Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Doğu Anadolu

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.02.2013, 05:30   #1
Gulbade
DadLuCadI..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Vanadokya (Van)

VANADOKYA

Van’a 120 kilometre uzaklıktaki Başkale İlçesi’nin Yavuzlar Köyü’nde, Kapadokya’daki yapılarla aynı özelliği göstermesi nedeniyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlileri’nce “Vanadokya” olarak anılan bölge, idareci ve akademisyenler tarafından önemli bir turizm potansiyeli olarak görülüyor.

Başkale Kaymakamı Mustafa Çoğgün, ilçede son üç yıl içinde gözle görülür bir gelişme yaşandığını, bu gelişmeye olumlu ivme kazandırma arzusunda olduklarını söyledi.

Çoğgün, ilçede keşfedilmeyi bekleyen birçok güzellik bulunduğunu belirterek, şunları anlattı: “Başkale’de, turizm değeri taşıyan birçok yapı mevcuttur. Bunlardan biri de Yavuzlar Köyü’ndeki peri bacalarıdır. Kapadokya bölgesine önemli bir gelir sağlayan bu yapılar, ilçemiz açısından da önemli bir turizm değeri taşımaktadır. Ancak, ilçemiz çok iyi tanınmadığı için bu bölgede turizm amaçlı değerlendirilememektedir. Bu yüzden ilçenin iyi bir tanıtıma ihtiyacı vardır. İlçemiz önemli bir turizm yeri haline gelebilir.”

Öğretim üyesinin görüşü

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, Yavuzlar Köyü’nde, Kapadokya’daki gibi jeolojik yapılar altında oluşan peri bacalarının, yarısı İran’da, yarısı Türkiye’de bulunan Yiğit Dağı volkanının ürettiği püskürme kayaçlarının aşınmaları sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Köse, Yavuzlar Köyü’nde önemli turizm potansiyeline sahip bölgenin, Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim görevlileri arasında “Vanadokya” olarak adlandırıldığını belirterek, buradaki peri bacalarının etrafının yüksek dağlarla çevirili olması nedeniyle Kapadokya’daki yapılar kadar aşınmadığını vurguladı.
VANADOKYA

TRAVERTENLER

Kaynak
Eski 27.02.2013, 06:54   #2
Boyacikoylu
Üye

Standart Cevap: Van-Vanadokya

Ben her zaman dillendirir ve "'En yakınımızda sandığımız unsurlarla ilgili' olmak üzere dahi o denli az, hatta neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz" derim.

Mesela "Şehir ve Adam" adlı bir dizi olmasaydı, belediye başkanlarının aynı zamanda, ABD'deki kasabaların güvenliğini sağlamakla görevli şeriflerin ita amirleri pozisyonunda bulunduklarını bilemeyecektik.

Doksa'nın, Yunanistan'daki Türkler tarafından kurulup da amatör liglerde top koşturan 17 takıma en yakın pozisyonda bulunan profesyonellik tecrübesine sahip tek ekip konumunda yer aldığı ve bu belirttiğim durumundan dolayı da bahsini geçirdiğim 17 amatör takımın gözünde, futbolcularının kendilerini sergileyip dışa açılabilecekleri bir ortamı meydana getirdiği meselesinin bilgi dağarcığımıza yerleştirilmişliği keyfiyetiyle alakalı bir şekilde ise internete teşekkür etmeliyizdir.

Yine mesela ben kalkıp da size, "ABD'deki kızılderili kabilelerinin mensuplarına pasaport verme yetkisine sahip bulunduklarını biliyor muydunuz?" şeklinde bir soru yöneltsem, büyük bir ihtimaldir ki bu yönelttiğim soruya alacağım cevabı "hayır" meydana getirecektir. Peki ben bunu nereden mi bilmekteyimdir? "Türkiye'yi ziyaret etme işini İstanbul'a gelmek suretiyle başlatan kızılderili bir ilkokul öğretmeni ile ilgili" olarak Cumhuriyet'te yayınlanan bir habere ait metin kısmını okumuşluğumdan dolayı bilmekteyimdir.

Bu yukarıda yazılanlar da insana, "İşte buyrun yurdumuzun Van bölgesinde Kapadokya'daki Peri Bacaları'na benzeyen bir oluşum daha bulunmaktadır ve bizim de bu durumdan haberimiz yoktur" dedirtecek türden bir bilgiyi ihtiva etmektedir.
Eski 20.02.2014, 21:14   #3
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Standart Cevap: Van-Vanadokya

Kapadokya olmuş Vanadokya... Böyle bir yerin olduğundan bile haberim yoktu..

Teşekkürler Gülbade...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
öğretim, Önemli, turizm, vanadokya, vanvanadokya, yavuzlar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)