Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.11.2011, 15:55   #21
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İntihar ve İntihar İstatistikleri

Sevgili Banemin

İyi dileklerin için sağol fakat burda söylediğin "Profosyonel yardım" olayı ne bende nede bu deliliğe eğilimi olan başka kişiler üzerinde tam bir verim sağlayamaz..

Çünkü Psikoloji,Psikiyatri gibi tıbbi bilim dalları kişinin sadece dış yüzeyinden yaklaşabilir olaya bilimsel bakabilir genellikle konulan reçetede bellidir... sosyalleşmek..

oysa gerçek reçete bu değil...

mesela ötanaziyi ele alalım

ötenazi hakkıyla aynı ahlaki soruna karşı çıkar. kendisine saygısını yitirecek ölçüde mutsuz bir insanın kendi yaşamını sonlandırmaya hakkı var mıdır yok mudur ? intihardır bu. bir şekilde bir adamı bir kutunun içine hapsedeyim, psikopat olduğum için onun kollarını bacaklarnı da keseyim, dilini gözlerini kulaklarını keseyim ve sırf nefes alabileceği ve damarından besin solüsyonuyla yaşamını sürdürebileceği bir cihaz sunayım ona, hem de karanlık bir kutunun içinde. bu adam için kötüdür yaşam, intihar ise kötünün iyisidir. çünkü yaşadığı her an, onun için kendisine duyduğu sevgi ve saygının yitimidir.

tabi gerçek hayattada insanın ruhu bu durumda olabilir..maalesef mutluluk bazılarına altın tabakta sunulduğu gibi bazılarına bırak sunmayı çabalasa bile gelemiyor.. yinede dayanmayı sağlayan birşeyler olması gerekir insanın hayatında.. en azında kimse bu dünyaya gelirken acıyı onurla taşımak için gelmez.. böyle bir iddiası olan var ise ya çok dindardır yada yalancıdır.. ha mevlana olmak isteyen varsa, olur elbet ama bu da mutluluğun zenginliğine denk düşmez. mevlana şems'i bulamadıktan sonra acının doruklarına çıkmış, ben buna mutluluk diyemem. hür iradeye ve çıplak akılla düşünen bir insanın prensipleri olmalıdır, referansları olmalıdır. referans, "allaha şükür bugün de ekmekle karnımız doydu" olamaz. en azından manevi anlamda olamaz.

ha bende intihara meyilliyim ama bu sebeblerden değil.. benimkisi tamamen saçmalık sadece sıkılmışlık hissi var bende herşey anlamsız geliyor ne için geldiğimi neden yaşadığımı ne amaçla yaşadığıma emin değilim bir yandan bunun gerçeğini ararken bir yandanda istemesemde içimden bir ses çek git niye arıyorsun ki diyor ama bunu düşündüğüm an aklımdan atmak istiyorum çünkü çekip gitmek bana göre değil ve ben küçük şeylerden mutluluğu yakalayan biriyim anlık yaşarım anlık duygulanırım,gülebilirim...

Bakın intiharı yüceltmiyorum sonuçta her intihar eden insanın mutlaka birşeyleri yaşamadan gitmesine çok üzülmüşümdür..bizim sıradan yaşadığımız o güzel duyguları,anıları yaşayamadan gitmelerine üzülürüm ama bunu yaptıran sebebleride düşününce onlara hak veririm gitmelerine her zaman saygı duyarım...ama bunu yapmak isteyenide vazgeçirmeye çalışırım onun ilacını bulmaya çalışırım..çünkü intihar duygusu bir kanserdir toplum tarafından oluşturulmuş bir kanserdir.. ,
bu öyle bir kanserdir ki süreyi uzatabilirsiniz ama tedavi edemezsiniz.. tabi bu süre içersinde tedavisi bulunursaki bunu tıp bilimi bulamaz.. bunu ne sen ne ben nede bir doktor bulabilir.. bunu bulabilecek kişide insanın kendisidir..

Bu yüzden tartışılması,konuşulması bile oldukça karışık ve zor bir konudur..kavramdır..
Eski 13.11.2011, 17:52   #22
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Öncelikle ilk iletimde de yetersizliğime ve bilgisizliğime genel anlamda vurgu yaptığımı belirtir ve yazdıklarımın sadece kendi fikirlerim ve olaya bakışım olduğunun altını çizerim.

Ne sana akıl verecek bir hadsizliğe ne de bu yetiye sahip olduğum ukalalığına bulaşmıyorum. Sadece fikirlerini baz alarak kendi görüşlerimi yazmaktayım.

Senden önce Hobelf'in vurgu yaptığı öfke patlamasıyla bir anlık kontrol kaybı sonucu oluşan girişim ve bunun neticesinde gelen intihar eylemi ile senin yazmakta oldukların bence çok farklı...

Hobelf'n vurguladığı olayda önceden bir plan program yoktur ve bu bir kurtuluş yolu olarak o kişinin aklına o ana kadar belkide hiç gelmemiştir. Bir anlık öfke nöbeti, kontrol kaybı, ruhsal çöküş, dibe vuruş veya adı herneyse işte anlık bir kararın neticesidir.

Oysa senin açtığın pencerede ölüm hep bir alternatif gibi durmakta... İş bu boyutta olunca işin içine çok başka etkenlerde dahil olmakta. En azından böyle bir alternatifi kafasına sokmuşsa insan hayata karşı mücadale gücünde önemli bir silahını yani mücadele gücünü yitirmiştir. En ufak bir başarısızlık veya moral bozukluğunda kolay olan bir yöntem vardır kendince elinin altında. 2 metre urgan, bir tabure ve bir tavan. mücadeleyle ne uğraşacak ki?

Ötenazi ile intihar eylemi sonuç olarak kişinin kendi iradesiyle varılan sonuç gibi gözüksede aslında çok ama çok farklı şeylerdir. Birinde her türlü bilimsel yolu bitirmiş ve geri dönüşün mümkün olmadığı bir durumda kendi iradenle aldığın bir karar, diğerinde ise ayağının her tökezlemesinde kalkıp yola devam etmek yerine hemen oradaki çukura girip yok olmayı düşünen bilinçsiz bir irade söz konusudur.

Profesyonel yardımın başarılı olamayacağını söylediğin halde yazının sonlarında çevrende bu durumda olan arkadaşlarına elinden geldiğince yardım ettiğini söylemen ise bence tam bir çelişki.

İşin ilmini almış, araştırmaları ve bilimsel tüm doneleri bir şekilde özümsemiş ve karşısındakine yardım etmek için her türlü donanımı almış birinin yardımı mümkün değil gibi sence... Ama dediğim gibi son paragrafta yardımcı olmaya çalışan hatta ilacını bulmak içinde çabalayan bir "sen" gördüm yazında... Çelişki...

İşi, "intihar edene saygı gösterin" noktasına getirmeye kalkarsak tabi ki saygısızlığa bulaşmamak en mantıklısı. Ama saygı, varolan gerçekleri söylememek değildir...

8 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.2011, 19:03   #23
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Birde türkçeye iyi derece hakim olabilsem..

Hobelf'in dediği olayda senin yaptığın tespitlere aynen katılıyorum ama bu olaya götüren faktörlerde vardır..bir zemini vardır mutlaka..

Ötanazi örneğini gösterdim çünkü ötanazi isteyen bir hasta ile ötanazi isteyen bir ruha sahip olan kişi arasında hiçbir fark yoktur.. biri seninde belirttiğin gibi tüm çarelere başvurmuş ve bir sonuca ulaşamamıştır.. diğeri yani ruhu hasta olan kişi ise (burda düzelteceğim) tüm umutlarını tüketmiş, gün geçtikçe düzelmeyen,geleceği karanlık bir kişidir.. öyleki yaşanacak birşey kalmamıştır elinde..nasıl ötanazi isteyen hasta sevdiklerine yaşadıkça acı,zahmet çektirdiğine inanıyorsa, umudunu kaybetmiş herşeyini yitirmiş gün geçtikçe kötüleşen bir kişide aynı şeyleri düşünür yalnız bu verdiğim ikinci örnekte sevdiklerinin davranışlarıda çok etkilidir.. eğer sevdikleri kişiye kötü davranıyorsa,saygı göstermiyorlarsa,sevmiyorlarsa burda intihar kararı en etkin karar olur.. sonrasımı..?onlara ömür boyu acı,pişmanlık kalır miras olarak.. yok tam tersiyse işte burda en azından bir umut doğar kişi o umuda tutunur..arayışına devam eder(genel olarak maalesef bu olmuyor tabi)

Davranış bilimi hakkında söylediklerimin arkasındayım sadece ucu ticarete dayanan böyle bir bilimi ve tıbbı reddediyorum bunun kişiye yardımcı olacağı kanısındada değilim.. çünkü orda arkadaş yok dost yok senin parana göz diken bir doktor var..(en azından ben bunu gördüm gittiğim randevularda sorulan saçma sapan soruların mantığını çözemedim) zaten yaptıkları tek şey "teşhis" koymak hepsi bu..sizin düşüncelerinizi tespit etmek için kullanıyorlar size yardımcı olmak için değil...

Eğer etrafınızda intihara eğilimli bir arkadaşınız varsa tabiki ona yardım edeceksiniz onu engelleyeceksiniz.. (bu verdiğim tıp örneği ile çok çok farklı bir durum doktor sizden para alırken dostunuz sizden para almıyor) o size bu yoldan gitmek istediğini söyleyecek.. siz onun elini tutarak bu yoldan gitmemesini söyleyeceksiniz ona güven aşılayacaksınız. ona iyileştirici bazı fikirler sunacaksınız.. yani bir seçim sunacaksınız ona, oda seçecek hepsi bu..
bundan ötesi yoktur zaten...seçimler ona kalmıştır(yukarda verdiğim ilaç kelimesinden kastımda buydu zaten)

ben bu verdiğim iki örneğede girmiyorum zaten.. benim olay şu; hani zirveye çıkma sırasında ölme tehlikesini geçtim zirveye çıksa bile belki zirvede soğuktan yada oksijensizlikten donarak ölecek yada inişte bir şekilde ölüm tehlikesini bilen dağcı vardır bunun bilincindedir.. zirveye çıkıyorsun soğuktan donacaksın aşağı bakıyorsun aşağısı mükemmel kendini boşluğa bırakasın geliyor ama biliyorsun yukarıda zirve var.. ve bu zirveye giden yollarda çok karışık ve çok tehlikeli ama aşağısına insen onu kaybedeceksin sonsuza kadar.. zirveye çıksan bir bilinmezlik var ve o bilinmezlik sana umut veriyor.. aşağıya bakarken sesi çok kısık gelsede onu duyuyorsun.. seni çağırıyor.. ama önündede uçurum var kendini atacaksın uçmanın verdiği bir mutluluk..sonrasında ise..huzur..ama ya bilinmezlik? ne kadar kısık olsada ona yöneliyorsun..çünkü umudun var..
aslında tuhaf geliyor...
bunu arkadaşlarımdan birine söylediğimde benimle alay ettiler bana deli dediler...niye böylesin diye sorduklarında onlara cevabım şu oluyor "mutluluğu buldunuzu sandınız ama asıl özünü bulabildinizmi?" ben büyük şeylerin peşinde değil özün peşindeyim diyorum.. onu bulmak istiyorum tabi bir yanımda farklı konuşuyor tabi..

saçmaladığımı düşünebilirsiniz belkide siz haklısınız belkide ben ciddi bir vakayım tımarhanelik'im..

umarım az buçukda olsa anlatabilmişimdir bu sefer..
Eski 13.11.2011, 19:34   #24
Banemin
» » » Çapulcu « « «

İnan elimden geleni yapıyorum anlamak ve anlatabilmek için. anlamadığım kısımların sorumlusuda benimdir muhakkak.

SerseriGezgin benim boyum 1.70 bile değil. Artık aşmaya başlıyor beni konu. Aynı şeyleri tekrara düşmektense kesmek bana mantıklı geliyor.

Bir yerde demiştim... Uzun süre uçuruma bakarsanız bir süre sonra uçurumda size bakmaya başlar diye... Linkini buldum vereceğim.

BURADA

Teşekkür ederim güzel bir sohbet oldu benim için.

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.2011, 19:49   #25
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Daha öncede söylediğim gibi üzerinde durulması,konuşulması çok zor bir konu seni anlayabiliyorum^^

Ben teşekkür ederim..
Eski 24.06.2012, 12:24   #26
zümrüt2012
Yeni Üye

nerdeyse dünya genelinde yaygın acaba bu bireysellik olayı yalnızlık aile kurumunun çöküşü mü bu rakamlarda etkili
Eski 10.03.2015, 13:43   #27
Abartmatozu
Kurucu

Tercih meselesi bana göre
3 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.03.2015, 14:31   #28
İklim
Uzman Üye

Bi ara benim projem arasındaydı intihar vakaları.Bunca tartışılanın aksine,ruh sağlığı yerinde olan hiç bir insan intihar etmez.Herkesin olaylarla baş etme yöntemi,başa çıkabilme gücü aynı değildir.İlgi çekmek amacıyla yapılan intihar girişimleri bile bir çeşit psikolojik hastalıktır.Çok sağlıklı insanlar bile bazen ruh sağlığını kaybedecek boyutlarda sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Teşekkürler paylaşım için.
3 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2015, 18:15   #29
Ekin
Başına Buyruk

Standart Türkiye’de İntihar İstatistikleri

Türkiye’de İntihar İstatistikleri

• 2012 Yılı İntihar İstatistikleri
2012 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nden TC kimlik numarası bazında, Jandarma Genel Komutanlığı (JNGK)’ndan ise isim bazında elde edilen intihar olayları, 2012 yılından itibaren her iki kurumdan TC Kimlik numarası bazında alınmaya başlanmıştır. EGM ve JNGK’nın kayıtlarından TC kimlik numarası bazında elde edilen intihar olayları; ölüm belgesinden elde edilen intihar kayıtları ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kayıtları ile eşleştirilerek EGM ve JNGK’ya yansımayan kayıtlar da 2012 yılından itibaren intihar istatistiklerine dahil edilmeye başlanmıştır. İlk kez bu yıl haber bülteni olarak açıklanan intihar istatistikleri, bu yıldan itibaren yıllık yayımlanacak haber bülteni ile kamuoyuna duyurulacaktır.

• İntihar sayısı 3 225’tir
Ölümle sonuçlanan intihar sayısı, 2012 yılında 3 225’tir. İntihar edenlerin %72’sini erkekler, %28’ini kadınlar oluşturmaktadır.

• Kaba intihar hızı yüzbinde 4,29’dur
Yüzbin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızı, 2012 yılında yüzbinde 4,29’dur. Diğer bir ifade ile her yüzbin kişiden dördü intihar etmektedir.

• Kaba intihar hızının en yüksek olduğu il Uşak’tır
Kaba intihar hızı illere göre incelendiğinde, 2012 yılında kaba intihar hızının en yüksek olduğu il yüzbinde 8,5 ile Uşak’tır. Uşak ilini yüzbinde 8,06 ile Kastamonu, yüzbinde 7,38 ile Iğdır ve yüzbinde 7,28 ile Aydın izlemektedir. Kaba intihar hızının en düşük olduğu il ise yüzbinde 1,6 ile Bartın’dır. Bartın ilini yüzbinde 1,7 ile Batman, yüzbinde 2,22 ile Van ve yüzbinde 2,24 ile Gümüşhane izlemektedir.

• Kaba İntihar Hızının En Yüksek ve En Düşük Olduğu 10 İl, Bartın

• İntiharlar en fazla yaşlı nüfusta görülmektedir
Yaşa özel intihar hızları incelendiğinde, yüzbinde 8,54 ile en fazla intihar olayı “75+” yaş grubunda görülürken en az intihar olayı yüzbinde 4,73 ile “35-39” yaş grubunda görülmektedir.

• İntiharlar yaş grubu ve cinsiyete göre incelendiğinde;
Yaş grupları arasındaki cinsiyet farklılığının belirgin olduğu görülmektedir. Tüm yaş gruplarında erkek intiharlarının kadın intiharlarından daha fazla olduğu görülmektedir. Cinsiyetler arasındaki farklılığın en yüksek olduğu yaş grubu “55-59”, en az olduğu yaş grubu ise “15-19”dur. Kaba intihar hızının en yüksek olduğu yaş grubu erkeklerde yüzbinde 15,22 ile “75+” yaş grubu iken kadınlarda yüzbinde 5,58 ile “15-19” yaş grubudur.

• Yaş Grubuna Göre İntihar Sayısı ve İntihar Hızları, 2012

Not. Toplam sayıya 15 yaş altı ve yaşı bilinmeyenler dahildir.

• 2012 yılında intihar eden kişilerin %53,1’inin intihar nedeni bilinmemektedir.
İntihar eden kişilerin %17,3’ü “hastalık”, %7,8’i “aile geçimsizliği”, %7,6’sı “geçim zorluğu”, %4’ü “hissi ilişki ve istediği ile evlenememe”, %2,1’i “ticari başarısızlık” ve %0,6’sı ise “öğrenim başarısızlığı” nedeniyle intihar etmiştir.

• İntihar nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde ;
Her iki cinsiyette de “hastalık” (erkek %15,9, kadın %20,9) birinci sırada yer alırken erkeklerde %10 ile “geçim zorluğu”, kadınlarda %9,1 ile “aile geçimsizliği” ikinci sırada yer almaktadır.

• İntihar edenlerin %50,7’si kendini asarak intihar etmektedir
2012 yılında intihar edenlerin %50,7’si kendini asarak intihar etmiştir. İntihar şekilleri arasında %24,9 ile “ateşli silah kullanmak” ikinci sırada, %10,3 ile “yüksekten atlamak” üçüncü sırada, %5,1 ile “kimyevi madde kullanmak” dördüncü sırada gelmektedir.

• İntihar şekilleri cinsiyete göre incelendiğinde;
Erkeklerin %51,5’i “kendini asarak”, %28,8’i “ateşli silah kullanarak”, %7,5’i “yüksekten atlayarak” intihar ederken, kadınların %48,6’sı “kendini asarak”, %17,3’ü “yüksekten atlayarak”, %15,1’i ise “ateşli silah kullanarak” intihar ettiği görülmektedir.

• İntihar eden kişilerin %31,7’si ilkokul mezunudur
2012 yılında intihar eden kişilerin %31,7’si “ilkokul mezunu”dur. İlkokul mezunlarını %20,6 ile “ilköğretim”, %16,4 ile “lise ve dengi okul” ve %7,7 ile “yükseköğretim” mezunları takip etmektedir.

İntihar edenlerin eğitim durumu ve cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde, “ilkokul”, “orta ve dengi okul”, “lise ve dengi okul” ile “yükseköğretim” mezunlarında erkeklerin oranının kadınlardan daha yüksek olduğu, “okuma ve yazma bilmeyen”, “bir okul bitirmeyen” ve “ilköğretim” mezunlarında ise kadınların oranının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir.

• En fazla intihar olayı evlilerde görülmektedir
2012 yılında intihar edenlerin %50’si “evli, %36,7’si “hiç evlenmemiş”, %5,9’u ise “boşanmış” kişilerdir. İntihar edenlerin medeni durumu ve cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde, erkeklerde en fazla “evli” olanların intihar ettiği görülürken, kadınlarda “evli” olanların yanında “hiç evlenmemiş” kadın intiharlarının da yüksek olduğu görülmektedir.

• 2013 Yılı İntihar İstatistikleri
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kayıtlarından 2012 yılına kadar derlenen intihar olayları, 2012 yılından itibaren ölüm belgelerinden elde edilen kayıtlar ile Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kayıtları da dahil edilerek açıklanmaktadır. Böylece intihar istatistiklerinin kapsamı genişletilmiştir. İntihar verileri kurumların idari kayıtlarından elde edilmekte olup kurumlardan geçmiş yıllara ait yeni gönderilen verilerle intihar istatistikleri güncellenmektedir. Bu haber bülteninde, 2012 yılına ilişkin intihar istatistikleri 31/05/2014 tarihi itibariyle güncellenerek verilmiştir.

• İntihar sayısı 3 189 oldu

Ölümle sonuçlanan intihar sayısı, 2013 yılında 3 189 oldu. İntihar edenlerin %72,7’sini erkekler, %27,3’ünü kadınlar oluşturdu.

• Kaba intihar hızı yüz binde 4,19 oldu
Yüz bin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızı, 2013 yılında yüz binde 4,19 oldu. Diğer bir ifade ile her yüz bin kişiden dördü intihar etti.

• Kaba intihar hızının en yüksek olduğu il yüz binde 9,33 ile Karaman oldu
Kaba intihar hızı illere göre incelendiğinde, 2013 yılında kaba intihar hızının en yüksek olduğu il yüz binde 9,33 ile Karaman oldu. Karaman ilini yüz binde 7,54 ile Ardahan, yüz binde 7,22 ile Bingöl ve yüz binde 7,09 ile Elazığ izledi. Kaba intihar hızının en düşük olduğu il ise yüz binde 0,74 ile Gümüşhane oldu. Gümüşhane ilini yüz binde 1,54 ile Rize, yüz binde 2,29 ile Tokat ve yüz binde 2,34 ile Yalova izledi.
  • Kaba intihar hızının en yüksek ve en düşük olduğu 10 il, 2013

• İntiharlar en fazla yaşlı nüfusta görüldü
Yaşa özel intihar hızları incelendiğinde, yüz binde 8,08 ile en fazla intihar olayı “75+” yaş grubunda görülürken en az intihar olayı yüz binde 4,56 ile “35-39” yaş grubunda görüldü. Kaba intihar hızının en yüksek olduğu yaş grubu, erkeklerde yüz binde 14,63 ile “75+” yaş grubunda, kadınlarda ise yüz binde 5,52 ile “15-19” yaş grubunda görüldü.

İntihar sayıları yaş grubu ve cinsiyete göre incelendiğinde, yaş grupları arasındaki cinsiyet farklılığının belirgin olduğu görüldü. 15 yaş altı intiharlar hariç tüm yaş gruplarında erkek intiharlarının kadın intiharlarından daha fazla olduğu tespit edildi. Cinsiyetler arasındaki farklılığın en yüksek olduğu yaş grubunun “25-29”, en az olduğu yaş grubunun ise “15-19” olduğu görüldü.

• Yaş grubuna göre intihar sayısı ve intihar hızları, 2013

• İntihar eden kişilerin %53,8’inin intihar nedeni tespit edilemedi
İntihar eden kişilerin 2013 yılında %53,8’inin intihar nedeni tespit edilemedi. İntihar eden kişilerin %16,1’i “hastalık”, %9,3’ü “aile geçimsizliği”, %6,9’u “geçim zorluğu”, %3,3’ü “hissi ilişki ve istediği ile evlenememe”, %1,9’u “ticari başarısızlık” ve %0,5’i ise “öğrenim başarısızlığı” nedeniyle intihar etti.

• İntihar edenlerin %50,9’u kendini asarak intihar etti
İntihar edenlerin 2013 yılında %50,9’u kendini asarak intihar etti. İntihar şekilleri arasında %25,5 ile “ateşli silah kullanmak” ikinci sırada, %9,4 ile “yüksekten atlamak” üçüncü sırada, %6 ile “kimyevi madde kullanmak” dördüncü sırada geldi.

• İntihar eden kişilerin %38,4’ü ilkokul mezunuydu
İntihar eden kişilerin 2013 yılında %38,4’ü “ilkokul mezunu” idi. İlkokul mezunlarını %14,2 ile “lise ve dengi okul”, %10,4 ile “ilköğretim” ve %9,9 ile “ortaokul ve dengi” mezunları takip etti.

• En fazla intihar olayı evli olan kişilerde görüldü
İntihar edenlerin %48,8’i “evli", %38,4’ü “hiç evlenmemiş”, %5,6’sı ise “boşanmış” kişilerdi. İntihar eden kişilerin medeni durumu ve cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde, erkeklerde en fazla “evli” olanların intihar ettiği görülürken, kadınlarda “evli” olanların yanında “hiç evlenmemiş” kadın intiharlarının da yüksek olduğu görüldü.

Kaynak-1 - Kaynak-2

Eski 02.01.2016, 09:53   #30
MariaPuder
Tam Üye

Ölümle sonuçlanmayan intihar vakalarına ilişkin istatistiksel verilere ulaşma imkanı var mı?

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
intihar, istatistikleri, türkiyede, yöntemleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler