Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Oyun Dünyası

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.01.2014, 20:11   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Thumbs up 2013 Yılının En İyi Oyunları (Top 15)

Merhaba Forumgerçek dostları^^

Bu konu için oldukça geç kaldığımı biliyorum ama tam emin olmadan açmayayım dedim. Nasıl olsa kendi görüşüme göre bir konu hazırlıyorum. Bu konudaki derecelendirmelerde tamamen bana aittir. Eleştirilere açığım her zamanki gibi.

2013'ü geride bıraktık peki geçen yılda aklımızda kalanlar neler oldu?

Açıkça söyleyebilirim ki bu senenin bazı yapımları oynarken etkilendim. Gerçekten oyun piyasası açısından güzel bir sene oldu. Yılın oyunu adayına iddialaşacak çok güzel yapımlar var. Bu sene daha çok konsollara çıkan özel oyunlar sükse yaptılar ama ben burdaki derecelendirmemde exclusive yani bir portala özel olan oyunları listemde yer vermiyorum neden vermiyorsun haksızlık değilmi diye isyan ediyorsunuz biliyorum. Vermemin sebebi tamamen duygusaldır Bana göre bir oyun her alanda iddiasını ortaya dökecekse çoklu platformda yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden böyle olsun istedim. Dolayısıyla listemde hem pc hemde xbox veya ps3'e çıkmış "çoklu platform" dan yapımlar göreceksiniz.

Neyse sözü uzatmayalım. Seneye damga vuran yapımları tek tek incelemeye başlayalım.

15 - Call Of Duty - Ghosts

Forum Gerçek Flash Dosyası

Ha ha ha Sırf 15.inci sıraya ittiğim için bunu okuyan oyunseverlerin bana ne kadar küfür edebileceğini biliyorum. Açıkçası ne yaa nasıl yaa neden 15 te ühü ;( diyebilecek oyunseverlere bu oyunla birlikte mutluluklar diliyorum Neyse..

Yapımcısı Activision'un "para çekme" oyunu olan Call Of Duty Ghosts açıkçası bizim gibi hardcore oyuncusunun ipinde olmayan oyunlarından biriydi. Kendim oynamadığımı açıkça itiraf edebilirim. Çünkü gerçekten oynanmaya değer görmüyorum. Ama fanboylarıda üzmemek lazım değilmi?

Grafiksel anlamda hatta animasyonundan tutun copy paste olan oyunun bir tek senaryosu üzerinden yorumlayıp bitireyim.. Oyun, Amerika’nın orbital süper silahı ODIN’in (Orbital Defense Initiative) Federasyon denilen Güney Amerika Ülkelerinin kurduğu bir yasadışı birim tarafından ele geçirilmesi ve Kuzey Amerika’nın kinetik bir bombardımana tutulması ile açılıyor, daha sonra 2023 yılına bir flashforward yapıp, ana karakterimiz Logan ve kardeşi Hesh’in Federasyon’a karşı gizli operasyonlar yapan Ghosts birimine katılması ile devam ediyor.

Senaryosu için oynanır sadece.. fazla birşey beklemeyin. (Desemde oynamayın zaman kaybı)

14 - Battlefield 4

Geldik EA'nin incisi Battlefield 4'e.. Açıkçası söylemekte yarar görüyorum. EA'nin oyuncular üzerinde kurguladığı politika gerçekten çok acımasız ve çok saygısızca bir politika. Oyunun tam test edilmeden piyasaya sürüp parayı kırmaya çalışması gerçekten acımasızca zaten bu sorun yüzünden EA'de hisse senetleri olan şirketler şu an firmaya dava açmış durumda. Yapımcısı DİCE bu yüzden çok zor durumda kaldı. Oyunu oynayan online oyuncular bile çok şikayetçi oldular. Ölümcül hataların kol gezdiği oyun en sonunda çıkarttıkları güncellemelerle düzeltmeyi başardılar. Ama bu hamle oyuncuları sevindirirmi dersiniz hiç sanmıyorum. (Fanboylar hariç)

