Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Motorlu Araçlar Dünyası > Multimedya Merkezi > Araç Tanıtımları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.02.2011, 20:04   #1
drcengy
« ForumGerçek Sever »
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Çözüldü Kia Sorento 2.2 CRDi

Kia’nın satış rekorları kıran Sorento modelinin ikinci jenerasyonu, dikkat çekici tasarımı, geniş ve kullanışlı iç mekanı, güçlenen motoru ile beğenimizi kazandı...
2004-2008 yılları arasında 5 yıl boyunca SUV segmentinin lideri olan Kia Sorento, 2002 yılı Eylül ayında başladığı Türkiye macerasında 17,000’i aşan satışla ulaşılması zor bir başarıya imza attı. Sorento, yenilenen yüzü, güçlü motor seçenekleri ve şık tasarımıyla segmentinde referans olma iddiasıyla Mayıs ayında pazardaki yerini aldı.

65 yıl önce Güney Kore’de bisiklet ve otomobil üreterek pazara giriş yapan ve ülkenin ilk üreticisi olan KIA, 1998 yılında Hyundai ve Chrysler ortaklığı tarafından satın alınmasının ardından yükselen grafiğini son yıllarda iyice yukarı taşımayı başardı. Sadece iç pazara değil, Avrupa’ya hitap eden otomobiller üretme yolunda büyük adımlar atan ve Uzakdoğu kimliğini yitirmeden rotasını Avrupa ve Amerika’ya çeviren Kia, pazarı çok iyi analiz ederek daha Avrupalı otomobiller üretmeye başladı.

Audi’den transfer edilen ünlü tasarımcı Peter Schreyer tarafından dizayn edilen yeni Sorento, Kia'nın diğer yeni modellerinde de yer alan radyatör ızgarası ve çekik farlarıyla oldukça dikkat çekici bir görünüme kavuşmuş. İlk jenerasyona göre 9,5 cm. daha uzun, 2 cm. daha geniş ve 2,5 cm. daha yüksek olan Yeni Sorento; gövde rengi, led tipi, elektrikli, ısıtmalı, otomatik katlanır yan aynalar, ön silecek buz çözücü, UV filtreli ön cam ve tavan rayları gibi pekçok özelliği ile lüksü ve konforu bir arada sunuyor.

Aracın iç mekanında da konfor ve lüks kendini hissettirmeye devam ediyor. Standart olarak sunulan deri döşeme, deri kaplama direksiyon simidi ve vites topuzu, direksiyondan kontrollü radyo, CD&MP3 çalar, USB & AUX & Ipod girişi, çift bölgeli otomatik klima, elektrik kumandalı sürücü koltuğu, ısıtmalı sürücü ve ön yolcu koltuğu gibi donanım özellikleri Yeni Sorento'nun artıları. Ayrıca panoramik sunroof iç mekanda ferahlık hissini oldukça arttıran bir etken.

Yeni Kia Sorento’nun geliştirilmiş motoru, etkileyici bir performans sergiliyor. 7 gün süre ile kullanma şansı bulduğumuz test aracımızla şehiriçi ve şehirlerarası yollarda geçirdiğimiz yaklaşık 1000 km. boyunca bunu fazlası ile hissettik. Hyundai Santa Fe’de de kullanılan yeni nesil 2.2 lt. CRDI sistemi, 197 ps güç 2500 d/d'de 435 Nm. tork üretiyor. 0-100 km/s. hıza 10.2 sn'de ulaşan Sorento, gücünü 6 ileri tiptronik şanzımanla yere aktarıyor. Kullanılan yeni tip CRDI sistemi sayesinde oldukça düşük bir yakıt tüketimi sağlayan Sorneto, fabrika verilerine göre şehir dışı 6.2 lt./100 km. gibi dikkat çeken bir yakıt tüketim değerine sahip. İstanbul-Ankara yolculuğumuzda biz de bu değere yakın tüketim kaydederken, şehir içinde bu rakkam 9.5 lt. civarında. Karmadaki 7.4 lt.lik tüketim ise 1.810 kg. ağrılığındaki 2.2 lt. motor hacmine sahip bir araç için oldukça başarılı bir değer.

Motor gücü ve performans özelliklerinin yanı sıra Yeni Kia Sorento’da aktif güvenliksistemi de oldukça geliştirilmiş... Araçtaki Elektronik Stabilite Kontrol Sistemi (ESC) ile Elektrik Takviyeli Direksiyon Sistemi (MDPS)'ne Takla Önleme Sistemi(ROP), Yokuş İniş Fren Kontrol (DBC) ve Eğim Kalkış Destek (HAC) sistemleri de eklenerek aracın sürüş güvenliği ve konforu artırılmış.

Yeni Kia Sorento’da kullanılan manyetik kavramalı 4WD Çekiş sistemi, aracın hızı 40 km/s'e ulaşıncaya kadar devrede kalıyor ve bu hızın üstünde otomatik olarak devreden çıkıyor. Ayrıca araç 2WD konumundayken herhangi bir tekerleğin patinaja düşmesi durumunda, 4WD sistemi otomatik olarak devreye de giriyor. Euro NCAP tarafından yapılan çarpışma testleri sonucunda rakipleri arasından en yüksek puanları elde ederek 5 yıldız almayı başaran Sorento'da sürücü ve yolcu haricinde yan ve perde olmak üzere toplam 6 hava yastığı bulunuyor.

Yeni Kia Sorento, XM1 ve XM2 olmak üzere iki farklı donanım paketi ile sunuluyor. Sürüş izlenimlerimizi paylaştığımız XM1, 53,000 Euro+1.595 TL plaka masraflarından oluşan fiyat etiketiyle Kia showroomlarında alıcı bekliyor. XM1'e göre 18" alaşım jantlar, Xenon farlar ve far yıkama, anahtarsız giriş ve çalıştırma düğmesi, geri görüş kameralı ve ultrasonik sensörlü park destek sistemi, otomatik far yükseklik ayarı ve supervision gösterge paneli farklılıkları fiyata 2.500 euro ilave olarak yansıyor.

7 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2011, 20:26   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Kia Sorento 2.2 CRDi

Bu otoya 120.000 verilir mi?

Ben vermem şahsen...

* * *

Teşekkürler Drcengy

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2011, 20:30   #3
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Bu otoya 120.000 verilir mi?

Ben vermem şahsen...

* * *

Teşekkürler Drcengy
Vall ben istesem de veremem zaten
7 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2011, 20:31   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

Niye canım alla alla, 20 sene sonra alırız bizde...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2011, 20:54   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Model olarak görüntü çok güzel.

Tamam hadi üzülmeyin, ben size birer tane alırım
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.08.2018, 22:01   #6
Dilaver
Müdavim

Şunların güzelliğine bakar mısınız?

Oooff offff, Of Road yapacak halim yok tabi de...

Balığa giderken altımda şöyle bir Sorento olsa..

Tempra'nın önce karlık kısmı değiyor topraklara, sonra karter koruması.

Değiştiricem de..

Duygusal! lazım..

Bir de ''Keyfi Hizmete Mahsustur'', kıyamıyorum kerataya..

Ah Sorento ahh..

(Ancak) Rüyalarda buluşuruz..

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
crdi, sorento

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler