Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.02.2023, 16:28   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 10 Kentte Üç Ay Boyunca OHAL İlan Edildi

10 Kentte Üç Ay Boyunca OHAL İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa'nın 119'uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hâl ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” diye konuştu.

KAYNAK VE video

Erdoğan, şöyle konuştu:

“BÜYÜK YIKIMA YOL AÇTI”

*Depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Uzmanlar iki depremi dünyada örneği olmayan yer hareketleri olarak tarif ediyor.

*Kırılan fayların genişliği itibarıyla da bu depremler benzerlerine göre çok geniş bir alanda büyük yıkıma sebebiyet verdi.

*Coğrafyamızın ve dünyanın büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile depremin ilk anından itibaren seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır.

*Çok sayıda artçı sarsıntının, hasar gören binalarda ortaya çıkardığı tehlikeler de çalışmaları olumsuz etkiliyor.

*Devletimizin tüm imkanlarını kullanarak vatandaşlarımızın desteği ile arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyoruz. 53 bin 317 görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor.

*Depremden kurtulan felaketzedelerin barınmadan giyeceğe, yiyecekten ısınmaya kadar tedbirleri de adım adım hayata geçiriyoruz. Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak bölgeye gönderildi.

*Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahiptir. Deprem bölgesine arama kurtarma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında halen zorluklar yaşanıyor.

*Bunun için zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmamasını telefon görüşmelerinin de acil dışında yapılmaması gerektiğini hatırlatıyorum.

*Felaketin yaşandığı her ilimize, mevcut yöneticilerimizi desteklemek için ilave vali ve kaymakamlar görevlendirdik.

Ülkemizin 81 vilayetindeki kamu kurumları yöneticilerinin tamamı, kendi şehirlerinde deprem bölgesiyle ilgili yürütülecek çalışmalar konusunda yoğun bir gayret içerisindedir. Ayrıca, her ilimizde bir bakanımız yürütülen faaliyetlere nezaret ediyor.

*Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay da AFAD merkezinde çalışmaların koordinasyonunu yürütüyor. Biz de sahadaki arkadaşlarımızla sürekli irtibat içinde, Cumhurbaşkanlığı Kriz Merkezi üzerinden gelişmeleri anbean takip ederek, gereken müdahaleleri yapıyoruz.

*Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

*Dün AFAD'ta yaptığımız basın toplantısında da ifade ettiğim gibi, ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahiptir.

*Çetin kış şartları sebebiyle, deprem bölgesine arama-kurtarma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında halen zorluklar yaşanıyor.

*Bunun için zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden ve deprem bölgesi içindeki yolları kullanmamasını, telefon görüşmelerinin de acil ihtiyaçlar dışında yapılmaması gerektiğini tekrar hatırlıyorum.

*Bölgedeki havalimanlarımızın bir kısmını sadece yardım uçuşlarına tahsis ettik. Sağlıkta, bölgeye 1.000'e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli, toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır.

*Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız, ihtiyaç halinde stoklarımızın güçlü tutulmasını sağlamak için kan bağışı yapıyor.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

*İçişleri Bakanlığımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize mensup güvenlik güçlerimizden çok sayıda personel, arama-kurtarma çalışmalarında görevlendirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Kara unsurlarındaki binlerce personelinin yanı sıra…

*Deniz kuvvetlerimizin 10 gemisi, Hava kuvvetlerimizin 54 yüksek kapasiteli kargo uçağı dahil Tüm imkanlarıyla arama-kurtarma, tahliye ve yardım malzemelerinin nakli çalışmalarında yer almaktadır. Emniyet teşkilatımız tüm unsurlarıyla zaten sahadadır.

*Jandarmamız binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, sahil güvenlik komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinin her yerinde görev başındadır. Güvenlik korucularımız da bu çalışmalara aktif olarak katılmaktadır.

“DEPREM BÖLGESİNDE 3 AYLIK OHAL”

*Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz.

*Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa'nın 119'uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hâl ilan etme kararı aldık.

*Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.

*Afetten etkilenen vatandaşlarımız şundan emin olsun ki; devleti tüm gücüyle çalışmaktadır. Zorlukları birer birer aşarak, kaldırmadık enkaz, karşılanmadık ihtiyaç bırakmayacak bir kararlılıkla devam ediyoruz.

Eski 07.02.2023, 17:05   #2
Insanlikarayan
Müdavim

Standart Cevap: 10 Kentte Üç Ay Boyunca OHAL İlan Edildi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
kaldırmadık enkaz, karşılanmadık ihtiyaç bırakmayacak bir kararlılıkla devam ediyoruz.

Görüntülü görüntüler tam tersini gösteriyor!.

Yardim yollari kullanilamaz hale gelmisken, Trabzondan Kara yoluyla yola cikan Yardim ekipleri, Yollarin Bozuklugu yüzünden ilerlemekte zorluk cekiyor!.

Itibardan Tasarruf olmaz diye söylenirken, bir Ucan Sarayinadami kiyamadin, Yardima yetismesi gereken ekibi tasimakta direniyorsun?.

PKK Itlerini Dagdan indirirken, olagan üstü caba israf edip, Davul zurnayla indirdin!.

Milletimiz Ölmekte, halen Ohal ilan edip, Yardim ekiplerinin önüne engeller dikmektesin!.

Besli Cetenin yaptigi Beton Mezarlarda yikilmis durumda, önündetek bir agir arac yok!.

Burada hava sartlarinca her saniyeye muhtac var!.

Sicak Kultugundan Ohal ilan etmekleolmayacak is bu!.

Imkanlarim ve sartlarim baska türlü olsaydi, 5 tonluk Kirkolarimla, 10 Tonluk Ekipmanimla 4000 Kilometre uzakliktan hemen yola cikardim!.

Orada Sicak Koltukta oturacagina, bari Millete Orduya Engel olma!.

Milletimizin her ele Muhtaci var!.

Besli Cetenizle Beton Mezarliklari hale getirdiginiz Sehirlerimizin yani basi, Köylerimizden bile bir haber yok!.

Colugunu Cocugunu kaybeden AKEPE Yöneticileriniz bile sizleri Lanetliyor!.

Bunlari duymamak, duydurmamak icinmi Ohal ilan ettiniz?.

Mobil Kran bile acilen temin edebilirdim!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 08.02.2023, 08:07   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

OHAL deyince bu surat mıh gibi aklımda.

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.02.2023, 08:15   #4
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

OHAL deyince bu surat mıh gibi aklımda.

Görüntüye tahammülüm olmadigi icin alintidan sildimde, su Ohal davasi düsündürdü!.

Bunu Rantci Besli Cetenin yapacaklarini bulandirmak icin yapiyor acaba?.

Önümüzdeki haftalarda bunlarada aciklik getirilir galiba!.

Burnum beni Kolay Kolay Aldatmaz!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.02.2023, 16:55   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Görüntüye tahammülüm olmadigi icin alintidan sildimde, su Ohal davasi düsündürdü!.

Bunu Rantci Besli Cetenin yapacaklarini bulandirmak icin yapiyor acaba?.

Önümüzdeki haftalarda bunlarada aciklik getirilir galiba!.

Burnum beni Kolay Kolay Aldatmaz!.
Dün haberleri izlerken çıktı, çok tuhaf buldum. Kendisi O HAL olmuş.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
boyunca, edildi, kentte, ohal, İlan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler