Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Engelliler Hakkında Bilgi ve Haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.12.2011, 15:33   #1
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaynaştırma Nedir?

Kaynaştırma,özel gereksinimli öğrencilerin,normal öğrencilerin devam ettiği eğitim ortamlarında(normal anaokulu,normal ilköğretim vb.)eğitilmesidir.

Özel eğitim ortamlarını normal akranlarla bir arada bulunma yerine göre ;
1-Yatılı özel eğitim okulu

2-Gündüzlü özel eğitim okulu

3-Normal okul bünyesinde özel sınıf

4-Normal okul bünyesinde normal sınıf (kaynaştırma)

En az kısıtlayıcı ortam terimi:Özel gereksinimli öğrencinin normal akranlarıyla,eğitim gereksinimlerinin en üst düzeyde karşılanacağı eğitim ortamıdır.
Buna göre yukarıda sıraladığımız eğitim ortamlarının içinde en az kısıtlayıcı ortam normal okul bünyesinde normal sınıf yani kaynaştırma sınıfıdır.

Kaynaştırma Hazırlık Etkinlikleri

Sınıf öğretmeninin kaynaştırmaya hazırlanması

Sınıf öğretmeni;
  • Kaynaştırmanın özürlü öğrencinin hakkı olduğuna inanmalı,
  • Kaynaştırmanın gerekleri yerine getirildiğinde başarıya ulaşılacağını bilmeli,
  • Kaynaştırma esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun karşısında çaba göstermesi gerektiğini bilmeli,
  • Çıkabilecek sorunlar karşısında işbirliği yapması gerektiğini bilmeli,
  • Sınıflarına kaynaştırma öğrencisi verileceğinden haberdar olmalı,
  • Özürlü öğrencinin özür tür ve grubunu bilmeli,

Özürlü Öğrencinin; özrü, özellikleri, gereksinimleri, uygulanabilecek öğretim yöntemleri ve ailesi hakkında bilgi sahibi olmalı,

Ayrıca okul idarecisi ve personelinin de kaynaştırma öğrencisi için gerekli hizmetlerin ve araç-gereçlerin sağlanmasında sınıf öğretmenine destek olması gerekli,

Okul personeli ve öğrencileri de özürlü öğrenci hakkında bilgilendirilmeli,

Okul yönetimi ve tüm personeli özürlü öğrencilerin normal eğitim ortamlarında eğitim görme hakkına saygı duymalı ve kaynaştırma öğrencisini bir yük olarak görmemeli.

Hiç Birimiz Özürlü Olmayı Seçme Hakkın Sahip Değiliz...

Sınıftaki normal öğrencilerin kaynaştırmaya hazırlanması

• Özürlü öğrenci kaynaştırılacak sınıfa gelmeden önce sınıftaki diğer öğrencilere bir bilgilendirme dersi yapılmalı. Bu derste:
  1. Özürlü öğrencinin özellikleri
  2. Gereksinimleri
  3. Özürlü öğrencilerle ilgili duygu ve düşünceleri,
  4. Özürlü öğrenciyle benzerlikleri ve farklılıkları,
  5. Özürlü öğrenciye yardım etmek için neler yapabilecekleri,
  6. Özürlü çocuğunun gelecek yaşantısı hakkında kısaca bilgilendirme, yapılmalıdır.

Özürlü öğrenci ile ilgili bilgiler şunları içermelidir .

1-Kaynaştırılacak öğrencinin yaş,cinsiyet,fiziksel görünüm gibi özellikleri,

2-Kaynaştırılacak öğrencinin zorluk çektiği alanlar(öğrenme,konuşma v.s.)

3-Kaynaştırılacak öğrencinin yaşadığı zorlukları yenmek için sınıfta nelerin yapılabileceği

4-Öğretmenin kaynaştırma öğrencisinde gerçekleştirmeyi planladığı genel hedefler

5-Öğretmenin kaynaştırma öğrencisine ilişkin olarak diğer öğrencilerden beklentileri.

Kaynaştırma sınıfının ve okulunun hazırlanması

• Sınıfta oturacağı yer özür tür ve derecesine göre düzenlenmeli,
  • Kullanılacak araç ve gereçler belirlenirken özür grubuna dikkat edilmeli,
  • Okulun bina itibariyle özürlü çocuğun özür tür ve grubuna göre düzenlemesi yapılmalıdır.

Öğretmenin etkili sınıf yönetimi etkinliklerini kullanması

• Sınıf kurallarının öğretmesi
  • Öğrencilerin uygun davranışlarının değiştirilmesi
  • Eğitim ortamının çekici olması

Destek Özel Eğitim Hizmetleri

Özel eğitim destek hizmetleri,kaynaştırma uygulamaları sırasında gerektiğinde özel gereksinimli öğrenciye ve gerektiğinde de normal sınıf öğretmenine yardımcı olmak amacıyla,var olan ve özel eğitim uzmanlarınca sunulabilecek hizmetlerdir.Destek özel eğitim hizmetleri;
  • Kaynak odada eğitim
  • Sınıf içi hizmetleri
  • Özel eğitim danışmanlığı

Kaynak Odada Eğitim

Kaynaştırma öğrencisinin gereksinim duyduğu alanlarda öğrenciye destek sağlayarak öğrencinin o dersle ilgili olarak başarabileceği en üst düzeye gelmesini sağlamak için verilen eğitim hizmetidir.

Kaynak oda normal eğitim okullarında özürlü öğrenciye destek hizmet sağlamak amacıyla hazırlanmış bir sınıftır.Bu sınıfta özel eğitim öğretmeni çocuğun ihtiyaç duyduğu derse bireysel ve grup eğitimi verebilmektedir.

Ancak kaynak oda eğitiminin başarıya ulaşabilmesi için özel eğitim öğretmeni ve sınıf öğretmeninin ortaklaşa hareket etmesi gerekmektedir.

Sınıf İçi Yardım

Kaynaştırma öğrencisinin sınıfına özel eğitim öğretmeninin girerek sınıf öğretmenine yada kaynaştırma öğrencisine hizmet sunduğu eğitim türüdür.Bu yardım türünde özel eğitim öğretmeni sınıf öğretmenini grup ya da bireysel ders anlatırken izleyerek uygun destek eğitimini verebilir.

Örnek: Sınıf öğretmeni ve özel eğitim öğretmeni eğitim programını birlikte hazırlayabilirler.Bu şekilde çocuğun ne zaman grupla ne zaman bireysel ders alacağı planlanmış olur.

Sınıf içi yardım uygulamasının başarılı olabilmesi için sınıf öğretmeni ve özel eğitim öğretmeninin beraber çalışması ve başarılı olabileceklerine inanmaları gerekir.

Özel Eğitim Danışmanlığı

Sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıf öğretmeninin kaynaştırma öğrencisine ilişkin aldığı danışma hizmetidir.Özel eğitim danışmanlığı bu konuda uzmanlaşmış özel eğitimciler tarafından yapılmalıdır.Özel eğitim danışmanlığında sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıf öğretmeninin öğrencisinde bulunan davranış problemleri,öğrenme güçlüğü ve v.s.konularında uzmandan yardım alamsı durumudur.Özel eğitim danışmanı hem bireyselleştirilmiş eğitim planı hem de öğretim yöntem ve teknikleri,problem davranışı ortadan kaldırma yöntemleri konusunda sınıf öğretmenine danışmanlık yapmalıdır.

Sevgili Eğitimciler Kaynaştırm Uygulamasının Başarıya ulaşabilmesi İçin Destek Özel Eğitim Hizmetlerinin Sağlanması Şarttır.

Kaynaştırmanın Yararları

Sınıf öğretmenine yararları

• Öğretmenlik bilgi ve becerilerini arttırmaktadır.
  • Özür grupları hakkında bilgi sahibi olmaktadır.
  • İnsan ilişkilerinin gelişmesi anlamında etkilidir.

Özürlü öğrenciye yararları

• Normal öğrencilerle işbirliği ve uyum içinde çalışma alışkanlığı kazanırlar.
  • Normal öğrencilerden olumlu davranışlar edinmeleri(model alma)kolaylaşır.
  • Sosyalleşmelerini ve topluma var olduklarını fark etmelerini kolaylaştırır.

Normal öğrenciye yararları

• Bireyler arasındaki farklılıklara karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalarını kolaylaştırır.
  • Özürlü çocuk ve normal çocuklar arasında işbirliği ve yardımlaşma becerisi kazanılır.
  • Özürlü bireyler hakkında bilgi edinirler.

Anne ve babalara yararları

• Anne babalara moral verir ve onları çaba sarf etmeye yönlendirir
  • Çocuklarını kabullenmeleri anlamında etkilidir.
  • Normal çocukların aileleriyle tanışıp işbirliği içine girmelerine sebep olur.

Nazan Bekiroğlu
5 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.12.2011, 17:48   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Kaynaştırma Nedir?Faydaları Nelerdir?

Yapılmalı, edilmeli, özel eğitilmeli deniliyor da, yurdumuzda özel eğitilip öğretilmesi gereken çocuklara ne denli önem veriliyor acaba...
Burada, bırakın engellilerin, yavaş öğrenen ve problemli çocukların üzerinde tek tek durulan ayrıca okullar var. ''Förderschule''
Eski 18.12.2011, 18:31   #3
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Standart Cevap: Kaynaştırma Nedir?Faydaları Nelerdir?

Evet malesef ki tabular var,bunları yıkmak da bizim görevimiz Canan Abla ilerde elimden ne geliyorsa yapacağım..

Nazan Bekiroğlu
2 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.07.2014, 15:52   #4
Mihri Sultan
Uzman Üye

Standart Cevap: Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Özel eğitim gerektiren çocukların diğer öğrencilerle aynı sınıfta eğitim gördüğü sistem. Bu öğrencilerin sınavları hatta ödevleri daha farklı uygulanıyor. Benim iki tane özel gitar dersi verdiğim otizmli öğrencim var. Bu çocukların maddi imkanları çok iyi en iyi okullarda kaynaştırma eğitim alıyolar ama bunların paraları var. Diğer kaynaştırma okullarında ise hem psikolojik hem sosyal tecrit yaşayan çocuklar var. Ülkemizde üzgünüm ama sistem henüz oturmadı.
Eski 24.09.2014, 10:54   #5
Neria
Benden Öte Benden Ziyade

Standart Cevap: Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Maaalesef ki günlük yaşantımızda bile engeli olan kardeşlerimize bazı insanlarımızın acıyarak,küçükseyerek hatta vebalıymıs gibi kaçarak yaklastıgı bir ülkede yaşıyoruz
hiç birimiz onların iç dünyalarını bilemeyiz ve anlamak adına girişimimiz olmuyor eğri oturup doğru konuşmak lazım...
herkes bir engelli adayı ve konuda bahsedılen uygulamaların hayata gecirilmesini amacına ulasmasını can-ı gönülden temenni ederim
konu ve bilgilendirme için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kaynaştırma, nedirfaydaları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)