Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.08.2009, 19:37   #1
**EMEL**
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Thumbs up Sigara Nasıl Bırakılır???

Çok sigara içiyorum ama bırakamıyorum" diyorsanız işte size öneriler.

Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tiryakisi. İçenler yüzünden içmeyenler de sürekli zehirli hava soluyor. Sigara, sadece sağlığa değil, cebe de zarar... Nasıl bırakabilirim diyorsanız. İşte size püf noktaları...

1- Kararlı olun

Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin. Sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Sigara içenler, ortalama 5 ila 7 kez denedikten sonra sigarayı bırakabilir. Geçmişteki bırakma girişimlerinizi başarısızlık olarak görmektense, her denemeden öğrendiğiniz, bir sonrakinde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın (örneğin, niçin tekrar başladığınızı gözden geçirip, bir dahaki denemenizde tekrar başlamamak için önlemler alın.)

2- Bir tarih belirleyin

Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içinde bunu yapmak için bir tarih belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin.
Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, kararınızı kesinlikle uygulayın.

3- Doğru beslenme ve egzersiz şart

Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Böylece kilonuzu korumuş olursunuz. Ayrıca düzenli egzersizi de ihmal etmeyin.

4- Yeterince uyuyun

Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın (düzenli yürüyüş yapmak ya da yüzmek gibi).

5- Kendinizi oyalayın

Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın.

6- Stresi hobilerinizle yenin

Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. (Egzersiz, yoga vb.) Sigarayı bırakan kişilerin ortak özelliği, sigara içmenin yerine keyif aldıkları başka bir aktivite koyabilmeleridir.

7- Uzmana danışın

Eğer, sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, örneğin ‘nikotin yoksunluk belirtileri’ denilen gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü, huzursuzluk gibi sorunları yoğun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmanla görüşün.

8- Uygun zamanı seçin

Mevsimsel değişikliklerden etkilenenlere, kendilerini daha pozitif buldukları mevsimde sigarayı bırakmaları önerilir. iş yoğunluğu geçici ise, en iyisi bu dönemi atlattıktan sonra sigarayı bırakmayı planlamaktır. Ancak, yoğunluk çoğumuzun işi için devamlı bir özellik olduğundan, iş yoğunluğunu bahane ederek bırakma tarihini ertelemek doğru değil.

9- Çevrenizden yardım isteyin

Sigarayı bırakmaya çalışanların, eşi ya da yakın bir arkadaşının desteğini alması çok önemli. Bu kişilerin sigarayı bırakmadaki başarı oranı, diğerlerine göre daha fazla.
Eğer eşiniz ya da yakın arkadaşınız da tiryaki ise ve sigarayı bırakmak istemiyorsa, en azından bir süre yanınızda sigara içmeyerek ve sizin ulaşabileceğiniz yerlerde sigara bulundurmayarak size destek olmalı.

10- Azaltarak bırakmayın

Sigarayı tamamen bırakın. Azaltarak bırakmaya çalışmak,
çoğunlukla süreci uzatır ve başarısızlıkla sonuçlanır.
Sigarayı bıraktığınızda, “Bir nefesten bir şey olmaz” düşüncesine direnin. Tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiliğine geri götürür ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız.

11- Sigarayı çağrıştıran her şeyi ortadan kaldırın

Evinizdeki ve işyerinizdeki bütün sigaralardan kurtulun. Çakmak, küllük, kibrit gibi sigara içmeyi hatırlatan nesneleri, göz önünden uzak yerlere kaldırın. Sigarayı bırakmak için geçerli olan sebepleri tekrar hatırlayın. Sigara içilen ortamlardan ve içen insanlardan uzak durun.

12-Kendinizi Şımartın

Kendinize iyi davranın. Sigarayı bıraktığınız gün, en sevdiğiniz yemeği sipariş edin, sinemaya gidin, sizi rahatlatan aktiviteler planlayın. Bu günü dolu yaşamaya dikkat edin, boş kalmaktan kaçının. Sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Sigara içmeyerek biriktirdi€iniz parayla, kendinizi mutlu edecek şeyler yapın: Seyahate çıkmak, bir restorana gitmek, yeni bir kıyafet almak gibi...

13- Kriz anında kaçın!

Aklınız sigaraya takıldığında, o anda yapmakta olduğunuz işi bırakıp ortamdan kısa süre uzaklaşın, örneğin kısa bir yürüyüş yapın ya da yapmanız gereken başka bir işe yönelin. Bu yoğun isteğin kısa sürdüğünü ve araya başka bir aktivite koyduğunuzda, azaldığını göreceksiniz.

Sigara içme dürtüsünü kontrol altında tutmanız, zaman içinde kolaylaşacak. Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerle ağzınızı meşgul edin..

Bi deneyin yaa ne kaybedersiniz
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

7 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.08.2009, 19:40   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Sigara Nasıl Bırakılır???

Tek kötü aliskanligimi kaybederim.

Nazardan korkarim.

Benim nazar boncuguma dokunmayin, yoksa sizi yakarim.

Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.08.2009, 19:45   #3
Nazlıcan
Üye

bütün alışkanlıklar, aşk bile, beyinde başlar yada biter
şimdi itiraz edersiniz aşk beyinden bağımsızdır dersiniz değil, duygusal açlığınızdır bunun da sebebi, o boşluğu kendi iradeniz ile doldurursanız aşk sizin oyuncağınız olur siz onun değil, sigara da aynı şekilde beyninizde başlar beyninizde bitirirsiniz, aklınızda hayır bitiremeyeceğim diyorsanız, kaybetmişsiniz savaşınızı
akıl ona güvenin
Eski 19.08.2009, 19:46   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

Ne zaman böyle haber veya yazılar görsem, bir tane sigara yakıyorum iyimi...

Ya bırakmak istiyorummmmmm...

Yok ya, biraz daha içeyim ben...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.08.2009, 19:53   #5
**EMEL**
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Ne zaman böyle haber veya yazılar görsem, bir tane sigara yakıyorum iyimi...

Ya bırakmak istiyorummmmmm...

Yok ya, biraz daha içeyim ben...
İç iç o seni bırakmasında yakında

Senin içinde geçerli Banemin sizler başta sevdiklerinize sonra bizlere ve buraya lazımsınız sanki kötülüğe söylüyoruz
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..

**EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.12.2009, 17:12   #6
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Alıntı:
Mevsimsel değişikliklerden etkilenenlere, kendilerini daha pozitif buldukları mevsimde sigarayı bırakmaları önerilir.
sigarayı bırakmak için uygun zamanı bekliyorum. stresli bir dönem yaşıyorum ama birkaç hafta içinde çok güzel olacak.
Alıntı:
Sigarayı bırakmaya çalışanların, eşi ya da yakın bir arkadaşının desteğini alması çok önemli. Bu kişilerin sigarayı bırakmadaki başarı oranı, diğerlerine göre daha fazla.
en büyük desteği aldım ben, artık kararlıyım.
Alıntı:
Seyahate çıkmak, bir restorana gitmek, yeni bir kıyafet almak gibi...
işte, seyahat kapıda. uygun zaman geliyor
Eski 29.04.2012, 16:35   #7
kalennder
Yeni Üye

Bu tavsiyeler çok doğru. insanın sigarayı bırakması için çelik gibi bir iradesinin olması gerekir.

E çelik gibi iradesi olmayanlar bırakamaz mı? Bırakır da daha zor ve daha uzun sürede.. Tabi yardımcı ürünler kullanırlarsa bırakma süreleri kısalaşır ve daha kolay olabilir.

Vermiş olduğunuz link tarafımdan silinmiştir. (Basakca)

Eski 29.04.2012, 19:22   #8
YalnızYol
Yeni Üye

Sivilde içiyordum,askeriyede azaltarak yaklaşık 8 ay bıraktım,teskereyi aldıktan sonra tekrar başladım :/.

Yaptığım hesaba göre ayda 250 TL veriyorum bu merete.İştah bırakmıyor insanda,iştah olmayınca da daha çok içiliyor bu meret.Acayip bir buluş .Biz ölürken bazılarını zengin ediyoruz.

Yine de günde 2 paketken yarım pakete kadar düşürdüm şimdilik .Az da olsa ilerleme var.

Şu seni arayan gözleri,göğüsünde kapatabilmek için göğü bile yeryüzüne indirebilirim...
4 Üyemiz YalnızYol'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2012, 21:33   #9
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

İster zengin ol ister fukara
Her yemekten sonra
Yak bir cigara...

Arkadaşlar bırakmak çok zor. Ama en azından azaltmakta fayda var...

Nilgün MARMARA
2 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.2012, 01:51   #10
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Sanıldığı kadar zor değilmiş,ben bıraktım
Gerçi hastanelik olduktan sonra bıraktım, ama olsun bıraktımya
2 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bırakılır, nasıl, sigara

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)