Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Türkülerimizin Hikayesi

Türkülerimizin Hikayesi Türkülerimizin hikayesi, sözleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.10.2017, 03:45   #1
Dilaver
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Aman Eşref Canım Eşref Türküsünün Hikayesi

Hayatları değirmi

Şu gelen yar değil mi

Sakıplardan üç güzel

Biri Eşref değil mi

Aman Eşref canım Eşref

Uykudan uyarttın beni

Kana boyattın beni

Gelemi yar gelemi

Yar yanıma gelemi

Seni sevdim seveli

Oldum yürek veremi

Aman Eşref canım Eşref

Uykudan uyarttın beni

Kana boyattın beni

Hayatlarında durdum

Aradım yari buldum

Eğildim ki öpeyim

Yari uykuda buldum

.....

Vaktiyle Urfa'da Sakıplar Sülalesi diye bir sülale varmış. Bu ailenin de üç güzel kızları varmış. Aynı aileden Eşref adıyla bilinen bir erkek, kızlardan birine sevdalanmış. Gel zaman git zaman kız da büyümüş ve Eşref'in kendisine karşı olan sevgisini öğrenmiş. Bu iki genç uzun zaman sevgilerini etraftan ve aileden gizlemiş ama dayanılacak gibi olmamış.

Aynı aileden olmalarına karşın kızın ailesi çok zengin fakat Eşref'in ailesi ise oldukça fakirmiş. Bu yüzden de Eşref derdini uzun zaman büyüklerine açamamış.

Bir zaman sonra artık aşka dayanamayan Eşref ailesine derdini açmış. Aile büyükleri de nasıl olur onlar zengin, kızlarını verecekleri kişinin de zengin olmasını isterler. Bu yüzden kızını bize vermezler demiş. Fakat biricik oğullarının boynu bükük kaldığını gören ana baba karar vermiş ve ne pahasına olursa olsun kızı istemeye gitmiş.

Kız istenmiş, fakat tıpkı düşündükleri gibi sizin oğlan işsiz güçsüz, biz kızı başkasına sözledik onun için kusura bakmayın bu iş olmaz, demişler.
Eşref'in anası babası boynu bükük, üzülerek eve dönmüşler. Bütün bunlara rağmen, kız da Eşref'ten başkasını istememiş. Bu iki aşığı birbirinden uzak tutmaya çalışmışlar. Ama Eşref kızla anlaşmış. Ölürüz başkasının olmayız andını içmişler. Ve nihayet Eşref kızı kaçırmayı planlamış. Kız da haberli olduğu için kararlaştırdıkları günün gecesi bohçasını hazırlayıp beklemeye başlamış. Eşref atı bulup gelinceye kadar hayli zaman geçmiş. Kız ise beklemekten uyuya kalmış. Eşref geldiğinde kızı uykuda bulmuş. Eğilmiş öperek uyandırmak istemiş. Tam bu sırada kızın ağabeyleri içeri girip önce Eşref'i sonra da kızı vurmuşlar.

Ölümle sonuçlanan bu hazin öykünün sonunda bu türkü ortaya çıkmıştır.

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
3 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aman, canım, eşref, hikayesi, türküsünün

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler