Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri

Sinema Haberleri Repliğinden tiradına, rolünden oscarına, sanatçılardan haberlere

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.04.2021, 18:34   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Zihnin Labirentlerinde | The Father (Baba)

Zihnin labirentlerinde

Yazar, oyun yazarı Florian Zeller, oyunu The Father’dan sinemaya uyarladığı filminde 82 yaşındaki Anthony’nin varoluş yolculuğunu anlatıyor. The Father (Baba) , film, erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, uyarlama senaryo, yapım tasarımı, kurgu kategorisinde Oscar adayı oldu.

Florian Zeller, Yasmina Reza ile birlikte Avrupa’da en çok tanınan yazar ve oyun yazarı. Fascination of Evil, The Father, The Mother, The Son, The Height of the Storm en çok bilinen Yapıtları . Zeller, The Father’ı 22 yaşında yazmış. “Beni ninem büyüttü, annemin yerini aldı. Ben 15 yaşındayken alzheimer oldu. The Father’da yaşantımı değil, korkularımı anlatıyorum. Sevdiğiniz insanlar yaşamsal dengelerini yitirirlerse ne yaparsınız sorusunu soruyorum” diyor Florian Zeller. Anthony Hopkins’I düşünerek romanını yazan Zeller kahramanına Anthony adını vermiş.

82 yaşındaki Anthony’in (Anthony Hopkins) gün geçtikçe gerçekle bağlantısı kopmaya başlar. Zamanı, mekanı şaşırır, sıkıntı ve endişe duymaya başlar, sevecenken aniden saldırganlaşır, mantıklı konuşurken birdenbire mantıksız şeyler söylemeye başlar. Saatini bileğinden hiç çıkarmaz, saatini ortalıkta göremeyince paniğe kapılır. Orta yaşını süren Anne (Olivia Colman) babasının gün geçtikçe yaşlanmasını, kafa karışıklığı yaşamasını kabul edemez, ona yardımcı olmaya çalışır.

Florian Zeller, bizi bir labirentin içine, Anthony’nin belleğinin, beyninin içine sokar. İzlediğimiz salt bir öykü değildir, sevgi, hüzün, acı dolu bir deneyimdir. İdrak duygularının gerilemesinin deneyimidir. Karmaşık bir bulmacanın içindeki izleyici edilgen pozisyondadır, ne olup bittiğini anlamaya, kavramaya çalışır. Bir süre sonra ipin ucu kaçırılır, olup biteni duygusal, içsel algılamaya başlarız.

Bu bir baba-kız öyküsüdür. Zamanla roller değişir, baba çocuk, kız annesi olmaya başlar. “Artık evime dönmek istiyorum. Annem nerede ? Annemi istiyorum. Beni gelip buradan alsın evime götürsün” dediği sahnede Anthony Hopkins olağanüstüdür.

Dram, genelde tek mekanda geçer. Klostrofobik, perdeleri kapalı, yarı aydınlık bir evde. Bu ev Anthony’nin, çocukluğunun, Anne’ın evi olarak değişir. Anthony sürekli değişen karakterlerde, kızları Anne ve Laura’yı (Imogen Poots), kızlarına yakıştıramadığı erkek arkadaşları Bill(Mark Gatiss) ve Paul’ü (Rufus Sewell), kendi çocukluğunu görür.

Senaryoyu yazar, oyun yazarı, senarist,çevirmen yönetmen Christopher Hampton’la (Dangerous Liaisons, Atonement) ile birlikte yazan Florian Zeller, The Father’da (2020 )gerilim, dram, komedi, romantizm türlerini içiçe sokar.

Belirsizliğin, huzursuzluğun ustası Anthony Hopkins, sevinir, endişe eder, çocuk gibi şımarır, flört eder, kızına acır, bakıcısını azarlar, öfkelenir. Florian Zeller “Sanat bize birbirimizden kopuk bireyler olmadığımızı hatırlatır. Hepimizin, duyguları, korkuları aynı, hepimiz aynı gemideyiz. Hepimizin gideceği yer aynı. Aramızda bir dayanışma var, bu dayanışma acıyla, güzellikle, gerçekle, huzurla, avuntuyla dolu” diyor.

Florian Zeller’in yönettiği, senaryosunu Christopher Hampton’la birlikte yazdığı, oyunu Le père’den uyarladığı ilk uzun metrajı The Father’da Anthony Hopkins, Olivia Colman, Imogen Poots,Olivia Williams, Rufus Sewell, Mark Gatiss oynuyorlar.

Kaynak

Eski 28.04.2021, 20:12   #2
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Zihnin Labirentlerinde | The Father (Baba)

Florian Zeller'in bir çok eseri, bir çok dillere çevrilmiş.
Çok oldu, ''Yapay kar'' romanını okumuştum. O da, ilk yazdığı romanmış.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
baba, father, labirentlerinde, zihnin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)