Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 31.03.2019, 00:22   #1
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart UEFI Kurulumda Bir Sorunum Oldu

@Aristo, @SerseriGezgin biliyorsunuz bilgisayarımı birkaç ay önce ilk aldığımda bir kurulum yapmıştım, şimdi tekrar format atıp aynı şekilde kurduğum halde bir tuhaflık oluştu.
ilk kurduğumda Bios'un hem UEFİ hem de Legacy boot listesinde en başta M.2 samsung evo olarak diskin adı görünüyordu, şimdi ise acaba yanlış mı kurdum deyip 4-5 kere format atmama rağmen UEFİ listesinde M.2: Samsung evo olarak görünmüyor onun yerine en başta M.2: Windows boot manager diye bir satır çıkıyor ki bu satırı daha önce hiç görmedim, attığım bu formatların sadece birinde UEFİ listesinde samsung göründüm onda da onu en başa alıp Windows boot manager'i 2. sıraya aldığımda bilgisayar hem çok aşırı geç açıldı hem de acayip yavaşladı ve sonradan düzeltsem de öyle kaldı hatta her açılışta disk check yaptı...
Olay nedir bir türlü anlayamadım durup dururken oldu bu, ben de legacy boot'u kapattım, şimdi sadece UEFİ boot açık ve yine M.2: Windows boot manager birinci sırada görünüyor samsung diskim görünmüyor, windows boot manager'e hiç ellemesem, sadece diğer sıralamayı değiştirsem bile bilgisayar yavaşlıyor.
Ben USB flash diskten UEFİ olarak kurulum yapıyorum, flash diske Mikrosoftun indirme aracıyla windowsu kaydediyorum, acaba Windows'u rufus gibi bir yazılımla UEFİ olarak mı flash diske kaydetmem gerekiyor bir türlü anlamadım, siz ne dersiniz bu konuda,

Ekrandan çektiğim fotoğraflar aşağıda, ikinci resimde boot options seçeneğine girdiğimde şu şekilde görünüyor ki bu halinden bile memnun değilim sanki bir kasılma varmış gibi.

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 00:49   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: UEFI Kurulumda bir sorunum oldu

İkinci resimdeki legacy boot'u ben kapattım @Aristo onu kapatınca UEFİ boot otomatik olarak grileşiyor, ama açsam da değişmiyor zaten, bak legacy boot da samsung disk görünüyor uefi de de aynı şekilde birinci sırada samsung disk görünmesi lâzım çünkü ilk kurduğumda uefi de de samsungu birinci sırada olmamasına rağmen en başa almıştım ve hiçbir sorun olmamıştı, şimdi zaten başa alamıyorum çünkü disk görünmüyor onun yerine m.2 olarak Windows boot manager görünüyor, benim anlamadığım samsung evo ilk kurduğumdaki gibi neden uefi listesinde yok da onun yerine windows boot manager görünüyor asıl sorun orada.
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 01:48   #3
Insanlikarayan
Müdavim

Standart Cevap: UEFI Kurulumda bir sorunum oldu

Nedense Yüklerken M2´ye yüklemekte sorun cikartiyor.

Burada yükleme esnasimda, Toshibayi devre disi birakma degil, tamamen fiziksel kablosunu cikartip, yükle.

Yani fiziksel olarak, sadece M2 disk takili olsun.

Yükleme bittikten sonra, Toshibayi fiziksel olarak yeniden bagla.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 01:55   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: UEFI Kurulumda Bir Sorunum Oldu

m2 disklerin formatı zaten uefi'dir ve başka formatta yazılmış usb disklerde disk gözükmez..

Rufus yardımıyla hazır windows iso diskini uefi modunda usb'ye yazdırıp tekrar denemelisin.
Eski 31.03.2019, 02:43   #5
Rosebud
Müdavim

@SerseriGezgin ben Windows'u, windows'un sitesinden indirdiğim indirme aracı ile flash belleğe yazdırıyorum ve zaten boot menüde flash bellek, hem uefi hem de legacy olarak görünüyor, ben UEFİ olanı seçip formatlıyorum, boot menüsünde uefi olarak göründüğüne göre başka formatta değildir değil mi? Yani rufusla uefi olarak yazdırmama gerek yok bu durumda.
Yukarıda verdiğim ikinci resim Windows'u yükledikten sonra baktığımda görünen durum, dediğim gibi yükledikten sonra UEFİ boot order menüsünde M.2 SSD samsung evo görüneceğine neden o değil de m.2 disk olarak boot manager görünüyor onu merak ediyorum ben asıl.
UEFİ boot order denilen yükleme sırasında da altındaki legacy boot order sırasında göründüğü gibi samsung evo diskin görünmesi gerekmez mi bilgisayarı ilk aldığım zaman windows'u kurup, resimdeki UEFİ ve LEGACY order listesine baktığımda her iki lisede de diskim ''m.2: Samsung SSD 970 Evo'' olarak listelerin en başında görünüyordu.
Acaba windows bir güncelleme mi yaptı Aristo'nun dediği gibi de artık disk adı yerine windows boot manager görünüyor! Sitenin birinde artık kurulumu yaparken windows boot manager'i seçeceğiz gibi bir şey okudum, acaba hakikaten kurulumu yaparken kullandığım flash bellek yerine UEFİ windows boot manager yazan satırı mı seçmem gerekiyor!
4 defa kurdum şimdi bir daha kurmak istemiyorum diski yıpratacağım sonra, bir dahaki sefere bakayım onu seçerek kurmaya çalışayım belki o yolla kurulumu yapacağım flash bellekle irtibata geçiyordur, belki böyle bir değişiklik yapmıştır microsoft ama dediğin gibi rufus ile de kurmakta fayda var çünkü ilk kurduğumda rufusla kurmuştum.
4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 11:56   #6
Insanlikarayan
Müdavim

Samsung´un verilerine göre, uzun ömürlü oldugundan bahsediyorlar.

Alıntı:
4 defa kurdum şimdi bir daha kurmak istemiyorum diski yıpratacağım sonra,

Bana kalirsa, garantisi kavradigi icin, simdiden yapmalisin!.

Garantisi bittikten sonra ise yaramaz!.

Edindigim bilgilere göre, ve 960 evo m.2´den gördüklerimce, bilgisayarin 20 saniyede tam acilmis vaziyette olmasi lazim.

Dedigim gibi, ilk önce öbürkü disk´i komple kablolarinla söküp, M.2 disk´in üzerine Windows´u yükledikten sonra takmani tavsiye ederim.

Windows yüklemesi tamamlandiktan sonra, ikinci disk´i kablolarinla baglayip, yeniden formatlamani, böylelikle eski belalarindan arinmani tavsiye ederim.

Bu arada, Diz üstümü, yoksa bilgisayardanmi bahsediyoruz?.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
4 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 12:18   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Şimdi iki tür uefi biçimi var.. Gpt ve ntfs galiba.. Rufus ile uefi gpt modülünü seçip yazman gerekiyor isoyu... Yine olmuyorsa biostan yada disk yönetiminden m2 diskin gözüküyor mu bir kontrol et.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Eski 31.03.2019, 13:16   #8
Rosebud
Müdavim

@SerseriGezgin senin dediğin gibi rufusla GPT ve fat32 olarak kaydettim şimdi eskisi gibi oldu daha hızlı yani.
fakat sorun aslında bendeymiş, daha önce dikkatimi çekmemiş, bu dediğin gibi format attıktan sonra bilgisayarı hiç kapatmadan ve hiçbir Windows güncellemesi yapmadan tekrar biosa girdim o dediğim UEFİ order listesinde hem diskim hem de Windows boot manager satırı görünüyordu sonra oradan çıkıp windows'a girdim bütün güncellemeleri yaptıktan sonra tekrar biosa girdiğimde diskim listeden kaybolmuş ama Windows boot manager duruyordu.
Ya Windows güncellenince diskim Windows boot manager'e devrediliyor ya da bilgisayar kapandıktan sonra açılınca görünmüyor ama her iki şekilde de sanırım yanlış bir şey yok çünkü youtube'da aynı benim biosuma sahip olan bir bilgisayarda bios tanıtılıyordu orda da Windows boot manager görünüyor doğrusu o galiba.
Bir de @Insanlikarayan'ın dediği şey zaten hep aklımda bir dahaki sefere onu deneyeceğim çünkü kurulum sırasında samsung evo sata1 olarak görünüyor ben sata0 olarak yani birinci olarak görünmesini istiyorum.
Yani sözün kısası anladığım kadarıyla daha önce ilk format attıktan sonra bir daha biosa girip bakmadığımdan farketmemişim normali bu.
Herkese yardımları için teşekkürler.
4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 14:31   #9
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster

Samsung´un verilerine göre, uzun ömürlü oldugundan bahsediyorlar.

Bana kalirsa, garantisi kavradigi icin, simdiden yapmalisin!.

Garantisi bittikten sonra ise yaramaz!.

Edindigim bilgilere göre, ve 960 evo m.2´den gördüklerimce, bilgisayarin 20 saniyede tam acilmis vaziyette olmasi lazim.

Dedigim gibi, ilk önce öbürkü disk´i komple kablolarinla söküp, M.2 disk´in üzerine Windows´u yükledikten sonra takmani tavsiye ederim.

Windows yüklemesi tamamlandiktan sonra, ikinci disk´i kablolarinla baglayip, yeniden formatlamani, böylelikle eski belalarindan arinmani tavsiye ederim.

Bu arada, Diz üstümü, yoksa bilgisayardanmi bahsediyoruz?.
Bilgisayarım masaüstü insanlıkarayan, sağol bu dediğini bir dahaki formatta deneyeceğim, 20 saniyeden de kısa sürede açılıyor, 10 saniye bile sürmüyor. yani.
Eski 31.03.2019, 18:20   #10
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Şimdi iki tür uefi biçimi var.. Gpt ve ntfs galiba.. Rufus ile uefi gpt modülünü seçip yazman gerekiyor isoyu... Yine olmuyorsa biostan yada disk yönetiminden m2 diskin gözüküyor mu bir kontrol et.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Unutmuşum cevap vermeyi, şu anda disk yönetiminden şöyle görünüyor bu tamamsa bir sorun yok demektir bir bak bakalım.

.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kurulumda, oldu, sorunum, uefi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)