Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.03.2018, 12:28   #1
Bursalı68
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bilim ve Tanrı

Merhaba,

Feynman ın "The Meaning of It All" ismli kitabında...:

"I do not believe that science can disprove the existence of God.I think that is impossible"

İddiası var.

Richard P. Feynman: (d. 11 Mayıs 1918, New York kenti - ö. 18 Şubat 1988, New York kenti, ABD), ABD'li kuramsal fizikçi. Işınım, elektronlar ve pozitronlar (karşıt elektronlar) arasındakı etkileşimi açıklayan kuantum elektrodinamiği alanındaki çalışmaları nedeniyle 1965'te Nobel Fizik Ödülü'nü ABD' li Julian S. Schwinger ve Japon Tomonaga Şiniçiro ile paylaşmıştır. Karşılıklı etkileşim içindeki parçacıkların oluşturduğu sistemlerin davranışını açıklamak için gerekli olan karmaşık matematiksel ifadelerin grafik gösterimini olanaklı kılan Feynman diyagramlarını geliştirmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında önce Princeton Üniversitesi'nde (1941-42), sonra da New Mexico'daki Los Alamos'ta (1942-45) atom bombası projesinde çalıştı. 1945-56 arasında Cornell Üniversitesi'nde yardımcı fizik profesörlüğü yaptı. Kuantum mekaniği ve elektrodinamik kuramlar üzerinde yaptığı düzeltme çalışmalarını 1948'de tamamladı ve eski kuantum elektrodinamik kuramının kimi zaman anlamsız sonuçlara yol açan yanlarını çözüme kavuşturdu. 1951'de California Teknoloji Enstitüsü'nde kuramsal fizik profesörü oldu. 1958'de, Murray Gell-Mann ile birlikte, temel parçacıkların zayıf etkileşimi sırasında ortaya çıkan bir dizi olgunun nedenlerini açıklayan bir kuram geliştirdi. Feynman' ın yayınları arasında Lectures in Physics (1963-65, 3 cilt; Fizik Dersleri) de bulunmaktadır.

Yüzyılın en büyük Fizikçilerinden birisidir.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bilim, Tanrının varlığını çürütemez mi? Bu kesin olarak böyle mi?

Sağlıcakla kalınız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.2018, 13:46   #2
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bilim ve Tanrı

Yıllar önce bir fizik doktoruna gitmiştim, bana demişti ki: ''Akademisyenler hep işin içinde başka şeyler ararlar, bozuk bir bilgisayarın her yerini kurcalarlar ama akıllarına gelmez önce bu aletin fişi takılı mı diye bakmak...''
Sözün özü olmayan bir şeyi bilimsel olarak ne kadar çürütmeye çalışırsanız çalışın çürütemezsiniz, olmadığı için de ortada sadece inanç kalır, ya olduğuna inanırsınız ya da olmadığına.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilim, tanrı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler