Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Doğu Anadolu

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.01.2011, 21:23   #11
Lilium
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: 4*4 lük Şehir (44) | Kayısı Kenti Malatya

Atatürk'ün Malatya'ya Gelişleri

Büyük Önder Atatürk, Ege Vapuru ile 12 Şubat 1931 günü Mersin ilimize gelmiş, aynı gün saat 18.00'de özel treni ile yeni hizmete açılan Fevzipaşa-Malatya demiryolunu takip ederek Malatya'ya gelmek üzere harekete geçmiştir. 13 Şubat 1931 günü saat 17.30'da Malatya garına gelen Atatürk, burada büyük bir törenle karşılanmış, halk büyük bir sevgi ve saygıyla bağrına basmıştır. O gün ilimizin büyük caddeleri ve resmi daireler bayraklarla donatılarak şükranlarını ifade etmişlerdir.

Mustafa Kemal, trenden indikten sonra hem Malatya halkını görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etmek, hem de demiryollarının önemini belirtmek üzere o dönemin başbakanı İsmet İnönü'ye çekilmek üzere Malatya valisi sayın Mehmet Tevfik'e bir telgraf vermiştir.

Atatürk telgrafında şöyle diyordu; "Başvekil İsmet Paşa Hazretlerine, Yeni yapılan tren yolu ile Malatya'ya vardığım bu günde size takip ettiğiniz pek isabetli imar faaliyetlerinden dolayı, bir daha tebrik ve takdirlerimi arz ederim efendim. Malatya - 13 Şubat 1931
Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal" Tren garından ayrılan Atatürk, otomobile binmedi, İstasyon virajına kadar Malatya halkı ile birlikte yaya yürüdü. Daha sonra yeni açılan Atatürk caddesini otomobili ile geçerek, bugünkü "Atatürk Evi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü" binası olarak kullanılan o günkü adı ile "Türk Ocağı" binasına geldi.

Atatürk, burada halka hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;
"Malatya'yı görmek, Malatya'lılarla daha çok görüşmek için bu kadar zaman yeterli değildir.
İleride daha uygun bir zamanda belki Başvekil İsmet Paşa ile gelip, sizlerle görüşmek fırsatını bulurum."
Malatya Belediye Başkanı Mustafa Naim (Karaköylü), Atatürk'e hiç olmazsa Malatya'da birkaç gün kalmasını arz edince;

Atatürk demiryollarının önemini belirten şu konuşmayı yaptı:
"Arkadaşlar, önemli bir ilimizin merkezine bizi getiren, demiryolu olmuştur. Bugüne kadar bu önemli ve feyizli Malatya'ya gelmek isteyenler, bu medeni vasıtanın bulunmamasından dolayı isteklerine kolaylıkla muvaffak olamamışlardır. Yeni eser bu genel isteği tatmin edecektir, ümidindeyim. Türkiye Hükümeti'nin tespit ettiği projeler dahilinde belirli zamanlar içinde, vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Bütün vatan bir demir kitle haline gelecektir.
Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha önemli bir koruma silahıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk Milleti doğuşundaki ilk sanatkarlığının, demirciliğinin eserini göstermiş olmakla övünecektir. "
"Demiryolları, Türk Milletinin refah ve medeniyet yollarıdır"
Geceyi Malatya'da geçiren Atatürk, 14 Şubat 1931 günü Adana'ya gitmek üzere özel treni ile Malatya'dan hareket etmiştir.

12 Kasım 1937 günü Ankara'dan özel treni ile hareket eden Atatürk, 13 Kasım 1937 günü saat 9.40'da Sivas'a geldi. Aynı gün saat 11.10'da yeni açılan Sivas Malatya demiryolu ile Malatya'ya gelmek üzere Sivas'tan hareket etti.

14 Kasım 1937 günü saat 13:00'de Malatya'ya ikinci defa gelen Atatürk, tren garında Malatya Valisi sayın İ. Ethem Akıncı, Belediye Başkanı Sayın Teyfik Temelli, milletvekilleri, askeri yetkililer, öğrenciler, izciler ve Malatya halkı tarafından parlak bir törenle karşılandı. Bu karşılama töreni sırasında 21 pare top atışı yapılarak Atatürk'e olan saygı ifade edildi.

Malatya garından şehre hareket eden Atatürk, 25 Mayıs 1937 günü temeli atılan ve inşaatına devam edilen Malatya Bez Fabrikası inşaat alanına uğramış, ilgililerden bilgi almış, biran önce bitirilmesi talimatını verdikten sonra İş Bankası Genel Müdürü Muzaffer Eriş'le görüşerek, Malatya'nın sınaı kalkınması ile ilgili bir rapor hazırlayıp kendisine vermelerini söylemiştir. Buradan doğruca, inşa halindeki Malatya Devlet Hastanesi'ne gidilmiş, gereken bilgi alındıktan ve gerekli talimatları verdikten sonra Halk Evi'ne gelinmiştir.

Burada kısa bir süre kalan Atatürk ve yanındaki heyet, kendilerini görmek için toplanan halkın alkışları arasında otomobillere binerek istasyona gelmişler, saat 14.00'ü biraz geçe "Yaşasın Atatürk'ümüz" sedaları ve alkışları arasında özel treniyle Diyarbakır'a hareket etmişlerdir.

Malatya Atatürk Evi

Eski Halkevi binası 1981 yılında düzenlenerek Malatya Atatürk Evi olarak ziyarete açılmıştır.

Atatürk, Malatya'ya iki kez gelmiştir.İlkin; Malatya'yı Adana'ya bağlayan Demiryolunun 1931 yılı başlarında tamamlanması üzerine Atatürk, 13 Şubat 1931 günü trenle Adana'dan Malatya'ya gelmiş, Malatya'da bir gece kalmıştır. 1937 yılında Sivas Malatya Demiryolunun tamamlanması ile de 14 Kasım 1937 günü Sivas'tan Malatya'ya gelmiş, incelemelerde bulunarak aynı gün Diyarbakır'a hareket etmiştir.

Atatürk'ün Malatya'ya ilk geldiği zaman bir gece kaldığı eski Türk Ocağı, daha sonra Halkevi Binası'nın giriş katındaki iki oda, 1981 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir. Girişte, sağdaki ilk oda Atatürk'ün Halkevi'ni ziyaret ettiği sarada kullandığı masa ve koltukla döşenmiş, işlemeli bir sehpa konulmuştur. Girişin solundaki odada, Atatürk Kitapları sergilenmiştir.

Kaynak

[MEDIA]http://www.fileden.com/files/2010/12/7/3033100/Malatya-%20Bulent%20SERTAS.mp3[/MEDIA]
Eski 02.01.2011, 21:37   #12
Lilium
Müdavim

İnönü Üniversitesi, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 3 ay sonra yani 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilmiştir ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerek 1872 Sayılı İnönü Üniversitesi Kanunu ile kurulmuştur.

Üniversitede ilk olarak 1975 yılında Temel Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi kurulmuştur. 28 Şubat 1977 tarihinde Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik, Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla da fiilen eğitim ve öğretime başlanmıştır.

İnönü Üniversitesinin ilk meslek yüksekokulu olan Malatya Meslek Yüksekokulu, 1976'da Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Yüksek Öğretim Daire Başkanlığına bağlı kurulmuştur. 20.07.1982 Tarih ve 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitemize bağlanmıştır.

Eski 02.01.2011, 21:43   #13
Lilium
Müdavim

Türkiye çapında kutlanan belirli günlerin yanı sıra,

• Atatürk'ün Malatya'ya ilk gelişinin kutlanması 13 Şubat,
  • II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan anma töreni 25 Aralık,
  • Malatya Kayısı Bayramı ve Fuarı 17-31 Temmuz,
  • Arapgir ilçesi Bağbozumu Şenlikleri Eylül ayının ilk haftası,
  • Yeşilyurt Kiraz Festivali 17-18 Haziran,
  • Akçadağ Kültür ve Sanat Şenlikleri Eylül ayında ve çilek hasat mevsimi Kale ilçesinde de "En iyi Çilek Üretimi" yarışmaları düzenlenmektedir.
Eski 02.01.2011, 22:22   #14
Lilium
Müdavim

Bölükkaya Köyü--Pütürge

Bu köyün insanları, secerelerden elde edilen bilgilere göre; İran'ın Horasan kentinden gelmiştirler. Köydeki insanların çoğunun kökeni Ali'ye dayanıyor. Dolayısıyla köyün insanları aleviliği benimsemişlerdir.

(Hızır Taşı-Hızırın Geldiği Yer Olarak Kabul Ediliyor)
Elde ki kaynaklara göre; Muhammet'in vefatından sonra, 12 imam döneminde, Suudi Arabistan'dan göç eden, 12 imamdan İmam Rıza, ilk önce Horasan'a gelir. Uzun bir süre sonra da, oradan göç ederler. Göç edenlerin bazıları, Tunceli'ye, bazıları Sivas'a ve bazıları da Malatya'ya göç ederler.

Bölükkaya Köyü, Malatya Dağlarının Kuzeyinde ve tepelerin arasında bir köydür. Karakaya Barajının yakınlarındadır. Ayrıca, civarında Karşıyaka, Kızılkaya köyleri vardır. Etrafı ağaçlıktır.

(Hasan Baba Türbesi)
Köyde, en başta kayısı üretimi olmak üzere, bunun yanında Buğday üretimi de vardır. Köyde, gezilecek yerleri vardır. Ancak, Nemrut Dağı'na yaklaşık 3 saatlik uzaklıktadır. Ayrıca, köyün dağında, çok güzel yerler vardır. Köyün, en yüksek tepelerinden olan bir tepeye "Ziyaret" denmektedir. Burada, küçük çaplı bir türbe vardır. Bu türbe de Evliya Hasan Baba, yatmaktadır. Hasan Baba, hakkında ki bilgiler yok denecek kadar azdır.

(Nemrut Dağının görünümü)
Köyde, her ailenin arazisi var denebilir. Köyde ki tarımcılık, değişim göstermiştir. Özellikle, son yıllarda bu köyde ki kayısı üretimi azalmıştır. Birkaç yıl öncesine kadar 2000 m2 lik alandan en az 40 kasa dolusu kayısı çıkarken özellikle 2007-2009 yıllarında, bu üretim yarıya düşmüştür. Bunun sebebi olarak ise, son yıllarda ki anormal kuraklık ve iklim değişimleri gösterilebilir.

(Köydeki Evlerden Bir Tanesi)
Hayvancılık ise, çok büyük bir düşüş göstermiştir. 1990 yılından önce, köyde ki hayvanların sayısı, 150'i aştığı düşünülüyordu. Ancak, şimdi ise bu sayı 15'i geçmediği tahmin ediliyor. Bunun sebebi ise; 1990 tarihinden sonra, artan yoğun göçler ile köydeki nüfus düştüğü için, hayvancılık büyük bir düşüş göstermiştir.

(Köydeki Evlerden Birinin İçinden Bir Bölüm)
Köyün ulaşımı, özel servislerle olmaktadır. Köyün, en az 4 tane servisi ve 2 tane taksisi vardır. Pötürge'nin, garajından kalkan bu servisler, her gün ve ehr saat başı, köye ulaşımı rahatlıkla sağlamaktadır. Ancak, köyün yolu çok uzun ve engebeli olduğu kadar, uzun bir kısmı asfaltsızdır. Bunun nedeni ise; yolun bu kısmının, dağlık arazilerden geçmesidir.Ancak, köye ait olan tüm yollar asfaltlıdır.

1990 tarihine kadar, köyde elektrik yoktu. Daha sonra, köyün her yerine elektrik bağlandı. Ayrıca, köyün su sorunu yoktur. Uzun zaman önce, saygın bir muhtar olan Hacı Mustafa Doğan, köye çeşmeler getirmiştir. Köyde çeşme boldur.

Köyde, telefon ve internet bağlantısı vardır. Kanalizasyon Hattı da vardır. Ayrıca, köyde gelişmiş ilkokul vardır. Okulda, Bilgisayarlar ve ısıtmalı sınıflar bulunuyor. Köyde ki öğrenci sayısının, sadece 12 civarında olduğu biliniyor. Köy için asfaltlı yollar vardır.
Malatya'da ki en gelişmiş köylere örnek olarak bu köy gösterilebilir. Çünkü; her eve telefon, su, elektrik ve kanalizasyon vardır. Ayrıca, köyün tarlalarının bazılarında fiskeli sulama sistemi vardır. Ayrıca, yolları asfaltlıdır.

[UYARI]Çok sevdiğim birisi için bu köyü özellikle ayrıca anlatmak istiyorum.

Umarım okuyordur

Resim pek yok ama [/UYARI]

Eski 02.01.2011, 22:38   #15
Lilium
Müdavim

Belediye Binası Yapım Aşamasındayken

Belediye Binasının Arka Tarafı

Günpınar Şelalesi

Hasan Gazi Türbesi

Aqua Su Parkı

İnönü Üniversitesi Kampüsü

Kanal Boyu Mevsimlerden Kış

Kanal Boyu Mevsimlerden İlkbahar

Kanal Boyu Mevsimlerden Sonbahar

Kanal Boyu Mevsimlerden Yaz

Malatya TOKİ Evleri

Sanayi Bölgesi

Şerbet Çeşmesi - (Ramazan ayında iftardan sonra bu çeşmeden şerbet akıyor)

Eski 02.01.2011, 23:09   #16
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Canım ne biçim kayısı istedi şimdi.

Liliumum o umduğun kişi mutlaka okumuştur.

Yine çok ama çok iyi bir iş çıkartmışsın...

Emeğine sağlık...

6 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.01.2011, 23:27   #17
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Eline, emeğine, koluna, gözüne sağlık Liliumcum.

Resimlere bakınca bir şey dikkatimi çekti. Dağlarda, tepelerde yeşillik pek yok. İklimden kaynaklandığını bilsem de garipsedim bir an için.

Bir de kiraz resmini gördüm ve gözümü alamadım. Bu mevsimde de kiraz olmaz ki
Eski 02.01.2011, 23:32   #18
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ben o Könbeyi yerim, yerimm, yerimmm. Sarmayı da, Un helvasını da. Hele o yufkalardan yapılan tereyağlı ve peynirli böreği nasıl yerim bir bilseniz...

Kuruyemişleri de, tüm bunları yedikten sonra güzel bir yer minderinde oturup tıkır tıkır çayın yanında yerim.

Yani anlayacağınız Malatya konusu beni obur yaptı

Saç kavurmasını unuttum sanmayın. Taze ekmeği yada yufkayı bandıracaksın içine, yağlar ellerden aka aka mideye inecek.

Kayısının içine (koyu renk olanın) badem yada cevizi koyarak yemeye bayılırım. Bazı sabahları sadece kahvaltı yerine yerim bunu.

Konuda tek olumsuz gözüme çarpan çirkin Toki evleri.

Bunun dışında yine çok fazla emek vererek, Malatya'yı bize çok güzel tanıtmışın Lili.

Ellerine ve emeğine sağlıkat:
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.01.2011, 23:36   #19
Lilium
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Canım ne biçim kayısı istedi şimdi.

Liliumum o umduğun kişi mutlaka okumuştur.

Yine çok ama çok iyi bir iş çıkartmışsın...

Emeğine sağlık...
Seneye yolum düşerse oralara kayısıları stok yapıp getiricem forum buluşmasında hep birlikte yeriz artık

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi the mathematician Mesajı göster
Eline, emeğine, koluna, gözüne sağlık Liliumcum.

Resimlere bakınca bir şey dikkatimi çekti. Dağlarda, tepelerde yeşillik pek yok. İklimden kaynaklandığını bilsem de garipsedim bir an için.

Bir de kiraz resmini gördüm ve gözümü alamadım. Bu mevsimde de kiraz olmaz ki
Evet canım ikliminden dolayı öyle malesef. Aslında ben bu sene merkeze gitmiştim her taraf yeşildi. Ama sonuçta gene olarak baktığımızda bozkır ağırlıklı sanırım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Ben o Könbeyi yerim, yerimm, yerimmm. Sarmayı da, Un helvasını da. Hele o yufkalardan yapılan tereyağlı ve peynirli böreği nasıl yerim bir bilseniz...

Kuruyemişleri de, tüm bunları yedikten sonra güzel bir yer minderinde oturup tıkır tıkır çayın yanında yerim.

Yani anlayacağınız Malatya konusu beni obur yaptı

Saç kavurmasını unuttum sanmayın. Taze ekmeği yada yufkayı bandıracaksın içine, yağlar ellerden aka aka mideye inecek.

Kayısının içine (koyu renk olanın) badem yada cevizi koyarak yemeye bayılırım. Bazı sabahları sadece kahvaltı yerine yerim bunu.

Konuda tek olumsuz gözüme çarpan çirkin Toki evleri.

Bunun dışında yine çok fazla emek vererek, Malatya'yı bize çok güzel tanıtmışın Lili.

Ellerine ve emeğine sağlıkat:

Lalem bu nasıl bir yorumdur konuyu hazırlarken bile canım bu kadar çekmemişti

Rica ederim canım Yeni bir şehiri planladım bile kafamda artık ne zamana biter orası meçhul
Eski 02.01.2011, 23:47   #20
OkyanusunKalbi
WoodStock

Doğasını, turizm yerlerini, şelalerini görmeden bodoslama yemeklerine ve meyvelere daldım. Ağzımın suyu aktı.. Karnımı iyi doyuramamışım anlaşılan.

Müzikte tam halay çekmelik. Ah le Malatya vah le Malatya...

Eline sağlık Lilium..
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
arguvan, balaban, battalgazi, belediye, darende, günpınar, kernek, malatya, maşti, merkez, otogar, pötürge, somuncu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)