Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Avrupa

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.04.2019, 15:13   #11
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gezdim, Gördüm

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Epey bir emek sarf ettiğin anlaşılıyor Canan, tam bir belgesel tadında olmuş, çok teşekkür ederim, ayrıca yaptığın işi bu kadar ciddiye almış olmanı bizlere gösterdiğin saygının bir ifadesi olarak da görmek gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğim.

Teşekkür ederim Rosebud.
Tesbitin tamamen doğrudur. Forumumuzu seviyorum, değerli arkadaşlarımı sevip sayıyor, faydalı olmaya çalışıyorum.

Bunu bir başkasından duymak da beni, oldukça onure etti

Eski 27.05.2019, 16:45   #12
Canan
Çiçekci kız

Casa Vicens

Resim Google'dan alıntıdır

Casa Vicens, Antoni Gaudi'nin henüz 31 yaşındayken 1883-1889 yılları arasında, varlıklı bir borsacı olan Manuel Vicens'in isteği üzerine yaptığı ilk eseridir. Ev, modern, neoklasik ve art nouveau da dahil olmak üzere pek çok mimari tarzın bir arada oluşu ile, diğer yapıtlarından da ayrılmaktadır.

Stilinin belirgin özellikleri, geometrik şekillerin yan yana yerleştirilmesi, seramik karoların kullanımı, metal işleri, betom ve tuğla süslemelerini içermesidir. Ev, İspanyol mimarisi ile Arap mimarisinin karışımı olan Mudejar stilinden esinlenmiştir.

İç mekanın bazı kısımlarında, özellikle sigara içme odasında sarkıt kasalar bulunmaktadır. Ayrıca, duvarlardaki çiçek desenleri ve kapı pervazları veya tavandaki boyalı kuşlar gibi süslemeler Gaudi'nin tipik tasarım özellikleridir.

Bahçe çitinin bir kısmı dökme demirden yapılmış, palmiye yaprakları formu verilmiş. Ev uzun süre özel mülkiyet olduğu için, yalnızca dışarıdan görülebiliyormuş. 2014 yılında bir banka tarafından satın alınan bina, restore edilerek, 16 Kasım 2017 tarihinde konut müzesi olarak halka açılmış ve o zamandan beri ziyaret edilebilinmektedir.

Dünya mimarlık tarihinde çok önemli bir yer tutan Casa Vicens de, diğer Antoni Gaudi yapıtları gibi, 2005'de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2019, 16:46   #13
Canan
Çiçekci kız

6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.07.2019, 23:15   #14
Canan
Çiçekci kız

Güel Parkı

Mimar Antoni Gaudi'nin çok etkileyici ve sıradışı eserlerinden biri de diğer parklara hiç benzemeyen Park Güell'dir. Her yanı, her köşesi, doğadan esinlenilmiş garip figürler, rengarenk kırık seramiklerle işlenmiş.

Parkın inşası, şehrin zenginlerinden Eusebo Güell‘in daha önce Palau Güell isimli evini yaptırdığı Mimar Gaudi‘ye Barselona’nın yüksek bir tepesinde bir bahçe-şehir siparişi vermesiyle başlamış. İçerisinde evler, çeşitli sosyal etkinliklerin toplanacağı bir meydan, bahçeler ve başka ortak kullanım alanları da olması planlanan bu bahçe-şehrin yapımı 1914 yılında yarım bırakılmış ve sonra da devam etmemiş.

O zaman, yapımı bitirilebilenler arasında, Gaudi’nin kendi evi de dahil olmak üzere, 2 ev, meydan, 3 köprüyol, sütunlu salon bitirilmiş. 1922 yılında halka açık bir parka çevrilmiş.

Masallar ülkesine benzeyen Park Güell, Renkli seramiklerle kaplı dış cephesi ve kuleleriyle giriş pavyonları sanki Hansel ve Gratel Masalını anımsatıyor.

Giriş pavyonlarının arasında yer alan çifte merdivenin en önemli özelliği, üzeri, renk renk kırık seramiklerle kaplı olan, bir ejderha heykeli. Bu heykel parkın, gelen bütün turistlerin, yanında fotoğraf çektirdikleri bir simgesi haline gelmiş adete.

Parkın tam ortasında yapılmış meydana, çifte merdivenleri çıktıktan sonra ulaşılıyor. Buradaki, taştan yapılmış fakat, oturunca insanı hiç rahatsız etmeyen, yine renkli ve kırık seramiklerle kaplı, yılana benzetilmiş banklar da, ilgi çekenler arasında. Konumu yüksek bir tepede olan parktaki bu banklara oturarak, Barselona manzarasını seyretmek de çok keyif veriyor insana.

Meydanı taşıyan bir çok sütunun bulunduğu salonun tavanları da, bakmaya doyulmayacak kadar çok güzel işlenmiş.

Burada, ağaç gövdeleri gibi topraktan yetişen bükülmüş taş sütunlarla desteklenen bir geçit görülüyor. Şekilleri düzensiz gibi görülmesine rağmen, doğal hoş bir görünüme sahip. Bu kadar güzel görünüme sahip olan Güell parka, tabiatın uyandığı bir zamanda gitseymişiz, kimbilir daha ne kadar hoşuma gidecekmiş

Park Güell de, Antoni Gaudinin diğer eserleri gibi, 1984 yılında, UNESCO Dünya Miraslar Listesine alınmış.

...Devam Edecek...

Eski 07.07.2019, 00:00   #15
Rosebud
Müdavim

Çok güzel eserler bunlar, o kadar hoşuma gidiyor ki böyle enteresan mekânlar, masal diyarları gibi...
Senin emeğinin de hakkını vermek gerek, ellerine sağlık, epey uğraşıyorsun emek sarfediyorsun.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.07.2019, 14:16   #16
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Çok güzel eserler bunlar, o kadar hoşuma gidiyor ki böyle enteresan mekânlar, masal diyarları gibi...
Senin emeğinin de hakkını vermek gerek, ellerine sağlık, epey uğraşıyorsun emek sarfediyorsun.
İlginç yapıtlar, müzeler, tarihi eserler, resim galerileri benim de çok hoşuma gider. Gittiğim zaman, ne yorulur, ne de gezmeye doyarım

Huyum kötü, bir de bol bol resim çekerim

Fakat... Döndüğüm zaman da, ayak ağrısı çekerim. Tıpkı şimdiki gibi

Eski 09.08.2019, 11:01   #17
city57
Yeni Üye

Eski bir gönderi. Çok beğendim Bu ekonomide iyi gezmişsiniz.
bende iş yerimden biraz ek gelir toparlarsam eşim ve olumla gezmeyi planlıyorum.
Tabi Bizim gezi planımız amerika tarafına olacak inşallah.
Eski 02.09.2019, 14:10   #18
Canan
Çiçekci kız

Parc de La Ciutadella

Arc de Triomf von Barcelona

1888 yılında inşa edilen Parc de La Ciutadella, Arc de Triomf' von Barcelona (Zafer Kemeri) diye anılan muazzam kapıdan geçilip, iki tarafı ağaçlarla ve şık lambalarla donatılmış uzun bir yoldan gidilerek ulaşılıyor.

Antoni Gaudi'nin inşa ettiği
Parc de la Ciutadella'daki Şelaleli Çeşme

1888 yılında inşa edilen ve Barselona Dünya Fuarı'na ev sahipliği yapan Parc de la Ciutadella, Barselona'daki en büyük park olup, kent sakinlerinin gidip dinlendiği, eğlendiği ve turistlerin ziyaret ettiği büyük ve güzel bir alandır.

Park, dev gövdeli palmiyeler ve diğer ağaçlarla çevrili olup, çayırlar, gezinti yerleri, içinde kayıkla dolaşılabilinen bir göl, ve Gaudi'nin inşa ettiği anıtsal bir şelale, bazıları yine Antoni Gaudi tarafından tasarlanan birçok fıskiye bulunuyor.

Bunun dışında içerisinde doğa bilimleri müzesi, zooloji müzesi, jeoloji müzesi ve Barselona Hayvanat Bahçesi mevcut. Tüm müzelerde her gün düzenli olarak çeşitli sergiler yapılmaktadır. Ayrıca, küçük çocuklar için de, belirli gün ve saatlerde, özel bir balina iskeletleri sergisi mevcut.

Yine parkın içerisinde, halen kullanılan 3 eski yapı bulunuyor. Bunlardan biri okul olarak kullanılan Valilik Binası, bir şapel ve halen Katalan Meclisi’ne ev sahipliği yapan cephaneliktir.

Parc de la Ciutadella'nın ana giriş kapısının sağında ve solunda iki anıtsal heykel bulunuyor. Kimlere ait ve ne anlattıklarını bilmiyorum.

5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.09.2019, 14:10   #19
Canan
Çiçekci kız

Arc de Triomf

Arc de Triomf (Zafer Takı), 1888 yılında Barselona'da düzenlenen Dünya Fuarı için geçit olarak olarak inşa edilmiş. O zamandan beri, Barselona'nın bir simgesi haline gelmiş. Dünya Fuarının bulunduğu Parc de la Ciutadella'ya uzanan geniş bir gezinti yolunun sonunda yer alıyor.

Arc de Triomf (Zafer Takı) Josep Vilaseca i Casanovas tarafından Neo-Mudéjar stilinde inşa edilmiş.
Alıntı:
(Neo-Mudejar Endülüs Emevi Devletinin yıkılmasından sonra İspanya'da kalan yerli Müslüman Arapların yarattıkları, hem Gotik hem İslami özellikler taşıyan mimarlık ve bezeme biçimi.)
yaklaşık otuz metre yüksekliğinde ve zengin süslemelerle dekore edilen
Zafer Taka yaklaşınca, yapı üzerinde İslami motifler görülüyor. Kemerin üst kısmı, Barselona'nın arması ve tüm İspanyol illerini temsil etmekteymiş. Merkezde yer alan sper ise, Barselona şehrini tasvir ediyormuş.

Eski 02.09.2019, 14:44   #20
Tura
Müdavim

Ah Barselona...ah.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antoni, bari, barselonanın, blau, casa batllo, casa mila, değer, gaudi, gezdim, gotik, gördüm, görülmeye, ispanya, katalon, katedral, kunstmuseum, kutsal, meydan, montjuic, müze, parki güel, picasso, poble espanyol, sagrada familya, tepe, ulusal, vicens, yerlerini

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler