Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Maksat Muhabbet Olsun > Duygularımız

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.05.2021, 12:10   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ben Genç Olmanın Ne Olduğunu Bilirim

Ben genç olmanın ne olduğunu bilirim

www.youtube.com/watch?v=6-3f2I4H2t8

Kimse ne yaşlılığın ne de ölümün önüne geçemez. O halde yaşlıları görünce baştacı etmeliyiz. Niçin mi? Kökleri olmayan ağaç kuruyup meyve vermediği gibi, annesine babasına, bir adım ileri dedesine ninesine değer vermeyenler onların değerini bilmeyenler kendilerinin de değersiz olduklarını ortaya koymuş olurlar. Aslında inançlı insanlar için büyükler bir nimettir. Onların tebessümleri insan olanı, rahatlatır. Dünyada geçmişine en çok bağlı millet olarak bizler, neden günden güne yaşlılarımızı hor görüyoruz? Yaşlılar huzurevlerine layık insanlar değillerdir. Siz evinizin eşyasından daha çok yaşlıların tecrübesine, güler yüzüne, güzel bakışlarına muhtaç olduğunuzu hissetmedikçe, hayatın bir anlamı olmaz. Yaşlı insan yaşarken onu hor görüp, öldükten sonra mezar başında ağlamışsın, yok efendim mezar taşını şu mermerden yaptırmışsın, neye yarar? Bu davranışlar olsa olsa züğürt tesellisi olur.

Yaşlı insanın gençlikteki yeteneklerinin bir kısmı zayıflar, eski gücü azalır, fakat bunun karşılığında bilgelik ve ağır başlılık artar, mantıklı ve doğru düşünme daha sağlıklıdır, muhakeme güçlüdür. Onlar daha tutarlı, hoşgörülü ve sabırlı olurlar.

Yaşlandıkça insanlar iyice hassaslaşıyor daha duygusal daha kırılgan daha titiz oluyorlar. Kendi yakın ve uzak çevreleri özelliklede eskiden emek verdikleri kişiler tarafından sık sık aranmak, sorulmak istiyorlar. Aranmayı, sorulmayı kim istemez? Ama yaşlı insanlar bunu diğer insanlardan daha çok arzu ediyorlar. Aranıp, sorulmasa darılıyorlar, kırılıyorlar. Bâzen kırgınlıkları uzun sürebiliyor, küsüyorlar. Bu sebeple onları sık sık aramalı, hatırlarını sormalı sağlık problemleriyle ilgilenmelidir. Hem zâten bu insanlığın bir gereğidir.

Onlar yaşları ilerledikçe eski hallerinden farkı hâleti rûhiye çerisinde olurlar. Ufacık hâdiselerden hemen ağlayıverir küçük bir olumsuzlukta hemen kızıverirler. Yaşları gereği yürekleri daha bir rakikleşir, alınganlaşır, çabuk üzülür çabuk kırılırlar. Sonra tâmir etmesi de uzun zaman alır. Yaşlı gönlünü kırmamak gerektir.

Günümüz şartlarında her şeyde bir bozulmuşluk yaşanıyor bizim inanç değerlerimizde yaşlılarımıza hürmet edilir, saygı duyulur. Hürmet ve saygıyla elleri öpülüp, dertleri dinlenmeli, azıcık nazlarına katlanmalıdır, zira onlar da yıllar önce nice nazlara katlandılar. Kendileri gibi sağlık problemleri de önemsenmeli.

**

Aşağılan, horlanan, alay konusu yapılan, yaşamdan zorla soyutlanmak istenen yaşlılar adına birkaç söz söylemek benim için kaçınılmaz bir görev.

Önce memur ve işçi emeklilerine tanınan sosyal haklar aşama aşama kısıtlandı. Sonra, asalaktan başka bir şey olmayan birileri kalktı emekli aylıklarına göz dikti. Öyle bir hava yaratıldı ki şu emekliler olmasa Türkiye ekonomik olarak düzlüğe çıkacak. Hal böyle iken yalnızca yaşlılara sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu yasağın yalnızca yaşlılar için konulması, kültürel besin kaynağı yüzeysel TV yayınlarından öteye geçmeyen, bilimsel eğitim yüzü görmemiş kitlelerde bu salgının kaynağı sanki yaşlılarmış gibi bir algının doğmasına neden olması kaçınılmazdı. Nitekim öyle oluyor. Elbette sonuç, yaşlıların suçlanması, dışlanması, alay konusu olması olacaktı. TV ekranlarında izliyoruz bütün bunları.

Senin sözcük dağarcığın bile küçük mü küçük. Birkaç yüz sözcükle yaşamını sürüklersin Çoğu sözcüğü hiç duymamışsındır bile. Örneğin, "ışıldak", "ihtikar", "mütekait" nedir, biliyor musun? Bilemezsin, çünkü sen İkinci Dünya Savaşı'nı yalnızca Hollywood filmlerinden belki bilebilirsin. ama benim çocukluğum o yıllarda biçimlendi. Sen açık oy - gizli sayım nedir bilemezsin. Ama bizler o seçim günlerini de yaşadık. Sen Celal Bayar'ın kim olduğunu çok büyük bir olasılıkla belki bilmiyorsun, ama ben 1950 seçimi sonrası onun elini öptüm.

Evet, yaşlılar tutucu olur. Öğrenme yetenekleri azaldığı için genellikle birikimlerine dayanarak yaşamlarını sürdürmek eğilimindedirler. Bu, yaşlıların en büyük "zaaf"ıdır. Ne var ki, Türkiye'de benim ve benim gibi olanlar için bu "zaaf", bir üstünlük, bir"meziyet"tir. Çünkü tutunduğumuz birikimlerimiz Kemalist Cumhuriyet'in ta kendisidir. Yeni yetme "yükselen değerler" değil! Yaşlıları kovalayan, aşağılayan sen! Sen sadece cep telefonu tutsağısın. Kapitalist emperyalizmin "dijitalizm"inin kölesisin!...

Şunu iyi bilin: Bizler bu dünyadan çıkıp gittikten sonra, bu bozuk eğitim düzeni, yobazlık, cahillik yüzünden geçmişle bağlarınız tümden kopacak. İşte o zaman nereden gelip nereye gittiğini bilmeyen, bu yerkürede nerede durduğunu algılayamayan bireylerden oluşan toplumsal bunaklık olacak.
5 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 18:05   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Ben Genç Olmanın Ne Olduğunu Bilirim

Güzel bir yazı eline sağlık. Şarkı da çok güzel.

--

Şu videodaki filmin hangi film olduğunu bir türlü bulamadım.

Bilgisi olan söyleyebilir mi?
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 18:42   #3
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Güzel bir yazı eline sağlık. Şarkı da çok güzel.

--

Şu videodaki filmin hangi film olduğunu bir türlü bulamadım.

Bilgisi olan söyleyebilir mi?
Mar Adentro (İçimdeki Deniz) filmi olarak biliyorum.

---

Şarkıyı çok seviyorum

Eski 05.05.2021, 18:45   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

---

Şarkıyı çok seviyorum

Uzun zamandır arıyorum. Teşekkürler.
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 21:52   #5
Ben kimim
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

---

Şarkıyı çok seviyorum

Evet, Mar Adentro (İçimdeki Deniz)
3 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.2021, 12:59   #6
torontati
Yasaklı Üye

İçimdeki Deniz
torontati'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilirim, genç, olduğunu, olmanın

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler