Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 16.01.2012, 14:35   #11
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İşsizlerin Cebinede Göz Diktiler(!) Lanet Olsun Böyle Sisteme!!

Aslında bu kanun neresinden tutarsan tut elde kalıyor...

Bir kere zorbalıklan bir yere bile gidilemez olmayan borcu işsizin garibanın hanesine yazamazlar..

çünkü 18 yaşını geçen her birey aile sigortasından yararlanamaz bu kanunlarda var e sen şimdi böyle bir yasa çıkarıyorsun ödemezsen kardeşim bende annenden babandan kardeşinden zorla alırım bu parayı diyorsun..

adama sormazlarmı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye hem aile sigortasından yararlanamıyorsun hemde ödemediğin sigortanın borcunu ailenden zorla alıyorsun..

onuda geçtim eve gelip zorla haciz memurları mal sayımı yapmak borçlarınızdan tutun(vergilerde dahil gelir sayılıyor düşünün artık mesela annenden borçmu aldın oda gelir sayılıyor) evinizde olan herşey gelir yani onlar için.. hane gizliliği özel hayat gibi kavramlara hiç değinmiyorum bile.. tamamen sosyal devlet statüsüne aykırı.. açsınlar anayasanın 2.maddesini okusunlar bir zahmet..

o yüzden işsiz arkadaşlara burdan sesleniyorum gitmeyin gelir testine kesinlikle girmeyin diyorum çünkü kimse ama hiç kimse sizin rızanız imzanız olmadan size borç yazamaz(buna devletde dahildir) çünkü nerden tutarsan tutun bu tamamen anayasaya aykırı bir durum.. hadi tam tersi oldu size 212 tl borç yazdılar ahanda buraya yazıyorum icra felanda gelmez milyonlarca işsiz bu yasadan bi haber çünkü.. mahkemeler icra dosyalarından tıkanacağı için bu iş patlar yani kitlenir kalır.

korkuyormusunuz? açın anayasayı kişilik haklarınızı okuyun haklarınızı bilin..
Eski 16.01.2012, 15:36   #12
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Bu ara bir romen halkı kadar değiliz...

-----------------

Romen halk ayaklandı sağlık reformu iptal

Romanya’da hükümetin yeni sağlık reformu, Başkent Bükreş’te halkın ayaklanmamına neden oldu. Hükümeti istifaya çağıran protestocular ile polis arasında ciddi arbede yaşandı.

Ellerinde Romanya bayrağı ve çeşitli sloganlar yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişinin katıldığı ülke televizyonlarının canlı yayınladığı gösterilere katılan 41 kişi güvenlik görevlileri tarafından gözaltına aldı. Güvenlik görevlileri taşkınlık yapan göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı. Protestocular gözaltına alınmamak için uzun süre direndi. Ülkenin diğer birçok şehrinde de çeşitli gösteriler düzenlenirken, protestolara bazı partiler de destek verdi. Sağlık sektörünün özelleştirilmesini öngören reforma karşı çıkan göstericiler, devlet başkanıyla hükümetin istifasını ve erken seçimlere gidilmesini istedi. Hükümet, protesto eylemleri üzerine sağlık reformunu geri çekti. Ancak bu Rumenlerin tepkisini yatıştırmadı. Rumen hükümeti, IMF ile varılan anlaşma uyarınca kamu sektöründe tasarruf önlemleri almıştı.

Kaynak - StarGazetesi
Eski 16.01.2012, 15:46   #13
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
o yüzden işsiz arkadaşlara burdan sesleniyorum gitmeyin gelir testine kesinlikle girmeyin diyorum çünkü kimse ama hiç kimse sizin rızanız imzanız olmadan size borç yazamaz(buna devletde dahildir) çünkü nerden tutarsan tutun bu tamamen anayasaya aykırı bir durum.. hadi tam tersi oldu size 212 tl borç yazdılar ahanda buraya yazıyorum icra felanda gelmez milyonlarca işsiz bu yasadan bi haber çünkü.. mahkemeler icra dosyalarından tıkanacağı için bu iş patlar yani kitlenir kalır.

korkuyormusunuz? açın anayasayı kişilik haklarınızı okuyun haklarınızı bilin..
Gitmeyin diyorsun tamam katılıyorum ama mecbur olanlar kolay mı gidiyor.
Hangi parasını kimde bırakmıs devlet.
Herkes gidip ödemek zorunda yoksa 212 Tl öeyecekler.
Ya da simdi hasta olun gidin bir doktorun yanına bakalım size bakacak mı?
Hadi baktı diyelim ilac bile alamazsınız.
Bu yüzdendir ki gitmeniz gerekiyor.
Eger dava acacaksanız bile ödeme yaptıktan sonra acın,
Nitekim elektirik ya da su faturası bile ödendikten sonra itiraz davası acabiliyorsunuz..
Emsaller mevcut

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
7 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.2012, 16:04   #14
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

O gelir testine imza atılmadığı sürece kimse kimseye borç kitleyemez @Doğum Lekesi

Öyle yapmaları için öncelikle binbir ton anayasa kanunlarını değiştirmeleri gerekiyorki(anayasa 2.madde ne diyor türkiye,sosyal bir hukuk devletidir) bunun gibi borç kanunu,kişiliğe özel kanunlar felan bunlara el atmaları lazım.. onlarıda kolay kolay yapamayacaklarına göre ki zaten yapamazlar bu sefer kapılarında köle olduğu AB gelir hesap sorar(bu yasayıda AB'ye yaranmak için yapıyorlar maksat işte vatandaşlarım sigortalı felan)

onuda geçtim kayıtlı olan 5 milyon işsizden sadece 1.2 milyonu buna başvurmuş bunun kayıtsızını hesaba kat(toplam 15 milyon belki 20 milyon işsiz vardır tahminen) bütün bu insanlara kayıtsız şartsız 212 tl borç kitleyecekler hepside bunu ödemeyeceğine göre icra takibi başlatsalar bile hukuk sektörü tıkandıkça tıkanır birde üstüne açılan davalar olur.. tam bir karmaşa olur yani.. o yüzden bu iş yürümez ellerinde kalır her iddiasınada varım..

birde memur gönderip evleri kontrol etmede sıkıntılar yaşanır hele bir doğu kesmine memur gönder evi kontrol etsinler bakalım biraz sıkar orası.. adamı öldürürler cesetleri gelir...
bu işi fırsat bilen dolandırıcılar çıkar evleri soyarlar.. şahsen benim evime gelecekler hayatta içeri almam gitsinler ellerinde hukuksal bir dayanakla gelsinlerki oda çok zor...

Bunların amacı nasıl vatandaşı yolarız ne kadar sazan çekeriz tek amaçları bu.. elde avuçta olanları bitirdiler sıra garibana geldi...(size demiyorum yanlış anlamayın)

bu ara belirtmekte yarar görüyorum bu yasa sadece batıdaki insanları yolacak doğudakiler 15-16 çocuk olduğu için gelir payı düştükçe düşecek dolayısıyla ona birşey olmayacak.. yani daha önceki gibi elektrik faturalarında onların kaçaklarını nasıl ödüyorsak aynı şekilde onların sigortalarınıda ödeyeceğiz...

Herkes hakkını bilse bu tür sorunlarda olmaz kimse galeyana gelmez ama işte..

----

Bu ara sayın @Doğum Lekesi belki size veya sizin kardeşinize bu yasa yararlı olabilir ama burda saçma olan nokta zorunlu olması.. ve bu ülkede hiçbir allahın kulu kimseye zorla borç kitleyemez..bunu avukatlara hukukçulara sorsanız aynı şeyi söylerler size..

saygılarımla.
Eski 16.01.2012, 16:21   #15
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Sayın serseri gezgin, ben bu yasadan cok memnunum iyiki de oldu demiyorum ki,
Biraz önce hesap yaptım iste 22 Tl ödedim bunu 12 ay boyunca ödeyeceğim
Cok hoş mu alın teri ile kazanılmış paramı gidip hiç yokken yere devlete ödemeye. Zaten kardeşim calısacak durumda olsa ben calıstırırım neden calıstırmayayım ki.
Ayrıca orada su madde var, ailesi 1181 tl altında ise para durumu yeşil karta baglanacak.
İki çalısan varsa o ailede herkes bu parayı ödeyecek. Eğer bir kişi cıkarsa işten işsizlik parası eklenecek ve tekrardan paralar hesaplanacak eger düsükse 15 günde yeşilkartı cıkartmayı bekleyecek

Yani anlatmaya calıstığım sürekli kargasa sürekli kargasa.

Borç baglayamaz diyorsunuz,
Gidin bir muane olun bir yere doktor size desin hic bir seyiniz yok cıkın eve gidin. Bir gün eczaneden ilac almaya kalktıgınızda siz su su tarihte doktora muane olmussunuz parasını verin derler. Nasıl borc yapmamıs oluyor devlet.
Ayrıca aile hekimliğini ortaya cıkarttı. İnsan basına para. Hadi bakalım sayın dediler. Kac kisi kac taneyi saydı.

Yapmayın sayın serserigezgin borç istendikten sonra öyle bir güzel cıkıyor ki...
Masallahları var.
Bahaneler cokk...

Kahraman Tazeoğlu
6 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.2012, 16:39   #16
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Sayın @Doğum lekesi

Eğer siz olurda devlet hastanelerine giderseniz belki saydığınız olaylarla karşılaşabilirsiniz evet bu olabilir olmaz demiyorum.. özel muayene ve özel hastanelerde kendi isteğinizle muayene olduğunuzda bu sayılan durumlarla karşılaşmazsınız ama tabi sizin durumunuzu anlayabiliyorum.

Ama mesela ben özel sektörde çalışıyorum bazen sigortam eksik yatabiliyor..ben yinede buna rağmen devlet hastanesine hiçbirşekilde gitmiyorum..(bunuda hava olsun diye söylemiyorum yanlış anlamayın ben ayda 800 lira ile geçinmeye çalışan biriyim)bu sigortanın bana verdiği hiçbir yararı kullanmadım.(zaten özel hastaneye yılda bir kere gidiyorum ondada cebimden çıksa çıksa 200-250 lira çıkıyor ilaçlar dahil.. çok nadir gidiyorum hastaneye.. kendime iyi bakıyorum çok şükür)

yalnız son yazdıklarınıza katılmıyorum fazla karamsar olmayın.. böyle bu ülkede istedikleri gibi at koşturamazlar öyle kolay değil..

yaptıkları şey korkutmak korku imparatorluğu kurmak o yüzden korkmayın diyorum.

haklarınızı bilin haklarınızı aramaktan hiçbir şekilde çekinmeyin..

saygılar.
Eski 16.01.2012, 16:51   #17
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Sayın serserigezgin, kendinize cok iyi bakın,Allah size kötü hastalık ya da ilaca baglı durumda bırakmaz inş.
Özel hastanelerin bazılarında da devlet karsılıyor ki, cogu yerde bu var.
Ben hastanelerle cok hasır nesir oldugum için biliyorum neyin ne kadar ödendiğini, nasıl hizmet verilip verilmediğini.
Su var aslında
Aynı dili ve düşünceyi paylasıyoruz, sadece bazı yönleri de görmezlikten gelmemek lazım
Eski devlet hastanesiyle ya da eski özel hastanelerin ne durumda oldugunu da biliyorum
Bu yüzden para vermek istemiyorum, insan gibi bakılmak istiyorum...

Kahraman Tazeoğlu
7 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.2012, 17:35   #18
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Dilekleriniz için size teşekkür ederim @Doğum Lekesi

Düşüncelerinizde biriz şüpheniz olmasın sağlık konusunda sorunsuz ve tam bir hizmet hepimizin ümididir hepimizin güvencesidir.. ama gelin ve görün ki maalesef istenilen seviyeye gelebilmiş değiliz hatta daha önceleri var olandan bile kötü durumdayız şu an..

Başımızdaki çakallar bu ülkede bizlere ölümüzden çok dirimizin lazım olduğunu söylemiş oldu bu yasayla.. ne diyeyim allah sonumuzu hayır etsin..
Eski 17.01.2012, 03:09   #19
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Bu gss'ye başvuracak olan arkadaşların dikkatine...

Şu kağıdı dikkatli okuyun.. bu kağıdı imzalamakla hakkınızda sorgulama ve inceleme,aile fertlerinizin,kısacası evinizin mahramiyetini ve gizliliğini ele vermiş oluyorsunuz yani kişisel hayatınızı bunlara teslim etmiş oluyorsunuz.. bu kağıdı hiçbirşekilde imzalamayın...

Bilmeyenler için Özel Hayatın gizliliği maddesi...

T.C. Anayasası
20. Madde
A. Özel Hayatın Gizliliği

Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.

-----

Yani neticede, kapınıza poliste gelse, "git ve arama izni ile tekrar gel" deme hakkınız var. Polis savcıya gider, şahsın şöyle şöyle suçları olabileceğinden şu deliller ve/veya şahitlere göre şüpheleniyoruz der. Savcıda da suçun işlenmiş olabileceği şüphesi doğduğuna kanaat getirirse, davanın görüleceği mahkemenin hakiminden yazılı arama izni çıkartır, polislere verir. Onlar da evinizi ancak bu belge ile ararlar.

Sonuç olarak, "izin veriyorum" imzası ile anayasa 20. maddedeki özel hayatınızın geçtiği (anne-babanızın üstüne de olsa) konutta arama yapmalarından dolayı kimseden şikayetçi olamazsınız. Kendilerini garantiye alıyorlar...

Uyanık olun canlarım...
Eski 17.01.2012, 12:27   #20
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

GSS'de en tehlikeli değişiklik

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanununda yapılan bir değişiklikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na “hangi hastalıkların sigorta kapsamında olacağına karar verme” yetkisi verildi. Yetki, milletvekillerinin emekli maaşlarına yapılacak zammı içeren 6262 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un içine eklendi. Kanun’un 7’nci maddesine eklenen “d” bendine, “Kurumca finansmanı sağlanacak sağlık hizmetlerinin kapsamı dışında bırakılan sağlık hizmetleri” ifadesi eklendi. Yani artık SGK’nın her türlü sağlık hizmeti “ödeme kapsamı”ndan çıkarma yetkisi bulunuyor.

Bu durumda vatandaş GSS için prim ödediği halde tedavisi, SGK finansmanı dışında bırakılmışsa, cebinden para ödemek zorunda kalacak. SGK’nın bu yetkisini nasıl kullanacağı henüz netlik kazanmamış olsa da kurumun bir kararıyla yüzbinlerce vatandaş sağlık hakkından mahrum kalabilecek.
ÖZTÜRK: EN TEHLİKELİ MADDE

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Osman Öztürk, söz konusu değişikliğe “Bu GSS’nin en tehlikeli maddesidir” diyerek tepki gösterdi.
Öztürk, “Bu hükme göre SGK ‘ben kalp hastalıklarının tedavisini ödemiyorum’ derse bunu yapabilir çünkü artık yasal dayanağı var” diye uyardı. Bu yetkisinin vatandaşlara büyük zarar vereceğine dikkat çeken Öztürk, “Muhtemelen hemen ciddi hastalıklardan başlamazlar ama mesela ‘ruh hastalıklarını ödemiyorum’ diyebilir. Bugün özel sigortalar ödemiyor. Ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları ödemeyebilir. Kansız ameliyat denilen bir tedavi yöntemi var, bu da yine kapsamdan çıkartılabilir. Bu GSS’nin en tehlikeli maddesidir. Kötüye kullanılabilecek ve vatandaşın canını çok yakacak bir madde. Muhtemelen, ya daha fazla para istenecek ya da vatandaşın tamamen kendi cebinden ödemesi istenecek” dedi. SGK’nın yetkisini nasıl kullanacağının henüz belli olmadığını belirten Öztürk, ancak bundan sonra SGK’nın bu tarz kararları için yasal dayanağa sahip olduğuna vurgu yaptı. Öztürk, “Yani GSS’li olmak kimseyi rahat ettirmesin. Ya daha fazla para verecek vatandaş ya da bir takım hizmetleri alamayacak” diye konuştu.

GSS YOKSA HASTANE YOK

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası birçok başka sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Yeşil kart sahipleri ve SGK’da kaydı olmayanlar, 31 Ocak gününe kadar GSS’ye başvurarak 13 kurumdan yapılacak gelir testine girecek. Bu gelir sorgulaması sonucunda, hane geliri aylık 295 TL’den yüksek olan herkes kademeli olarak prim ödemek zorunda kalacak. Bu durumda, yevmiyeli işçiler, ev işçisi kadınlar, yarı zamanlı çalışanlar, ücretli öğretmenler, 25 yaşını dolduran işsiz gençler ve sosyal güvencelerden yoksun birçok kesim, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için para ödeyecek, ödeyemezse sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. “Hükümet, herkesin doğumdan ölüme kadar sağlık sigortasının olduğunu söylemişti, ancak görüyoruz ki primini ödeyemeyen insanlar sağlık hakkından yararlanamayacak” diyen Dr. Osman Öztürk, GSS ile, sağlığın sosyal bir hak olmaktan tamamen çıkartıldığını belirtti.

VAKIFLAR MUTFAĞA KADAR GİRECEK

SGK’nın “gelir sorgulaması” sistemini de eleştiren Öztürk, “Bir gelir testi yapılacak. Ancak buna gelir testi demek doğru olmaz. Çünkü burada eve gelen gelire değil harcamanıza bakılacak. SGK’dan gelen denetmenler her türlü harcamanızı kontrol edecek. Ev eşyalarınız incelenecek, mutfağınıza kadar girecekler. Faturalarınıza bakacaklar. Eğer yoksulsanız devlet ödeyecek ama bunu da kanıtlamanız gerek ” diye konuştu.
GSS’yle herkesin eşit sağlık hizmeti alamayacağına da vurgu yapan Öztürk, “Primi devlet tarafından karşılanan, yoksullar ve 65 yaşını doldurmuş muhtaç güçsüz ve kimsesiz, üniversite ve istisnai yerlere gidemeyecekler” dedi. Öztürk, Hükümetin, primini ödediğini, aşağıda sigortalı olarak tarif ettiğine dikkat çekti.

GSS: SÜREKLİ PARA YUTAN BİR MAKİNA

Öte yandan GSS sistemine kayıt olarak, bildirilen primleri ödemek yeterli olmayacak. Vatandaş bütün primlerini düzenli ödese de prim dışında da katkı, katılım payları ve reçete başına para ödemekten kurtulamayacak. TT: Merkez Konsey Üyesi Öztürk, maaşlardan ilaç farkı kesintilerinin devam edeceğine de dikkat çekti. Bu durumun hastalar tarafından çok bilinmediğini kaydeden Öztürk, Sadece pirim ödemeyeceğiz. Zaten bir katılım payı vardı. Bu devam edecek. Yine ilaç farklarını da vatandaş ödemek zorunda. Örneğin doktor size 5 TL olan bir ilaç yazdı. Bunu eczanede bulamadınız. Eczane size 10 liralık ilaç verdiyse aradaki farkı ödeyeceksiniz.”

Hükümetin, Aile Hekimliği uygulamasından para kazanmak için getirdiği son düzenlemeye de değinen Öztürk, hastaların, aile hekimliği de dahil diğer sağlık kuruluşlarında yazılan reçetelerde, reçete başına 3TL, 3 kalem ilaçtan sonra da ilaç başına 1 TL ödemek zorunda olduğunu ifade etti. Öztürk, “Biz buna GSS-Matik diyoruz. Sistem sürekli para yutan bir makineye dönüştü çünkü” dedi.

GSS’Lİ OLMAK İSTEMİYORUM DEMEK YOK

Kimsenin “GSS’ye girmiyorum” deme hakkının olmadığını da kaydeden Öztürk, “Sağlık ihtiyacım olduğunda paramla karşılarım demek yok. Borçlanıyorsun. Zaten gelir testi yaptırmayanlar, aylık geliri 1773 TL’den daha yüksek kabul edilerek ayda 212 TL prim ödemek zorunda kalacak. Ödemezse de sağlık hizmeti alamayacak. Ayrıca Hastaneye gittiğinde bu birikmiş olarak karşısına çıkartılacak” diye konuştu.

KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILANA KÖTÜ HABER

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi rakamlarına göre Türkiye’de 10 milyon 400 bin kişi kayıt dışı çalışıyor, yani çalıştıkları halde sigoraları yapılmıyor. 200-300 müfettişi bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetim görevini yerine getirmediği için bu milyonlarca kişi de patronların yapmadıklarını yaparak GSS primi ödemek zorunda kalacak.

GSS kapsamına giren kayıt dışı işçilere değinen Öztürk, bu noktada kayıt dışı çalışanlar için bir karışılık çıkacağını söyledi. “Sigortası ödenmediği için kayıt dışı gözüken bu işçilerden, SGK gelir testi yapmasını isteyecek. Kayıt dışı çalışsalar da evlerine belli miktarda gelir girdiği için mecburen primlerini kendileri ödeyecekler” dedi.

MÜCADELE ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR

“Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası tartışması ve mücadelesi aslında yeni başlıyor” diyen Öztürk, önceki yıllarda da GSS eylemleri yaptıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız, uygulama başına gelmediği için ön uyarılarımızı çok dikkate almadı. Ancak şimdi, milyonlarca insan sağlık hakkından yoksun olacak, hastaneye gittiğinde sağlık hizmeti alabilmek için milyarlar vermek zorunda kalacak” dedi. Öztürk, TTB, diğer sağlık örgütleri ve emekten yana bütün siyasi parti, oluşum ve hareketlerin GSS’ye karşı mücadeleye devam edeceğini ifade etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cebinede, diktiler, güvenli, işsizlerin, lanet

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler