Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Grup ve Müzik Adamlarının Biyografileri > Ülkemiz Grup ve Müzik Adamları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.01.2013, 18:46   #21
C.Doğan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Barış Manço (02.01.1943 - 01.02.1999)

Dağlar Dağlar parçasının popüler olduğu yıllarda Konya'da izlemiştim kendisini ilk defa. Barış Manço'nun Konya'lı olduğunu o günlerde duyuyordum. Ama bunu şehir efsanesi sanıyordum. Şimdi bu yazıyla kökeninin gerçekten Konya'dan geldiğini öğrendim.

Zaman içinde bir kaç kez daha izleme fırsatı buldum.Bir seferinde onunda olduğu bir konser organizasyonun içindeydim. 1980'lerin sonunda yaptığımız organizasyonda konser salonunda video çekimi yapanları görünce sahneyi bıraktı ve polise çekimlerin durdurulmasını, izinsiz yapılan çekimlerin yasal suç olduğunu belirtti.

Halbuki çekim yapan bir-kaç kamera bizim organizasyonun çekimlerini yapması için sözleşme yaptığımız firma idi. ( Bu firma daha sonra ki yıllarda Manço'nun TRT-1- de yayınlanan, Galatasaray Lisesi salonunda ki proğramlarının çekimlerini yaptı.)

Barış Manço video çekimleri için " Telif Haklarının ödenmediği " bahsiyle sahneden inmişti. Kendisine bizim çekimlerimizin ticari olmadığı, sadece tanıtım için kısa süreli görüntü ve ses kullanılacağı belirtildi. Diğer kameraların çekim yapması engellendi. Ve konser devam etti. Telif Haklarıyla ilgili yasal düzenlemelerin sanatçılarımıza, ülkemize kazandırılması konusunda en büyük çabayı gösterenlerden birisiydi.

Sonra ki yıllarda ölüm haberini aldık. Herkes gibi ben de çok üzüldüm. Arkadaşım onun anısına ilkokul öğrencileriyle kurduğu müzik gurubuna Barış Manço şarkıları çalıştırdı. Gurup İstanbul, Bursa, Ankara'da onun şarkılarını seslendirdi. Ulusal TV'lerde çıktılar.Kurtalan Ekspres üyeleri de zaman zaman onlara eşlik etti.

Ülkemizin uluslararası bir değeriydi. Halkımız ona gerekli değeri verdiyse de , devletimizin ona gerekli değeri verdiğine inanmıyorum. Ruhu Şad Olsun.

Paylaşım ve güncelleme için arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Eski 02.01.2013, 23:05   #22
M.Özen
Uzman Üye

Ozledik be Baris abi,,
Eski 03.01.2013, 16:47   #23
ReaL
Deniz Sevengillerden

Google jest yaparak 02.01.2013 tarihinde Barış Manço'nun resmini ana sayfaya koymuş.. Karışıklık oldu sandıydım..

Meğer Barış Manço sağ iken, "beni ölüm yıldönümünde değil, doğum günümde anın" demiş..

Ölüm yıldönümünde, anılıp anılmadığını da görürüz..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.02.2013, 14:54   #24
Canan
Çiçekci kız

Standart Seni Çok Özledik...

Seni Çok Özledik…

Türkiye'nin en büyük, en unutulmaz sanatçılarından biri olan Barış Manço'nun bugün ölüm yıldönümü...

Besteci, gezgin, tv programı yapımcısı ve birçok ilklere, rekorlara imza atmış müzisyendi o….Bu tanımlamalar bundan tam 14 yıl önce aramızdan ayrılan usta sanatçı. Barış Manço için kullanıldı yıllarca…

Uzun saçları, eşsiz sesi, parmaklarında her daim taktığı ilginç yüzükleriyle kendine has bir sanatçıydı Barış Manço.
200′ün üzerindeki şarkısıyla Türkiye ve Dünya’da sayısız ödüller alan Manço, şarkılarını Türkçe’nin dışında 9 dilde daha söyleyerek sadece Türkiye’de değil yurt dışında da sevdirdi.

Türkiye’de rock akımının öncülerinden biri oldu. Karış karış gezdiği dünyayı Türkiye’ye tanıttı, ‘Adam Olacak Çocuk’lar onunla büyüdü ve bir sabah ansızın aramızdan ayrıldı.

1 Şubat 1999′da hayatını kaybeden Barış Manço, hiç ama hiç unutulmadı, hep anlamlı bir tebessümle hatırlandı….

Kaynak
Eski 01.02.2013, 15:03   #25
Ayshe
Üye
Standart Cevap: Seni Çok Özledik...

Sevgili Barış Manço,ölümünün 14.yılında seni sevgi ve rahmetle anıyoruz.Nur içinde yat
Eski 01.02.2013, 15:03   #26
Daphlane
Üye

O günü hiç unutmam. Samsun'daydık. Ara sıra ablamla birlikte uyurdum. O sabah da öyleydi. Annem bir iki kez yanımıza gelip "Barış Manço çok rahatsızmış." diyerek bizi uyandırmaya çalışmıştı. İkimiz de uyanmamıştık. Fakat annem son kez geldiğinde "Barış Manço ölmüş." demişti. İşte o zaman yataktan fırlayıp salya sümük ağlamaya başlamıştım.
O günden beri Barış Manço'nun ölümüne sebep olduğumu düşünürüm. Uyansaydım sanki yaşayacakmış gibi...
13 Üyemiz Daphlane'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.02.2013, 15:14   #27
Kardelen26
Müdavim

Ben de günlerce ağladığımı hatırlıyorum, ölümü çok koymuştu, hala ilk günkü gibi acısı hala kalbimde, ruh içinde yat Barış abi...
Eski 01.02.2013, 15:26   #28
Karagöz
Uzman Üye

Arrow Cevap: Barış Manço (02.01.1943 - 01.02.1999)

Bugün Barış Manço'nun ölüm yıldönümü. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum...

Fotoğraf: Barış Manço ve annesi Rikkat Uyanık.

Fotoğrafın Açıklaması: 1959'un 3 Şubat günü, Barış Manço bir akrabasının düğününde sahneye çıkmış, şarkı söylüyor. Annesi Rikkat Uyanık yanıbaşında... Her ana gibi Rikkat Uyanık da oğlunu hayranlıkla dinliyor. (Ses Dergisi)
Eski 01.02.2013, 15:36   #29
Canan
Çiçekci kız

Barış Manço'nun yeri bir başka idi. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın.
Eski 01.02.2013, 17:37   #30
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Allah rahmet etsin, nur içinde yatsın. Ne güzel izliyorduk bir zamanlar kendisini ilgiyle ve sevgiyle.

Geçen haftalarda kızım internette izlerken gördüm taklidini. Diyorum bu cadı nerden de buldu Barış Manço' yu, bir baktım taklit yarışma programıymış. İzlerken tüylerim diken diken oldu. Sanki taklit değil de kendisini izliyormuşum gibi hissettim.
10 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Özledik

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler