Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kadın Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.07.2020, 14:17   #11
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Polikistik Over Sendromu | Nedeni | Belirtisi | Tedavisi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Efruz Mesajı göster
Senelerdir uğraştığım hastalık.

Bende stresle birlikte daha da coşuyor. Bir dönem zor zamanlar geçiriyordum ve sürekli doğum kontrol hapı kullanıyordum kutu kutu. Beslenme düzenimi değiştirdim, spora başladım, bazı takviye edici şeyler kullandım, stres azaltma çalışmaları ile kistlerim çok küçülmüş, hormonlarım normal seviyesine düşmüş, regl dönemim düzene girmişti. Doktor ilaçları kesmişti.

Sonra yine aşırı stresle yaşadığım sadece iki hafta beni bitirdi. Üstesinden zor geldiğim eski bayılmalarım, ani tansiyon düşmelerim bile geri döndü. Doktor ultrason görüntülerinden sonra ne yaptığımı, kistlerin bu sefer her yerde olduğunu, her değerimin değiştiğini söyledi. Stresle yaşadığım sadece iki hafta aylarca uğraşın önüne geçti.

Ben Malatyalıyım ve Mersin'de yaşadığım için beslenmem genelde salçalı ve baharatlı şeyler üzerineydi. Bu hastalıkta zeytinyağlı, baharatsız (sadece tuz kullanıyordum), sebze ağırlıklı bir düzen oluşturdum ve bu bana gerçekten iyi geldi. Bu tarz bir beslenme tüylenmeyi azaltmaya da yardımcı oluyor. Yine de tek başına beslenme azaltmaya yetmez, yardımcı şeyler kullanılmalı muhakkak.

Anlattığım gibi kesinlikte stresten uzak durulmalı ve düzenli bir hayata geçilmeli. Beslenme ve spor alışkanlıklarımı değiştirmiş olmam bana çok faydalı oldu.

Nisanda kontrole gitmem gerekirken lanet korona çıktı, gidemiyorum. Kistler haricinde diğer unsurların normale döndüğünü düşünüyorum, en azından gördüklerimden çıkardığım bu. Kistleri de artık ultrasondan sonra öğrenirim ama tedavim Şehir Hastanesinde görüldüğü ve o hastane de muhtemelen korona kaynadığı için gitmeye korkuyorum

Ayrıca belirtmek isterim ki bu stresli dönemim kasım ayındaydı ve ben daha yeni yeni normale döndüğümü hissediyorum, üstünden 8 ay geçti. 2 haftalık bir sorun bana 8 aya mal oldu. Benim gibi yapmayın, kendinize dikkat edin

Çok geçmiş olsun Efruzcuğum
Anlattıkların, çok kişiye ışık tutacaktır.

Teşekkür ederim

Eski 29.07.2020, 14:21   #12
Tura
Müdavim

@Efruz geçmiş olsun.
Eski 29.07.2020, 14:37   #13
Efruz
Dost Nâzım

Teşekkür ederim @Canan ve @Tura

Belirtileri bile insanda stres yapıyor, leş gibi bir hastalık. Benim çocuk doğurma gibi bir telaşım, hevesim olmadığı için o konuya hiç değinmedim ama hamile kalmakta da güçlük yaratıyor.

Ve doğum kontrol hapı kullanmadan önce insülin direncine bakılması gerekiyormuş. Bazı doktorlar test yapmadan direkt ilaç yazıyormuş ve insülin direncinden bihaber hastalarda sorun çıkarıyormuş. Doktor aslında terim kullanarak anlatmıştı ama şu an hatırlamıyorum

Konunun son mesajında da biraz anlatılmış aslında;
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
PKO’lu kadınların kendilerini kilo almadan korumaları, gerekli durumlarda kullanılan lipit düşürücü ilaçlar, kan şekerinin sıkı denetim altında tutulması, tansiyonun sürekli olarak denetlenmesi bu tür risklerin gerçekleşme olasılığını belirgin şekilde azaltır.PKO, insülin direnci mekanizması üzerinden genel olarak kan pıhtılaşmasının artma eğiliminde olduğu bir ortam oluşturur. Bu da damar tıkanıklığı gelişme riskini artıran bir durumdur. Özellikle insülin direnci olan ve kilolu olan kadınlarda, normalde PKO’da nispeten sık kullanılan ve östrojen içeriği yüksek doğum kontrol haplarından kaçınmak ve insülin direnci ve kilo sorununu düzeltici girişimlerde bulunmak bu riski belirgin olarak azaltır.

Olur da bu hastalığın tedavisini araştıran, bu mesajı okuyanlar varsa muhakkak bu testi de istesin.

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

3 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2020, 16:22   #14
OkyanusunKalbi
WoodStock

Komşumuzun kızı aynı anda müşterimiz olan 25 yaşında olan kızda da bu hastalıktan vardı, ameliyatta olmuştu sanırım. Doktoru ona çocuk yapması gerektiğini söylemiş.
Çoğu kadından da duyduğum kadarıyla çocukları olana kadar aynı problemleri yaşıyor kadınlar. Ya yumurtalık kanamaları ya da polikistik over. Kadın olmak ne kadar zor.

Bende de regli döneminden sonra arada sırada yumurtalık kanamaları oluyor. Doktorumun çocuk yap demesinden bıktım. Neyle yapacağım çocuğu? Yani istesem bu kadar çocuk yap diyen doktor bulamam he.

Sana da geçmiş olsun @Efruz. Konu için de teşekkürler @Canan’ım.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2020, 16:31   #15
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Komşumuzun kızı aynı anda müşterimiz olan 25 yaşında olan kızda da bu hastalıktan vardı, ameliyatta olmuştu sanırım. Doktoru ona çocuk yapması gerektiğini söylemiş.
Çoğu kadından da duyduğum kadarıyla çocukları olana kadar aynı problemleri yaşıyor kadınlar. Ya yumurtalık kanamaları ya da polikistik over. Kadın olmak ne kadar zor.

Bende de regli döneminden sonra arada sırada yumurtalık kanamaları oluyor. Doktorumun çocuk yap demesinden bıktım. Neyle yapacağım çocuğu? Yani istesem bu kadar çocuk yap diyen doktor bulamam he.

---
Sana da geçmiş olsun canım

Eski 29.07.2020, 17:27   #16
Efruz
Dost Nâzım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Çoğu kadından da duyduğum kadarıyla çocuk yapana kadar aynı problemleri yaşıyor kadınlar. Ya yumurtalık kanamaları ya da polikistik over. Kadın olmak ne kadar zor.
Bende de regli döneminden sonra arada sırada yumurtalık kanamaları oluyor. Doktorumun çocuk yap demesinden bıktım. Neyle yapacağım çocuğu yani istesem bu kadar çocuk yap diyen doktor bulamam he.

Doktorun kişisel yaklaşımı çok önemli, bana bir kere doğuracaksan 30 olmadan doğur dedi o kadar. Darlamadı bir daha minnoşum

Doktorumun güleç yüzünü özlemişim, şu an onu fark ettim

Geçmiş olsun bu arada

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

3 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2020, 17:33   #17
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Efruz Mesajı göster
Doktorun kişisel yaklaşımı çok önemli, bana bir kere doğuracaksan 30 olmadan doğur dedi o kadar. Darlamadı bir daha minnoşum

Doktorumun güleç yüzünü özlemişim, şu an onu fark ettim

Geçmiş olsun bu arada
Sağolasın Efruz
Doktorum çok suratsızdı ama bana çocuktan bahsedince.
“Senin için üç bej tane yapacağım söz, yeter ki kurtar beni bu beladan” dedim.

Gülmekten kriz geçiriyordu.
Beni görünce güler yüzle karşılıyor.
Ama görmek istemiyorum kendisini Allah’a yakın bana uzak olsun.

Mümkünse o hastanenin sokağına bile yolum düşmesin.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.07.2020, 00:45   #18
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Çok geçmiş olsun @Efruz'cum genelde kadınlarda farklı çeşitleride olsa kist, miyom çukulata kisti gibi gibi mutlaka giçirmiş olunuyor çok az kişide hiç olmamışa rastladım.Benimde bir dönem oluşmuştu doktorum doğum kontrol hapıyla yaptığı tedaviyle geçirdi.Genelde tedavisi bu.Çatlamayan yumurta kist oluşturuyor ilaçla çatlatıyoruz diye açıklamıştı doktorum.
Miyomda vardı oda menepoz dönemine kadar sınırda kaldı (belirli biyüklükte mutlaka ameliyatla alınması gerekiyormuş) sonra menepozdan sonra kendiliğinden geçti.
İnşallah seninde geçer.Herşeyi kafana takmamaya çalış stres her hastalığın başı,inan her şey kafada bitiyor hayata bakış açın çok önemli.

Sanada geçmiş olsun canım @OkyanusunKalbi

Önemli bir konu bilgilendirme için teşekkürler @Canan'cım eline sağlık.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
belirtisi, nedeni, polikistik, sendromu, tedavisi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)