Oyunun multiplayer kısmı dallanıp budaklanırken maalesef senaryo kısmı çok düşük ve çok kısa kalıyor. Her zamanki gibi kilişe bir senaryo üzerinden gitmekte olduğunuda söylebilirim. Senaryo aynen şöyle; 2020 yılının dünyası yine savaşın eşiğinde. Çin'de büyük bir askeri ve yönetimsel devrim hazırlığı var. Amiral Chang yönetime el koymuş ve ülkeyi darboğaza sokmuştur. Halk isyanın eşiğindedir. Artık bir süper güç konumunda olan Çin'de yaşanacak herhangi bir karışıklık doğal olarak Dünya'nın geri kalanını da olumsuz etkileyecektir. Amiral'in Ruslardan destek alması ve Çin'in öngörülen lideri Jin Jié'nin hayatının tehdit altında olması Amerika'yı harekete geçirir.

Amerika kurtarır ayakları wohoooo yani..

Bunun yanı sıra savaşın coşturucu yanı Battlefield'da yok en azından. Tam tersi oyunculara savaşın ne kadar ağır ve acı olabildiğini aktarmak istemişki buda tek artısı.. Senaryo üzerinde..

13 - Resident Evil 6

Kötünün iyisi seviyesinde diyebileceğimiz bir oyun olan Resident Evil 6, bu sefer iyi çalışılmış diyebiliriz. Özellikle senaryo kısmı tek karakter üzerinden gitmiyor. Önceki serilerde tanıdığımız Resident Evil Karakterleri ve yeni iki karakter için her ayrı bir senaryo var. Chris Redfield, Leon Kennedy, Jake Muller, Sherry Birkin ve Ada Wong. Her birinin hikayesi bazı noktalarda birleşip bazı noktalarda ayrılıyor. Fakat Ana konu aynı olduğu için yollar kesişiyor karakterlerin.. Özellikle Ada Wong'un hikayesi çok güzel. Onu genelde ben en sona bırakmıştım. Sizde oynarsanız öyle yapın.

Bunun dışında oynanış dinamiklerine bakarsak Resident Evil 6 co-op modu yani arkadaşımızla beraber oynayabileceğimiz alan çok geniş. Capcom bunun üzerinde iyi çalışmış, lakin hardcore kesimin beklediği Survival tarzı, Resident Evil 6'da yok. Yapım bilinen saf bir aksiyon olmuş, sinematiklerde çok fazla..

Çerezlik olarak oynanabilir oyunlardan kısacası.. Mutlaka deneyiniz.

12 - Remember Me

Remember Me açıkçası senenin en ilgi görmeyen ama konsepti açısından daha önceki oyunlara göre çok farklı yerde duran bir yapım. Remember Me isminden anlaşılacağı gibi "hafıza" konsepti üzerinde yoğunlaşıyor.

Dontnod Stüdyosunun ürünü olan yapım Capcom etiketiyle piyasaya girdi. Açıkçası Capcom oyunlarına avrupa ve amerikada pek fazla ilgi görmediği düşünülsede oyunu alıp oynayan hardcore kesim oyunu çabuk kavrarken casual kesim ise oyunu yeterli bulamadı.

Bir diğer sebeb ise, Oyundaki baş karakterimizin kadın olması, buda kadın karakterli oyunların ne kadar ilgi görmediği sonucunu veriyor bizlere..

Lakin oynanışın zor olması, ve grafiklerin biraz geride kalması, yapımın pek ilgi görmemesinin etkenlerinden biri. Ama hardcore kesim bunu pek kaale almaz bilirsiniz^^

Peki oyunun senaryosu neydi dersiniz? Nilin adında bir karakteri canlandırıyoruz. Yapım 2084'ün Geleceğinin, Paris şehrinde geçiyor. Sosyal Medya ortamının şimdiki durumundan çıkarak bambaşka bir alışkanlık o zaman baş göstermektedir. Bu teknolojiye " Sensenition Engine" yani "Sensen" adı verilmektedir.

Sensen Neo Paris halkının %99’unun kullandığı ve sayesinde hafızalarını internete upload edebildikleri bir cihaz. Anıların paylaşılmasına izin veren Sensen, aynı zamanda kötü ve istenmeyen anıların silinmesini de sağlayabiliyor. “Memorize” isimli şirketin kontrolünde olan Sensen teknolojisi, söz konusu şirkete nüfusun üzerinde çok büyük bir güç sağlarken, bütün şehri kontrol edebilmelerine neden olmakta.

Nerede bir diktatörya varsa tabii ki orada bir direnişte vardır. “Errorist” isimli direnişçiler Memorize’a karşı ayaklanarak, şirketin kurduğu distopyayı yıkmaya çalışmaktadır. Bir yandan “Leapers” isimli insanlıklarını kaybetmiş ve anılara muhtaç yaşayan yaratıklar ise Neo Paris’in tünellerinden çıkıp şehri istila etmeye çalışmaktadır.

Hikaye bu üçgenin arasında eski bir Errorist olan fakat anıları silinmiş Nilin’in tekrar kendini bulmaya çalışmasını konu alıyor.

Eğer Bilimkurgu konsepti ilginizi çekiyorsa denenmesi gereken yapımlardan biridir Remember Me.

11 - Dead Space 3

Serinin önceki oyunlarında korku dozunu vermeyi sürdürebilen Dead Space, yapımcısı Visceral Games'in tüm çabalarına rağmen EA'nin baskısından dolayı 3. yapımını acelece çıkardı. Yapım oyunseverler tarafından beklenilen ilgiyi göremedi. Çünkü önceki serilere göre Dead Space 3 o gereken atmosferi verebilme dozunda sınıfta kaldı. Buna rağmen ilk aylarında ilgi göremeyen stüdyo bir ek paket çıkararak alımı yükseltmeyi planlamıştı. Bu işe yaradı. Daha önceki serilerini oynamış olan oyunseverler seriye "ihanet" etmemek için 3.oyunuda alıp oynadılar. Herşeye rağmen Dead Space 3 o önceki serilerde verdiği gerilim dozunu bize veremesede gerek co-op oynanışı gerekse senaryodaki zenginlik ve tabiki Isacc Clarke'in akıbetinin ne olacağı konusundaki merakımız oynamamız için tek neden oldu. Zaten bu seriden sonrada Visceral games stüdyosu kapanmak zorunda kaldı. Sonraki seri için belirsizlik sürmekte..

10 - Splinter Cell - Blacklist

“Third Echelon bitti, bütün yozluklarıyla, arkasında bıraktıklarıyla ve kanlı hesaplarıyla, bir zamanlar dahil olduğum eski ve uzak bir anı sadece. Caldwell’e ne kadar güvenebilirdim bilmiyorum, Fourth Echelon daha önce yaşananlara kurban olur muydu bilmiyordum, çok fazla sorum, çok az zamanım vardı, hayatımda ilk kez, gerçek anlamda kayıptım. Benim adım Sam Fisher, bu benim hikayem.”

Gizlilik sevenlerin büyük gözdesi olan Splinter Cell'deki ajanımız Sam Fisher'in macerası devam ediyor. Daha önceki serilerinde özellikle Conviction serisinden sonra büyük eleştiriler alan yapımcılar, bu eleştirileri dikkate almış olacak ki gizlilik elementlerini ön plana çekmişler. Oyunun senaryosunda Kahramanımız Sam ve Fourth Echelon'un hedefinde, bu sefer Amerika'nın tüm dünyadan birliklerini 5 gün içersinde çekmezse ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinde terörist eylemler düzenleyeceğini ilan eden ve "Blacklist" adını verdikleri bir listeyle hareket eden 12 mühendisin terör eylemleri var.

9 - Far Cry 3

2012'nin son ayında çıkan Far Cry 3, aslında bu kadar ilgi göreceği pek düşünülmüyordu. Gerçi tanıtım videolarında gördüğümüz kadar olabileceğini kimse düşünmüyordu. Umutlar yüksekti tabiki. Ve Ubisoft bizi yanıltmadı.

Çıkışında büyük rağbet gören yapımda neler neler yoktu ki.

Oynanış ebabında zenginlik çok dikkat çekiciydi, RYO elementleri oyuna çok güzel kotarılmıştı (tecrübe puanları, yetenek ağaçları, zanaat sistemi gibi)

Koskoca tropikal adada serbest dolaşım, düşmanlarımızla nasıl mücadele edeceğimiz konusunda taktik ve planlar tamamen oyuncuya bırakılmıştı.

Oyunun senaryo kısmıda önceki seriye göre daha iyi bir yerdeydi, Herşey Jason Brady arkadaşlarıyla birlikte gittiği Bangkok tatili sırasında korsanların yönettiği bir adada tutsak düşmeleriyle başlar. Adadaki Vaas adında bir korsan liderinin eline düşerler. Jason, abisi Grant'in yardımıyla bir plan kurup kaçma girişiminde bulunur. Kaçış sırasında abisi Grant ölür. Kendiside adadaki yerli bir kabile tarafından kurtarılır. Burdan itibaren Jason'un hedefi arkadaşlarını kurtarmak hemde kabileye yardım etmek için adayı korsanlardan temizlemek olacaktır. Neden 9. sırada bu şaheser dediğinizi duyar gibiyim. Onun yeride burası tabi

8 - Outlast

Bu yılın korku dozunu en yüksek veren oyunu merak ediyorsanız Outlast tam size göre.. Red Barrels adlı bağımsız stüdyonun yapımı olan OUTLAST'ın senaryosu ise çok farklı

1945 yılında geçen yerde OSS adlı gizli bir grup Nazi almanyasından kaçırılan bilim adamlarını bir üsse toplar ve bazı operasyonlar için araştırma yapmalarına olanak verir. Sonraki zamanlar ise 1967 yıllarındandır. Akıl sağlığı bozuk olan, bir araya getirilir. Mount Massive Akıl Hastanesi'ne kapatılırlar. Ancak kimliği belirsiz bir hasta tarafından, üç bilim adamı öldürülür ve bu yüzden de akıl hastanesinin faaliyetleri durdurulur. Son görüntülerse 1972 yılında geçmektedir, CIA Direktörü Richard Helms tüm MKULTRA dosyalarını yok ettirir. Fakat bazı belgeler gözden kaçtığı için işler karışır. Günümüzde ise bu hastanede bulunuyoruz tabi oehh dediğinizi duyar gibiyim Hastane temasından benden nefret ediyorum evet..

Kalbiniz felan varsa hiç bulaşmayın ona göre..

7 - Batman : Arkham Origins

Gotham şehrinin karanlık sokaklarına geri döndük. Bu sefer önceki serilerden tam 5 yıl öncesine, Bruce Wayne'in nasıl Batman'e dönüştüğüne tanık olacağız.

Oynanış dinamiklerinde önceki serilerdeki aynı sistem korunurken senaryo kısmı elbette çekici olmalıydı. Yapımcılar bunu iyi başarmışlar..

Senaryosunda herşey Black Mask adlı bir düşmanın Batman'i öldürmek için tuttuğu 8 ünlü düşmanın Gotham'de ortaya çıkmasıyla başlar. Bu zamanda Batman Gotham polisi tarafından kahraman olarak görülmemektedir. Oda tıpkı yakalanması gereken azılı suçlulardan biridir.Gotham'da suçluların elinde bir şehir olmuş, Batman'in ünü tabi suçlular arasında yavaş yavaş duyuluyordu. Polisler hem suçlularla hemde Batman'e karşı mücadele etmek zorundalardı. Bu yüzden Batman davasında yalnızdır. Saygıdeğer uşağı ve danışmanı Alfred dışında hiçbir yardımcısı yoktur. Adalet inancı onu herşeyi kendisini çözeceğini düşünmektedir. Lakin Batman bu sefer kendisi için savaşmalıdır ama olayın içeriği başka yerlere gidecektir.

6 - Assassins Creed IV - Black Flag

Ubisoft'un açıkçası bitmek tükenmeyen hırsı yüzünden seriye yenilik getirme pahasına yaptığı değişiklikler sonrası önceki serilerde çok eleştiri almıştı. Özellikle senaryo kısmında varmak istedikleri noktalar tıpkı bir zamanlar "Lost" dizisinin sonu gibi gözüküyordu.

Oyuncuların bu serideki en büyük benimsedikleri karakterlerin başında şüphesiz Ezio vardı. Ezio'nun ölümünden sonra, Amerikan tarihini konu alan yapımcılar babası tapınakçı Haytham, annesi kızılderili kabilesi olan melez "Connor" üzerinden gitmek istediler. Lakin "Connor" karakteri beklenilen ilgiyi göremedi. Çünkü suikastçi kültürüne connor çok yabancıydı ve bir intikam ateşiyle hareket ediyordu. Üstüne üstlük Animus'un merkezinde olan Desmond'un ölümü hayranlarını çok şaşırtmıştı. Bundan sonra ne olacaktı? Bütün bu soruların cevapları "Black Flag" serisinde veriliyor. Bu sefer alışagelmişin dışında tarihte ileriye değil daha geriye giderek, 1715 yılı yani korsanların altın çağı yaşadığı karayip topraklarına gidiyoruz. Connor'un dedesi, Tapınakçı Haytham'in babası, Edward Kenway adında bir korsan karakterimizin konusunu ele alıyoruz. Tabi animus'ta DNA'si kullanılarak giden kişide büyük ihtimalle Desmond'un geninden gelen bir akrabası olan henüz ismi açıklanmamış "Deney 17" üzerinden başlıyor. Hikaye konusunda fazla detay vermek hoş olmayabilir deneyin görün derim. Genelde oyunun içeriği deniz savaşlarından oluşuyor.. Korsan teması'nda olabilecek her etkinlik bu seride deneyin görün.

5 - Dishonored

Bethesda'nın E3 fuarında gösterdiği ve büyük iddialarda bulunduğu yapım Dishonored gereken ilgiyi görmüş durumda. Arkane studios tarafından geliştirilen yapımın içeriğinde senaryo üzerindeki zenginlik ve karar kombinasyonunun tamamen bize bırakılmış olması güzel..

Böyle yapımların senaryo kısmı üzerinde çok çalışılır bilirsiniz. Çünkü ancak böyle var olabilirler. Günümüzün casual kitlesi bu oyunlara rağbet göstermezken, hardcore kesim gerçekten bu oyuna değer vermesini bildi.

Senaryoya gelince.. Corvo adında bir karakteri canlandırıyoruz. Karakterimiz ülkesini yöneten kraliçesinin baş koruması ve danışmanıdır. Aldığı emirleri harfiyen yerine getiren, kraliçesine bağlı, anlayacağınız işini en iyi şekilde yapan birisi. Ancak, ihanete uğrayıp, kraliçe öldürülünce, ihale kendisinin üzerine kalıyor. Hapse atılıyor, rütbesi sökülüp hain ilan ediliyor. Corvo hapisten kaçmalı, kaybolan onurunu kazanmalı, hainleri öldürmeli ve kraliçenin kayıp kızını bulmalıdır. Olaylar burdan sonra gelişiyor..

4 - Metro : Last Light

Moskova'daki Metro haritasını bilen varmı? İçinizden gidip gören felan?

Önceki serisi Metro 2033'ü oynamış olan veya kitabını okumuş olanlar bu ortama aşinadırlar belki..

Daha önceki dağıtıcı ve yapımcısı THQ'nun iflas etmesinden sonra bu yapımın çıkıp çıkmayacağı belirsizliği oyuncuları o kadar tedirgin ediyordu ki herkes büyük bir umutsuzluk içindeydi. Lakin oyunseverlerin umutlarını söndürmek istemeyen, daha önce STALKER serilerinden tanıdığımız Deep Silver adlı şirket harekete geçip yapımı THQ'dan haklarını satın alarak geliştirmeye devam ettiğini ilan edince umutlar tazelendi ve çıkış beklentileri arttı.

Metro 2033’ü oynayanlar bilirler. Büyük bir nükleer felaketin ardından Moskova Metrosu’na sığınanlar burada yaşamaya başlamış ve adeta ülkelerin şehirlerine benzeyen metro istasyonlarını ev bellemişlerdi. Bu istasyonlar arasında siyasi çekişmelerin başlaması da uzun sürmemişti. İnsanlar radyoaktivite nedeniyle yüzeye çıkamıyorlardı. Ancak mutasyona uğramış yaratıklar, yüzeyde yaşıyor ve zaman zaman bu istasyonlara saldırılar da düzenliyorlardı. Kahramanımız Artyom ise “Dark Ones” yani Karanlık Olanlar adı verilen bu mutasyona uğramışlarla bir şekilde iletişime geçebildiğini fark ediyordu.

Metro 2033’ü bitirenler hatırlayacaktır, oyun size Karanlık Olanlar’ı yok etme seçeneği sunuluyordu. Last Light sizin, bu seçeneği seçerek oyunu bitirdiğinizi varsayarak olayları ilerletiyor. Oyunda Artyom’la Karanlık Olanlar’dan soyu tükendiği düşünülen bir cinsi bulup onunla iletişime geçmeye çalışıyor. Tabi ki her ne kadar iletişime geçmeye çalışıyor olsa bile, müttefiği olan korucular o "Karanlık olan" ı öldürmeye çalışacaklar.

3 - Hitman: Absolution

Ajan 47 geri döndü dönmesine ama bu kadar muhteşem döneceği beklenmiyordu. Hitman oyunlarını bilenler bilir eh doğal olarak Ajan 47'nin de nasıl biri olduğu bilinir.

Çok konuşmaz, soğukkanlı, en zor zamanlarda en pratik çözümler sunacak kadar mükemmel bir karakter. Tabi bu kadar kusursuz olmasının sebebi sadece bir klon olması..

IO Interactive'in yapımı Olan Absolution da bu sefer ajanımızı büyük entrikalar beklemektedir. Yıllarca görevlerini sorgusuz sualsiz aldığı patroniçesi Diana'nın ICA örgütünüm tüm sunumlarını ve bilgilerini açığa çıkarıp ortadan kaybolmasından sonra ICA'nin yeni patronları tarafından, kendisine yeni bir görev verilir. Görevde Diana'nın yok edilmesinden ibarettir. Bu Ajan 47 için oldukça zor bir görevdir. Çünkü patroniçesi Diana ile uzun yıllar çalışmıştır. Hatta "Blood Money" serisinde patroniçesi kendisini kurtarmıştır. Bu yüzden Ajan 47 bunun arkasında başka bir işler olacağından emindir. Diana'yı bulur ve o bilinmeyen gerçeğide öğrenmiş olur. O gerçeğin ucunda sadece küçük bir kız vardır. Ve Ajanımız o kızı korumak zorundadır.

Oyun içersindeki etkileşim gerçekten iyi derecede, Düşmanlarınızla nasıl savaşacağınız, hedeflerinizdeki kişileri nasıl öldüreceğiniz sizin seçiminize bırakılmış isterseniz pata küte dalın isterseniz tam bir suikastçi edasında kimsenin ruhu duymadan işinizi halledin. Genelde ikincisi yani gizlilik yolu seçilir. Çünkü Ajan 47'nin stilide bu^^ Ayrıca oyunun bir diğer artısıda türkçe olması İlk defa ünlü bir oyun türkçe lokalizasyonla beraber çıktı. Gerçektende güzel birşey

2 - Bioshock: İnfinite

“Yeryüzünün kahve yüzeyinde yürümek benim tek gerçekliğim gibiydi. Bu gerçekliğin beni rahatlatan bir tarafı vardı. Sonuçta, milyonlarca insanın milyonlarca ömür tükettiği bu gezegen üzerinde, son nefesini verirken kimin ne kadar eksik, kimin ne kadar fazla yaşadığının bir önemi kalmıyordu, herkes ölüyordu, hayat devam ediyordu. Hep düşünmüşümdür, yaptığım şeyleri yapmasaydım, daha iyi bir insan olsaydım, buna rağmen bir bedel ödemem gerekiyor muydu? Belki süreç geçerken ödediğimiz bedeller karşılığı aldığımız küçük mutluluk anlarının adına yaşam deniyordur, en azından ben buna yaşam diyorum ve öğrendiğim tek bir şey varsa; eğer silahı önce sen çekmezsen, asla çekemezsin”

Oyunseverlerin gerçekten etkilendikleri çok çok az yapımlardan biri vardır. Bu yapımları sadece "oyun" kavramında değerlendirmekte çok yanlış ve çok kifayetsiz olur. Bioshock: İnfinite da bu nadirliğe ulaşabilmiş sayılı yapımlardan biri.

Başta Ken Levine ve ekibi Irrational Games Stüdyosunun çalışanlarından çıkan bu şaheser, gerçekten ismine ve içerdiği kaliteye sığamıyor. Geçmiş zamanda yapılmış önceki serilerin kalitesinden çok ama çok üstün.. "Önceki serisi iyi de sonradan bozuyorlar" savı bu oyunda geçerli olmuyor. Çünkü önceki serilerin kalitesi zaten varken bu kaliteyi dahada yükseltip zirvelere taşımış durumda. Karakterler üzerinde ne kadar çalışıldığı, gerekse çevresel elementlerin özellikle "Columbia" dediğimiz bulutlar üstünde kurulan bir şehirin tasarımı renkleri ve çekiciliği gerçekten sanatsal boyutta hani bir an olsa ölesine durup seyredeseniz geliyor o "manzara"yı

Özellikle Elizabeth üzerinde ne kadar çalıştıkları ve bu karaktere ne kadar önem verdiklerini yaptıkları açıklamalardan görüyoruz duyuyoruz.

Senaryo daha önceki serilerdeki gibi alternatif bir tarih akışı üzerinden gidiyor. Senaryoda "Booker Dewitt" adında paralı bir askeri yönetiyoruz. Booker kendisine verilen bir görev'i yerine getirmek için Columbia'ya gidiyor. Orda bulması gereken "Elizabeth" adında bir kız var. Bu kızın doğaüstü bir takım güçleri olduğuna inanılıyor. Lakin karşısında "Columbia'nın peygamberi" olan Comstock'un kehanetlerine inanan bir diktatöryel bir yönetim bulacak. Kehanete göre "Sahte çoban" Columbia'nın kuzusu (Elizabeth) i kendilerinden kaçırarak columbia'nın sonunu getirecek. Bu yüzden "kuzu"nun korunması önemli.. Daha fazlasını söylememek daha doğru olmaz sanırım..

Zaten bu oyun için kelime bulmakta zorlanıyorum siz anlayın^^

Bioshock İnfinite, Hikaye tabanlı oyunlar öldü lafının karşısında duran sağlam bir sanat eseridir. Karakterleri, kurgusu ve atmosferiyle tam bütündür. Alınıp oynanmalıdır.

1 - Tomb Raider

Ne demiştim daha önceki satırlarda? Kadın karakterli oyunlar pek fazla rağbetmi görmüyor?

Evet böyle bir gerçek var ama bu Lara için geçerli değil.

Tabiki o erkeklerin her zaman bir numarası, kadınların ise baş düşmanı Lara Croft.. (Birileri Angelina Jolie demesin lütfeeen)

Daha bu oyun çıkmadan Crystal Dynamics stüdyosundan gelen mesajlar çok ürkütücüydü. "Larayı baştan yaratıyoruz".. "Size korkan, ağlayan, çığlık atan toy bir Lara'yı tanıtacağız" Tabi bu mesajlara tepkiler yağmaz mı "Nasıl olur?" "Biz korkak kızzz istemiyorzzzzz" "Laramızı geri verin" Bu tepkiler büyüdükçe büyüdü. Hatta oyundan ümit kesenler çoğaldı. Yok olamaz dediler. Taaki o ilk verilen tanıtım videosuna kadar.. Herkes o tanıtım videosunu izlediğinde gözler faltaşı, ağızlar açık kalmıştı. Evet Lara toydu ve evet pornografik görüntülere taş çıkartacak bir fiziği bile yoktu hatta, büyük göğüsleri yoktu, yada şuh dudakları..seksapel hiç değildi. Çocuksu bir sesi vardı. Üstü başı kirliydi, yüzü gözü kan içindeydi yavrum ağlıyordu ya kıyamam canım benim

Bize tanıtılan toy Lara ile eski Lara arasında dağlar kadar fark vardı yalnız.. Ama bu Lara'yı seveceğimizi düşünmezdik lakin ters köşeye düştü düşünceler oynayınca anladım..

Lara'nın nasıl Lara croft olduğunu gösterecekti yapımcılar bize.. O toy Lara nasıl olgunlaştı, Nasıl bu kadar beladan yağmurdan kardan fırtınadan, kurşunlardan, azılı düşmanlardan sağ çıkabildi.. İşte bunların tüm cevapları bu oyunda veriliyordu. Lara'nın büyük sınavıydı bu ve bizde bu sınava şahit olacaktık. Herkes o ilk tanıtım görüntülerinin şokunu yaşarken peşpeşe gelen açıklamalar oyuncuları dahada sarsıyordu. Bunlar tomb raider'in eski oyunlarında olmayan bir özellikti. Tam bir hayatta kalma savaşı, avlanma, özgür dünyada dolaşma, gizli hazineleri bulma, yani kısacası bir ıssız adaya düşseniz yapabileceğiniz hemen hemen herşeyi yapabildiğiniz bir oyun olacağını vaadediyorlardı.

Bu vaadler boşa çıkmadı. Oyun "Yılın oyunu" olmaya en büyük adaylardan biri kuşkusuz.

Senaryo konusunda hiç ipucu vermek istemiyorum (Oynamadığımdan değil oynadım) O yüzden meraklanında meraklanın diyorum..

Desemde kelimeler kifayetsiz kalıyor..

İşte böyle..

Sanırım çok güzel bir konu hazırladım. Tüm yorumlar, düzenlemeler tarafımca yapılmıştır. Kaynak çalıntı malıntı bilmemne felan yoktur..

Saygılarımla dostlarım^^

Kaynak - Ben..
Eski 09.01.2014, 20:26   #2
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: 2013 Yılının En İyi Oyunları (Top 15)

Çoğunu oynamışım. Tomb Raider, Bioshock, Resident Evil ve Assassins Creed favorilerimden. Outlast oyununu da denemek isterim. Korkunç olması yeter bana.

Teşekkürler Serseri, hem konu, hem yorumların için. :8
4 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.01.2014, 20:54   #3
Supertramp
we can stop the rain

Outlast'ı oynamadıysanız kesinlikle tavsiye ediyorum
3 Üyemiz Supertramp'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.01.2014, 20:55   #4
Chevy
XooX

Outlastı indiriyorum şu an

Korkarsam yanımda olun ama
3 Üyemiz Chevy'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2013, kadar, olan, oyunları, yılının

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)