Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.03.2009, 02:52   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Adım Adım İpek Yapımı

Adım Adım İpek Yapımı

Eski 26.03.2009, 09:22   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Adım Adım İpek Yapımı

Teşekkürler LaLe...

Çocukluğumu hatırladım...

Ne alaka denile bilinir... Bir zamanlar moda haline gelmişti... Şimdiki gibi evde evcil hayvan besleme hobisi o zamanlar yerleşmemişken, hemen hemen herkes küçük bir mukavva kutu içesinde ipek böceği beslerdi...

Adım adım izlerdik...

Sonuç olarak ipek böcekleri etrafını örerek koza oluşturur kendi de içine hapsolurdu.. Bizler o haldeyden bir şey yapmaz, kozayı delip kelebek olmasını beklerdik..

Amacımız ticari değil bir hobi idi...

* * *

Tabi her gün dut ağacından en taze yaprakları koparmak da var.. Şimdi dut ağacını ara ki bulasın..

Yokluk vardı ama daha mutluyduk sanki...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
12 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.2009, 11:47   #3
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Ben de beslemiştim küçükken...

Ve ReaL, son söylediğine üzülerek katılıyorum
Eski 28.01.2010, 20:05   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

İpek Böceği (Bombyx mori), Bombycidae familyasından ördüğü kozalardan ipek elde edilen, dut yaprağı ile beslenen bir cins kelebeğin tırtılı.

Kelebek yumurtalarını dut yaprakları üzerine bırakır, yumurtladıktan üç dört gün sonra ölür. Baharda taze dut yaprakları üzerindeki yumurtalardan larva halinde çıkan tırtıllar sık tüylü ve siyahtır. Büyük bir iştahla devamlı dut yaprağı yerler ve dört beş defa gömlek değiştirerek bir bir buçuk ayda 7 veya 8 santime ulaşırlar. Büyüdükçe renkleri açılır ve tüyleri kaybolur. İyice büyüyüp de hücrelerine yerleşince üst dudağındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozasını yapmaya başlar.

Tırtıl önce kozanın dış kısmını sonra kendi vücudunun etrafını örmeye devam eder ve görünmez olur. Eğer kendi haline bırakılırsa iki üç hafta içinde kelebek haline gelerek ördüğü kozayı parçalar ve dışarı çıkar. Bu yüzden kozayı parçalamadan kozalar sıcak suya atılır veya sıcak su buharına tutularak tırtıl öldürülür. Böylece ipek kozaları elde edilir. Bu kozalardan da tel şeklindeki ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretilir.

Böceğin neslinin devamı için bir kısım kozanın parçalanıp kelebeğin çıkmasına müsaade edilir. Suni ipek kavak, göknar, söğüt gibi selülozca zengin olan ağaçlardan kimyasal yollarla elde edilen liflere denir.

İpek Kozaları

Suni ipek viskos metodu ile elde edilir. Belirtilen ağaçlar önce levha haline getirilir. Sonra kurutulur ve makinelere konularak lif lif parçalanır. Selüloz lifleri sac kaplarda birkaç gün bekletildikten sonra kükürtleme makinelerinde 100 kilogramına 33 kilogram karbonsülfür karıştırılarak, belirli sıcaklıkta 2,5 saat bekletilir.

Bu arada selüloz renklenmeye başlar istenilen beyaz renk elde edilince kükürtleme kesilir. Elde edilen madde kesilir. Sonra platin alaşımından yapılmış çok ince delikli gözlerden asitli bir banyo içine fışkırtılır. Böylece gözlerden çıkan madde iplik haline gelir ve makaralara sarılır. Asit kükürt ve serbest tuzdan temizlenen madde suni ipek olarak piyasaya sürülür. Suni ipek doğal ipek kadar dayanıklı değildir.

Türkiye'de İpek Böcekçiliği
İpek böceği ilk defa İsa'dan 2600 yıl önce Çin'de beslemeye alınmıştır. Çinliler ipek böceği yetiştirme ve ipekli kumaş yapmanın sırrını uzun yıllar ülkelerinde saklamışlardır. Türkiye'de ipek böcekçiliği 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Son yıllarda suni ipeğin üretilmesi ile önemini kaybetmiştir.

Genellikle yardımcı bir tarım koludur. Küçük bir yatırım gerektirmez. Ailede yaşlı, genç herkesin emeğini değerlendirilir. 35-40 günlük bir uğraş sonunda oldukça iyi bir gelir getirir. Türkiye'de yaklaşık 40 bin aile 70 bin kutu civarında ipek böceği beslemekte ve 2000 ton kadar yaş koza üretmektedir. Daha çok Marmara bölgesinde yapılan ipek böceği yetiştiriciliği, dut ağacının yetiştiği her yerde yapılabilir.

İpek Böceği kozalarının satıldığı mezat olarak kullanılan Bursa'daki Koza Han hala ipek kumaşların satıldığı bir yer olarak bulunmaktadır. Bursa ve civarı ipek böceği üreticiliğinin yapıldığı en önemli merkezdir. İznik Bursa yöresine ilk yerleşen Türkler olan Manavlar Orta Asyadan getirdikleri meslek olan ipek böceği yetiştiriciliğini burada 1000 yıldır sürdürmektedirler.

Son yıllarda ürettiğimiz ipeğin büyük bir bölümü ipek halı dokumacılığında kullanılmaktadır. 100.000 den fazla genç kızımıza iş imkânı sağlayan ipek halıcılık yurdumuza yılda 70-80 milyon dolarlık da döviz kazandırmaktadır.

İpek böcekçiliğinin Türkiye'de en çok üretildiği yer Diyarbakır'ın Kulp ilçesidir Her yıl yaklaşık 40-70 ton arası koza üretilir.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2010, 20:08   #5
Bonita
Ziyaretçi

Harika birşey yahu

Paylaşım için teşekkür ederim....
4 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2010, 20:12   #6
phoenix
Gerçek Üye

İpeğin ipek böceğinden yapıldığını bilmiyordum
İkinizede teşekkürler ReaL ve LaLe bilgiler için
5 Üyemiz phoenix'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2010, 20:19   #7
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster

Tabi her gün dut ağacından en taze yaprakları koparmak da var.. Şimdi dut ağacını ara ki bulasın..
Sokağımızda dut ağaçları var, fakat ne kadar baksam üzerlerinde tırtıla falan rastlamıyorum Baharda yine gözüm ağaçlarda olacak. Umarım bulurum. Ufakken iki kere ipek böceklerim oldu. Her gün taze yaprakları getirir üzerlerine koyardım. O güzel anıyı tekrar yaşamak istiyorum

Ek bilgiler için teşekkürler ReaL.
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2010, 20:23   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Annemin köyündede ipek böceği beslenir...İpek elde etmek için, ticari bakımdan değerli böcek olsa da, öldürülmesine üzülüyorum...
ReaL son dediklerinede katılıyorum..Eskiden yokluk içinde yaşıyorduk ama çok mutluyduk..Şimdi varlık içinde yokluk yaşıyoruz...

Çok güzel konu olmuş Lale ve ReaL...Teşekkürler...
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2010, 21:14   #9
denise
Gerçek Üye

"Orasi bir zamanlar dutluktu" deyimi bosa degil..
Eski 28.01.2010, 21:42   #10
Umutgüneşi
Uzman Üye

Harika bir çalışma olmuş belgesel gibi emeğine ve eline sağlık laleciğim teşekkürler.

Tabiki abicik sizede teşekkürler..
Yüzde beliren bir tebessümün...
yanaktan süzülen damla damla gözyaşının...
Ne çok neden var yaşamak için yorulmamalı yaşanmış acılara direnmeli! yağan yağmur gibi düşsede acılar yüreğine bir bir..
bir gülümseme ile dağıt hüzün bulutlarını!
tıpkı doğan güneşlerin doğayı yeşerttiği gibi... yeşertip umutları filizlenmeli yaşam sevinci!

ne yeminler bozdum.....
3 Üyemiz Umutgüneşi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ipek

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler