Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler > Börek | Çörek

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.07.2013, 00:03   #1
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Basakca'nın Mutfağından Geleneksel Bir Börek | Su Böreği

17 Temmuz'dan beri Dilaver'i bekliyoruz. Kendi elceğizleri ile su böreği yapacakta bizlerde ekran karşısında yutkunup duracağız.

Üstüne de "ellerine sağlık, pek bir lezzetli görünüyor." "Şeyyy Dilaver yerken hiç aklına bizler geldik mi?" gibilerinden yazıp duracağız.

Ama nerdeee...? Adam sazan peşinde.

Tarifi malum. Yeniden okumak isteyenler Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Ağzınıza Layık Bir Tad | Su Böreği Tarifi sayfasına bakabilir. Yutkunup ağzının suyunu akıtmak isteyenlerde bu akşam elceğizlerimle yaptığım böreğin fotoğraflarına bakabilir.

Dilaver'in kopyala-yapıştır yöntemi ile yaptığı su böreğinin malzemelerinden tek fark olarak, hazır su böreği yufkası kullanmamdır.

Biz çalışan hanımlar için böyle kolaylıklar gösterenlere de ayrıca teşekkür ederim. Gerçi para karşılığında alıyoruz ama her şeyin bir bedeli vardır deyip geçiyorum.

Buyrun canlar...

Yenmeye hazır dumanı üstünde bir porsiyon

İlk aşaması suda haşlanıp, soğuk sudan çıkarılıp dizilmesi

Böreklik yufkalarımızı tek tek kaynamakta olan tuzlu ve sıvı yağlı suyumuzda fazla erimeden haşlayıp, akabinde soğuk su bulunan diğer kabımıza atıp soğutuyoruz ve tepsiye dizmeye başlıyoruz. Her yufkanın arasına tereyağı sürmeyi de ihmal etmiyoruz.

Ortasına peynirin döşenmesi

Yufkalarımızın yarısına gelince önceden hazırladığımız bir içi her tarafına güzelce serpiyoruz. Su böreğine peyniri daha çok yakıştırdığım için peynirli iç hazırladım. Tabi ki sizler damak zevkinize göre kıymalı iç de koyabilirsiniz. Bu arada bir püf noktasını da belirtmek isterim. Kaynar sudan soğuk suya aldığımız yufkalarımızın fazla suyunu elimizle nazikçe aşağıya doğru süzdürmeyi sakın ihmal etmeyin. Ve soğuk su her yufkada ısınacağı için tazelemeyi de unutmayın.

Fırına sürülüp mis kokular yaymaya hazır

Ortasına koyduğumuz iç harcımızdan sonra geri kalan yufkalarımıza da aynı işlemi yapıp, en üstüne bir yumurta, yarım su bardağı yoğurt ve yarım çay bardağı sıvı yağ karışımını sürüp nar gibi kızarması için fırına sürüyoruz.

Fırından nar gibi pişmiş ve dinlenmeye bırakılmış halde

Yakşalık olarak 30-45 dakika da pişiyor. Genelde piştiğini fırından gelen güzel kokulardan anlarsınız. Pişen böreğimizi fırından çıkarıp üzerine temiz bir bez ile kapatıyoruz ki böreğimiz kendi buharıyla pamuk gibi olması için.

Son olarak da dilimlenmiş servis sırasını beklerken

Böreğimiz ılındıktan sonra, yani yerken üfff üfff demeyeceğimiz sıcaklığa geldikten sonra dilimleyip afiyetle sevdiklerimize sunuyoruz. Yerken çıkarılan "mımmm..., ıhhh ıhhh...., oyy oyyy ... gibi seslerden ve arada da tepside daha var mı gibilerden fırlatılan bakışlardan da ne kadar güzel ve lezzetli olduğu konusunda tartışılmayacağını böbürlenerek izleyebilirsiniz.

Afiyet olsunnnn....

18 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 00:19   #2
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Standart Cevap: Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Ağzınıza Layık Bir Tad | Su Böreği Tari

Afiyet olsun su böreği severlere Ellerine sağlık çok güzel görünüyor Başakça Yinede sevemedim ben şu sulu böreği bir türlü Bunun susuz olan alt üst böreği dedikleri daha hoşuma gidiyor benim yufkaların tel tel göründüğü
Eski 29.07.2013, 14:22   #3
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: Aşçı Yamağı Dilaver Usta'dan Ağzınıza Layık Bir Tad | Su Böreği Tari

Vay arkadaş, bir su böreği yapmaya kalktık iyi ki.. Az sabredin başımızda sıkıntılar var, dedik..

Şimdi ben kalkıp su böreği yapsam, kıyas edilecek ... Yok Basakca'nın böreğinde maydanozlar görünmüyor, yok efenim sanki biraz tuzsuz olmuş, Dilaver'in su böreği daha iyi olmuş, nar gibin kızarmış, gibi olumsuz yorumlara maruz kalacaksınız.

Neyse bir konuya bir su böreği yeter ... Ben size forumda olmayan ama listemde bekleyen başka bir tür yapayım bari... Şimdi yapacağım türün adını söylesem, bir işgüzar kalkacak yapacak... Tatlı mı tuzlu mu onu bile söylemiyorum..

Hımmm fena da olmamış gibi hani Basakca'nın böreği.. Gerçi resimler yanıltır ama... Huuu tuzu nasıldı?? Tuzsuz olmuştur o beaa...

(Benim bildiğim LaLe bu yazıyı okursa beaa geçen yeri makaslar , beni de bir güzel fırçalar )

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
14 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 18:06   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Bugün seni yanıltmak istiyorum Dilaver, yazını makaslamayacak, seni de fırçalamayacağım.

Bugün hava güzel, güneş de bir o kadar güzel parlıyor. Sıcak olsa da, rüzgar güzel esiyor. Palmiyeler sanki daha bir hoş sallanıyor bugün, karşıdaki Beydağları daha da bir heybetli. Deniz kıyıya doğru akıntılı ama maviliği her zamankinden daha da koyu... Yani bugün güzel bir gün ve ben iyi günümdeyim, yırttın yine.

Artık hevesimi yeni tarifindeki yorumuna saklayacağım
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 22:49   #5
Basakca
Müdavim

Dilaver, sen yap da nasıl yaparsan yap. Söz kıyaslamayacağız. Hem kıyaslayabilmemiz için, içine dalmamız gerekir.

Bu arada tuzu gayet iyi kıvamında idi ve benim fotoğraflarım yanıltmaz. Bu işin eğitimini alıyoruz bi kerem.

Yemeklerim de bile her iki sanatımı konuşturuyorum dememe gerek yok. Durum ortada.

13 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 22:52   #6
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Basakca'nın Mutfağından Geleneksel Bir Börek | Su Böreği

Bir porsiyon deyip eklediğin resimde 4 parça var Başakça..

İki kişilik porsiyon olmuş. Ya da ben fazla yiyemem. Görünümü güzel..

Üzerine yumurtalı sos fazla gibi sanki. Çiğsi çiğsi kokmadı mı?

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
12 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 22:55   #7
Efruz
Dost Nâzım

Bunun bir katına değil de iki üç katına peynir katsak olmuyor mu?
Hamur kısmı çok geliyor bana

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

11 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 23:02   #8
Basakca
Müdavim

Real, dört dilim olan tabak sizler içindi. Sizler olmadan boğazımdan bir şey geçer mi?

Üzerine bir tane yumurta koydum ve karışımı mikserle karıştırdım ki birbiriyle özdeşleşsin. Yoğurt yumurtanın kokusunu yok ediyor. Anlayacağın üzerindeki sos tam kararında idi. Çünkü su böreği yufkası kalın oluyor.

Efruz, hamur kısmı bana da fazla geldiği için kalın yapmadım. Topu topu altı tane yufka kullandım. Ama sen yine de bana fazla geliyor dersen, her iki yaprakta peynirli iç kullanabilirsin.

Ama çok güzel olmuştu. Bu akşam babam soruyordu kaldı mı geride bir şeyler diye.

10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 23:04   #9
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kalmış mı peki?

9 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2013, 23:07   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Kalmış mı peki?

Sen yeter ki iste, Başakça sana özel yapar ki..

Yaparsın dimi Başakça..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
basakcanın, böreği, börek, geleneksel, mutfağından

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler