Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.05.2016, 00:00   #1
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sistem Ayrıldı Sürücüsü Sorunu

Masaüstü bilgisayarımın normal diskinin yanına ikinci bir SSD disk ekledim, BIOS'dan ikinci diski seçmeden birinci disk üzerinden yeni diske kurulum yaptım fakat kurulum bittikten sonra bilgisayar tekrar başladığında işletim sistemimi seçmemi isteyen bir seçim ekranı çıktı karşıma, önce çok hoşuma gitti, biosla uğraşmadan istediğim diski seçebiliyordum fakat sonradan hangi diski seçsem bilgisayarın kaldığı yerden değil de her defasında tekrar resetlenip en baştan başladığını görünce sinirim bozuldu iki diski de bu sefer biostan seçerek tekrar formatladım ama açtığıımda karşıma bir ''C'' sürücüsü, bir ''Sistem ayrıldı ''D'' sürücüsü, bir de ikinci disk olan ''F'' sürücüsü şeklinde 3 disk çıktı, çok şaşırdım çünkü önceki külüstür bilgisayarıma da iki disk eklemiştim ama böyle bir durumla karşılaşmamıştım, normalde sistem ayrıldı sürücüsü otomatik olarak gizli olması gerekirken neden görünür olduğunu bir türlü anlamadım internette araştırma yaptım orijinal olmayan işletim sistemi kullanılınca öyle olur diyenler vardı, halbuki ben lisanslı Win 10 kullanıyorum tam tersine önceki bilgisayarındaki işletim sistemim orijinal değildi yapsaydı onda yapardı...
Her neyse sonuçta disk yönetiminden o sürücüyü görünmez yaptım ama halâ neden sistem sürücüsünün görünür olduğunu anlayamadım.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.05.2016, 00:12   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Sistem ayrıldı sürücüsü sorunu

"sistem ayrıldı" alanındaki disk bölümü mbr alanıdır.

Windows 10'un her başlangıcında aklına göre ayarları değiştirdiği yada sıfırladığı bilindiğine göre o mbr bölümünün gözükmesine şaşırma..

Ayrıca olayın kesinlikle orjinal yada korsan ile alakası yok.^^
Eski 17.05.2016, 00:24   #3
Rosebud
Müdavim

Çok sağol gezgin, bana da saçma gelmişti zaten korsanla ilgisi olması, Bill Gates'in işiymiş demek ki.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 17.05.2016, 03:22   #4
Insanlikarayan
Müdavim

Windows 10 ile, halen MBR´lemi ugrasiyorsunuz?.

Galiba burada düsünce hatasi var.

Birincisi, Biostan sectim diyorsun ama, Yüklerken ikinci Disk´i cikartip, Yükleme bittikten sonra takman lazimdi.

Simdi sanirsan Start Part dedikleri bölüm birinci diskte.

Eisa Config diye birsey duydunmu?, simdi Türkce ne dediklerini bilmiyorum ama, Vistada Win7´de Eisa baslamisti.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.05.2016, 12:57   #5
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Sistem Ayrıldı Sürücüsü Sorunu

Benim daha önceki bilgisayarımda da çift disk kullanıyordum ve aynı şekilde kuruyordum böyle bir sorun olmuyordu ama...
Evet dediğin gibi ikinci diski takmadan kurulursa belki sorun olmaz ama ben crack programlarla çok fazla uğraştığım için çok sık format atan biriyim dolayısıyla her seferinde diski sök çıkar zor iş benim için.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 17.05.2016, 13:36   #6
Insanlikarayan
Müdavim

Bak biraz ayrintilarina girelim.
Eskidem MBR´den bahsedildiginde, Master Boot Record olarak algilaniyordu.

Iki Diskide takili oldugunda, Ikinci diskinde Start Part´i birinci diskin ilk satirlarinda bulunur.

Eisa Konfig´tede degismemistir bu.

Benimde bütün aktüel sistemlerimde XP.PRO,: WinVista Ulti,: ve Win7 Ulti bulunur.

Ilk etapta bunun yaninda Linux´ta yerlestirecektim ama, artik eskisi gibi saldirmiyorum.

Böyle durumda, istersen Image´ini cekip, islemlerini daha cabuk sonlandirabilirsin.

Böyle bir durumda, her hangi bir Part, bozuldugunda, Image geri yüklediginde, yeniden yeniden kisa bir zamanda islemlerine devam edebilirsin.

Virüs girdiginde, Start part´ida bozabiliyor, böylelikle ikinci Disk´in kendi Start part´i oldugunda, yeniden cabuk bir sekilde müdahale edebilip, sistemi calistirabilirsin.

En azindan önemli dosyalarini emniyete alabilirsin.

Yoksa dosyalarina ulasabilmek icin, daha fazla ugrasmaya mecbur kalabilirsin.

Eisa Config burada daha saglam olsa bile, bunuda zolayabilirler.

Bu arada son Formatimi belki iki sene önce yaptim, oda sadece Win 7´yidi.

Öbürküleri Eisa konfig yüzünden hic ellemeye mecbur kalmadim.

Yeniden kolay gelsin ama.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.05.2016, 14:25   #7
Rosebud
Müdavim

Ben en fazla iki ayda bir format atıyorum ama dediğin gibi bir image dosyası almak aklımda var zaten bunun için güzel bir programım da var, başına bir iş geldiğinde diğer diske girip image'ı yüklemek her kurulumda gerekli programları tekrar tekrar kurma zahmetinden de kurtarır hem.
Teşekkürler bilgiler için.

TEARS AND SOUVENIRS

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayrıldı, sistem, sorunu, sürücüsü

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler