Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.08.2020, 21:15   #11
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yoğurt Suyunu Sakın Dökmeyin!

Yoğurt suyunu ayran yapımında kullanıyorum.
Az önce yarım şişe ayran vardır, 2kglık yarısı yenmiş yoğurt vardı, haliyle sulanıyor, yoğurdu kaptan alırken hep tek taraftan alıyorum açılan boşluğa suyu birikiyor sonra o biriken suyu ayran şişesine ekliyorum..
Birde yoğurdumuzu kendimiz yapsak tam olacak.
Ellerine sağlık Okyanusunkalbi

Eski 09.08.2020, 22:04   #12
Efruz
Dost Nâzım

Yoğurdun suyunu ben de ya ayran yapımında ya da yüzüme maske yaparken kullanıyorum

Sevgili yazar ev yapımı yoğurdu neden önermiş? Endüstriyel yoğurtla ev yapımı yoğurdu ayrıntılarıyla karşılaştırma yapma imkanı bulmuş mu? Ayrıca doğal yoğurttan kastı ne?

Günümüzde doğal yoğurt yiyebilen var mı?

Tamamen ilaçtan arındırılmış bir ortamda doğal beslenen, antibiyotik gibi ilaçlar kullanılmamış ineklerin sütü ve doğal yollarla elde edilen mayadan yapılmış yoğurt gören var mı gerçekten aranızda?

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.08.2020, 22:57   #13
OkyanusunKalbi
WoodStock

Probiyotik ev yoğurdu için ilk maya

İlk maya için sadece nohuta ve günlük süte ihtiyacınız var. 7 adet haşlanmış çiğ nohut tanesini cam bir kavanoza koyun, üstüne bir bardak, parmağınızı dokundurduğunuzda yakmayacak ısıda günlük süt ekleyin. Sonra da bu cam kavanozu ağzı açık bir şekilde fırının içine koyun. Fırını çalıştırmayın. 24 saat sonra kavanozu fırından çıkarın. İçindekileri tülbentten süzüp ayrı bir kaba koyun. Tülbendin içinde nohutlar ve kesilmiş süte benzeyen parçacıklar kalacak. Nohutları atıp pıhtı parçalarını cam kavanoza alın. Bu sizin ilk mayanız. Şimdi kendi yoğurdunuzu yapmanız için bu mayayı arttırmanız gerekiyor.

Yine bir bardak sütü mayalanma ısısına getirin. Süzgeçten geçirip bir kaba koyduğunuz ilk mayanın üstüne bu sütü ekleyin. Tahta kaşıkla karıştırın. Bu defa fırının içinde 12 saat dursun. Bu işlemi (Kullandığınız süte göre)4-8 defa tekrarladığınızda elinizde kıvamlı bir yoğurt olacak. Artık tüm yoğurtlarınızı bu mayayı kullanarak yapabilirsiniz.

Evde probiyotik yoğurt tarifi: Az önce nohut mayası ile nasıl kıvamlı gerçek bir yoğurt elde edeceğinizi anlattım. İşte bundan sonraki tüm yoğurtlarınızda bu mayayı kullanabilirsiniz. Eğer bulabiliyorsanız pastörize edilmemiş taze süt alın. Taze süt, insan sağlığına zararlı mikroplar içerebileceği için muhakkak 15 dakika boyunca kaynatın. Taze süt bulamıyorsanız marketlerde satılan günlük sütleri kullanabilirsiniz. Bunları 15 dakika kaynatmanıza gerek yok, ısıtmanız yeterlidir. UHT işlemine maruz kalmamış çok uzun ömürlü sütleri boşuna kullanmayın, yoğurdunuz tutmaz. Daha önceki nohut mayasıyla yaptığınız ilk yoğurdu devam yoğurtlarınızı mayalamak için kullanacaksınız.

1 litre sütü ısıtınız. Kaynamış sütü kapaklı bir cam kavanoz ya da kaseye doldurun, soğumaya bırakın. Dışarıdan kavanoza dokunarak kontrol edin, elinizin yanmayacağı ısıya gelince mayalayabilirsiniz. Hazırda bulunan yoğurt mayanızdan bir kaşık alın. Aman sakın metal kaşık kullanmayın. Tahta kaşıkla aldığınız yoğurdu sütün içine daldırın, dipten hafifçe sütün içine koyun. Fırının kapağını kapatın. Fırını çalıştırmayın. Akşamdan mayaladığınız kavanozun kapağını kapatın ve buzdolabına koyun. Mis gibi probiyotik yoğurdunuz hazır. Artık bundan sonra yoğurtlarınızı bu yoğurttan elde ettiğiniz mayayla mayalayabilirsiniz.

**

Dr. Ümit Aktaş'ın kitabından alıntıdır. Yoğurdumu bu yöntemle mayalıyorum. Güvendiğiniz yerlerden süt alırsanız kendi yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.08.2020, 23:20   #14
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Faydasının olmadığı şey yok. Özellikle yaş almış insanların kemiklerine çok faydalı.

Teşekkürler Okyanus.
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.08.2020, 00:14   #15
Canan
Çiçekci kız

Yoğurt suyunun faydalı olduğunu biliyorum lâkin, ben uyuz, ne öyle ne böyle içemem.
Yoğurdumu kendim yaparım. Üzerinden aldıktan sonra karıştırım ki suyu toplanmasın

Konu için teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dökmeyin, faydaları, inanılmaz, sakın, suyunu, suyunun, vücuda, yoğurt, İnanılmaz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)