Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Forum Gerçek Özel > Benim Bölümüm | Yazarlarımız > Never Give Up

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.10.2022, 00:17   #1
Never Give Up
Gerçek Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Ahlaklı Dindarlık

Ahlaklı Dindarlık

Sakız orucu bozar mı bozmaz mı? Samimiyetsiz bulduğum ve dindarlığımızın kalitesini düşüren şeylerden biridir. Sakızın orucu bozup bozmadığı gibi saçma sapan sorular yerine acaba "Ahlaksızlık orucu bozar mı?" gibi sorular ile ilgilenseydik, belki bugün İslam dünyası daha iyi olabilirdi. Sonuçta tüm dinlerin özü insana bir iman ve ahlak kazandırmaya yöneliktir. Buna rağmen saçma sapan detaylara takılıp bunların peşine düşmek bana cahillik olarak geliyor.

Sonuçta önüne gelenin dindarım, müslümanım dediği çağda yaşıyoruz. Oysa din ahlakına ve yaşam biçimine olumlu bir etki yapmıyorsa, seni daha adil, daha dürüst, daha güvenilir kılmıyorsa gerçekten dindar olup olmadığını sorgulamalısın. Gerçekten Türkiye'de dini eğitim seviyesi, Ramazan'da ekrana çıkan şu para karşılığı hurafe, hikaye ve masal anlatan hocalar kadar. Ahlak, insan haklarına saygı, emeğe saygı yerine "Denize şortla girmek orucu bozar mı?" tarzı soruların peşine düşünleri gerçekten anlayamıyorum. Hayır bunlar dini mitoloji falan mı sanıyorlar?

İslam dünyası olarak Kuran'ın istediği müslüman tarzından fersah fersah uzak olduğumuzu görüyorum. Bu gerçekten kalitesizlik ve samimiyetsizliktir. Dindeki, din anlayışındaki kalitesizleşmenin üzerinde bu kadar durmamın sebebi ise, gerçekten de bir toplumda din anlayışı kalitesizleştikçe, basitleştikçe o toplumda diğer her şey aşınmaya doğru gidiyor. Bilgisizlik ve cehalet konusuna değinmiyorum bile çünkü o ayrı bir enkaz.. Ayrı bir rezalet..

Sokakta aç yetimler, fakirler, yoksullar var iken, suç oranları, hırsızlıklar tavan yapmış iken, ekonomik sömürü hakim iken, kişilerin putlaştırılarak şirk hiç olmadığı kadar yayıldığı bu toplumda, şirke bulaşmamış insanların yok denecek kadar azaldığı bu toplumda halen orucu ne ile açmanız ya da namaza sesli mi sessiz mi niyet etmeniz gibi detaylarda boğulacak mısınız?

İnsanlar keşke namazı, orucu bozan şeyler kadar imanı, ahlakı, insanlığını bozan şeyler ile de ilgilenselerdi.. Belki o zaman daha temiz, ahlaklı, bilgili ve özgür bir toplumda yaşıyor olurduk.

Coolumsu
3 Üyemiz Never Give Up'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.2022, 01:02   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Ahlaklı Dindarlık

Sakıza gelene kadar.. Ühüüü neler diyen vardı.
Birisi; hangi çapsız unuttum şimdi.

Eşinizle ''başka türlü'' açabilirsiniz demişti.

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.2022, 01:58   #3
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Never Give Up Mesajı göster
Sonuçta tüm dinlerin özü insana bir iman ve ahlak kazandırmaya yöneliktir.

Böyle Imamlarin ardinda, Namaza bile durulamaz!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 20.10.2022, 18:50   #4
Never Give Up
Gerçek Üye

Haklısın okyanus kalbi
Never Give Up'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ahlaklı, dindarlık

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler