Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.04.2016, 00:44   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Psikoloğa Gidecek Çocuğa Ne Söylenmeli?

Psikoloğa Gidecek Çocuğa Ne Söylenmeli?

Gündelik hayatın zorlukları, iş yaşamı, aile ilişkilerinde yaşanan problemler bazen başa çıkmakta zorlanabileceğimiz durumlar yaratır. Tam da bu noktada bu zor yaşantılarla, iyi hissetmediğimiz konularla ilgili profesyonel destek alma ihtiyacı doğar.

Yetişkinler olarak ya arkadaşlarımızın deneyimlerinden ya televizyondan ya internetteki bilgilerden ya da okuduklarımızdan aşağı yukarı psikologla görüşmenin nasıl bir şey olacağı ile ilgili fikir ediniriz.

İlk görüşmeye gidildiğinde çeşitli endişelerimiz olsa da, terapistin terapi süreci ile ilgili verdiği bilgiler sayesinde biraz daha netleşmiş bir zihinle terapi odasından ayrılırız.

Yetişkinler gibi çocuklar da kendi dünyalarında, aileleriyle, okullarıyla ilgili zorluklar yaşarlar. Yine bu noktada profesyonel yardım almaya karar veren ailenin çocuğa bu süreci anlatması önem taşır.
  • ÇOCUĞUNUZA KARŞI DÜRÜST OLUN
Psikologla ilk görüşmeye gitmeden önce çocuğa ne söyleneceği yaş gruplarına göre biraz farklılık gösterebilir. Ancak her yaş grubunda önemli olan nokta, çocuğa karşı dürüst olmaktır. Çocuğa “Benim bir arkadaşımla görüşmeye gidiyoruz”, “ Okuldaki gibi bir öğretmene gidiyoruz” gibi gerçek dışı şeyler söylenmesi, aileye karşı güvenin kırılmasına yol açabilir.

Bunun yerine küçük yaş gruplarında, anlatımın kısa ve net yapılması, çocuğun kafasının karışmasını önleyecektir. Çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, etrafta olup bitenlerin duygusal olarak farkındadırlar, o yüzden ev içinde yaşanan çok net bir problem varsa çocuk bunu bilecektir.

Ancak aile içi özel bir durum varsa ve çocuğun henüz bu durumdan haberi yoksa (boşanma, şiddet vb) psikolog ile önceden bu konunun görüşülmesi ve sonrasında terapistin önerisine göre sürece çocukla ya da bir süre yalnız devam edilmesi daha uygun olacaktır.

Ailelerin, küçük yaşlardaki çocuklara, onların canını sıkan şeylerin geçmesi için biriyle görüşeceklerini, orada oyun oynayıp sohbet edeceklerini anlatmaları yeterli olacaktır. İlk seansla birlikte terapist, aileye ve çocuğa, çocuğun yaşına uygun şekilde kim olduğunu ve süreci açıklayacaktır.

Okul çocukları ise psikologa gitmekle ilgili bir şeyler duymuş olabilecekleri için bununla ilgili ne bildiği üzerine onunla kısaca konuşulup sonrasında yine aynı şekilde, yaşadığı bu sıkıntıların azalması ve daha keyifli hissetmesi için biriyle görüşeceği, burada oyun oynayıp biraz konuşabileceği aktarılabilir.
  • TERAPİYE KATILMAK İSTEMEYEN ERGENLERE YAKLAŞIM
Ergenlerde durum biraz karmaşıklaşabildir. Bazı ergenler kendiliklerinden psikologla görüşmek isteyebilir. Ancak bazı ergenlerde yaşanan problemler, terapiye de direnç duymalarına yol açabilir.

Bu noktada ergenin bu zorlukları aşması için öncelikle kendi hayatının daha iyi hale gelmesi için bir uzmanla görüşmesini önermek yerinde olacaktır.

Ancak hiçbir koşulda terapi sürecine katılmak istemiyorsa, yardım etme isteğinizi çatışma yaratacak bir noktaya getirmek çelişki yaratacak ve zaten faydalı olmayacaktır.

Bu gibi durumlarda psikologunuz ile siz ön bir görüşme yaparak süreci daha kolay yönetebilir, ergeni terapi sürecine ikna etmek noktasında yardım alabilirsiniz.

Bazen aileler çocuklarını terapi odasına girmeden önce içerdeki uzmana her şeyi anlatmaları gerektiğini, dertleşeceklerini söyleyebilirler. İçerde önemli olan önce ailenin ve çocuğun güven hissetmesidir.

Genellikle her şeyi anlatması gerekliliği daha ilk seanstan gerçekçi ve doğru da değildir. Çocuk kendisini hazır ve güvende hissettiğinde kendiliğinden istediği konular hakkında istediği miktarda konuşuyor olacaktır.

Uzman Psikolog Büke Yangın
Eski 09.04.2016, 11:51   #2
Megan
Uzman Üye

Standart Cevap: Psikoloğa Gidecek Çocuğa Ne Söylenmeli?

Paylaşımınız için çok teşekkürler .

Ancak gunumuzde gordugum en buyuk eksiklik insanların psikologlara ve ruhsal rahatsızlıklara bakış açıları .Toplumun buyuk bir çoğunluğu ön yargıyla bakmakta ,bu tur rahatsızlıkları olanlara pek hoş görülü davranmamaktalar .

Genel kanı psikolog veya psikiyatr lara giden kişiye halk tabiriyle deli yaftası takılmakta ,dışlanmaktadır .

Oysa bir danışmana başvurmak için illa bir rahatsızlığın olması gerekmediği ,farketmedigimiz veya bir anlam veremediğimiz davranışarımızı düzeltmek veya kendi başımıza halledemediğimiz sorunlarımızla daha kolay başa çıkabilmek içinde profesyonel destek almak kadar doğal bir şey olmadığını kabul etmeliyiz .

Bilhassa çocuklarımızın pek umursamadığımız davranış biçimleri ,ilerleyen yaşlarında onlar için çok çok buyuk sorunlara neden olmakta gerek çalışma hayatları gerekse özel yaşamlarında buyuk acılar yaşamalarına neden olmakta .

O yüzden oncelikle psikoloji hakkındaki ön yargılarımızdan kurtulmaya çalışmalıyız .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.04.2016, 00:22   #3
Suzim
Müdavim

Standart Cevap: Psikoloğa Gidecek Çocuğa Ne Söylenmeli?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Megan Mesajı göster
Paylaşımınız için çok teşekkürler .

Ancak gunumuzde gordugum en buyuk eksiklik insanların psikologlara ve ruhsal rahatsızlıklara bakış açıları .Toplumun buyuk bir çoğunluğu ön yargıyla bakmakta ,bu tur rahatsızlıkları olanlara pek hoş görülü davranmamaktalar .

Genel kanı psikolog veya psikiyatr lara giden kişiye halk tabiriyle deli yaftası takılmakta ,dışlanmaktadır .

Oysa bir danışmana başvurmak için illa bir rahatsızlığın olması gerekmediği ,farketmedigimiz veya bir anlam veremediğimiz davranışarımızı düzeltmek veya kendi başımıza halledemediğimiz sorunlarımızla daha kolay başa çıkabilmek içinde profesyonel destek almak kadar doğal bir şey olmadığını kabul etmeliyiz .

Bilhassa çocuklarımızın pek umursamadığımız davranış biçimleri ,ilerleyen yaşlarında onlar için çok çok buyuk sorunlara neden olmakta gerek çalışma hayatları gerekse özel yaşamlarında buyuk acılar yaşamalarına neden olmakta .

O yüzden oncelikle psikoloji hakkındaki ön yargılarımızdan kurtulmaya çalışmalıyız .

Güzel yorumunuz için teşekkürler @Megan
Yazdıklarınıza katılıyorum .

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çocuğa, gidecek, psikoloğa, söylenmeli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler