Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Fen Bilimleri

Fen Bilimleri Biyoloji, kimya, fizik, matematik

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.12.2009, 00:37   #11
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kök Hücre Ve Klonlama

Lilium çok güzel olmuş. Tam bir ders anlatmışın
Çok da emek vermişin.

Ellerine sağlık, teşekkürler...

Yalnız ben Dolly'nin akıbetini merak ediyorum
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.2009, 11:47   #12
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Süper bir konu hazırlamışsın canım. Emeğine sağlık. Üniversite gençliği sayende iyi notlar alacak.
Eski 11.01.2010, 04:54   #13
denise
Gerçek Üye

Ellerine, aklina saglik Lilium.

Bir de devlet, gercekten ihtiyaci olanlara kullanmak amacli, bu yasayi resmen cikarsa ve insanlar yurtdisinda cesitli merkezlerde, bu tur tedaviyi yaptirmaktan kurtulsa ne guzel olacak..
Eski 24.04.2010, 13:50   #14
Aldacı
» Marjinal Çapulcu «

Ben de biri beni klonlasın istediğim zaman her yerde olabileyim istiyorum. Bir de mol biyo. okuyayım istiyorum, onun için biri benim yerime sınava girsin istiyorum. Bir de Lilium'a teşekkür etmek istiyorum, çok güzel konu olmuş.

E sarà mia colpa
Se cosi è?

5 Üyemiz Aldacı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.11.2010, 23:27   #15
Lilium
Müdavim

Lalecim sana bişey soracaktım araştırdım biraz ama pek birşey bulamadım. Hastane ortamında olan biri olarak sen daha iyi bilirsin. Talasemi de kök hücre çalışmaları hakkında bir bilgin var mı?
Eski 22.03.2016, 00:38   #16
bilginsema
Yeni Üye
Thumbs up Cevap: Kök Hücre Ve Klonlama

Klonal çoğalma, hücrelerin, kendi genetik materyalinin aynısını taşıyan başka hücreler üretmesi. En yaygın olarak bağışıklık hücrelerinden B-lenfositlerinde görülür.

Klonal çoğalma hücrelerin, kendi Hücre, canlının canlılık özelliklerini taşıyan, yapı ve görev bakımından en küçük parçasıdır. Hücreye "göze" de denilebilir. Atomların molekülleri, moleküllerin makromolekülleri, makromoleküllerin makromoleküler kompleksleri oluşturmasıyla, dokuların en küçük yapı taşları olan ve yaşamın tüm özelliklerini sergileyen hücreler oluşmaktadır. Genel olarak tüm hücreler temelde aynı yapıya sahiptirler. Fakat bulundukları dokuya ve dolayısıyla fonksiyonlara bağlı olarak bazı özelleşmeler gösterirler. genetik materyalinin aynısını taşıyan başka hücreler üretmesi. En yaygın olarak bağışıklık hücrelerinden Gen, mutasyon yoluyla değişmediği takdirde bir kuşaktan öbürüne geçen, büyük ve ayrıntılı yapılı dezoksiribonükleik asit(DNA) moleküllerine tekabül eden kalıtımın hipotetik temel ünitesidir. Bu kalıtım maddesi, biokimyasal reaksiyonların bazılarını hızlandırarak, bazılarını da geciktirerek, kontrol etmesi dolayısıyla, birtakım etkiler gösterir.
Eski 23.06.2016, 17:23   #17
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Kök Hücre ve Klonlama

Bu güzel bilgiler ve paylaşım için teşekkürler...
Eski 16.09.2016, 22:33   #18
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Kök Hücre Nedir?

Kök Hücre Nedir?

Prof. Dr. Ahmet Karacalar, kök hücre tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları cevapladı.

Kök hücrenin vücuttaki onarımlardan ve yenilemelerden sorumlu olduğunu belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, gençleşmenin anahtarının bu hücreler olduğunu söylüyor. Peki kök hücreler estetik cerrahide nasıl kullanılıyor?

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE İLGİLİ 5 SORU VE CEVABI

Kök hücre estetik cerrahide hangi alanlarda kullanılıyor ?
Kök hücre uygulama alanları tıbbın her alanında giderek yayılıyor. Benzer şekilde estetik cerrahide de pek çok tedavi başlığına girmiş durumda. Yüz gençleştirme, dekolte estetiği, el gençleştirme, akne izleri, çatlaklar, meme büyütme, meme dirileştirme, popo büyütme, bacak kalınlaştırma, çocuk felcine bağlı bacak sekellerinin düzeltilmesi, çarpık bacak düzeltme, genital gençleştirme, saç ekimi bunlar arasında sayılabilir.

Kök hücre elde edilmesi nasıl bir süreç ?

Kök hücreyi artık çok kolay ve hızlı elde etmek mümkün. Yağ dokusunda bol miktarda bulunuyor. Yağ dokusu bol miktarda uyuyan kök hücre içeririr. Bu kök hücrelerin uykuda olmasının beden için önemi büyüktür. İçlerinde bulunan DNA yapısı bu tür uykuda hücrelerde korunur. Bu açıdan bakıldığında bunlar kaliteli, bozulmamış hücrelerdir. Bu hücreler bedenin acil durum rezervleridir. Öncelikle enjektörlere 40-150 gram kadar yağ alınıyor. Özel bir cihaz ya da laboratuvarda enzim kullanılarak yaklaşık bir saat içinde ikiyüz milyona kadar kök hücre elde ediliyor.

Elde edilen kök hücre nasıl uygulanıyor ?

Kök hücre yapılacak işleme göre farklı karışımlar hazırlanıyor. Hacim verilecekse yüksek oranlarda yağ karışımı hazırlanırken, tamir ve gençleştirme için düşük oranlarda yağ karışımı hazırlanır.

Kök hücre nasıl etki gösteriyor ?

Bunlar son derece yetenekli hücrelerdir. Uygun sinyalle her grup hücreye dönüşme yetenekleri vardır. Plastisite adı verilen bu özellikleri ile Kök hücrelerin enjekte edildiği yeri onarır.

Kulak arkasından alınan kök hücrelerden farkı nedir ?

Kulak arkasından alınan hücreler fibroblast olup görüntüleri benze de gerçek kök hücrelerin özelliklerini sergilemezler.

Örneğin, verilen yerde ki dokuya değişip onarmazlar.
Sıklıkla yanlış bilinen PRP ise daha çok uyarıcı faktörlerdir, kök hücre değillerdir.

Kaynak

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hücre, klonlama, nedir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler