Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Türkülerimizin Hikayesi

Türkülerimizin Hikayesi Türkülerimizin hikayesi, sözleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.04.2009, 00:10   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kiziroğlu Mustafa Bey Türküsünün Hikayesi

Kiziroğlu Mustafa Bey Türküsünün Hikayesi ve Sözleri

Ressam: Mehmet Ruhi Arel | Tablo Adı: Askerler (1915)

Kiziroğlu Mustafa Bey
Bu türküyü dinleyen herkesin kafasında bir soru belirir. Kim bu Kiziroğlu Mustafa Bey?

Köroğlu ile ne ilgisi var? Bu türküyle ilgili birçok söylenti var ama en ilginci sanırım aşağdı açıklanandır.

Kizir Kars'ın Susuz kazasına bağlı bir köydür. Bu köy Kısır dağlarının geniş eteklerine kurulmuştur. Köyün dört bir yanından ise soğuk pınarlar akar. Köy düz toprak damlı evlerden oluşmaktadır ve köyün hakim bir yerin de de bir kale kalıntısı vardır. Köylüler Kiziroğlu'nun kalesi derler buraya.

Kiziroğlu bu köyde yaşamış ve bura da efsaneleşmiştir derler.

Küçükken at binip kılıç kuşanır. Söylentiye göre şimdiki Kiziroğlu Köyü’nün yerinde bir birinden uzak yirmi yirmi beş kadar ev bulunmaktaymış. Bölge dağlık ve ormanlık olduğu için insanları da bu nedenle olacak ki çok serttir. O zamanlar burada yaşayan insanların başında bulunan kişiye "Kizir" derlermiş. Kizir Muhtar demektir. Gün gelmiş zamanın Kizirinin ünü tüm Anadolu'ya yayılmış. Tüm kötüler ondan korkar olmuş.

Gel zaman git zaman Kizir'in bir oğlu olmuş. Daha küçükken iyi at biner kılıç kuşanır olmuş. İşte Kiziroğlu Mustafa Bey bu çocuk. Bütün çocukluğu Kısır Dağı’nda at binip avlanmakla geçmiş Mustafa'nın. O da babası gibi büyüyünce namlı bir yiğit olmuş

Köroğlu doğuya gelir. O sırada doğuya gelen Köroğlu Kısır Dağları’nda Ferro deresine yerleşir amacı doğudaki haksızlıkları yok etmek. Bir gün Köroğlu bir at gezisinde Kizir Köyü’nü görür "Burada ki adaletsizlikler de benden sorulur" der ve gider orada bir kale kurar. İşlerinden dolayı bir müddet köyünden ayrı kalan Kiziroğlu köye döndüğünde Köroğlu’nun kalesini görür. Sinirlenir, Köroğlu’nun yanına gider.

O zamanın adaletine göre iki yiğit dövüşür galip gelen diğerini öldürüp savaşı kazanırmış. Köroğlu ve Kiziroğlu günlerce at üstünde kavga etmişlerse de yenişememişler. Kılıç kavgasında ve güreşte de yenişememişler. Mustafa Bey’in atı Ala Paça da Köroğlu'nun atı Kırat’la güreş-mekte. Mustafa Bey şöyle bir geri bakmış ki ne görsün atı Ala Paça Köroğlu’nun atını alt etmiş duruyor. "Ola benim atım Köroğlu'nun atını alt etmiş ben Köroğlu'nu alt etmezsem halim nic' olur" deyip gayrete gelmiş Köroğlu'nu yere vurmuş. Tam kamasını çekmiş vuracağı sırada Köroğlu "Dur yiğit bana biraz mühlet ver yiğitlerimi göreyim karımla helalaşayım" demiş. Mustafa Bey bırakmış. Köroğlu eve gidip olanları karısına sazıyla sözüyle anlatmaya başlamış.

Köroğlu geciktiği için evine kadar gelen Kiziroğlu kapı aralığından türküyü duyunca duygulanır ve utanır. Kapıyı çalıp içeri girer. Mustafa Bey’i karşısında gören Köroğlu her şeyin bittiğini düşünürken Mustafa Bey sarılıp onu öper. "Sen benden daha yiğitsin Köroğlu" der. Köroğlu da "Ben artık buradan gideyim burada senin gibi mert ve yiğit biri varken kalmak olmaz" der ve köyü terk edip batıya gider.

Köroğlu 'nun Bolu Dağları’ndan çıkıp ta Kars'a gelmesi o zamanın koşullarında olanaksız gibi. Ama halk düşüncesi iki yiğidi Doğu Anadolu da önce çarpıştırıyor sonra barıştırıyor. Bu Anadolu insanının kahramanlarına böyle bir yiğit yaşamış ün almıştır. Halk da bu söylenceyle Kiziroğlu'nu saygı ve sevgiyle anmaktadır.

Bir atı var ala paça peh peh peh
Mecal vermez kırat kaça hey hey hey
Az kaldı ortamdan biçe
Ağam kim Paşam kim Nigar kim
Hanım kim
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir beyin oğlu
Zor beyin oğlu
Kaynak: Aşık Ceylani - Yöre: Kars

www.youtube.com/watch?v=zebMfpir0uw

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *

Konu LaLe tarafından (05.06.2009 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir..
Eski 19.04.2009, 00:35   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Kiziroğlu Mustafa Bey

Köroglu haya kirikligina ugratti beni desem de yalan..

Bileginin gücü ile olmasa da, sazi ile yenmis..

Ellerine saglik ReaL, tesekkürler paylasim icin...
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2009, 01:08   #3
tequila
Üye

paylasim icin tesekkürler...
4 Üyemiz tequila'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.2009, 15:12   #4
**EMEL**
Müdavim

Çok güzelmiş konusu, hiç duymamıştım. Köroğluyla alakasını bile bilmiyodum meğer Türkünün içinde geçiyomuş Köroğlu lafı

Neyse canım bilmemek değil ayıp olan demi

Teşekkürler ReaL harbi güzel işler çıkarıyosun... TEBRİKLER
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

7 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.2010, 21:52   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Kiziroğlu Mustafa Bey Türküsünün Hikayesi

Link yenilenmiştir, iyi dinlemeler
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.2010, 22:50   #6
TAN3R
Üye

Güzel bir hikaye teşekkür ederim.
Anlatmak ne haddime anyamadım ben beni,
Kula kulluk yok derken ben kendimi kul buldum..

Bende Mecnûn’dan füzûn âşıklık isti’dadı var
Âşık- ı sâdık benim Mecnûn’un ancak adı var
FUZULİ

Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici ;
üç kıtaya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici ?
5 Üyemiz TAN3R'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.2010, 02:09   #7
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Murat Çobanoğlundan aynı hikayeyi dinlemiştim. Çokta güzel anlatıyordu.

Teşekkürler Real...

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2010, 18:29   #8
Öykü
Müdavim

Teşekkürler Real.
Eski 15.06.2011, 20:57   #9
Canan
Çiçekci kız

Standart Kiziroğlu Mustafa Bey Türküsünün Hikayesi

Kiziroglu Mustafa Bey

Türkünün Hikayesi

Bu türküyü dinleyen herkesin kafasinda bir soru belirir. Kim bu Kiziroglu Mustafa Bey ? Köroglu ile ne ilgisi var? Bu türküyle ilgili birçok söylenti var ama en ilginci sanirim bu. Kizir, Kars'in Susuz kazasina bagli bir köydür. Bu köy Kisir daglarinin genis eteklerine kurulmustur. Köyün dört bir yanindan ise soguk pinarlar akar. Köy düz toprak damli evlerden olusmaktadir ve köyün hakim bir yerin de de bir kale kalintisi vardir. Köylüler Kiziroglu'nun kalesi derler buraya. Kiziroglu bu köyde yasamis ve bura da efsanelesmistir derler.

Küçükken at binip kiliç kusanir

Söylentiye göre simdiki Kiziroglu Köyü’nün yerinde bir birinden uzak yirmi yirmi bes kadar ev bulunmaktaymis. Bölge daglik ve ormanlik oldugu için insanlari da bu nedenle olacak ki çok serttir. O zamanlar burada yasayan insanlarin basinda bulunan kisiye "Kizir" derlermis. Kizir Muhtar demektir. Gün gelmis zamanin kizirinin ünü tüm Anadolu'ya yayilmis. Tüm kötüler ondan korkar olmus. Gel zaman git zaman Kizirin bir oglu olmus. Daha küçükken iyi at biner, kiliç kusanir olmus. Iste Kiziroglu Mustafa Bey bu çocuk. Bütün çocuklugu Kisir Dagi’nda at binip avlanmakla geçmis Mustafa'nin. O da babasi gibi büyüyünce namli bir yigit olmus, haksizlik ve adaletsizliklerle savasmaya baslamis. Zaten onun bulundugu çevrede kimse haksizlik etmeye cesaret edemezmis ya .

Köroglu doguya gelir

O sirada doguya gelen Köroglu Kisir Daglari’nda Ferro deresine yerlesir, amaci dogudaki haksizliklari yok etmek. Bir gün Köroglu bir at gezisinde Kizir Köyü’nü görür, "Burada ki adaletsizlikler de benden sorulur" der ve gider orada bir kale kurar. Islerinden dolayi bir müddet köyünden ayri kalan Kiziroglu köye döndügünde Köroglu’nun kalesini görür. Sinirlenir. Köroglu’nun yanina gider, sertçe çikisir "Sen kim olasin ki benim yurdumda saltanat süresin" Her ikisi de bir birlerini kötü insan olarak bilirlermis. Köylülerin söylemesi böyle.

Yigitlerin kavgasi

O zamanin adaletine göre iki yigit dövüsür, galip gelen digerini öldürüp savasi kazanirmis. Köroglu ve Kiziroglu günlerce at üstünde kavga etmislerse de yenisememisler. Kiliç kavgasinda ve güreste de yenisememisler. Mustafa Bey’in ati Ala Paça da Köroglu'nun ati Kirat’la güres-mekte. Mustafa Bey söyle bir geri bakmis ki ne görsün ati Ala Paça Köroglu’nun atini alt etmis duruyor. "Ola benim atim Köroglu'nun atini alt etmis, ben Köroglu'nu alt etmezsem halim nic' olur" deyip gayrete gelmis Köroglu'nu yere vurmus. Tam kamasini çekmis vuracagi sirada Köroglu "Dur yigit, bana biraz mühlet ver yigitlerimi göreyim karimla helalasayim" demis. Mustafa Bey birakmis. Köroglu eve gidip olanlari karisina saziyla sözüyle anlatmaya baslamis.

Bir ati var Ala Paça peh peh peh
Mecal vermez Kirat kaça hey hey hey
Az kaldi ortamdan biçe
Agam kim, Pasam kim, Nigar kim,
Hanim kim
Kiziroglu Mustafa Bey
Bir beyin oglu
Zor beyin oglu

diye...Köroglu geciktigi için evine kadar gelen Kiziroglu kapi araligindan türküyü duyunca duygulanir ve utanir. Kapiyi çalip içeri girer. Mustafa Bey’i karsisin da gören Köroglu her seyin bittigini düsünürken Mustafa Bey sarilip onu öper. "Sen benden daha yigitsin Köroglu" der. Köroglu da "Ben artik buradan gideyim burada senin gibi mert ve yigit biri varken kalmak olmaz" der ve köyü terk edip batiya gider.

Türkünün Sözleri

Bir hisimnan geldi geçti
Kiziroglu Mustafa Bey
Hismi dagi deldi geçti
Kiziroglu Mustafa Bey
Agam kim canim kim Negar kim
Kim kim Kiziroglu Mustafa Bey

Vay ben ona es olaydim
Anadan on bes olaydim
Keske onla kardas olaydim
Kiziroglu Mustafa Bey

Bir at biner ala paça
Mecel vermez kirat kaça
Az kalsin ortamdan biçe
Kiziroglu Mustafa Bey

Hay edende haya teper
Huy edende huya teper
Köroglu'nu çaya teper
Kiziroglu Mustafa Bey

Anadolu insaninin takdiri:

Köroglu'nun Bolu Daglari’ndan çikip ta Kars'a gelmesi o zamanin kosullarinda olanaksiz gibi. Ama halk düsüncesi iki yigidi Dogu Anadolu da önce çarpistiriyor sonra baristiriyor. Bu, Anadolu insaninin kahramanlarina, haksizliklara direnenlere verdigi degeri gösterir. Kiziroglu öyküsü tepeden inmemistir, böyle bir yigit yasamis ün almistir. Halk da bu söylenceyle Kiziroglu'nu saygi ve sevgiyle anmaktadir.

Eski 15.06.2011, 21:13   #10
Canan
Çiçekci kız

Konu varmis, iyi arayamamisim, üzgünüm. Neyse ki türküyü söyleyen farkli kisiler

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aynanınyorumuyla, kiziroğlu, mustafa

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)