teşekkürler Canan renkli bir sayfa hazırlamışsın emeklerine sağlık.
Eski 29.04.2016, 13:15   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kokulu olması çok iyi de soğanlı olması benim için handikap, soğanları dikme zamanını unutuyorum. Bahçeli evler için ideal.

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2016, 16:24   #6
Tura
Müdavim

@Canan, konuyu okudum ama yorum fırsatı bulamamıştım.
Tam bahçelik...soğuk sever hınzır çiçek.
Paylaştığın için teşekkürler.

Bu sene sonbaharda es geçtiğim bitkilerden biri de bu frezyalar.
Ahdım olsun sonbaharda dikeceklerimin en üstüne aldım.
Eski 29.04.2016, 16:36   #7
StorMAnqeL
Uzman Üye

Okadar güzlerki sanki bir tablodan fırlamılar gibi ellerine emklerin sağlık ..Cananım..

Ve kadın gitti!
Seve seve gitti, acıya acıya gitti.
Söküp attı kangren olan ilişkiyi kalbinden ama,
bir daha kimseyi 'O adam' kadar sevemedi.....

İnan Durak Taş
6 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.05.2016, 16:59   #8
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
@Canan, konuyu okudum ama yorum fırsatı bulamamıştım.
Tam bahçelik...soğuk sever hınzır çiçek.
Paylaştığın için teşekkürler.

Bu sene sonbaharda es geçtiğim bitkilerden biri de bu frezyalar.
Ahdım olsun sonbaharda dikeceklerimin en üstüne aldım.

Parfümünü çevresine yayanlardan bu da Tura.

Benim tek sarı rengi var. Bu sene, ayırıp, üç yere daha ektim.

Bu konudan sonra ben de, farklı renklerinin peşinde olacağım
Eski 03.05.2016, 01:15   #9
Suzim
Müdavim

Ellerine sağlık @Canan
Çiçekler çok güzelmiş .

Eski 03.05.2016, 16:42   #10
İklim
Uzman Üye

Fresia benim Akdeniz in köylerinde teneke kutularda hemen her rengini bir arada gördüğüm çiçeklere benziyor Buğday tarlalrında da denk gelmişliğim var sanki.Ellerine emeğine sağlık @Canan cığım,bu sayfa mis kokuludur şimdi.Bu arada @Tura da olamamasına çok sevindim
3 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakımı, bitkisi, bitkisinin, cesitleri, Çeşitleri, çiçeği, dikimi, frezia, frezya çiçeği'nin, istekleri, türleri, yetiştirilmesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)