Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Avcılık > Balık Avcılığı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.02.2013, 20:54   #1
Dilaver
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Amatör Balıkçılık Belgesi

Sevgili balıkçı dostlar; çok önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum..

* * * * * * *

3/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ ..

Bu tebliğde;

MADDE 4 (1) : Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.. Bu kişilere müracaatları halinde,veriliş tarihinden itibaren 4 yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe (Tarım) müdürlüklerince Amatör Balıkçılık Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

(2)Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları (dernekler vb.) üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.

(3) Amatör Balıkçı Belgesi aşağıdaki forma uygun olarak doldurulur..

Bakınız sevgili dostlar; mavi renk ile özellikle vurgu yaptım.. Balıkçı dostlar arasında bir ikilem yaşanmakta, hatta denetim yapan görevliler bile ((Emniyet-Jandarma-Orman muhafaza memurları-Belediye zabıta amir ve mensupları- Kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular- Emniyet ve Jandarmanın bulunmadığı yerler de, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti) bu konuya (hepsi değil tabi) dikkat etmemektedirler.

Bu belgenin alınması, yanında bulundurulması, görevliler tarafından istendiği! zaman gösterilmesi, ''zorunlu değildir''..

Diyelim ki; Bir gölette, barajda avlanıyoruz. Jandarma geldi, Amatör Balıkçılık Belgesi sordu (yasal dayanağı olmadığı halde). Belgem yok, dedim.. Kolluk kuvveti ceza keserim derse, kesilen ceza tutanağında size belirtilen yukarıdaki gerekçenin yazılmış olmasına dikkat ediniz. Ceza tutanağından mutlaka bir suret isteyiniz. Bu koşulları taşımayan ceza tutanağını hazurun olarak imzalamayınız. Bu talepler bizim temel vatandaşlık hakkımızdır. Bu paragrafta örnek belirtilen olay nedeni ile kesilecek olası bir cezanın da hukuki dayanağı yoktur..

Buna rağmen (BELGEM OLMADIĞI İÇİN), Jandarma veya yetkili kişi bana ceza yazdı, ceza tutanağında Amatör Balıkçılık Belge(m) olmadığı yazıyor.Tutanağı imzaladım ve bir suretini aldım. Şimdi ne yapmalıyım ?

Söz konusu cezanın, hukuki anlamdaki karşılığı "İdari Para Ceza"sıdır. Buna karşı başvurulucak kanun yolu, bu cezaya karşı Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmaktır. Başvuru gerekçeli yazılı bir dilekçe ile yapılır. Başvuru süresi 15 gündür. Bu süre, idari para cezası huzurunuzda kesilmiş ve buna dair tutanak size imzalatılmış ise bu tarihten başlar..

Durum budur dostlar ama kişisel görüşümü belirtmek isterim. Sularda ki yaban hayatını korumak için, daha verimli avlar yapılabilmesi için, ben bu belgenin bir düzenleme yapılarak, mecbur tutulmasından yanayım. Her konuda olduğu gibi bu konuda da eğitimin şart olduğu kanaatindeyim. Nasıl ki, kara avcılığında ''Av Tezkeresi'' mecbur tutuluyorsa (kısa bir bilgi-bilinçlendirme eğitiminden sonra) gerek denizler de gerek iç sularımızda (akarsular, göller, barajlar, göletler) balık avcılığı bilinçli olarak yapılmalıdır. Bunun için Amatör Balıkçılık Belgesi bir kurs karşılığında talep eden amatör balıkçılara verilmelidir. Aksi halde bu belgenin alınmasının hiç bir geçerliliği olmayacaktır, eşe dosta karşı bir hava atmak için kullanılan belge olmaktan öte geçmeyecektir, derim..

Kaynak;Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve il-ilçe tarım müdürlüklerinde bilgilendirmek için satılan küçük el kitapçığından alıntıdır. Sayfa 11

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
11 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:09   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Amatör Balıkçılık Belgesi

Alıntı:
Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.
Alınması ve bulundurulması zorunlu değilse, neden alınıyor?

Anlamadım da
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:22   #3
Dilaver
Müdavim

En son bu belgeyi aldığımda 15 lira idi.. Kafa karışıklığına yol açıyor sizde olduğu gibi .. Avcılar; alsak mı almasak mı ikilemdeler. Ceza yemekten korkanlar bu belgeyi alıyorlar , bir nevi bağış yapmış oluyorlar.. Asıl amacı şudur..

Amatör balıkçı belgesi, amatör balıkçılık yapmak için kanunen gerekli değildir.Verildiği kişiye bir ayrıcalık tanımaz.
Ancak özellikle denizlerde ve tekne ile yapılan avcılıkta, amatör ve ticari avcılıkta istenilen belgeler farklı olduğundan kolluk kuvvetlerince, denizde yapılacak denetimlerde ''Amatör Balıkçı'' olduğunuzu göstermesi açısından bir yararı olabilir. (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve il-ilçe tarım müdürlüklerinde bilgilendirmek için satılan küçük el kitapçığından alıntıdır. Sayfa 75)

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:35   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Teşekkürler Dilaver.

Karaavcılığında gerekli olduğunu biliyordum da, balıkçılıkta bilmiyordum.
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:37   #5
Fatih324
Üye

balık tutmak içinde belge mi gerekiyor ?

Tyler Durden(Fight Club)
6 Üyemiz Fatih324'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:38   #6
Dilaver
Müdavim

T.C.

TARIM ve KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü
SU ÜRÜNLERİ KANUNU
Kanun Numarası: 1380
Yayınlandığı R.Gazete: 04.04.1971-13799
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler

(Değişik: 15/5/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak
olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve
yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve
esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.
Ruhsat tezkerelerinin verilme tarzı, şekil ve muhteviyatı ile müddeti ve
yenilenmesine ait esaslar bir yönetmelikle tespit olunur. Bu maddedeki tezkereler
(hiçbir harç ve resim alınmaksızın) verilir.

Kaynak;

7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 21:41   #7
Dilaver
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Fatih324 Mesajı göster
balık tutmak içinde belge mi gerekiyor ?
Şu an için hayır Fatih, gerekmiyor. Bu yüzden bu konuyu bilgilendirme amaçlı açtım.

6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2013, 23:17   #8
Basakca
Müdavim

Sabahın köründe lapa lapa kar yağıyor. Serivisin kalöriferlerleri harıl harıl yanıdığı halde donuyorduk. Camlar buğu yapardı uyuyanlar horul horul uyur. arada da bir acayip ses çıkarırlar ben gibi sivriler ikide bir buğu yapan camı silip dışarıya bakmaya çalışırdı. Yine bir böyle sert bir kışın sabahında Galata Köprüsü üzerinden ağır aksak geçerken köprünün korkuluklarına dizilmiş ellerinde oltalar balıkçılar bekleşiyor. Sesli düşünmüşüm "bunlar manyak mı sabahın köründe bu soğukta balık tutmaya çalışıyorlar. Burunlara bak hele hepsi birer patlıcan." Yanımdaki arkadaşta uyur numarası yapıyor olmalıydı ki ses geldi. "Kızım sen anlamazsın bunların hepsini eşleri ya evden kovmuştur ya da tezkerelerini ellerine verip salmışlardır. Bunlarda korkudan kaybolmayalım diye gelip buraya konuçlanıyorlar hani acır da ararlar adres belli olsun babında" demişti de şaşırmıştım. Kesin işletmeye almaya çalışıyordu beni.

Belgeyi görünce aklıma geldi bu amatör oltacıların hepsinin belgesi varmıdır acaba?

Zira daha sonradan öğrenmiştim. Tuttukları balıkları köprü altındaki restorantlara satıyorlarmış.

3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.2013, 09:21   #9
Dilaver
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster

Belgeyi görünce aklıma geldi bu amatör oltacıların hepsinin belgesi varmıdır acaba?

Zira daha sonradan öğrenmiştim. Tuttukları balıkları köprü altındaki restorantlara satıyorlarmış.

Sevgili Basakca ; zannımca, gördüğün amatör balıkçıların büyük çoğunluğunun Amatör Balıkçı Belgesi olmama ihtimali çok yüksek. Olsa dahi, tuttukları balıkları satamazlar. Bu suçtur. Fakat olta balıkçılığı, balık popülasyonuna çok fazla zarar vermediği için ve yapılması muhtemel ama meşakkatli bir ihtimal olan kontrollerde bu suçun ispatı da zor olacağından, kanaatimce göz yumulmaktadır.. Şöyle ki; onlarca olta balıkçısı belki yüzlercesi, bunların kontrolü yapılsa bile hangi görevli hangi balıkçının peşine takılıp, acaba eve mi götürüyor, lokantaya mı satacak diye takip eder ki .. Elbet istenirse tedbir alınır uygulanır..Şanslı günün de olan bir trolün vereceği günlük hasarın, Galata köprüsünde gördüğün balıkçılar 1 ay uğraşsa bile yanına yaklaşamazlar.. Zaten senin ifadenle , "bunlar manyak mı sabahın köründe bu soğukta balık tutmaya çalışıyorlar. Burunlara bak hele hepsi birer patlıcan." , garibanlar üç kuruş için soğuk yiyorlar, bir de ''Devlet Baba'' vurmasın onlara, olma mı

Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
3/2 numaralı amatör, amatör, balıkçılık, balıkçılık belgesi, belgesi, ceza

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)