Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Akdeniz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.07.2011, 16:04   #1
Lilium
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Kaputaş Plajı (Antalya)

Kaputaş plajı Kalkan ve Kaş arasında , Kalkana 7 km mesafede, yol mesafesinden oldukça aşağıda olan bir plaj olup, kum ve çakıl karışımı bir kumsalı ile size Akdeniz in tüm renklerini sunan bir plajdır.

Yer altından akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir. Karayolundan 187 basamak inilerek plaja ulaşılır.

Kaputaş plajında çok fazla büfe, vs tarzı alış veriş alanları bulunmamaktadır. Bu anlamda kendi yiyeceginizi plaja gelirken yanınızda getirmeniz yararınıza olacaktır.

Kaputaş plajında bir adet mağarada bulunmaktadır. Mavi Mağara ismi verilen bu mağarada eskiz zamanlarda fokların barınak merkezi olduğu düşünülmektedir. Bu mağaraya karadan ulaşım imkanı yoktur. Sadece deniz üzerinden tekneler ile gezilebilmektedir. Kaş'ta katılacagınız tekne turları sizi buralara getiriyor.

Antalya'nın bilindik iki noktası arasında Kaş ile Kalkan arasında yer alan Kaputaş plajına ulaşım oldukça kolaydır. Kaş'a 19 km olan bu plaj Kalkan'a ise sadece 7km uzaklıkta bulunmaktadır. Yol üzerinde aracınızı parkettikten sonra 187 adet basamaktan oluşan merdivenleri inmeniz gerekir. Fakat bu merdivenlerden inerkende çıkarkende yorulmazsınız, çünkü öyle eşsiz bir manzara eşliginde inersinizki.

Kaputaş plajına ulaşım oldukça kolaydır, özel aracınız yoksa ayrıca Kaş ve Kalkan'dan hareket eden dolmuşlar ilede buraya kolayca gelebilir, akşam saat altıdaki son araç ile Kaş'a dönebilirsiniz.

2008 yılında Bir tatil dergisi tarafından dünyanın en sexi plajları arasında gösterilmiş olan ünlü bir plajdır.

Eski 12.07.2011, 16:16   #2
Lilium
Müdavim

Standart Cevap: Kaputaş Plajı | Antalya

Eski 12.07.2011, 17:25   #3
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Geçen Kaş dönüşü durup fotoğraf çekmiştim burada. Sonra da adını unutmuştum. Neyse ki feyste hatırlayanlar oldu

O tarafların sahili daha bi güzel be
Eski 12.07.2011, 17:31   #4
Lilium
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi emilio santos Mesajı göster
Geçen Kaş dönüşü durup fotoğraf çekmiştim burada. Sonra da adını unutmuştum. Neyse ki feyste hatırlayanlar oldu

O tarafların sahili daha bi güzel be

Adını ilk kez duydum ama bayıldım denizin güzelliğine

Orada olmak vardı ya

Eski 12.07.2011, 23:13   #5
Basakca
Müdavim

Demek ki benim adımı mı basmamı bekliyorlarmış en seksi plaj seçebilmeleri için...

Bir Patara plajını bir de burasını unutmak mümkün değildir. Dediğin gibi şimdi orada olmak vardı ya...

Ellerine sağlık, teşekkürler Lilium....

11 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2011, 14:12   #6
Öykü
Müdavim

Memleketimi çok ama çok özledim ben. Orada olmak vardı ya Teşekkürler lilium.
Eski 11.03.2012, 14:17   #7
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Cemkan araba ile duracak yerler mevcut. Yol üzerine rahatlikla aracini birakabilirsin fakat ah o merdivenler, hele bir de tepende Temmuz-Agustos günesi varsa, yukari cikana kadar imanin gevriyor

Kas'tan ve Kalkan'dan buraya sefer yapan dolmuslar da var. Yalniz dönüs saatini iyi ayarlamak lazim, en son ne zaman geldigine dair.

Kemer'den itibaren Kas, Kalkan bu güzergah üzerinde cok güzel (sanki kisiye özel) plajlar var. Arabayla giderken yaninizdaki manzara sizi mest eder. Sadece yolun bir kismi cok virajlidir.
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.2012, 10:30   #8
Mediter
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Kaputaş Plajı | Antalya

Hem görevim gereği, hem de denize olan aşkımdan dolayı, Hemen hemen Türkiye'nin tüm kıyılarını gezmiş bir amatör dalgıç olarak 30 yıl kadar önce Kaş-Kalkan yolundan bir arkadaşım ile geçerken Kaputaş Plajı, her denizseveri çarptığı gibi beni de çarpmıştı. Karşıkonulamaz bir hipnozun etkisiyle arabamızı yolun kıyısına çekmiş, Bu egzotik ve fantastik plaja çekilircesine 35-40 metrelik sarp uçurumdan (o zamanlar merdiven yoktu, plaj bakirdi) değme dağcılara taş çıkartırcasına plaja inerek Akdeniz'in sihrine kendimizi bırakmıştık. Neden sonra kendimize geldiğimizde, uzun ve yorucu bir tırmanış sonucunda, kan ter içinde yola ulaşabilmiştik, ama yine de içimizde Everest'e tırmanmış muzaffer dağcıların gururu ve sevinci vardı.

Bu doğa harikası plajın büyüsüne, hala Kaş-Kalkan yolundan her geçişimde kapılır, iki elim kanda olsada , iner kendimi renk cübbüşü sulara bırakırım.

Kaputaş Plajı hakkında arkadaşlar bir çok bilgiyi vermişler, bir kaç bilgi de ben eklemek istedim:
Öncelikle burada bir işletme söz konusu değil, bu nedenle çeşitli ihtiyaçların birlikte getirilmesi gerek,
Yukarıda, yol kenarında ,yaklaşık 20-25 otonun park edilebileceği kadar bir (cep otopark) otoparkı var. Otopark tatilcilerin indiği plajın çok yukarısında kaldığı için ve resmi bir otopark güvenliği olmaması nedeniyle (yaz sezonu boyunca) Jandarma otopark bölümünde devriye gezerek taşıtların ve turistlerin güvenliğini sağlıyor.

Kaputaş Plajı görsel çekiciliği ile (bence de) Dünya'nın en sexi veya en fantastik plajı olmaya adaydır.
Ama denizi açısından aynı mükemmelliği iddia etmek mümkün değil;
1-Küçük bir koy olması ve koy girişinin açık denize bakması nedeniyle dalgasız zamanına rastlayarak yüzme zevkini çıkarabilmek ender bulunabilir.
2-Suyu çok tuzludur.
3-Küçük çocukları tehlikeye atabilecek derecede birden derinleşmektedir.
4-Kaş ve Fethiye arasındaki hemen hemen tüm koylarda görülen deniz akıntısı nedeniyle hem suda akıntı oluşmakta, hem de yukarıdan bakılınca berrak görülen deniz, akıntı ve dalga nedeniyle oluşan köpükçükler nedeniyle bulanıkmış hissi uyandırmaktadır.

Kısacası yüzmek için pek uygun olmasa da, başta da belirttiğim gibi, Tüm kıyılarımızı gezmiş ve dalmış bir deniz aşığı olarak (Görsel çekicilik açısından) KAPUTAŞ PLAJI , (sexilik mi dersiniz, egzotiklik mi dersiniz, yoksa fantastik mi dersiniz bilemem ama) Türkiye'de 1 NUMARADIR.
Eski 22.04.2012, 11:47   #9
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kattiginiz ek bilgiler icin cok tesekkürler mediterraneeagle.

Antalya'da tatil demek, Antalya'nin merkezinde bir tatil düsünmek olmamali. Arabasi olanlar icin kesfedilecek o kadar güzel yerler var ki, insan nerede duracagini sasirir.
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.04.2012, 23:13   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi mediterraneeagle Mesajı göster

Kısacası yüzmek için pek uygun olmasa da, başta da belirttiğim gibi, Tüm kıyılarımızı gezmiş ve dalmış bir deniz aşığı olarak (Görsel çekicilik açısından) KAPUTAŞ PLAJI , (sexilik mi dersiniz, egzotiklik mi dersiniz, yoksa fantastik mi dersiniz bilemem ama) Türkiye'de 1 NUMARADIR.
Madem tüm kıyıları gezmişsiniz, konusu açılmış diğer kıyı bölgelerimiz için de gözlemlerinizi bekleriz..

Güzel ve yararlı ek bilgiler için de teşekkürler..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kaputaş

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)