Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.05.2013, 13:41   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Süt İçmek İçin 21 Neden

ocuklar ve yetişkinler neden bol bol süt içmeli? Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Nil Şahin Gürhan süt içmek için 21 nedeni yazdı…

alsiyum mineralinin temel kaynağı.

Sütün en önemli ve en çok bilinen faydası kalsiyum zengini olmasıdır. Çok işlevsel bir mineral olan kalsiyumu süt ve süt grubu yiyecek tüketmeden yeterli ölçüde sağlamamız mümkün değildir. Süt grubu yiyecekler; süt, yoğurt, ayran, kefir ve peynirdir.
osfor minerali yönünden oldukça zengin.

Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor dengeli bir yapıdadır ve biyoyararlılığı yani vücuda faydası oldukça yüksektir. Fosfor protein metabolizmasında ve kas dokusunun oluşmasında yapı taşıdır. Vücut dokusunun oluşumunda ve protein sentezinde fosfor minerali kullanılır.
vitamini yönünden çok zengin.

Göz sağlığı ile birlikte cilt sağlığı için de önemli bir vitamin olan A vitamini sütte hatırı sayılır miktarda bulunuyor.
grubu vitaminleri açısından güçlü bir kaynak.

B grubu vitaminleri enerji metabolizmasında önemli işlevleri olan vitaminlerdir. B grubu vitaminlerinin enerji metabolizmasına kilit noktada olan çeşitleri vardır, bir takım B grubu vitaminleri de sinir sisteminde görevlidir.
vitamini;

Yaşlanma karşıtı anti aging vitamin olan E vitamini sütte önemli miktarda bulunmaktadır.
iotin

saç ve cilt sağlığımızda görevli olan biotin için süt önemli bir kaynaktır.

aliteli protein kaynağı

Sütün içerdiği protein hayvansal protein olarak biyoyararlılığı yüksek kaliteli ve metabolizmamızı hızlandıran yapıdadır.
ağ asit çeşitliliği çok zengin.

Yağların miktarı kadar önemli bir konu da yağ asitlerinin işlevleridir. Sütte bulunan bir takım yağ asitleri elzem yağ asitleri olarak büyüme ve gelişmede etkili yağ asitleridir.
arbonhidrat miktarı az olmakla birlikte işlevseldir.

Sütte bulunan karbonhidrat laktoz formatında emilimi kolay ancak hızlı olmayan yapıdadır.
na öğünlerde tamamlayıcı ve tok tutucu destek işlevi görür.

Sabah kahvaltıda süt içmek, öğlen ve akşam yemeklerinde; yoğurt, ayran, cacık tüketmek öğünün kalitesini ve gücünü arttıran besinlerdir.
ağlıklı ve pratik bir ara öğün.

Artık bilimsel birçok otorite 5-6 öğün beslenme konusunda hemfikir. 2- 3 saat arayla karbonhidrat, protein ve yağ içeren ana ve ara öğünler oluşturmak için ara öğünlerde süt çok uygun ve pratik bir besin.
üksek tansiyonla savaşımızda süt yardımcıdır.

Sütün içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor ayrıca vücudun kan basıncını ayarlamakta yardımcı ve böylece yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır.
azla sodyumun atılmasında etkilidir.

Sütte bulunan kalsiyum, fazla sodyumun emilmesini engellediği gibi atılmasında da işlevseldir.
eker hastalığının tedavisi ve hastalıktan korunma sürecinde süt ilaç işlevindedir.

Şeker hastalığı olarak da adlandırdığımız diabetin tedavisinde; ilaç tedavisi + diyet tedavisi birbirini bütünler. Süt temel besin olarak şeker dengesinin sağlanmasında ara öğünlerde kullanımı önemli ölçüde fayda sağlar.
ayıflama diyetleri.

Baharda ve yaz aylarında en çok konuştuğumuz ve hayatımızı en çok etkileyen konu zayıflama isteğimiz. Yaşam şartları her geçen gün bize kilo aldırıyor ve zaman içinde rotamızı obeziteye yönlendiriyor. Ara öğünlerde ve ana öğünlerde süt içmek, diyetin başarısını ve kilo verme hızını yükseltir.
emik erimesi ile savaşta yardımcımız.

Kemiklerimizin sağlam dokusunun oluşumunda ilk 35 yaşına kadar olan dönemde, kalsiyum tüketimi ile kalsiyum birikmektedir. 35 yaş sonrası olan ikinci dönemde gün be gün kemiklerden kalsiyum çekilmeye ve atılmaya başlamakta ve böylece minimal adımlarla kemik erimesi ilerlemektedir. Yeteri kadar kalsiyum alırsanız yani süt ve süt grubu yiyecekler tüketirseniz; kemiklerden kalsiyum kaybı ivmesi ciddi bir şekilde düşer. İlerleyen yaşamımızda kemik erimesi riski hissedilir bir şekilde engellenmiş olur.
ocukların sağlıklı büyüme eğrisini yakalamalarında belirgin etkisi vardır.

Büyüme, gelişme ve boy uzamasını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak yeterli ölçüde süt tüketimi önemli ve hissedilir derecede pozitif etki gösterir.
adınların regl dönemlerinde yardımcıdır.

Kadınların korkulu rüyası regl dönemlerinde yaşadıkları; premens öncesi sendromlarıyla başa çıkmakta süt yarımcı etki göstermektedir. Regl döneminde yeterli ve düzenli olarak süt tüketirseniz regl sendromlarının hafif atlatıldığını gösteren çalışmalar vardır.
olaşımı açar, ödemle savaşır.

Süt su oranı yüksek olması ile vücudun su ihtiyacını karşılayacak yönde destek sağlar. Ödem probleminin gelişmesini engelleyici etki göstermekle birlikte oluşmuş ödemi çözmekte yardımcıdır.
üt anti kansorejendir.

Toksin madde birikimini engeller, anti kanserojen etki gösterir. İçeriğinde ki mineral dengesi ve yapısı vücudumuzda toksin madde birikmesini engeller ve atılmasını kolaylaştırır.
üt anti kolesterol özelliktedir.

Süt kan kolesterol miktarı yönetiminde vücudumuza yardım eder. Süt diğer hayvansal yiyeceklerde olduğu gibi kolesterol içeren bir besindir. Kan kolesterolünü belirli düzeylerde tutmak için her gün düzenli olarak, belli bir miktar kolesterolü yiyeceklerin yapısından almak zorundayız. Aksi taktirde diyetimiz sıfır kolesterol içerir, buna istinaden karaciğer kolesterol üretir. Zaman içinde bu üretimde uzmanlaşır, hızlanır ve kontrol elden çıkar.
Kaynak

Eski 30.05.2013, 16:00   #2
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Standart Cevap: Süt içmek İçin 21 Neden

Her gece, uyuma öncesi süt içmek bende alışkanlık oldu.

Faydaları hakkında da bilgi sahibi oldum efendim.

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan.
Eski 30.05.2013, 16:03   #3
İmge
Gerçek Üye

Doğduğumdan beri her akşam bir bardak sıcak süt içerim ama diğer peynir falan yani Kalsiyumlu gıdalar almıyorum...Teşekkür ederim...
Eski 30.05.2013, 18:57   #4
Efruz
Dost Nâzım

Cam şişelerde satılan yarım litrelik sütler var. Her gün bir tane bitiriyorum ondan. Sabah bir bardak içtikten sonra gerisini akşam direk dikip içmek çok eğlenceli oluyor
Ben kemik erimesi olmasın diye içiyordum, diğer nedenlere öyle pek dikkat etmemiştim.
Mahallede komşumuzun annesi 100 yaşında. Kadının sırtı o kadar az eğik ki 22 yaşındaki ablamın bile daha fazla. Üstelik hatunda yeniden saç çıkmaya başlamış

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

11 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.2013, 20:47   #5
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Uzak durduğum üç beyaz kadar hergün bolca tükettiğim üç beyaz var. Süt bunların arasında ilk başta.

Faydalı olduğunu biliyordum bilmediklerimi de öğrenmiş oldum.

Teşekkürler Canancım.
10 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.2013, 23:42   #6
M.Özen
Uzman Üye

Standart Cevap: Süt İçmek İçin 21 Neden

Süt iyi ama peynirde yiyin...
Eski 31.05.2013, 00:52   #7
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Bir o kadar da zararı olan bir şey.
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.2013, 00:57   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Evet bana zararı vardı. Motoru bozuyordu. O nedenle soğuk soğuk içmesini sevsem de pek içmiyordum.. Çooook nadiren aklıma gelirse buz gibi içerim..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.2013, 01:09   #9
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
LaLe derse inanırım..

Evet bana zararı vardı. Motoru bozuyordu. O nedenle soğuk soğuk içmesini sevsem de pek içmiyordum.. Çooook nadiren aklıma gelirse buz gibi içerim..

Yalnız sütte bulunan laktoza ( süt şekeri) karşı bazı bünyelerin hassasiyeti vardır. O nedenle barsaklar bozulmaktadır.
Eski 31.05.2013, 08:48   #10
Cansuyu
« Gün Batımı »

Geçenlerde diş doktoruna gittiğimde söylediği birşey vardı. Gece yatarken çocuklara verilen sütün dişlere çok büyük zararı olduğunu söylüyordu..

8 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asit, bahar, besin, çocuk, kadın, kalsiyum, karbonhidrat, kemik erimesi, kolesterol

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)